Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 7 από 7

Θέμα: Γίνεται αγορά μεταχειρισμένου χωρίς δίπλωμα ;

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/07/2019
    Μηνύματα
    25

    Γίνεται αγορά μεταχειρισμένου χωρίς δίπλωμα ;

    Γεια σας . Είμαι 15 και τον Απρίλιο γίνομαι 16 . Θέλω να πάρω ένα 50 για αρχή . Δεν έχω αποφασίσει αν θα πάρω καινούργιο η μεταχειρισμένο αλλά τείνω προς το δεύτερο . Το ερώτημα μου είναι αν μπορώ να αγοράσω μηχανή στο όνομα μου με τα δικά μου στοιχεία χωρίς να έχω αποκτήσει το δίπλωμα . Το λέω διότι δεν έχει κανείς την οικογένεια μ μηχανή και θέλω να ψηλό συνηθίσω τις ταχύτητες το γκάζι κτλπ γιατί δεν έχω ανεβεί ποτέ και φανατίζομαι πως αν πάω με την μια να δώσω για δίπλωμα θα δυσκολευτώ . Γνωρίζω ότι είναι παράνομο και αν συμβεί το ότιδιποτε θα έχω πρόβλημα αλλά το θέλω μόνο για χρήση σε πάρκινγκ . Ευχαριστώ εκ των προτέρων

  2. #2
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Προτείνω να πας σε μία σχολή οδήγησης. Αν θεωρήσεις ότι δεν αρκούν τα υποχρεωτικά μαθήματα, μπορείς να ζητήσεις να κάνεις περισσότερα.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Ότι λέει ο αποπανω.
    Έτσι για το στόρι η κατοχή μοτοσυκλέτας ως περιουσιακό στοιχείο δεν απαιτεί κατοχή διπλώματος οδήγησης.
    Κοινώς το cbr1000rrr που θα ήθελα να έχω, μπορει κάλλιστα να είναι στο όνομα της γιαγιάς μου.
    Ωστόσο η κατοχή περιουσιακου στοιχείο, απαιτει υποβολή φορολογικής δήλωσης.
    Οπότε καταλαβαίνεις

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Αν δεν κάνω λάθος ούτε δίπλωμα χρειάζεσαι,ούτε να δηλώσεις κάτι σε φορολογική δήλωση. Το σίγουρο είναι ότι χρειάζεται ασφάλεια όμως,η οποία δεν βγαίνει χωρίς δίπλωμα. Οπότε η μόνη λύση είναι να αγοράσεις το 50άρι και να παραδώσεις πινακίδες,γιατί τώρα πια κάνουν "αιφνιδιαστικούς" ελέγχους ασφάλισης. Συμφωνώ με το σκεπτικό του να κάνεις λίγη εξάσκηση μόνος σου,ειδικά αν έχεις δικό σου μηχανάκι και δεν δανείζεσαι και ταλαιπωρείς άλλων. Απλά πρόσεχε μην ξεθαρέψεις και το βγάζεις κι έξω μετά από 2 μέρες.

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/07/2019
    Μηνύματα
    25
    Το να παραδώσω τις πινακίδες και μετά από ένα μήνα να τις ξαναπάρω απαιτεί μεγάλη διαδικασία . Και υπάρχει μεγάλο κόστος ;

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2018
    Μηνύματα
    479
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Eftime Προβολή μηνύματος
    Γεια σας . Είμαι 15 και τον Απρίλιο γίνομαι 16 . Θέλω να πάρω ένα 50 για αρχή . Δεν έχω αποφασίσει αν θα πάρω καινούργιο η μεταχειρισμένο αλλά τείνω προς το δεύτερο . Το ερώτημα μου είναι αν μπορώ να αγοράσω μηχανή στο όνομα μου με τα δικά μου στοιχεία χωρίς να έχω αποκτήσει το δίπλωμα . Το λέω διότι δεν έχει κανείς την οικογένεια μ μηχανή και θέλω να ψηλό συνηθίσω τις ταχύτητες το γκάζι κτλπ γιατί δεν έχω ανεβεί ποτέ και φανατίζομαι πως αν πάω με την μια να δώσω για δίπλωμα θα δυσκολευτώ . Γνωρίζω ότι είναι παράνομο και αν συμβεί το ότιδιποτε θα έχω πρόβλημα αλλά το θέλω μόνο για χρήση σε πάρκινγκ . Ευχαριστώ εκ των προτέρων
    Για σου φίλε.
    Πες, ότι με κάποιο τρόπο το αγοράζεις.
    Λες " το θέλω ΜΟΝΟ για χρήση σε πάρκινγκ".
    Το γύρω γύρω στο πάρκινγκ σε λίγο θα καταντήσει μονότονο. Θα γίνει γύρω γύρω από το τετράγωνο της γειτονιάς. Το οποίο πάλι θα γίνει κουραστικό. Μετά θα γίνει βόλτα στις γύρω περιοχές, εκεί που είναι οι φίλες-φιλοι (να δείξουμε το καινούριο εργαλείο).
    Όμως μια απροσεξία , μια παραβίαση στοπ και ένα ατύχημα θα τα χαλάσει όλα.
    Πήγαινε σε μια σχολή οδήγησης να πάρεις δίπλωμα.
    Κάνε περισσότερα μαθήματα στην σχολή και περίμενε να πάρεις το δίπλωμα στο χέρι.
    Έχεις χρόνια να χαρείς με τις μοτο. Μην έχεις άγχος , κάνεις δεν γεννήθηκε γνωρίζοντας οδήγηση.
    Επίσης όλα στην αρχή μας φαίνονται δύσκολα. Αν κάνεις μερικά μαθήματα ίσως να αλλάξεις γνώμη.

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Eftime Προβολή μηνύματος
    Το να παραδώσω τις πινακίδες και μετά από ένα μήνα να τις ξαναπάρω απαιτεί μεγάλη διαδικασία . Και υπάρχει μεγάλο κόστος ;
    Νομίζω δεν έχει καν παράβολο,αν και δεν το θυμάμαι σίγουρα. Εύκολη διαδικασία εννοείται.

Παρόμοια θέματα

  1. αγορα μηχανης χωρις διπλωμα
    από nikoszetakias στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 47
    Τελευταίο μήνυμα: 12/10/2017, 11:44
  2. Αγορα μεταχειρισμενου με Διπλωμα Α1
    από leftos στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 01/04/2015, 01:00
  3. Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 21/05/2005, 00:25
  4. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 16/03/2005, 18:12
  5. Αγορα μεταχειρισμενου
    από GhostDog στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 01/05/2004, 16:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF