Ξεθάβοντας εεε διαβάζοντας κάποια παλιά πόστ - και όχι μόνο στο φόρουμ αλλά και σε άλλες σελίδες στο νετ τύπου marketplace κλπ - να αναφέρονται περιπτωσεις εξαπάτησης,απώλειες χρημάτων, λάθος πράγματα από αυτά που πλήρωσαν,λεφτά στον αέρα,κλπ κλπ
Ανοιγω λοιπόν αυτό το θέμα έχοντας τις εξής απορίες:
α) Πως γίνεται να είμαστε ορισμένες φορές τόσο ευκολόπιστοι...Διαβάζω για συναλλαγές που δεν πληρώθηκαν,για καταθέσεις χρημάτων στον Χ και ακόμα περιμένουν τη μηχανή το αμάξι το Χ-Ψ αγαθό,για μεταβιβάσεις με προκαταβολή ή ελάχιστα λεφτά και τα υπόλοιπα με γραμμάτια που δεν πληρώνωνται μετά,για μεταβιβάσεις της μεταβίβασης καλή τη πίστη και ο αγοραστής άφαντος...ΟΚ Όλοι λίγο πολύ την έχουμε κάνει τη μαλακία είτε με μικροποσά είτε με πολλά χιλιάρικα...
β) Πως όμως δικαιώνεται ΝΟΜΙΜΑ ο αδικημένος και αποζημιώνεται;
γ) Με τι -νόμιμο πάντα-τρόπο εξασφαλίζονται πωλητής και αγοραστής ότι ο ένας δε θα ρίξει τον άλλο;Κακά τα ψέματα δεν υπάρχουν άγγελοι εκεί έξω και πρέπει οι συναλλαγές να είναι τουλάχιστον τυπικές.
δ) Πως αποδεικνύεις σε ένα δικαστήριο/αστυνομία κλπ πως ο Χ αγοραστής πήρε το Ψ αντικείμενό σου και δεν σε πλήρωσε,και το ανάποδο,ο αγοραστής πλήρωσε και ο πωλητής λέει πως δεν τον πλήρωσαν...
ε) Δε μπορώ να καταλάβω συναλλαγές από απόσταση με 2-3 θολές φωτό -αν είναι και αληθινές δηλαδή...Τόσο καψούρα πια; Και μετά η κλάψα στα φόρουν facebook με δακρύβρεχτους τίτλους τύπου "απατεώνας".ή "μου έφαγε τα λεφτά και μου έστειλε σκουπιδια αντί αυτό που έβλεπα στις φωτό",κλπκλπ, ή το δέμα ήρθε ανοιγμένο/σπασμένο και τα ελτα/κούριερ κλπ δεν αναγνωρίζουν φθορά απώλεια σε τίποτα.

Προσωπικά όσες αγορές/πωλήσεις έχω κάνει είμαι πάντα με το μετρητό στα χέρια,-και τα μάτια ανοιχτά- και βέβαια το είδος που θέλω να είναι μπροστά μου ζωντανό και λειτουργικό εκτός αν αποφασίσω να το πάρω όπως είναι και με ευθύνη μου 100%.

Κάντε ένα κατάλογο με τιπς ή συμπληρώστε το δικό μου όσοι πρόκειται να αγοράσετε,έχετε ήδη αγοράσει

Αγορές: πχ μηχανή
-Υπομονή....Μεγάλο πράμα η υπομονή.Ή τουλάχιστον κρύβω την ανυπομονησία μου όσο γίνεται...Η βιασύνη τις περισσότερες φορές μας κάνει να μη βλέπουμε σφάλματα ή ελλείψεις ή να τα θεωρούμε δευτερεύοντα.Και εκεί παραμονεύει η φόλα...Αν δε δείξουμε και ενθουσιασμό όχι μόνο θα φάμε φόλα,αλλά θα τη χρυσοπληρώσουμε κιόλας.

-Μην περιμένετε η ευκαιρία να χτυπήσει την πόρτα σας.Δεν παίζει αυτό....Θέλει ψάξιμο ΠΟΛΥ καλή γνώση του αντικειμένου,πχ ελλείψεις ανταλλακτικά κόστος σέρβις κλπ τι κρυβές βλάβες/φθορές έχει, και ένα σωρό "μυστικά"που θα τα δεις πριν ή θα ξηλωθείς μετά...
-Βασικά αποφασίζω πόσα θα διαθέσω με μια μικρή απόκλιση προς τα πάνω ΑΝ πραγματικά αξίζει το αντικείμενο ή πόσο πολύ το θέλω
-Κάνω μια έρευνα αγοράς τόσο στις διάφορες σελίδες όσο και στη καθημερινή επαφή με άτομα που το έχουν αξκιπιστία ανταλλακτικά κλπ
-Επιλέγω τις πιο ενδιαφέρουσες αγγελίες και ελέγχω επι τόπου αν είναι όντως όπως περιγράφονται.Ελέγχω αν αυτό που θέλω μου κάνει σε κατάσταση και τιμή και πάμε στο παρασύνθημα,ήτοι μηχανικός αριθμός πλαισίου χαρτιά κλπ αν είμαστε οκ προχωράμε.
-Καθαριότητα: Ένας πωλητής που είναι νοικοκύρης θα πρέπει να έχει το όχημά του καθαρό.Δεν εννοώ κούτας αλλά όσο πιο κούτα και όσο πιο μαμά τόσο πιο νυκοκύρης και αξιόπιστος θα είναι.
-Φάτσα πωλητή/έμπορα. Προσοχή και εκεί! Αν τον δείτε να βιάζεται,να μπροσπαθεί να σας πείσει για καθαρό εργαλείο/τεφαρίκι/μεγάλα λόγια ή ανακρίβειες για το όχημα που θέλετε χαιρετήστε και κάντε την...Ειδικά αν αποδεδειγμένα λέει ψέμματα για χρονολογίες άλογα και γενικώς βάζει "σάλτσες"Αν πει και το περίφημο "Να τελειώνουμε σήμερα γιατί έχουν τηλεφωνήσει κι άλλοι να το δουν,κάντε την με ελαφρά...
-Μόντες.πατέντες εξτραδάκια κλπ: Μεγάλη προσοχή και εκεί! Δεν πας να πάρεις Hornet πχ του 2005 και πίσω να έχει λάστιχο 200άρι αλυσίδα σε μαύρο χάλι δισκόπλακες σαν CD σε πάχος,Ακράπα/φίλτρα Κ@Ν φλατζόκολες στο καπάκι και να στο πουλάει με 24000 κμ μαμά..κάτι δεν κολλάει.
-Χαρτιά,ΚΤΕΟ κλπ όλα θα πρέπει να είναι καθαρά.Παρακρατήσεις κληρονομιές συγγενείς κλπ παραπέμπουν σε ταλαιπωρία.
-Η συναλλαγή να γίνεται ΠΑΝΤΑ σε τράπεζα στο λογαριασμό του ή σε όποιον θέλει και υπεύθυνη δήλωση πως εξοφλ΄ξθηκε και δεν έχει καμία απαίτηση από σας.Μπορεί να σας το ζητάει πίσω την επόμενη ώρα!

Αυτά προς το παρόν και συμπληρώστε.


Καλό μήνα σε όλους.