Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 24

Θέμα: Σέγες χειρός

  1. #1
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.713

    Σέγες χειρός

    Με αφορμή την πρόσφατη αγορά μιας σέγας ανοίγω το παρόν θέμα για να έχουμε συγκεντρωμένες τις πληροφορίες που ανταλλάσσουμε.

    Η τελική επιλογή για την αγορά της ήταν αποτέλεσμα έντονου προβληματισμού. Αυτό που κυρίως με ενδιέφερε ήταν η κοπή ξύλων.
    Σέγα ή δισκοπρίονο χειρός; Στην αρχική πρόχειρη αναζήτηση και διερεύνηση μεταξύ των δυο εργαλείων οδηγήθηκα στη σκέψη πως θα έπρεπε να πάρω και τα δυο αυτά ηλεκτρικά εργαλεία. Το κάθε ένα από αυτά έχει πολύ-επίπεδα πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα, οπότε πράγματι το να τα έχεις και τα δυο δεν είναι πλεονασμός. Στη περίπτωση μου όμως οι επιλογές μου πρέπει να λαμβάνουν πάντοτε υπόψη τους έναν σταθερό παράγοντα, τον περιορισμένο χώρο εργασίας και αποθήκευσης που διαθέτω. Αυτό πολλές φορές με οδηγεί στην απόφαση να αγοράζω ακριβά "εξωτικά" εργαλεία για να μπορώ να παίρνω το μέγιστο από αυτά. Αποφάσισα πως η χρήση της σέγας θα ήταν πιο εύκολη στο χώρο μου και θα κάλυπτε περισσότερες ανάγκες μου έστω και αν το αποτέλεσμα θα ήταν αρχικά μέτριο σε σχέση με ένα δισκοπρίονο (σε δεύτερο βαθμό με μια πλάνη ή ένα γυαλόχαρτο κάνω το τελικό φινίρισμα). Για αυτόν τον λόγο έπρεπε η σέγα να είναι καλή, αφού στη πραγματικότητα θα αντικαθιστούσε ΚΑΙ τις εργασίες ενός δισκοπρίονου χειρός. Κατέληξα σε τέσσερις εταιρείες εκ των οποίων οι δυο ανήκαν στη premium κατηγορία, αυτές ήταν οι Mafell και Festool αλλά επίσης και οι πιο κλασσικές Bosch και Metabo.


    Ο απόλυτος κυρίαρχος στη κατηγορία (με παραδοχή των πάντων) είναι η σέγα της Mafell που ακούει στο όνομα P1CC. Η Maffel έχει ένα πατενταρισμένο σύστημα στο οποίο δεν υπάρχει εμφανής οδηγός και είναι η μόνη που έχει τη δυνατότητα να γυρίσεις τη πριονό-λάμα ανάποδα και να κόβεις ουσιαστικά τραβώντας, πράγμα πολύ χρήσιμα όταν θέλεις να κόψεις κάποιο ξύλο φέρνοντας το χέρι κάτω από την επιφάνεια του. Επίσης έχει την καλύτερη ακρίβεια στο κάθετο κόψιμο των 90 μοιρών και αυτό γιατί η βάση της δεν είναι ρυθμιζόμενη για κοπές υπό γωνία έως και 45 μοιρών. Αν θέλεις να το κάνεις αυτό είσαι αναγκασμένος να αγοράσεις μια έξτρα βάση. Ένα μειονέκτημα της είναι πως δεν έχει φωτισμό στο σημείο που κόβει. Παρ' όλα αυτά ήμουν πολύ κοντά στη σκέψη να την αγοράσω αλλά με σταμάτησαν τρία πράγματα. Πρώτον πως τα μεταξωτά βρακιά θέλουν και επιδέξιους κώλους. Δεύτερον πως ήθελα σέγα με λαβή τύπου "D" και ελεγχόμενη ταχύτητα και από τη σκανδάλη και τρίτον πως με τη πρεσβυωπία μου να βρίσκεται ήδη στους 2 βαθμούς το θέμα φωτισμός LED στο σημείο κοπής είναι παραπάνω από απαραίτητο για εμένα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	MAFELL-P1-CC.jpg 
Προβολές:	337 
Μέγεθος:	32,8 KB 
ID:	414775



    Η νεότερη σέγα της Festool Carvex PS & PSB 420 EBQ-Plus -παρά τα πολύ καλά τεχνικά χαρακτηριστικά της- είχε κάποιες άσχημες κριτικές που αφορούσαν την απόδοση της. Τραχιά λειτουργία, πετούσε πολύ πριονίδι μπροστά που εμπόδιζε το οπτικό πεδίο και σε κάποιες περιπτώσεις όταν είχε να αντιμετωπίσει σκληρά και χοντρά ξύλα -εντός των προδιαγραφών της- υπήρξαν αρκετά περιστατικά όπου η πριονό-λάμα από την έντονη πίεση στράβωνε (αιτία η μάλλον κακή υποστήριξη του μηχανισμού οδηγού της πριονό-λάμας).

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Festool-CARVEX-PS420-EBQ-Plus.jpg 
Προβολές:	330 
Μέγεθος:	61,8 KB 
ID:	414771

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Festool-CARVEX-PSB420-EBQ-Plus.jpg 
Προβολές:	328 
Μέγεθος:	51,6 KB 
ID:	414772



    Η εναλλακτική άκουγε στο όνομα Trion PS & PSB 300 EQ-Plus που ήταν το παλιότερο μοντέλο αλλά μέχρι σήμερα έχει πολύ καλές κριτικές, για τον ίδιο λόγο παρά τα χρονάκια της κρατάει και μια αρκετά τσιμπημένη τιμή. Και αυτή όμως δεν έχει φωτισμό LED στο σημείο που κόβει...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Festool-TRION-PS300-EQ-Plus.jpg 
Προβολές:	328 
Μέγεθος:	55,2 KB 
ID:	414773

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Festool-TRION-PSB300-EQ-Plus.jpg 
Προβολές:	329 
Μέγεθος:	45,4 KB 
ID:	414774



    Η Bosch GST 160 CE και BCE είχε αρκετά καλές κριτικές. Έχει αρκετή δύναμη, φωτισμό και έναν επίσης πατενταρισμένο αλλά ΚΑΙ πολύ καλό ΔΙΠΛΟ οδηγό της πριονό-λάμας. Όμως όταν πήγα και την είδα από κοντά, απλά δεν μου άρεσε. Κάτι η λαβή της, κάτι το στυλ της... Όχι.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Bosch-GST160-CE.jpg 
Προβολές:	332 
Μέγεθος:	59,2 KB 
ID:	414776

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Bosch-GST160-BCE.jpg 
Προβολές:	335 
Μέγεθος:	44,3 KB 
ID:	414777



    H Metabo STE και STEB 140 Plus μου άρεσε πολύ και ακόμη πιο πολύ μου άρεσε η έκδοση STEB με τη λαβή τύπου "D". Είχε αρκετή δύναμη, φωτισμό LED στο σημείο που έκοβε, ρυθμιστή ταχύτητας και διαρκή έλεγχο από τη σκανδάλη. Με επίμονο ψάξιμο τη βρήκα και στη καλύτερη τιμή από όλες τις υπόλοιπες στα 212,00 ευρώ από τη Γερμανία και παρά το γεγονός ότι ήταν μια ιντερνετική αγορά από το εξωτερικό μπόρεσα και προέκτυνα την εγγύηση της στα 3 χρόνια με το πρόγραμμά της Metabo "XXL" δηλώνοντας την κανονικότατα στην Ελληνική αντιπροσωπεία.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Metabo-STE-140-Plus.jpg 
Προβολές:	332 
Μέγεθος:	53,2 KB 
ID:	414778

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Metabo-STEB-140-Plus.jpg 
Προβολές:	329 
Μέγεθος:	44,7 KB 
ID:	414779



    Να σημειώσω πως όλες οι προαναφερθείσες σέγες από όλες τις παραπάνω εταιρείες και μία προς μία διαθέτουν το σύστημα "Pendulum" που ουσιαστικά αλλάξει ελαφρώς τη κλίση της πριονό-λάμας, με αποτέλεσμα την αυξομείωση της ταχύτητας κοψίματος. Όλες διαθέτουν το σύστημα ασφάλειας απενεργοποίησης τους μετά από διακοπή ρεύματος για την προστασία του χρήστη.
    H Festool και για τα τέσσερα μοντέλα της -όπως κάνει άλλωστε με όλα τα μοντέλα ολόκληρης της γκάμας των εργαλείων της- διαθέτει αποσπώμενο καλώδιο ρεύματος. Οι υπόλοιπες έχουν σύστημα ελεύθερης κίνησης του καλωδίου στο σημείο που το καλώδιο βγαίνει από το σώμα του εργαλείου.
    Τελευταία τροποποίηση από STF; 31/01/2020 στις 23:03.

  2. #2
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.713
    Σήμερα η σέγα έκανε πρεμιέρα με εργασία μετάλλου!!!

    Στο σημείο που θα τοποθετηθεί η μέγγενη ήθελα για να προστατέψω την ξύλινη επιφάνεια του πάγκου εργασίας να βάλω ένα INOX φύλλο πάχους 3mm, το οποίο όμως έπρεπε να κόψω σε 2 μέρη. Εντυπωσιάστηκα από το τρόπο που έκοψε το φύλλο. Φυσικά σε αυτό συνεισέφερε και η μάλλον πολύ καλή πριονό-λάμα της Bosch. Δεν χρειάστηκε να ασκήσω καμία δύναμη με το χέρι, η σέγα προχωρούσε σχεδόν μόνη της κόβοντας τη μεταλλική επιφάνεια των τριών χιλιοστών σα βούτυρο!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20200130_192002.jpg 
Προβολές:	330 
Μέγεθος:	58,9 KB 
ID:	414780

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20200130_192133.jpg 
Προβολές:	330 
Μέγεθος:	42,3 KB 
ID:	414782
    Τελευταία τροποποίηση από STF; 31/01/2020 στις 17:42.

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Η σεγα είναι πολύ αξιόλογο εργαλείο για ισιες και μοναδικό εργαλείο για καμπύλες τομές.
    Αποδείχθηκε απαραίτητο για να κόψω επί τόπου κυκλικά πάγκους κουζίνας και επιπλα μπάνιου για να τοποθετήσω νεροχύτες και νιπτηρες αντίστοιχα.Δεν έχει το τέλειο σχεδον κόψιμο του δισκοπριονου, αλλά σε μικρα κοψίματα υπερέχει σε ευκολία. Όπως το να κόβω πανεύκολα καδρονια 5Χ5 εκ για κεραμοσκεπη επάνω στην ταράτσα.
    Μπορεί να στερεωθει και ανάποδα, κάτω από τον πάγκο, με την λάμα να εξέχει προς τα επάνω.
    Αν έχει σύστημα ταλαντωσης της λαμας μπρος - πίσω για να ξεμπουκωνει η λάμα από τα ροκανιδια ή τα γρεζια, το μηδενιζουμε σχεδόν για σκληρά αντικείμενα και το αυξάνουμε σε μαλακά ξύλα.Το ίδιο κάνουμε για την ταχύτητα κάθετης ταλαντωσης. Κατά το κόψιμο δεν το ζορίζουμε αλλά προχωράμε τόσο ώστε να κόβει άνετα.
    Για συντήρηση θέλει φύσημα στο σύστημα συγκρατησης της λαμας και στα ανοίγματα του αέρα. Σε όλα τα κινούμενα μέρη κοντά στη λάμα βάζουμε μικρές σταγόνες λάδι.
    Καλό είναι, όπως για όλα τα ηλεκτρικά εργαλεία, να έχουμε στο κουτί τους μέσα και ένα ζευγάρι καρβουνακια.
    Τελευταία τροποποίηση από JNP; 01/02/2020 στις 01:14.

  4. #4
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.713
    Ωραίες πληροφορίες!

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    530
    Ωραίος!!! Πολύ χρήσιμα όλα!

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Να και η δικιά μου γριούλα (αγορα το 1990, δεν έχει φως ούτε σωλήνα για σκουπα, όμως φυσάει αέρα στο σημείο τομής, έχει κλίση έως 45 μοιρες, τρεις βαθμούς ταλάντωσης της λαμας, 6 ταχύτητες, καθόλου κραδασμούς και έχει κουμπί συνεχούς λειτουργιας) :
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20200131_180259.jpg 
Προβολές:	290 
Μέγεθος:	101,1 KB 
ID:	414805

    Οι μπλε παλιές σειρές της Bosch φτιαγμένες σε Γερμανια/Ελβετια:
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20200131_180538.jpg 
Προβολές:	287 
Μέγεθος:	51,3 KB 
ID:	414806

    Στο πλάι ένας χρήσιμος οδηγός ρυθμίσεων ανάλογα το υλικό για κόψιμο:
    Υλικό, max βάθος κοπής, ταλάντωση μπρος/πίσω, ταχύτητα κοπής πανω/κάτω, προτεινόμενες λαμες.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20200131_180742.jpg 
Προβολές:	289 
Μέγεθος:	101,4 KB 
ID:	414807

    Λάμες Bosch, Stanley, Sandvic.
    1,2: νοβοπαν
    3. : ξυλο
    4. : για καμπύλες σε ξυλο
    5. : πλαστικό, αλουμινιο
    6,7: ανάποδα δόντια για κόψιμο από πάνω
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20200131_180640.jpg 
Προβολές:	290 
Μέγεθος:	78,2 KB 
ID:	414808
    Τελευταία τροποποίηση από JNP; 01/02/2020 στις 00:59.

  7. #7
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.713
    Δεν υπάρχει τίποτα ποιο όμορφο από ένα παλιό λειτουργικό εργαλείο! Εύχομαι να σε υπηρετεί και να σου βγάλει τόσα κι άλλα τόσα χρόνια!

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Δεν υπάρχει τίποτα ποιο όμορφο από ένα παλιό λειτουργικό εργαλείο! Εύχομαι να σε υπηρετεί και να σου βγάλει τόσα κι άλλα τόσα χρόνια!
    Ευχαριστώ. Για πες μας τι λάμα χρησιμοποιήσεις για το το inox, εγώ δεν έχω τέτοια εμπειρία.

  9. #9
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Εμένα η καλή η δικιά μου πήγε υπέρ πίστεως μαζί με ένα παλμιμο τριβειο από δανεισμό σε φίλο που άνοιγε μαγαζί. Ο ππαρας που τα δούλεψε τα εργαλεία ουσιαστικά τα κατέστρεψε και ήταν και ο λόγος που ορκίστηκα ότι δεν ξαναδανειζω ούτε κινέζικο κατσαβίδι των 5 σεντς. Έχω ξεμείνει με μια κινεζια δώρο με την αγορά του πιστολιού θερμού αέρα. Για δώρο μηδενικού κόστους μια χαρά δούλεψε όπου την χρειάστηκα αλλά είναι στα πλάνα μου η αγορά μιας καλής bosch. Ευχαριστούμε για την πληροφορία που μοιράστηκες μαζί μας. Κατατοπιστικοτατος

  10. #10
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.713
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ. Για πες μας τι λάμα χρησιμοποιήσεις για το το inox, εγώ δεν έχω τέτοια εμπειρία.
    Έχω αγοράσει ένα μικτό σετ της Bosch γιατί έχω διαβάσει πολύ καλά λόγια για την ποιότητα των λαμών της κυρίως σε σχέση με τη τιμή τους. Για τη συγκεκριμένη εργασία χρησιμοποίησα την Τ118Β και ψέκασα με λίγο σπρέι αλυσίδας την μεταλλική επιφάνεια που έκαψα για να βοηθήσω τη πριονόλαμα που δε φάνηκε πάντως να το έχει καθόλου ανάγκη.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	thpicv.jpg 
Προβολές:	242 
Μέγεθος:	57,7 KB 
ID:	414832

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	BOST118B.jpg 
Προβολές:	240 
Μέγεθος:	36,0 KB 
ID:	414833
    Τελευταία τροποποίηση από STF; 01/02/2020 στις 11:33.

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    ΟΚ η λάμα είναι παρόμοια με την Τ118Α που έχω χρησιμοποιήσει κυρίως σε πλαστικά.
    Από τι βλέπω η Βοsch διατηρεί τους κωδικούς στις λάμες ακόμα και μετα από 30 χρόνια.!
    Θα το ψάξω λίγο παραπάνω γιατί τέτοιες λάμες έχω μόνο δύο.
    Οι Bosch (ελβετικές) και οι Sandvik (γαλλικές και σουηδικές) που έβρισκα παληα ήταν άψογες.
    Έχω πάρει τελευταία για ξύλο της Stanley αλλά δεν τις έχω δουλέψει.
    Έχω και φτηνές του lidl για όταν φοβάμαι μήπως πέσω σε τίποτα προκες ή σύρματα μέσα στο ξύλο που δεν φαίνονται.
    Τελευταία τροποποίηση από JNP; 01/02/2020 στις 01:06.

  12. #12
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.713
    Στο σετάκι που ανέβασα δίνει για συνθετικά την Τ102Η, αλλά είμαι σίγουρος πως και η Τ108Α που την δίνει για λεπτά μέταλλα κάνει δουλειά στα πλαστικά.

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Στο σετάκι που ανέβασα δίνει για συνθετικά την Τ102Η, αλλά είμαι σίγουρος πως και η Τ108Α που την δίνει για λεπτά μέταλλα κάνει δουλειά στα πλαστικά.
    Ναι ειδικά σε σκληρά πλαστικά.
    Ωραίο το σετακι για γενική χρήση.

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Εμένα η καλή η δικιά μου πήγε υπέρ πίστεως μαζί με ένα παλμιμο τριβειο από δανεισμό σε φίλο που άνοιγε μαγαζί. Ο ππαρας που τα δούλεψε τα εργαλεία ουσιαστικά τα κατέστρεψε και ήταν και ο λόγος που ορκίστηκα ότι δεν ξαναδανειζω ούτε κινέζικο κατσαβίδι των 5 σεντς. Έχω ξεμείνει με μια κινεζια δώρο με την αγορά του πιστολιού θερμού αέρα. Για δώρο μηδενικού κόστους μια χαρά δούλεψε όπου την χρειάστηκα αλλά είναι στα πλάνα μου η αγορά μιας καλής bosch. Ευχαριστούμε για την πληροφορία που μοιράστηκες μαζί μας. Κατατοπιστικοτατος
    Σε καταλαβαίνω, κιεγω έτσι έμαθα αφού έπαθα.
    Άμα δεν το έχεις πληρώσει το εργαλείο και είσαι παπαρας, χαιρετίσματα...
    Αντίστροφα : όταν εχτιζα το σπίτι μου ήθελα ένα τριβειο για να τρίβω την παρετινη με την οποία σπατουλαριζα τοίχους /ταβάνια. Τα ειδικά επαγγελματικά τριβεια για τέτοια σκόνη ήταν απλησίαστα. Παρόλα αυτά πήρα ένα παλμικο τριβειο bosch μπλε σειρά με πλακέ βάση με τρύπες αναρρόφησης της σκονης για επιπλοποιους. Σύνδεσα στην έξοδο μια εύκαμπτη σωλήνα από παλιά σκούπα που απλώς έριχνε τη σκόνη στο πάτωμα και όχι επάνω μου. 260 τετρ μέτρα σπίτι, τρία χέρια οι τοίχοι και δύο χέρια τα ταβάνια τριφτηκαν με το... ακατάλληλο εργαλείο, ΑΛΛΆ κάθε μία/δύο ώρες έκανα προσεκτικό φύσημα στο μοτέρ του. Έτσι δεν έπαθε τίποτα, ζει και βασιλεύει μέχρι τώρα. Αν το είχα δανείσει σε παπαρα φίλο, αν δεν το είχε κάψει που είναι το πιο πιθανο, θαθελε καλεμι ή ματσακονι όλο εσωτερικά να ξεβουλωσει.
    Τελευταία τροποποίηση από JNP; 01/02/2020 στις 14:25.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leftos
    Εγγραφή
    02/08/2010
    Μηνύματα
    582
    Είμαι στην αναζήτηση αγοράς σέγας. Ακόμα δουλειές δεν έχω συγκεκριμένες αλλά θα ήθελα να υπάρχει μία περισσότερο για τα κυκλικά κομμάτια που χρειάζονται κατα καιρούς και για να γλιτώσω το χειροπρίονο. Κοιτάω metabo την πιό μικρούλα. θεωρώ για τα λεφτά της θα είναι αξιόλογη. Στο μυαλό μου για κόψιμο έχω τάβλες ( παλέτες ) και μελαμίνες , mdf 18 αρια πχ.
    Καμία γνώμη;
    https://atools.gr/%CE%B5%CF%81%CE%B3...iJndGNkLWMifV0
    LIVE FREEEEE!!!!!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Εργαλεία χειρός (For Tool Addicts')
    από nathair στο forum Εργαλεία
    Απαντήσεις: 2100
    Τελευταίο μήνυμα: 07/01/2024, 21:18
  2. ραντάρ ταχύτητας χειρός
    από pipis στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 25/05/2010, 17:45

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF