Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 24 από 24

Θέμα: ΑΓΟΡΑ HONDA DIO 50cc 2Τ Η PIAGGIO ZIP 100 4T ΓΙΑ ΠΟΛΗ

  1. #16
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.059
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Stamatis_Bn Προβολή μηνύματος
    Panavour το έχεις δοκιμάσει το συγκεκριμένο λάδι η ένα καλό λάδι ακαπνο αοσμο η με άρωμα κάνει την διαφορά στην μυρωδιά; Αυτό με τραβάει στο Dio ότι είναι Honda και ξέρω ότι και μεταχειρισμενο δεν θα με απογοητεύσει
    Οταν ειχα πενηνταρι διχρονο scooter -το why της yamaha-επειδη σαν 50αρι πηγαινε συνεχως τσιτα δεν καπνιζε καθολου.Δεν του ειχα βαλει φραουλί λαδι, αλλα το μυριζα απο αλλους που ειχαν βαλει.Τα ακριβα συνθετικα διχρονα λαδια ειναι στην διπλασια τιμη απο τα απλα.Η καταναλωση στο γιαμαχα δεν ξεπερνουσε τα 3,5 λιτρα/100.Οταν ειχα ενα DERBI atlantis 100 που ειχε τον αεροψυκτο κινητηρα πιατζιο ,που εχει και αυτο που θελεις να αγορασεις ,η καταναλωση του ηταν 3,5-4,2 λιτρα.Υπ οψιν και τα δυο με οδηγηση τσιτα,με το γιαμαχα να εχει τελικη 70-75 σε κατηφορα και το πιατζιο 10-15 χιλιομετρα παραπανω στον γκρεμοΝομιζω για την χρηση που θελεις ΧΟΝΤΑ.Υπ οψιν ειμαι 150 κιλα 1,85.Στο διχρονο εβαζα απλο λαδι της ΜΟΤΟΥΛ
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  2. #17
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/10/2018
    Μηνύματα
    14
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Οταν ειχα πενηνταρι διχρονο scooter -το why της yamaha-επειδη σαν 50αρι πηγαινε συνεχως τσιτα δεν καπνιζε καθολου.Δεν του ειχα βαλει φραουλί λαδι, αλλα το μυριζα απο αλλους που ειχαν βαλει.Τα ακριβα συνθετικα διχρονα λαδια ειναι στην διπλασια τιμη απο τα απλα.Η καταναλωση στο γιαμαχα δεν ξεπερνουσε τα 3,5 λιτρα/100.Οταν ειχα ενα DERBI atlantis 100 που ειχε τον αεροψυκτο κινητηρα πιατζιο ,που εχει και αυτο που θελεις να αγορασεις ,η καταναλωση του ηταν 3,5-4,2 λιτρα.Υπ οψιν και τα δυο με οδηγηση τσιτα,με το γιαμαχα να εχει τελικη 70-75 σε κατηφορα και το πιατζιο 10-15 χιλιομετρα παραπανω στον γκρεμοΝομιζω για την χρηση που θελεις ΧΟΝΤΑ.Υπ οψιν ειμαι 150 κιλα 1,85.Στο διχρονο εβαζα απλο λαδι της ΜΟΤΟΥΛ
    Διπλό άτομο θα με βολέψει περιστασιακά για μετακίνηση το Dio 50cc.;; 75 κιλά είμαι εγώ πες άλλον έναν σαν εμένα. Από θέμα ζημιών σε φυσιολογικές συνθήκες και φθορά με σωστή συντήρηση τι μπορεί να ζητήσει το συγκεκριμένο;;

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.344
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Stamatis_Bn Προβολή μηνύματος
    Διπλό άτομο θα με βολέψει περιστασιακά για μετακίνηση το Dio 50cc.;; 75 κιλά είμαι εγώ πες άλλον έναν σαν εμένα. Από θέμα ζημιών σε φυσιολογικές συνθήκες και φθορά με σωστή συντήρηση τι μπορεί να ζητήσει το συγκεκριμένο;;
    Η αναλογία κιλών ανά ίππο θα σου δημιουργήσει ένα θεματάκι είναι η αλήθεια
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  4. #19
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.059
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Stamatis_Bn Προβολή μηνύματος
    Διπλό άτομο θα με βολέψει περιστασιακά για μετακίνηση το Dio 50cc.;; 75 κιλά είμαι εγώ πες άλλον έναν σαν εμένα. Από θέμα ζημιών σε φυσιολογικές συνθήκες και φθορά με σωστή συντήρηση τι μπορεί να ζητήσει το συγκεκριμένο;;
    Εγω στο γιαμαχα εβαζα συνεπιβατη, ποτε ποτε απο γυναικα 55 κιλων, εως και αντρα 90 κιλων ,κατα παραβασιν του οριου βαρους και παλι τραβαγε σαν γαιδουρι ,σε ευθεια βεβαια.Σε αναβαση απο νεα μακρη-διονυσο σφιγγοταν αλλα δεν σταματαγε.Το ντερμπι λογω κυβικων τραβαγε στις συνεχεις ανηφορες βουνου καλυτερα λογω διπλασιων κυβικων.Αλλα εκαιγε και ελαφρως περισσοτερο.Το γιαμαχα πλην των αναλωσιμων,δεν ειχε ζητησει τιποτα σε διαρκεια 30000 χλμ το ντερμπι επισης στα 15000.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  5. #20
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/10/2018
    Μηνύματα
    14
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Εγω στο γιαμαχα εβαζα συνεπιβατη, ποτε ποτε απο γυναικα 55 κιλων, εως και αντρα 90 κιλων ,κατα παραβασιν του οριου βαρους και παλι τραβαγε σαν γαιδουρι ,σε ευθεια βεβαια.Σε αναβαση απο νεα μακρη-διονυσο σφιγγοταν αλλα δεν σταματαγε.Το ντερμπι λογω κυβικων τραβαγε στις συνεχεις ανηφορες βουνου καλυτερα λογω διπλασιων κυβικων.Αλλα εκαιγε και ελαφρως περισσοτερο.Το γιαμαχα πλην των αναλωσιμων,δεν ειχε ζητησει τιποτα σε διαρκεια 30000 χλμ το ντερμπι επισης στα 15000.
    Άρα θεωρείς και τα 2 αξιόπιστα με χαμηλότερη κατανάλωση και συντήρηση το honda σωστά; Ποιο από τα 2 θα διαλέγες ξανά και γιατί;

  6. #21
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.059
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Stamatis_Bn Προβολή μηνύματος
    Άρα θεωρείς και τα 2 αξιόπιστα με χαμηλότερη κατανάλωση και συντήρηση το honda σωστά; Ποιο από τα 2 θα διαλέγες ξανά και γιατί;
    αν ξαναπαιρνα σκουτερ για την πολη το 50αρι το γιαμαχα,καλυτερες αναρτησεις,διχρονο ξεσπασμα,αξιοπιστια σε βαθος χρονου και οχι κτεο.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  7. #22
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.059
    επισης οχι τελη κυκλοφοριας και ισως μικροτερη ασφαλεια,και οχι ρυθμισεις βαλβιδων οπως τα τετραχρονα.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  8. #23
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    01/09/2018
    Μηνύματα
    400
    Για το αν είναι αξιόπιστο ή όχι το Zip 100 4t, ρώτα κάποιον ταχυδρόμο.
    Το ίδιο μοτέρ βρίσκεται στα aprilia scarabeo 100 4t που έχουν τα ΕΛΤΑ
    Μιλάμε για μηχανάκια που δουλεύουν ασταμάτητα από 3 έως 5 ώρες την ημέρα.
    Χρειάζονται 3+ ώρες ασταμάτητης λειτουργίας για να γράψουν 12-14 χλμ.
    Δεν σβήνουν σχεδόν ποτέ, εκτός από καμιά 25αρια στάσεις για επιδόσεις συστημενων, ακόμα και το καλοκαίρι.
    Σταματούν και εκκινούν από 250 έως 400 φορές την ημέρα. Το σταματά - ξεκινά ανεβάζει την κατανάλωση σε οποιοδήποτε όχημα.
    Μιζαρουν τουλάχιστον 25 φορές/ημέρα.
    Τα περισσότερα έχουν από 45.000 έως και 60.000 χλμ και με μηδενικές επισκευες στα μοτέρ τους.
    Η κατανάλωση αστεία.
    3 ώρες ασταμάτητης λειτουργίας, περίπου 300 εκκίνησης/ημερα κατά μ.ο με κατανάλωση λίγο πάνω από 1 λίτρο βενζίνης.
    Αμέτρητες πτώσεις, κυρίως από το σταντ, για το καθένα από αυτά.

    Λογικά, σε κανονική χρήση, όχι διανομή γραμμάτων, θα πρέπει να είναι αθάνατα.
    Τελευταία τροποποίηση από jawaforever; 27/01/2020 στις 17:27.

  9. #24
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/10/2018
    Μηνύματα
    14
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jawaforever Προβολή μηνύματος
    Για το αν είναι αξιόπιστο ή όχι το Zip 100 4t, ρώτα κάποιον ταχυδρόμο.
    Το ίδιο μοτέρ βρίσκεται στα aprilia scarabeo 100 4t που έχουν τα ΕΛΤΑ
    Μιλάμε για μηχανάκια που δουλεύουν ασταμάτητα από 3 έως 5 ώρες την ημέρα.
    Χρειάζονται 3+ ώρες ασταμάτητης λειτουργίας για να γράψουν 12-14 χλμ.
    Δεν σβήνουν σχεδόν ποτέ, εκτός από καμιά 25αρια στάσεις για επιδόσεις συστημενων, ακόμα και το καλοκαίρι.
    Σταματούν και εκκινούν από 250 έως 400 φορές την ημέρα. Το σταματά - ξεκινά ανεβάζει την κατανάλωση σε οποιοδήποτε όχημα.
    Μιζαρουν τουλάχιστον 25 φορές/ημέρα.
    Τα περισσότερα έχουν από 45.000 έως και 60.000 χλμ και με μηδενικές επισκευες στα μοτέρ τους.
    Η κατανάλωση αστεία.
    3 ώρες ασταμάτητης λειτουργίας, περίπου 300 εκκίνησης/ημερα κατά μ.ο με κατανάλωση λίγο πάνω από 1 λίτρο βενζίνης.
    Αμέτρητες πτώσεις, κυρίως από το σταντ, για το καθένα από αυτά.

    Λογικά, σε κανονική χρήση, όχι διανομή γραμμάτων, θα πρέπει να είναι αθάνατα.
    Φίλε μου σε ευχαριστώ για την αναλυτική τοποθέτησή σου. Εκεί θα καταλήξω γιατί από όσες πληροφορίες συνέλεξα είναι αξιόπιστα, 100 κυβικά οπότε θα με καλύψει και για δεύτερο άτομο. Το μηχανάκι που θα πάρω έχει 13000 κμ οπότε είναι σε μια αρκετά καλή κατάσταση, η κατανάλωση του κυμαίνετε όσο περίπου ένα 50αρι και με δεύτερο άτομο πάνω και λιγότερο από το 50αρι, ανταλλακτικά πιο εύκολα λόγω πωλήσεων και νεότερου μοντέλου και θα είναι και πιο καθαρό από θέμα καύσης λαδιού. Τέλη θεώρησης είναι 18 ευρώ το 50άρι και τέλη κυκλοφορίας απο 51cc έως 300cc είναι 22 ευρώ δεν αξίζει καν τον κόπο αν σκεφτείς ότι πρέπει να τρέχεις και στην τροχαία. (πολύ άδικο αυτό για τα 50αρια). Η ασφάλεια στο έτος να είναι και 15 ευρώ παραπάνω, οπότε όλα γέρνουν προς το zipaki. Μόλις το πάρω θα το ανεβάσω και μια photo τιμής ένεκεν.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορά Honda Deauville 650
    από jasper στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 16/09/2006, 17:36
  2. honda chaly 50cc
    από pearlman στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 28/10/2005, 17:26

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF