Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 24

Θέμα: Z1000 μεγάλο service

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/11/2019
    Μηνύματα
    12

    Z1000 μεγάλο service

    Καλησπέρα σε όλους!
    Ελπίζω μην γράφω σε λάθος σημείο

    έχω ένα z1000 του 2008 και έχει 45000 χιλιόμετρα.
    Είμαι 4ο χέρι και έκανα το λάθος να το πάρω χωρίς ιστορικό και επειδή το αγάπησα και θέλω να το κρατήσω ηρθε η ωρα να του κάνω το μεγάλο service .
    Αυτό που θα ηθελα παιδια ειναι αν μπορειτε να μου πείτε μια ενδεικτική τιμή που μπορεί να στοιχίσει.
    Καταλαβαίνω ότι όταν ανοιχτεί μπορεί να βγάλει 200 πράγματα απλά θέλω να ξέρω που περίπου θα κειμανθει. Και εννοείτε να μην με πιάσουν κορόιδο Γιατί είμαι άσχετος.
    Μεγάλο σέρβις (λάδια , φίλτρα , παράφλου, ορινγ για μπουζια, φλατζα κεφαλής, έλεγχός και ρυθμισμα βαλβίδων)αργά το ώρες και ότι άλλο πάει μαζί.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων !

  2. #2
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.131
    'Ο-ρινγκ' δεν υφίστανται απλώς τα μπουζί θα αλλάξει.Ούτε υπάρχει λόγος να επέμβει στη φλάτζα κεφαλής (εκτός αν είναι πλημμύρα στο λάδι)!
    Όλα τα υπόλοιπα υπολόγιζε κανά 300ρι €.Ας μιλήσουν και οι άλλοι του άστεως γιατί εγώ αναφέρομαι σε τιμές επαρχίας.

    Για μένα καλύτερα να πάρεις τιμές από κάμποσους μηχανικούς.

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/11/2019
    Μηνύματα
    12
    Ευχαριστώ απειρα για την απάντηση και για της πληροφορίες!! Θα περιμένω και από κάποιον άλλο όπως είπες να δω τη παίζει γενικά. Έχω και το ρουλεμάν τιμονιού που έχω τιμή στ 120ε

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Relar Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ απειρα για την απάντηση και για της πληροφορίες!! Θα περιμένω και από κάποιον άλλο όπως είπες να δω τη παίζει γενικά. Έχω και το ρουλεμάν τιμονιού που έχω τιμή στ 120ε
    Θα έλεγα καλύτερα να ρωτήσεις για κάποιο δοκιμασμένο συνεργείο από μέλη του φόρουμ να πας να πάρεις μια δυο τιμές. Όπως σου έγραψε και ο Καρέλεν
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  5. #5
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Relar Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ απειρα για την απάντηση και για της πληροφορίες!! Θα περιμένω και από κάποιον άλλο όπως είπες να δω τη παίζει γενικά. Έχω και το ρουλεμάν τιμονιού που έχω τιμή στ 120ε
    45.000 και θες ρουλεμάν τιμονιού; σαν κάπως λίγα είναι τα χλμ....
    εγώ έχω κοντά 80κ και πάω μεθαύριο για ρουλεμάν
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/11/2019
    Μηνύματα
    12
    Νάί άστο είναι χάλια! Σκέψου το καταλαβαίνω ότι κλειδώνει στο κέντρο και εγώ που είμαι καρασχετος. Προφανώς κάποιος από τους προηγούμενους δεν το σεβάστηκαν και πολύ

  7. #7
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.131
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    45.000 και θες ρουλεμάν τιμονιού; σαν κάπως λίγα είναι τα χλμ....
    εγώ έχω κοντά 80κ και πάω μεθαύριο για ρουλεμάν
    Στο ΧΤΧ άλλαξα στο 10.000 (!) και ήξερα ότι ο προηγούμενος ήταν κότα.

  8. #8
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Στο ΧΤΧ άλλαξα στο 10.000 (!) και ήξερα ότι ο προηγούμενος ήταν κότα.
    από πλαστελίνη ήταν;
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της george.S
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    724
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    από πλαστελίνη ήταν;
    Λίγο σφίξιμο παραπάνω αρκεί.....

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    852
    μην αγχώνεσαι...

    επειδή πλησιάζω τα ίδια χλμ ρώτησα πρόσφατα (έχω τετρακύλινδρο το bandit) λάδια, φίλτρο, νερά, μπουζί, και ρυθμισμα βαλβιδων (σπάνια θέλουν σε αυτά τα χλμ) υπολόγιζε κάνα διακοσοπενηνταρι-τρακοσαρι μαξ με τα εργατικά

    φλάντζα που λες δεν χρειάζεται να αλλάξεις...εκτός κι αν έχεις πρόβλημα διαρροές κτλ και σου το έχουν πει από το συνεργείο.

    θα σου πρότεινα αν στο επιτρέπει το συνεργείο και δεν ξινίζει τα μούτρα του, να πας έξω να ψαχτείς να πάρεις μόνος σου τα ανταλλακτικά και να τους τα πας στο χέρι...συνήθως γλιτώνεις κάτι ψιλά έτσι..

    + ότι ξέρεις ακριβώς τι μπήκε στο μοτορι σου.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panos_zip
    Εγγραφή
    01/02/2012
    Μηνύματα
    657
    Λογικα εννοεις τη λαστιχένια φλάτζα που έχει στο ψευτοκάπακο. Γι αυτο αναφέρεις και τα ορινγκ.
    Τα οποια στην ουσια δεν ιναι ορινγκ, ειναι λαστιχένια φλάτζα που στεγανοποιεί γυρω απο την τρυπα των μπουζι.

    Αυτη πολλά συνεργεια δεν την αλλάζουν, και μαλ@κια τους κατ εμε.
    Αφου ανοιγεις για να τσεκάρεις βαλβίδες, ο κοστος ειναι μικρο να την αλλάξεις. Γιατι να ρισκάρεις για διαρροές ή να το πνιξεις στη φλατζοκολλα?


    Τώρα αν εννοεις φλάτζα κεφαλης, την κανονικη, ε αν δεν εχεις προβλημα δεν χρειάζεται.
    Κατα τα άλλα οτι σου λεν και οι παραπανω.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    817
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Relar Προβολή μηνύματος
    Νάί άστο είναι χάλια! Σκέψου το καταλαβαίνω ότι κλειδώνει στο κέντρο και εγώ που είμαι καρασχετος. Προφανώς κάποιος από τους προηγούμενους δεν το σεβάστηκαν και πολύ
    Δεν είναι απαραίτητο να θες ρουλεμάν τιμονιού. Ρώτα μάστορα πρώτα. (Αν καταλαβαίνω τι εννοείς)
    Πάτα το 0

  13. #13
    Μονοκύλινδρο μέλος Το avatar του/της nikosmec
    Εγγραφή
    09/09/2015
    Μηνύματα
    335
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από borgiriadis1 Προβολή μηνύματος
    Δεν είναι απαραίτητο να θες ρουλεμάν τιμονιού. Ρώτα μάστορα πρώτα. (Αν καταλαβαίνω τι εννοείς)
    Από την στιγμή που κλειδώνει σε κάποια σημεία όπως λέει είναι απαραίτητο. Αν είναι ίδια με του Z750 τότε θα έχει ρουλεμάν με μπίλιες, αν ισχύει αυτό αφού θα κάνεις την αλλαγή βάλτου κωνικά.

  14. #14
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panos_zip Προβολή μηνύματος
    Λογικα εννοεις τη λαστιχένια φλάτζα που έχει στο ψευτοκάπακο. Γι αυτο αναφέρεις και τα ορινγκ.
    Τα οποια στην ουσια δεν ιναι ορινγκ, ειναι λαστιχένια φλάτζα που στεγανοποιεί γυρω απο την τρυπα των μπουζι.

    Αυτη πολλά συνεργεια δεν την αλλάζουν, και μαλ@κια τους κατ εμε.
    Αφου ανοιγεις για να τσεκάρεις βαλβίδες, ο κοστος ειναι μικρο να την αλλάξεις. Γιατι να ρισκάρεις για διαρροές ή να το πνιξεις στη φλατζοκολλα?


    Τώρα αν εννοεις φλάτζα κεφαλης, την κανονικη, ε αν δεν εχεις προβλημα δεν χρειάζεται.
    Κατα τα άλλα οτι σου λεν και οι παραπανω.

    Η φλατζα στο ψευτοκαπακο αν θυμάμαι καλά είναι ακριβή (~35€ στο gsxr) κ δεν είναι να την αλλάζεις κάθε φορά που ανοιγεις για βαλβιδες.
    Αν η kawa έχει τόσο διάφορα οκ...αλλά αν δεν χάνει κ την ξαναβάλεις σωστά δεν έχει θέμα.
    Ride(s) the wind of change...

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panos_zip
    Εγγραφή
    01/02/2012
    Μηνύματα
    657
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Η φλατζα στο ψευτοκαπακο αν θυμάμαι καλά είναι ακριβή (~35€ στο gsxr) κ δεν είναι να την αλλάζεις κάθε φορά που ανοιγεις για βαλβιδες.
    Αν η kawa έχει τόσο διάφορα οκ...αλλά αν δεν χάνει κ την ξαναβάλεις σωστά δεν έχει θέμα.
    Ναι εντάξει δεν εχεις άδικο. Στο 675 έχει κανενα 25αρι αν θυμαμαι καλα. Εγω επειδη δεν ήξερα τι θα βρώ, την είχα πάρει έτσι και αλλιώς.

    Κ καβα δεν ξέρω πόσο τη δινει αλλά στο Ζ του φιλου, αν τα χλμ είναι πραγματικά, θα πρέπει να έχει ανοιχτει τουλάχιστον μια φορά για έλεγχο.
    Κριμα δεν είναι να ανοίξει, να κλείσει, να χάνει και μετά να ξανά ανοιξει για να την αλλάξει?
    Εγώ στο πρώτο σέρβις θα ήθελα να τα αλλάξω όλα να έχω και το κεφάλι μου ήσυχο.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. R6 2006 μεγαλο service (S.O.S)
    από giannis113 στο forum Υamaha R6 & R1
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 10/05/2010, 10:57

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF