Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 24

Θέμα: ΑΓΟΡΑ HONDA DIO 50cc 2Τ Η PIAGGIO ZIP 100 4T ΓΙΑ ΠΟΛΗ

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/10/2018
    Μηνύματα
    14

    ΑΓΟΡΑ HONDA DIO 50cc 2Τ Η PIAGGIO ZIP 100 4T ΓΙΑ ΠΟΛΗ

    Καλημέρα σας φίλοι μου,

    Έχοντας μηχανή για βόλτες και εξορμήσεις, ψάχνω ένα scooteraki σκύλο για μετακίνηση μέσα στην πόλη του Αγρινίου (γραφείο σπίτι σουπερμάρκετ κτλ). Είμαι ανάμεσα σε ένα dio 50cc του 97 σε καλή κατάσταση και ένα zip 100 4t του 06 σε παρεμφερή κατάσταση με τα πλαστικά λίγο πιο ταλαιπωρημένα. Χρήματα αγοράς είναι η ίδια τιμή και στα 2. Γνώμονας είναι η αξιοπιστία και η οικονομία μιας και από επιδόσεις πάνω κάτω για την δουλειά που θέλω εγώ παρεμφερή είναι. Επίσης αν γνωρίζει κάποιος με καλά λάδια και καινούργια εξάτμιση στο dio αν θα έχω περιορίσει το φαινόμενο της κάπνας που αφήνει το δίχρονο με τις ανάλογες συνέπειες (μυρωδιά). Σας ευχαριστώ προκαταβολικά ακόμη και για την ανάγνωση του θέματος.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της johnnybond
    Εγγραφή
    22/05/2019
    Μηνύματα
    120
    Καλημέρα, σκυλί το dio αλλά λόγω διχρονίλας και παλαιότητας εγώ θα πήγαινα στο ζιπάκι. Αξιόπιστο το έχω δει από φίλους που το είχαν παλαιότερα, είναι ελαφρύ, μανιτζέβελο, και λόγω αρκετών κοινών ανταλλακτικών και εξαρτημάτων στο Piaggio group θα βρίσκεις ευκολότερα ότι μπορεί να χρειαστείς υποθέτω..

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/10/2018
    Μηνύματα
    14
    Καλημέρα Johnny και ευχαριστώ για την απάντηση. Και στα 2 που λες έχεις δίκιο, αν και για το dio με μια έρευνα που έκανα πρόχειρη στο διαδίκτυο βρίσκεις τα πάντα. Σαν καύσιμο κατανάλωση πιστεύω περίπου η ίδια θα είναι. Στο θέμα συντήρηση αν σκεφτείς ότι το dio καθε 1000km θέλει ένα λίτρο λάδι περίπου με normal οδήγηση και ένα καλό λάδι πχ motul scooter expert το βρίσκω 7 ευρώ 3*7=21, τόσο θα σου πάρει και το συνεργείο να σου αλλάξει ένα λίτρο λάδι στο 4T σε αυτά τα χιλιόμετρα. Μετά είναι το θέμα βλαβών και αν σου καθήσει να ανοίξεις μηχανή, το dio σαν δίχρονο έχει πολύ φθηνή επισκευή πιστεύω λόγω της απλής κατασκευής του, με το zip τι γίνεται; έχει ακριβά ανταλλακτικά; Εν τέλη η μυρωδιά με προβληματίζει στο dio δεν ξέρω πόσο έντονη και αισθητή θα είναι και στο Zip λόγω της ιταλικής του καταγωγής μην μπλέξω με βλάβες έχοντας ακριβό κοστολόγιο επισκευής.

  4. #4
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436
    το 2χρονο μυρίζει οσο ναναι ακόμα και με λάδι φραουλα.
    απο ζιπ ο πατέρας μου ειναι ευχαριστημένος,το εχω οδηγήσει κ εγω αρκετα.
    στο θεμα ανταλλακτικά δεν γνωρίζω,δεν χρειάστηκε κάτι σοβαρό 2 χρόνια τώρα.
    κατανάλωση αστεία,επιδόσεις χειρότερες από 100ρι παπί όμως.
    when life gets complicated... i ride.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της johnnybond
    Εγγραφή
    22/05/2019
    Μηνύματα
    120
    Ναι ισχύει ότι ως δίχρονο επισκευάζεται ευκολότερα αλλά δεν θα φοβόμουν τόσο το ζιπ εγώ προσωπικά, είναι απλής κατασκευής και όχι τόσο πολύπλοκο(κατασκευαστικά) όσο ένα beverly πχ για το οποίο έχουν ειπωθεί διάφορα όσο αναφορά ζημιές..
    Αφού σε προβληματίζει η λαδίλα και κάθε 1000 χλμ να χεις το νου σου για λάδια ένας λόγος παραπάνω για τετράχρονο.. Αλλιώς υπάρχουν και τα ωραία λαδάκια με άρωμα τσιχλόφουσκας και λοιπά haha!

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/10/2018
    Μηνύματα
    14
    Katsar σε ευχαριστώ για την συμμετοχή σου, καταλαβαίνω ότι θα έχει χειρότερες επιδόσεις από ένα παπί ιδίων κυβικών, αλλά εμένα οι ανάγκες μου από το scooteraki είναι η οικονομική και αξιόπιστη μετακίνηση πάντα μέσα στην πόλη, το πολύ μέχρι 60km σε ταχύτητα και η δυνατότητα μεταφοράς δεύτερου ατόμου όταν χρειαστεί. Αντισταθμίζω τις επιδόσεις με την χρηστικότητα πχ χώροι ανεμοκάλυψη προστασία από νερά ευκολία γενικότερα. Έχουν περάσει πολλά παπιά από τα χέρια μου μέσα στην πόλη και γνωρίζω καλά τα προτερήματα του. Άλλωστε όταν θα θέλω να νιώθω πως είναι πραγματικά να καβαλάς και όχι απλά να μετακινείσαι θα παίρνω την Κυριακή την μηχανή βόλτα χαχα. Οπότε η πλάστιγγα γέρνει καθαρά προς την τετράχρονη λύση του zip. Johny αν σου πω ότι σκέφτηκα να ρίξω και λίγο μαλακτικό στο λάδι μίξης μπας και μυρίζω lenor χαχα. Περιμένω και κανέναν φανατικό διχρονά μήπως έχει επιχειρήματα που με τουμπάρουν !

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/03/2018
    Μηνύματα
    298
    Πάρε 4t, το άλλο βρομάει, θα καίει τα έντερα του και θα είναι λιγότερο αξιόπιστο.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της johnnybond
    Εγγραφή
    22/05/2019
    Μηνύματα
    120
    Haha τα lenor είναι καλά όποτε άφοβα!
    Φανατικοί διχρονάδες δεν νομίζω να συγκινηθούν με το dio, με κανένα bimota v due 500 μπορεί!

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.286
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  10. #10
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    995
    To σκεπτικό μου είναι οτι απο τη στιγμή που δε θές επιδώσεις, τότε δεν έχει κανένα νόημα να πάς σε 2χρονο.

    Το δίχρονο σε αυτά τα cc, θα το κοιτάξει κάποιος που δεν μπορεί να πάρει το 4χρονο σε μεγαλύτερα cc και θέλει "δυνατό" 50αράκι.


    Για τη δουλειά που θέλεις, το ζιπάκι φτάνει μία χαρά.

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/10/2018
    Μηνύματα
    14
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	delorean.jpg 
Προβολές:	79 
Μέγεθος:	39,7 KB 
ID:	414570

    Καλύτερα αυτό Πάνο, να πηγαίνω και βόλτα με τον DOC να γουστάρω χαχα

  12. #12
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.062
    ΑΝ δεν σε ενοχλει η λαδιλα-που διορθωνεται με τσιτα γκαζι,αφου ουτως ή αλλως τσιτα θα πηγαινει σαν 50αρι,ή με φραουλι λαδι ippon-τοτε DIO διοτι HONDA αθανατο και μηδεν συντηρηση σαν διχρονο.Επισης δεν κλεβεται σαν το πιατζιο.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/10/2018
    Μηνύματα
    14
    Σε ευχαριστώ για την συμμετοχή σου Alexinhogr. Πιστεύεις ότι θα έχει υψηλότερη κατανάλωση το 50αρι Dio έναντι του 100 zip;

  14. #14
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.062
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Stamatis_Bn Προβολή μηνύματος
    Σε ευχαριστώ για την συμμετοχή σου Alexinhogr. Πιστεύεις ότι θα έχει υψηλότερη κατανάλωση το 50αρι Dio έναντι του 100 zip;
    αν ηταν 50 το πιατζιο θα ειχε μικροτερη απο το ντιο,το κατοσταρι οχι.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/10/2018
    Μηνύματα
    14
    Panavour το έχεις δοκιμάσει το συγκεκριμένο λάδι η ένα καλό λάδι ακαπνο αοσμο η με άρωμα κάνει την διαφορά στην μυρωδιά; Αυτό με τραβάει στο Dio ότι είναι Honda και ξέρω ότι και μεταχειρισμενο δεν θα με απογοητεύσει

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορά Honda Deauville 650
    από jasper στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 16/09/2006, 17:36
  2. honda chaly 50cc
    από pearlman στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 28/10/2005, 17:26

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF