Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 18

Θέμα: Χαρτια ανευ μοτερ

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/02/2020
    Μηνύματα
    4

    Χαρτια ανευ μοτερ

    Καλησπερα ενδιαφερομαι να παρω ενα μηχανακι για καθημερινη μου χρηση και μετακινηση μεσα στην πολη και κατεληξα σε ενα glx μιας και ξαναειχα τετοιο μηχανακι και με βολευε πολυ.
    Βρεθηκα αντιμετωπος με μια αγγελεια που μου αρεσε ειναι και κοντα στην περιοχη μου και πηρα τηλεφωνο να μαθω πληροφοριες για το εν λογω μηχανακι
    Εμαθα λοιπον οτι το μηχανακι εχει στα χαρτια του αριθμο μοτερ ανευ που μου εξηγησε ο ιδιοκτητης οτι εχει γινει λογω σπασιματος καρτερ και ειναι νομιμο κτλπ.
    Επειδη λοιπον δεν μου εχει ξανατυχει ποια περιπτωση σαν αυτην και οσο και να εψαξα δν βρηκα καποια απαντηση που να με καλυπτει στο ιντερνετ.
    Θα ηθελα να μαθω εαν προβω στην αγορα του συγκεκριμενου glx αν θα ειμαι καλυμενος νομικα και εαν η οτιδηποιαδηποτε μεταβιβαση γινεται κανονικα. Και το τι σημαινει το ανευ στα χαρτια του μοτερ ?

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της I-want-a-moto
    Εγγραφή
    24/09/2015
    Μηνύματα
    192
    Δεν το καταλαβαίνω καλά αυτό που γράφεις να σου πω την αλήθεια. Δεν γράφει η άδεια αριθμό ή έστω τύπο κινητήρα? Σε περίπτωση αλλαγής του κινητήρα κανονικά το δηλώνεις και σου βγάζουν καινούργια με τον νέο κωδικό πάνω. Αν αξίζει η αγγελία πήγαινε δες το και δες τι γράφει η άδεια. Να ρωτήσεις επίσης κανέναν ασφαλιστή ή σε κανένα κτεο θα ξέρουν αν γενικά γίνεται αυτό στις άδειες.

    Να σου πω και μια ιστορία τώρα, γιος γωστού ανακατασκεύασε ένα C50 και έβαλε μοτέρ είτε λιφαν είτε astrea δεν θυμάμαι ε το είχε πάρει ο πατέρας του μια βόλτα και τον σταματάνε και βλέπουν το μοτέρ και του πήραν το δίπλωμα ο άνθρωπος είναι επαγγελματίας οδηγός και αφού τους παρακάλεσε του το έδωσαν μετά από κάτι μέρες. Ο γιος έβαλε το μαμά μοτέρ πάνω (πειραγμένο μέσα βεβαια) το οποίο έχει ράγισμα και τρέχει λάδι όλη μέρα. Όλο αυτό το σκηνικό στη Σαλαμίνα που είναι και επαρχία υποτίθεται.

    Με λίγα λόγια ψάξτο καλά προτού βρεθείς μπλεγμένος μπορεί όντως να είναι καθαρό το μηχανάκι και νόμιμο αλλά μπορεί να έχουν γίνει και μαιμουδιές.
    Kαταφαντασίαν επιδέξιος...

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/01/2020
    Μηνύματα
    5
    οταν γινεται αλλαγη καρτερ σε παπι ο μαγαζατορας δινει μια υπευθυνη δηλωση οπως γινεται με αλλαγη κινητηρα τα οπια πρεπει να δηλωθουν στη μηχανολογικο και στην αστυνομια για να αλαξουν την αδεια για καλο και για κακο πριν κανεις οτιδηποτε παρε τηλεφωνο στο μηχανολογικο να σου πουνε τι να κανεις

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Άστο να πάει καλύτερα, θα μπλέξεις με το συγκεκριμένο. Μαϊμουδιά έχει γίνει 99%.
    Ότι φτιάχνει, φτιαχνει αλλά έχεις όρεξη να ασχολείσαι?

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/02/2020
    Μηνύματα
    4
    Λοιπον παιδια ρωτησα ξανα το παιδι που το πουλαει και ο ιδιο με παροτρυνε να παμε μαζι στην αστυνομια της περιοχης του να το επιβεβαιωσω οτι ειναι νομιμο και επισης το διευκρινησα και μου ειπε οτι στην αδεια εχει μια -(παυλα) στο νουμερο μοτερ .
    Οποιος εχει να συμπληρωσει τπτ περαιτερω ευχαριστω για τις απαντησεις ως τωρα

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της andreaspetr
    Εγγραφή
    01/09/2014
    Μηνύματα
    470
    Πριν μερικα χρονια πηρα καρτερ γνησια χωρις αριθμους και μου εδωσε τιμολογιο το μαγαζι για να παω να το δηλωσω.
    Αρα γινεται απλα δεν εχω ασχοληθει ακομη και εγω.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giorgos200312 Προβολή μηνύματος
    Λοιπον παιδια ρωτησα ξανα το παιδι που το πουλαει και ο ιδιο με παροτρυνε να παμε μαζι στην αστυνομια της περιοχης του να το επιβεβαιωσω οτι ειναι νομιμο και επισης το διευκρινησα και μου ειπε οτι στην αδεια εχει μια -(παυλα) στο νουμερο μοτερ .
    Οποιος εχει να συμπληρωσει τπτ περαιτερω ευχαριστω για τις απαντησεις ως τωρα

    http://www.mybike.gr/topic/62410-%CE...B5%CF%81-help/

    Εν ολίγοις πρέπει να σου φέρει το τιμολόγιο αγοράς του κάρτερ καθώς και την υπεύθυνη δήλωση του μηχανικού που έκανε την εργασία. Χωρίς αυτά μην πας πουθενάμ. Και Την παλιά άδεια θα ζήταγα.
    Δεν ξέρω αν το υπουργείο ,όπου μάλλον ο φίλος πήγε με όλα αυτά τα χαρτιά , δίνει νέο αριθμό να τον χτυπήσεις ή γιατί δεν δίνει και βάζει τελεία και παύλα. Αλλά δεν θα έμπλεκα καθόλου χωρίς αριθμό μοτέρ. Μόνο το γεγονός ότι σε πιθανό έλεγχο θα πρέπει να κουβαλαώ και ένα ντοσιέ με όλη αυτήν την χαρτούρα θα με απέτρεπε από την συγκεκριμένη αγορΆ.

    Τελεία και πάυλα
    Τελευταία τροποποίηση από MAIK72; 06/02/2020 στις 03:02.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    819
    Εγώ ξέρω ότι η άδεια πάει με το σκελετό και όχι με τον κινητήρα. Δεν είναι απαραίτητο να αλλάξει άδεια αν αλλάξει κινητήρα και είναι ίδιου τύπου.
    Πάτα το 0

  9. #9
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.165
    Τύπο κινητήρα γράφει η άδεια; πλέον δεν αναγράφονται αύξοντες αριθμοί παραγωγής κινητήρα, μόνο ο τύπος του.
    Αν τον γράφει και είναι όντως ο ίδιος τύπος πάνω στο μηχανάκι είναι οκ.
    Εξυπακούεται, στο μοτέρ πρέπει να αναγράφεται επάνω του ο τύπος......
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Μάλλον δεν έχετε καταλάβει. Αλλαξε το κάρτερ με ένα καινούριο που δεν έχει αριθμό. Η άδεια επίσης δεν γράφει τίποτα. Την αφήσαν κενή από το Υπουργείο.Αυτό τουλάχιτον κατάλαβα εγώ.
    Τελευταία τροποποίηση από MAIK72; 06/02/2020 στις 11:01.

  11. #11
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από borgiriadis1 Προβολή μηνύματος
    Εγώ ξέρω ότι η άδεια πάει με το σκελετό και όχι με τον κινητήρα.
    Σωστα αλλα δεν παει ΧΩΡΙΣ κινητηρα..!!
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  12. #12
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.230
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MAIK72 Προβολή μηνύματος
    Μάλλον δεν έχετε καταλάβει. Αλλαξε το κάρτερ με ένα καινούριο που δεν έχει αριθμό. Η άδεια επίσης δεν γράφει τίποτα. Την αφήσαν κενή [έγραψαν "άνευ", οπότε έχουν γνώση της απουσίας αριθμού]από το Υπουργείο.Αυτό τουλάχιτον κατάλαβα εγώ.
    Αυτό κατάλαβα κι εγώ και γι'αυτό αναρωτιέμαι το εξής: εφ'όσον είναι νόμιμο το μηχανάκι χωρίς αριθμό κινητήρα, αυτό δε δίνει πρακτικά τη δυνατότητα στον κάτοχο να αλλάζει κινητήρες (ίδιου κυβισμού αλλά όχι υποχρεωτικά μάρκας) όποτε θέλει; Ή με το που βάλεις κάρτερ με νούμερα απάνω γίνεσαι παράνομος;

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    819
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Σωστα αλλα δεν παει ΧΩΡΙΣ κινητηρα..!!
    https://m.youtube.com/watch?v=uq7noaMwLfg
    Πάτα το 0

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    839
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MAIK72 Προβολή μηνύματος
    Μάλλον δεν έχετε καταλάβει. Αλλαξε το κάρτερ με ένα καινούριο που δεν έχει αριθμό. Η άδεια επίσης δεν γράφει τίποτα. Την αφήσαν κενή από το Υπουργείο.Αυτό τουλάχιτον κατάλαβα εγώ.
    ετσι γινετε. εχω αλλαξει και εγω καρτερ αριθμου σε DT175. Το καινουργιο ηταν ανεφ αριθμου και στην αδεια εγραφε την τοτε εποχη, ανεφ αριθμου. προφανος στην τροχαια τραβηξαν παυλα στην θεση αριθμου. οσο για το τιμολογιο, αντιγραφο παει στην τροχαια η στο υπουργειο αντιστηχα, και μπαινει στον φακελο.

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    839
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Αυτό κατάλαβα κι εγώ και γι'αυτό αναρωτιέμαι το εξής: εφ'όσον είναι νόμιμο το μηχανάκι χωρίς αριθμό κινητήρα, αυτό δε δίνει πρακτικά τη δυνατότητα στον κάτοχο να αλλάζει κινητήρες (ίδιου κυβισμού αλλά όχι υποχρεωτικά μάρκας) όποτε θέλει; Ή με το που βάλεις κάρτερ με νούμερα απάνω γίνεσαι παράνομος;
    οπως τα γραφεις ειναι,αν βαλεις μοτερ με αριθμο θελει τιμολογιο. μοτερ βαλε οσα θελεις χωρις αριθμο.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ήχοι απο το μοτέρ...
    από ter στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 15/12/2004, 07:42
  2. Το Μοτερ
    από karelis στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 28/10/2004, 19:41
  3. ΜΟΤΕΡ rmx 250?
    από NERGAL στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 28/07/2004, 12:29
  4. Μοτερ 90cc
    από cbanthropos στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 23/06/2004, 13:01
  5. Ξέρετε που μπορώ να κάνω υπέρυθρη σε μοτέρ???
    από Wizard13 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 09/02/2004, 20:03

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF