Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: Stabilizater τιμονιού

  1. #1
    Μέλος Το avatar του/της sam4g
    Εγγραφή
    15/05/2014
    Μηνύματα
    456

    Stabilizater τιμονιού

    Καλησπέρα συμφορουμιτες/τησες.

    Για δώστε τα φώτα σας για το τι κερδίζεις/χάνεις από τη τοποθέτηση ενός stabilizater τιμονιού.

    Αξίζει, ας πούμε, σαν βελτίωση;

    Η μηχανή που έχω είναι ένα cb600f hornet pc41. Η χρήση που κάνω είναι κοντινές βόλτες (καμία 200αρια χλμ τα ΣΚ) και καμία πίστα για να ξεδίνω, όποτε το επιτρέπουν οι υποχρεώσεις.

  2. #2
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Στο Hornet δεν χρειάζεται να βαλεις stabilizater.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  3. #3
    Μέλος Το avatar του/της sam4g
    Εγγραφή
    15/05/2014
    Μηνύματα
    456
    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

    Η αλήθεια είναι ότι το φανταζόμουν ότι είναι υπερβολή, αλλά είπα να ρωτήσω και τους πιο έμπειρους.

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/01/2014
    Μηνύματα
    132
    Ας ρωτήσω κι εγώ μια σαχλαμάρα αφού είναι ένα θέμα συζήτησης που υπάρχει κατά καιρούς στην παρέα.

    Σε μηχανές όπως το cbεδάκι του φίλου από πάνω, το z και άλλες τις ίδιας κατηγορίας, το stabilizater είναι απλώς υπερβολή (και αν ναι γιατί ή δεν λειτουργεί όπως υποτίθεται και επηρεάζει με κάποιο τρόπο αρνητικά την λειτουργία της μοτοσικλέτας;

    Η ερώτηση τίθεται κυρίως γιατί σε πολλές συζητήσεις τέτοιου τύπου η απάντηση είναι ότι είναι υπερβολή. Δεκτό, αλλά η ύπαρξη του δεν θα καλυτερεύσει έστω και λίγο την συμπεριφορά της μοτοσικλέτας;

  5. #5
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    996
    Το σταμπιλιζατερ, χρειάζεται για να μειώσει την πιθανότητα του tank slapping, που εμφανίζεται σε μοτοσυκλέτες με μικρή γωνία καστερ.
    Συνήθως το παθαίνουν στο άνοιγμα του γκαζιού στην έξοδο της στροφής, η στην αρχή της ευθείας, που ελαφραινει το μπροστινό.

    Οι μοτοσυκλέτες με μεγάλη γωνία καστερ, δεν χρειάζονται σταμπιλιζατερ.
    Αν μπει, το μόνο που θα γίνει, είναι να βαρύνει το τιμόνι οπότε θα κουράζει περισσότερο μέσα στη πολη.

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/01/2014
    Μηνύματα
    132
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Το σταμπιλιζατερ, χρειάζεται για να μειώσει την πιθανότητα του tank slapping, που εμφανίζεται σε μοτοσυκλέτες με μικρή γωνία καστερ.
    Συνήθως το παθαίνουν στο άνοιγμα του γκαζιού στην έξοδο της στροφής, η στην αρχή της ευθείας, που ελαφραινει το μπροστινό.

    Οι μοτοσυκλέτες με μεγάλη γωνία καστερ, δεν χρειάζονται σταμπιλιζατερ.
    Αν μπει, το μόνο που θα γίνει, είναι να βαρύνει το τιμόνι οπότε θα κουράζει περισσότερο μέσα στη πολη.
    Ευχαριστώ πολύ για την αναλυτική απάντηση φίλε Volpad!!

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    769
    Αν χτυπήσεις σε ψηλό εγκάρσιο σαμαρακι με χιλιόμετρα και αρκετή κλίση θα ευχαριστείς τον εαυτό σου για τα λεφτά που έδωσες...

  8. #8
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Το σταμπιλιζατερ, χρειάζεται για να μειώσει την πιθανότητα του tank slapping, που εμφανίζεται σε μοτοσυκλέτες με μικρή γωνία καστερ.
    Συνήθως το παθαίνουν στο άνοιγμα του γκαζιού στην έξοδο της στροφής, η στην αρχή της ευθείας, που ελαφραινει το μπροστινό.

    Οι μοτοσυκλέτες με μεγάλη γωνία καστερ, δεν χρειάζονται σταμπιλιζατερ.
    Αν μπει, το μόνο που θα γίνει, είναι να βαρύνει το τιμόνι οπότε θα κουράζει περισσότερο μέσα στη πολη.
    Δεν ειναι τοσο απλο. Η γεωμετρια σα συνολο παιζει ρολο, οχι μονο η καστερ. Ιχνος, μεταξονιο, διαδρομες αναρτησεων, αποσβεσεις αναρτησεων κλπ. Τελικα καποιες εχουν θεμα και καποιες αλλες δεν εχουν. Δεν υπαρχει μια μοναδικη μεταβλητη που το καθοριζει.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  9. #9
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    996
    Σωστά, αλλά θεώρησα ότι δεν χρειάζεται να αναφέρω τόσα πολλά.
    Μέχρι και η κατανομή βάρους παίζει ρόλο.
    Γενικά η γεωμετρία της μοτοσυκλέτας.

    Παρόλα αυτά, αν έχεις τσόπερ, σίγουρα δεν χρειάζεται σταμπιλιζατερ.

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/07/2018
    Μηνύματα
    616
    Ο γνωστός σωλήνας είναι γεμάτος με τσοπεροειδη που χάνουν τον έλεγχο από death wobbles όπως τα λένε οι Αμερικανοί. Φυσικά τις περισσότερες φορές ειδικά στα λίγα χιλιόμετρα που πιάνουν υπεύθυνος είναι ο οδηγος που τα κάνει θάλασσα

    Το σταμπιλιζατερ βοηθάει αρκετά στην δυνατή επιτάχυνση όταν ελαφρώνει ο τροχός και περνάς από ανωμαλίες

    Αν το μηχανάκι έχει κατασκευαστή μαλακυνση (πχ tracer) που πιάνει την φυσική του συχνότητα το ψαλίδι σε συγκεκριμένα χιλιόμετρα, και 10 σταμπιλιζατερ να βάλεις πάλι θα κουνιέται.

    Όπως και τα ηλεκτρονικά έτσι και αυτό είναι ένα βοήθημα που λειτουργεί σε συγκεκριμένο εύρος, και όχι παντού όπως θα θέλαμε

  11. #11
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Σωστά, αλλά θεώρησα ότι δεν χρειάζεται να αναφέρω τόσα πολλά.
    Μέχρι και η κατανομή βάρους παίζει ρόλο.
    Γενικά η γεωμετρία της μοτοσυκλέτας.

    Παρόλα αυτά, αν έχεις τσόπερ, σίγουρα δεν χρειάζεται σταμπιλιζατερ.
    Παρολα αυτα αν εχεις ψηλο εντουρο, το πιθανοτερο να χρειαζεται.
    Απομονωνεις την καστερ ως αν οχι την μοναδικη, την σημαντικοτερη παραμετρο. Δεν ειναι.
    Για παραδειγμα, τα μεγαλα κτμ ονοφ πχ 950/990 εχουν ταση για speed wobble. Εχουν καστερ σαφως μεγαλυτερες απο ss. Με το που χαμηλωνεις την μουρη ριχνοντας βαρος στο μπροστινο και αναποφευκτα μειωνοντας την καστερ το speed wobble εξαλειφεται. Τα tracer πρωτης γενιας το ιδιο.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της CBR900RR 98-99
    Εγγραφή
    14/08/2011
    Μηνύματα
    152
    Φιλε μου θα σου πω την δικια μου εμπειρια στο cbr900rr 98-99 που εχω 11 χρονια στην κατοχη μου!

    Oταν μαθενα να το οδηγω προερχομενος απο ενα cbr400rr nc29 ετρωγα στην μαπα κοκκινησματα τιμονιου(tank slapping) και αυτο συνεβενε παντα απο λαθος κρατημα πανο στην μηχανη πχ υπερβολικα σφιγμενος,κρατοντας σφιχτα το τιμονη, λαθος σεταρισμα στης αναρτησης και φυσικα υπερβολικος ενθουσιασμος στο ανοιγμα του γκαζιου!

    Βεβαια καθε φορα που το παθενα υπενθιμιζα στον εαυτο μου μαθε να εισαι πιο χαλαρος πανο στην μηχανη κτλπ.

    Διαβαζα για τα περιβοητα σταμπιλιζατερ και τι κανουν και πηγα και τσιμπισα ενα και το βαλα πανο στην μηχανη.Εσφιξε μπορω να πω ολοι η μηχανη απο μπρος εως πισω σταματησαν τα κουνηματα κτλ αλλα κατι μου ελειπε ενοιωθα...

    τελος παντων μετα απο δυο χρονια το βγαλα απο πανο του και το βγαζω βολτα και εχει φτασει το χαμογελο στα αυτια μου κουναγιε διπλωνε ξεδιπλωνε και εκει καταλαβα τι ηταν αυτο που μου ελειπε!

    Η σχεση μου με την μηχανη και το να προσπαθω να γινω καλητερος οδηγος!

    Αν δεν κανεις αγωνιστικη χρηση που πρεπει να εισαι τερμα συγκεντρομενος για το τελευτεο δεκατο που μπορεις δεν σου χρειαζεται!

    Μαθε να οδηγας καλητερα την μηχανη σου και σεταρε η αλαξε της αναρτησης σου!φιλικα η γνωμη μου παντα!

  13. #13
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Aναφέρεις κάτι πολύ σημαντικό για εμένα:
    Οταν τραβάμε το τιμόνι ή κρατιόμαστε απο αυτό σε επιτάχυνση, αντί να το σπρώχνουμε εμπρός, η κίνηση που μπορεί να κάνει
    είναι τουλάχιστον 10 φορές μεγαλύτερη από την πολύ μικρή κίνηση που του επιτρέπουμε σπρώχνοντας.

    Κάντε το στο δρόμο με λίγα χλμ και θα το καταλάβετε με την πρώτη.
    Δείτε τα βίντεο που δείχνουν slapping και θα δείτε ότι είναι εμφανές σαν χειρισμός.

    Ακόμα και η οδηγία να σηκώνουμε το ένα χέρι για να χαλάσει ο συντονισμός, μια μεγάλη αλλαγή στο τράβηγμα του τιμονιού περιγράφει.

    Καλό fitting πάνω στην μοτό, προπόνηση συγκράτησης με τα πόδια, κάποιο αντιολισθητικό στις γονατιέρες του ντεπόζιτου
    και μόνιμα αποφυγή να τραβάμε το τιμόνι είναι κατα την γνώμη μου από τα σημαντικότερα που πρέπει να έχουμε για ασφαλή οδήγηση.

    Έχουμε δει όλοι μοτοσυκλετιστές να προβάλουν τον πισινό τους (τουρλοκώλι ). Αυτή η θέση της λεκάνης και του κορμού
    αποφορτίζει τους μύες της πλάτης και βοηθά να σπρώχνουμε ενώ κάνει δύσκολο να τραβάμε.

  14. #14
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    996
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Παρολα αυτα αν εχεις ψηλο εντουρο, το πιθανοτερο να χρειαζεται.
    Απομονωνεις την καστερ ως αν οχι την μοναδικη, την σημαντικοτερη παραμετρο. Δεν ειναι.
    Για παραδειγμα, τα μεγαλα κτμ ονοφ πχ 950/990 εχουν ταση για speed wobble. Εχουν καστερ σαφως μεγαλυτερες απο ss. Με το που χαμηλωνεις την μουρη ριχνοντας βαρος στο μπροστινο και αναποφευκτα μειωνοντας την καστερ το speed wobble εξαλειφεται. Τα tracer πρωτης γενιας το ιδιο.
    Κοίτα. Προφανώς και δεν έχεις άδικο.
    Έτσι όπως το καταλαβαίνω εγώ, σταμπιλιζατερ χρειάζονται οι μοτοσυκλέτες που έχουν ελαφρύ τιμόνι το οποίο αλλάζει εύκολα πορεία από τις ανωμαλίες του δρόμου.

    Σαφώς η ανάγκη του εξαρτάται από το σύνολο της γεωμετρίας της μοτοσυκλετας. Σε μοτοσυκλέτες όπως το 990 και το tracer που αναφέρεις, ρίχνοντας περισσότερο βάρος μπροστά (Η μακραινοντας το μεταξόνιο στη περίπτωση του tracer gt), μειώνεις το ποσό ελαφραινει το τιμόνι στο άνοιγμα του γκαζιού, βελτιώνοντας την αστάθεια του τιμονιού. (Δεν έχω οδηγήσει καμία από τις 2)

    Παρόλα αυτά, όταν κατεβάζεις τη μούρη (μειώνοντας την καστερ) σε μια μοτοσυκλέτα, αυτή στρίβει γρηγορότερα. Από ένα σημείο και μετά, αρχίζει και γίνεται ασταθής σε υψηλές ταχύτητες και πιθανό και σε ανοίγματα του γκαζιού αν έχει δύναμη να σηκώσει το έξτρα βάρος που έχει μετακινηθεί στο μπροστινό.

    Στα εντουρο, χρειάζεται σταμπιλιζατερ για να σταθεροποιήσει το τιμόνι από τις αλλαγές που προκαλούνται από τα βράχια και τις πέτρες στο τροχο.

    Ναι, θεωρώ ότι η σημαντικότερη παράμετρος είναι η γωνία καστερ, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι κοιτώντας μόνο αυτή μπορείς να καταλάβεις αν χρειάζεται σταμπιλιζατερ μια μοτοσυκλέτα.
    Εγώ πχ σε μια μοτοσυκλέτα που θα ένοιωθα να ελαφραινει το μπροστινό στο άνοιγμα του γκαζιού, θα εσφιγγα τη συμπίεση του αμορτισέρ πρωτα.

Παρόμοια θέματα

  1. Ερώτηση για "κούνημα" τιμονιού σε Ζ750...
    από modeerf στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 67
    Τελευταίο μήνυμα: 19/05/2006, 09:43
  2. Αλλαξα ρουλεμαν τιμονιου!!
    από petridist στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2005, 00:06
  3. stabilizater
    από ela ela στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 08/08/2005, 14:59
  4. αντίβαρα τιμονιού
    από kchrono στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 20/05/2004, 17:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF