Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 24 από 24

Θέμα: Z1000 μεγάλο service

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    817
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikosmec Προβολή μηνύματος
    Από την στιγμή που κλειδώνει σε κάποια σημεία όπως λέει είναι απαραίτητο. Αν είναι ίδια με του Z750 τότε θα έχει ρουλεμάν με μπίλιες, αν ισχύει αυτό αφού θα κάνεις την αλλαγή βάλτου κωνικά.
    Καλά δεν είμαστε πάνω από το μηχανάκι να το δούμε από μια περιγραφή κάνουμε υποθέσεις. Κ επειδή αναφέρει οτι δεν γνωρίζει μπορεί να μην χρήζει αλλαγής.
    Πάτα το 0

  2. #17
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panos_zip Προβολή μηνύματος
    Ναι εντάξει δεν εχεις άδικο. Στο 675 έχει κανενα 25αρι αν θυμαμαι καλα. Εγω επειδη δεν ήξερα τι θα βρώ, την είχα πάρει έτσι και αλλιώς.

    Κ καβα δεν ξέρω πόσο τη δινει αλλά στο Ζ του φιλου, αν τα χλμ είναι πραγματικά, θα πρέπει να έχει ανοιχτει τουλάχιστον μια φορά για έλεγχο.
    Κριμα δεν είναι να ανοίξει, να κλείσει, να χάνει και μετά να ξανά ανοιξει για να την αλλάξει?
    Εγώ στο πρώτο σέρβις θα ήθελα να τα αλλάξω όλα να έχω και το κεφάλι μου ήσυχο.
    Αν δεν εχει στραβοπατησει κ να εχει κλεισει μ@λακισμενα το πιο πιθανο ειναι να μην θελει αλλαγη.
    Εγω την αλλαξα την τριτη φορα (72Κ)...

    Aς δει το κοστος κ αποφασιζει εν τελει.
    Ride(s) the wind of change...

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Red Rider
    Εγγραφή
    13/12/2007
    Μηνύματα
    963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Relar Προβολή μηνύματος
    Νάί άστο είναι χάλια! Σκέψου το καταλαβαίνω ότι κλειδώνει στο κέντρο και εγώ που είμαι καρασχετος. Προφανώς κάποιος από τους προηγούμενους δεν το σεβάστηκαν και πολύ
    Μάλλον έγραψε χιλιόμετρα στην μια ρόδα το εργαλείο.
    Τσεκαρε λίγο και το πλαίσιο για κανένα ύποπτο ρήγμα καλού κακού.
    The only easy day was yesterday.

  4. #19
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.590
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Relar Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα σε όλους!
    Ελπίζω μην γράφω σε λάθος σημείο

    έχω ένα z1000 του 2008 και έχει 45000 χιλιόμετρα.
    Είμαι 4ο χέρι και έκανα το λάθος να το πάρω χωρίς ιστορικό και επειδή το αγάπησα και θέλω να το κρατήσω ηρθε η ωρα να του κάνω το μεγάλο service .
    Αυτό που θα ηθελα παιδια ειναι αν μπορειτε να μου πείτε μια ενδεικτική τιμή που μπορεί να στοιχίσει.
    Καταλαβαίνω ότι όταν ανοιχτεί μπορεί να βγάλει 200 πράγματα απλά θέλω να ξέρω που περίπου θα κειμανθει. Και εννοείτε να μην με πιάσουν κορόιδο Γιατί είμαι άσχετος.
    Μεγάλο σέρβις (λάδια , φίλτρα , παράφλου, ορινγ για μπουζια, φλατζα κεφαλής, έλεγχός και ρυθμισμα βαλβίδων)αργά το ώρες και ότι άλλο πάει μαζί.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων !
    κόστη αναλωσίμων:
    4 λίτρα λάδι ~ 30-60€ (αναλόγως τι μάρκα/τύπο θα επιλέξεις)
    Φίλτρο λαδιού Champion ή Hiflow ~8€.
    Παραφλού μπετόνι 5λιτρο Valeo Protectiv 40, 10€.
    Δεν είναι όρινγκ ακριβως τα λαστιχάκια για τα μπουζί αλλα ναι οκ, κάνει ~30-35€ η τετράδα. Εγω στο δικό μου τα άλλαξα κοντά στις 85Κ χλμ και αυτό προαιρετικά. Κακό δεν κάνεις, αλλά δεν είναι και πρώτη προτεραιότητα.
    Μπουζί NGK 4τμχ ~35€.
    Φλάτζα κεφαλής 33€ (για το 750,υποθέτω ότι εκεί κοντα θα είναι και για το 1000). Γνώμη μου, άλλαζε την πάντα .
    Έλεγχος & ρύθμιση βαλβίδων, οι τιμές ποικίλουν. Αν πας σε έναν μάστορα μόνο για αυτό, λιγότερα απο 120€ δε νομίζω να σου πει. Αν πας συνδυαστικά με λοιπές εργασίες (απο τις οποίες έχει και καποιο κέρδος απο τα αναλώσιμα) τότε ίσως υπαρχει περιθωριο για καλύτερη τιμή.
    Δεν έχεις αναφέρει τον καθαρισμό ή αντικατάσταση του φίλτρου αέρος.
    το να αλλάξεις λάδια και φίλτρα είναι εύκολες δουλειές που ενδεχομένως να μπορείς να τις κάνεις και μόνος σου.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Relar Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ απειρα για την απάντηση και για της πληροφορίες!! Θα περιμένω και από κάποιον άλλο όπως είπες να δω τη παίζει γενικά. Έχω και το ρουλεμάν τιμονιού που έχω τιμή στ 120ε
    άλλαξα μόνος μου ρουλεμάν στο δικό μου το φθινόπωρο. Μου κοστισαν ~40€ και άλλο ένα 10ρικο η ροδελοτσιμούχα για το σταυρό. είναι μπελαλίδικη δουλειά όμως οπότε καλή τιμή σου έδωσαν.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  5. #20
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/11/2019
    Μηνύματα
    12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panos_zip Προβολή μηνύματος
    Λογικα εννοεις τη λαστιχένια φλάτζα που έχει στο ψευτοκάπακο. Γι αυτο αναφέρεις και τα ορινγκ.
    Τα οποια στην ουσια δεν ιναι ορινγκ, ειναι λαστιχένια φλάτζα που στεγανοποιεί γυρω απο την τρυπα των μπουζι.

    Αυτη πολλά συνεργεια δεν την αλλάζουν, και μαλ@κια τους κατ εμε.
    Αφου ανοιγεις για να τσεκάρεις βαλβίδες, ο κοστος ειναι μικρο να την αλλάξεις. Γιατι να ρισκάρεις για διαρροές ή να το πνιξεις στη φλατζοκολλα?


    Τώρα αν εννοεις φλάτζα κεφαλης, την κανονικη, ε αν δεν εχεις προβλημα δεν χρειάζεται.
    Κατα τα άλλα οτι σου λεν και οι παραπανω.
    ακριβώς αυτό εννοώ, για το ψευτοκάπακο και για τα μπουζι. Ευχαριστώ πολύ!

  6. #21
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/11/2019
    Μηνύματα
    12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Red Rider Προβολή μηνύματος
    Μάλλον έγραψε χιλιόμετρα στην μια ρόδα το εργαλείο.
    Τσεκαρε λίγο και το πλαίσιο για κανένα ύποπτο ρήγμα καλού κακού.
    τσεκαρα όσο μπορούσα μαζί μ τον μηχανικό μ είπε ότι είναι μια χαρά, ελπίζω να ναι έτσι!

  7. #22
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/11/2019
    Μηνύματα
    12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    κόστη αναλωσίμων:
    4 λίτρα λάδι ~ 30-60€ (αναλόγως τι μάρκα/τύπο θα επιλέξεις)
    Φίλτρο λαδιού Champion ή Hiflow ~8€.
    Παραφλού μπετόνι 5λιτρο Valeo Protectiv 40, 10€.
    Δεν είναι όρινγκ ακριβως τα λαστιχάκια για τα μπουζί αλλα ναι οκ, κάνει ~30-35€ η τετράδα. Εγω στο δικό μου τα άλλαξα κοντά στις 85Κ χλμ και αυτό προαιρετικά. Κακό δεν κάνεις, αλλά δεν είναι και πρώτη προτεραιότητα.
    Μπουζί NGK 4τμχ ~35€.
    Φλάτζα κεφαλής 33€ (για το 750,υποθέτω ότι εκεί κοντα θα είναι και για το 1000). Γνώμη μου, άλλαζε την πάντα .
    Έλεγχος & ρύθμιση βαλβίδων, οι τιμές ποικίλουν. Αν πας σε έναν μάστορα μόνο για αυτό, λιγότερα απο 120€ δε νομίζω να σου πει. Αν πας συνδυαστικά με λοιπές εργασίες (απο τις οποίες έχει και καποιο κέρδος απο τα αναλώσιμα) τότε ίσως υπαρχει περιθωριο για καλύτερη τιμή.
    Δεν έχεις αναφέρει τον καθαρισμό ή αντικατάσταση του φίλτρου αέρος.
    το να αλλάξεις λάδια και φίλτρα είναι εύκολες δουλειές που ενδεχομένως να μπορείς να τις κάνεις και μόνος σου.



    άλλαξα μόνος μου ρουλεμάν στο δικό μου το φθινόπωρο. Μου κοστισαν ~40€ και άλλο ένα 10ρικο η ροδελοτσιμούχα για το σταυρό. είναι μπελαλίδικη δουλειά όμως οπότε καλή τιμή σου έδωσαν.
    έγινε το σέρβις! ότι μου έγραψες ήταν on the point και αρκετά κοντά στις τιμές που μου είπες! Πραγματικά σε ευχαριστώ πολύ γιατί δεν είχα ιδέα τη παίζει. εντάξει ήταν λίγο πιο ακριβά από ότι ανέφερες άλλα είμαι ευχαριστιμενος γιατί μου έδειξε τιμολόγια κτλ κ από kawasaki και από τα υπόλοιπα που χρειάστηκε, όπως και μου έδειξε και τα δικά μου (αυτά που είχα πριν δηλαδή).

  8. #23
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Ωραίος ,έστρωσε και ο καιρός,έτοιμο το μπιστόλι για γούστα .
    porca miseria.

  9. #24
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.590
    Το μηχανάκι είναι δύναμη, κοίτα να το μάθεις,να το φροντίσεις και να το χαρείς!
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Relar Προβολή μηνύματος
    έγινε το σέρβις! ότι μου έγραψες ήταν on the point και αρκετά κοντά στις τιμές που μου είπες! Πραγματικά σε ευχαριστώ πολύ γιατί δεν είχα ιδέα τη παίζει. εντάξει ήταν λίγο πιο ακριβά από ότι ανέφερες άλλα είμαι ευχαριστιμενος γιατί μου έδειξε τιμολόγια κτλ κ από kawasaki και από τα υπόλοιπα που χρειάστηκε, όπως και μου έδειξε και τα δικά μου (αυτά που είχα πριν δηλαδή).
    αν θες, πες μας τι ήταν πιο ακριβό.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. R6 2006 μεγαλο service (S.O.S)
    από giannis113 στο forum Υamaha R6 & R1
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 10/05/2010, 10:57

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF