Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 30

Θέμα: Σέρβις xr 125

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/01/2020
    Μηνύματα
    13

    Σέρβις xr 125

    Καλησπέρα
    1- Έχω ένα honda xr 125 του '06 κ έχει κάνει 33000 χιλιόμετρα. Χρειάζεται ρύθμισμα στις βαλβίδες σίγουρα (ακούγονται), καθάρισμα κ ρυθμισμα στο καρμπυρατέρ (70% της χρήσης του είναι σε χώμα) κ δίσκο γτ κάνει κάτι θορύβους κ δεν ξεκινά ομαλά στις ανηφόρες (ακόμα χειρότερα όταν εχει κ δεύτερο άτομο πάνω), λογικά χρειάζεται κ τακάκια. Δεν ξέρω αν χρειάζεται κάτι άλλο για συντήρηση.

    2- είχα διαβάσει στο ίντερνετ ότι κάποιος έβαλε μεγαλύτερα βελονακια (κατι τέτοιο) στο καρμπυρατέρ κ του έδωσε ροπή κ τελική. Εμένα η ροπή με νοιάζει γτ το βάρος το "πεθαίνει" κ θέλω να πηγαίνει πιο άνετα... Αυτό είναι το ζιγκλερ ή κάνω λάθος?
    Γρανάζια, φίλτρο κ ελεύθερη εξάτμιση δεν θέλω να βάλω.

    Μπορείτε να μου πείτε πόσο περίπου θα κοστίσει? Σίγουρα οι τιμές είναι διαφορετικες σε κάθε μάστορα, αλλά ξέρει κάποιος στο περίπου?
    Ευχαριστώ

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    856
    Για το καρμπυρατέρ κάνα κατοστάρικακι εύκολα να υπολογίζεις... Βαλβίδες τι να σου πω δεν νομίζω όμως πολλά.. Αν είναι εντάξει ο μάστορας δεν θα σε δαγκώσει να ανοίξει ένα καπάκι να τις κοιταξει.

    Δισκάκια συμπλέκτη κάνα 50αρι.

    Παντως το μηχανάκι είναι τίμιο αλλά όπως ξέρεις ειναι ολίγον ψοφιμι.. Μην περιμένεις ροπές από ρύθμισμα καρμπ.

    Μόνο με γρανάζι άμα παίξεις για να έχεις λίγο καλύτερο τράβηγμα στις χαμηλές στο χώμα, θα χάσεις όμως από την οποία τελική..

    Εσύ ξέρεις, βαλτα κάτω και σκέψου...

    Επειδή το πας περισσότερο χώμα, εγώ θα κοίταγα το σεταρισμα που σου πρότεινα.

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/01/2020
    Μηνύματα
    13
    Θα ήθελα περισσότερες γνώμες παρακαλώ

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της I-want-a-moto
    Εγγραφή
    24/09/2015
    Μηνύματα
    192
    Εγώ θα σου πω να φτιάξεις πρώτα το πατινάρισμα και να ελένξεις αλυσίδα γρανάζια και συνεμπλόκ για τυχόν τζόγους αυτά σε πρώτη φάση.

    Λάδια δε ξέρω τι βάζεις αν βάζεις απο τα lidl λέμε τώρα βάλε κανένα ψιλοκαλό, άλλαξε μπουζί και ρύθμισε τις βαλβίδες.

    Φίλτα πιστεύω πως τα αλλάζεις ειδικά του αέρα άμα πας και χώμα θέλει συχνά καθάρισμα.

    Το καρμπυρατερ τώρα πιστεύω πρέπει να αχοληθείς μόνος σου, δεν είναι πυρηνική φυσική εγώ στο YBR το έχω ανοίξει 3 φορές και το έχω καθαρίσει (όχι γιατί είχε τπτ σοβαρό απλά γιατί έχω ψυχολογικά) δες επίσης ποιο μοντέλο έχεις παράγγειλε ζιγκλερ για αυτό το καρμπ και άρχισε να δοκιμάζεις. Ποσωπικα θα έκανα τα παραπάνω και θα το ανοιγα απλά για να το καθαρίσω και άμα ακόμα δεν ήμουν ευχαριστημένος τότε θα το πείραζα. Δες βιντεάκια με τέτοια καρμπ να δεις ότι δεν είναι τπτ να τους κάνεις ένα βασικό καθάρισμα.

    Ότι και να κάνεις είτε στο καρμπ είτε στο γρανάζωμα θα επηρεάσει την κατανάλωση δεν ξέρω αν σε απασχολεί απλά το τονίζω... Δεν ξέρω αν θα πίνει σα 250αρι που δεν το πιστεύω αλλά σίγουρα θα τσιμπάει παραπάνω...
    Kαταφαντασίαν επιδέξιος...

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DeusEx
    Εγγραφή
    26/05/2009
    Μηνύματα
    702
    Τίμιο μηχανάκι αν και λίγο ψόφιο, σε μαμά κατάσταση ... το είχα απο το 2012 μέχρι το 2017, και απο τότε το έχει ο πατέρας μου στο χωριό (>90.000 χλμ σύνολο)
    Ασπαστο μοτέρ, δεν ζητάει πολλά.
    Απο προσωπική εμπειρία θα σου έλεγα να βάζεις πάντα καλό λάδι, οι διαφορές στην ποιότητα γίνονται άμεσα αντιληπτές, εγώ έβαζα motul.

    Για να πάρει λίγο τα ίσια του είχα κάνει κάποιες μετατροπές, που στοίχησαν ακριβά και δεν νομίζω να άξιζαν τα χρήματα που έδωσα.
    Μετατροπή σε μοτάρ, άλλο γρανάζωμα, πίσω δισκόφρενο, ελεύθερο φίλτρο αέρα, ελεύθερη εξάτμιση και ζιγκλέρωμα.
    Καλύτερη ροπή και τελική, αλλά τα 12 αλογάκια του μην περιμένεις να γίνουν 20 για κανέναν λόγο. Τελική ανέβηκε στα 125 - 130 χλμ/ω, και η ροπή ανέβηκε λίγο ώστε να μην σε περνάνε στα φανάρια τα παπιά και τα σκούτερ.

    Μεγάλη αγάπη όμως το συγκεκριμένο!

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/01/2020
    Μηνύματα
    13
    Παιδιά πείτε μου για τιμές στο σέρβις (περίπου), ξέρετε τίποτα?

  7. #7
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Τιμές για "περίπου" service ή "περίπου" τιμες για service..??
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/01/2020
    Μηνύματα
    13
    Για τιμές για ρυθμισμα κ καθάρισμα στο καρμπυρατέρ, ρυθμισμα βαλβίδες , δίσκο κ τακάκια

  9. #9
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TasosXR125L Προβολή μηνύματος
    Για τιμές για ρυθμισμα κ καθάρισμα στο καρμπυρατέρ, ρυθμισμα βαλβίδες , δίσκο κ τακάκια
    Και λάδια φυσικά που δεν τα έβαλες στον λογαριασμό, όπως και φλάντζα πλαινη εφ όσον θα αλλαχτούν δίσκοι συμπλέκτη.
    Θα έλεγα να πας να δείς πόσο έχουν οι δίσκοι πρώτα μην βρεθείς προ εκπλήξεως, και για την τιμή αλλά και για την διαθεσιμότητα.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    τοσο καιρο που το εχεις...δεν το πηγες σε μαστορα?
    δεν εχεις καποιο ''δικο σου'' συνεργειο?
    και αν δεν εχεις....ξεκινησε να πας να δειξεις το μηχανακι..πες τους τι θελεις να σου κανουν..και ρωτησε ποσο θα κοστισει.
    Μετα να πας και αλλου...πηγαινε και σε εναν τριτο..και βγαλε συμπερασμα

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/01/2020
    Μηνύματα
    13
    Χαχααχ να ξέρεις ότι είναι του 2006 κ έχουμε 2020... Απο τότε μόνο μπουζί, λαδια κ ένα ζευγάρι λάστιχα έχω αλλάξει, δεν ζήτησε ποτέ τίποτα

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/01/2020
    Μηνύματα
    13
    Βοηθήστε μάγκες

  13. #13
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.166
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TasosXR125L Προβολή μηνύματος
    Βοηθήστε μάγκες
    Πώς ακριβώς να σε βοηθήσουμε, μάγκα; Να ρωτήσουμε για πάρτη σου στα συνεργεία, ας πούμε; Ο... Δρακοδίκτυος(!) Στα είπε, βρες 2-3 συνεργεία, δώσε λίστα τι θες να γίνει, να σου πουν και αυτοί ότι παρατηρήσουν πωςχρειάζεται το μηχανάκι και αναλόγως (την τσέπη σου, την διάθεση σου...) αποφασίζεις μετά .

    Καλό, χρυσό το moto.gr αλλά πώς να το κάνουμε πάσχει ρε παιδί μου στην μαντική τέχνη....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/01/2020
    Μηνύματα
    13
    Όταν λέω "στο περίπου τιμές" δεν είναι κατανοητό? Μακάρι να ήμουν κ γω μάντης φίλε

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.346
    Βαλβίδες καρμπυρατερ δίσκοι 150 ευρώ εργατικά. Λέω εγώ
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Xr 125 '05 μετατροπη Sm ??!!??
    από RαNd στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 20/10/2007, 14:15
  2. honda xr 125 L ή yamaha xt 125 X??help...
    από xallias στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 18/06/2007, 02:06

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF