Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 25

Θέμα: Λαστιχα για χρηση δρομου σε 750 v2

  1. #1

    Λαστιχα για χρηση δρομου σε 750 v2

    Θελω να βαλω ενα καινουργιο ζευγαρι λαστιχα για το μηχανακι μου (ελαφρυ naked 750 v2). Παλια ειχα βαλει Dunlop α13 και ειχα μεινει τρομερα ικανοποιημενος απο το κρατημα αλλα η αντοχη τους δεν ηταν καθολου καλη, στην ουσια σε μια χρονια εισαι για λαστιχα. Σκεφτομουν να βρω ενα λαστιχακι να βγαζει διετια (δλδ περιπου 10.000 χλμ). Εννοειται παντα με δεικτη ταχυτητας H γιατι δεν εχω μεγαλες ταχυτητες και θελω να ζεσταινουν γρηγορα. Οι διαστασεις μου ειναι 120/70/17 + 160/60/17.

    Απο οτι βλεπω με μια ματια μου προτεινουν τα site:
    DUNLOP SPORTSMART² MAX ( για να μην παω σε Sportsmart TT σαν υπερβολικα μαλακο)
    MICHELIN PILOT STREET RADIAL (παλια που ειχα δοκιμασει Michelin Power Pure ειχα φαει τρελη ξενερα)
    Σε pirelli μου εβγαζε πιο πολυ track day λαστιχα.

    Υπαρχει καποιο απο αυτο να το εχετε δοκιμασει με καλα αποτελεσματα ή καποιο που δεν εγραψα για να λαβω υποψιν;

    Ευχαριστώ!

  2. #2
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.156
    Pirelli Diablo Rosso II τα είχα πρώτης τοποθέτησης και τα ξανά έβαλα τον περασμένο μήνα. Έχει όσα ζητάς.

    24 μηνύματα σε 18 χρόνια; Πολύ μιλάς ρε παιδί μου....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  3. #3
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Pirelli Diablo Rosso II τα είχα πρώτης τοποθέτησης και τα ξανά έβαλα τον περασμένο μήνα. Έχει όσα ζητάς.

    24 μηνύματα σε 18 χρόνια; Πολύ μιλάς ρε παιδί μου....
    Δηλαδη ζεσταινονταν γρηγορα και γενικα καλη προσφυση χωρις γλυστριματα? Απο ζωη ποσα χιλιομετρα σου βγαλανε?

    Να τα καναμε 25 τα μυνηματα! Πηρα φορα!!

  4. #4
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.280
    rosso 2 ,rosso 3, rosso απλα γενικα για πεταμα λαστιχα......ROSSO CORSA 2 με διαφορα καλυτερο λαστιχο και με αντοχη και πρόσφυση..εχω ηδη 4000χλμ και 2 τρακντει και εχουν ανετα αλλα 3000χλμ ζωης!
    Throttle that mysterious friend of ours

  5. #5
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.156
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από theofilos Προβολή μηνύματος
    Δηλαδη ζεσταινονταν γρηγορα και γενικα καλη προσφυση χωρις γλυστριματα? Απο ζωη ποσα χιλιομετρα σου βγαλανε?

    Να τα καναμε 25 τα μυνηματα! Πηρα φορα!!
    Έλα να τα κάνεις 26

    Μου βγάλανε κάπου 15.000, 3 χρόνια.
    Γλυστρήματα μόνο σε γυαλισμένο δρόμο με ψιλόβροχο, αλλά εκεί όλα γλυστράνε...
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  6. #6
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.170
    Δες και τα Pirelli Diablo Sport που ειναι πλέον πολύ φτηνά αλλά είναι πολύ καλά λάστιχα.
    Ζεσταίνονται γρήγορα, δινουν πολύ καλό κράτημα σε στεγνό/βρεγμένο και αντέχουν αρκετά χλμ.
    Αν δεν το πλακώνεις σε παντιλίκια παει και 10.000 χλμ το πίσω.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  7. #7
    Pirelli Diablo Sport + Rosso Corsa 2 δεν βγαζουν με δεικτη ταχυτητας H μονο W, το οποιο ειναι μεγαλο μειονεκτημα.

    Τα μονα που βρισκω σε ετοιμοπαραδοτα ειναι:
    Diablo Rosso 2
    Michelin Pilot Radial (πρεπει να ειναι αρκετα σκληρο οποτε ΔΕΝ)

    Τα Sportsmart 2 MAX + Sportsmart TT απο τις 20 του μηνα παραδοση. Ο πωλητης λεει αξιζει να περιμενω για τα TT ειναι πιο συγχρονο λαστιχο απο το Diablo Rosso 2 και θα βγαλει αρκετα παραπανω χιλιομετρα απο τα α13 που ειχα. Δεν μπορω να αποφασισω...

  8. #8
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.332
    τα pilot street radial τα φορεσα αρχες καλοκαιριου στο cbf500.. μεχρι στιγμης εχω κανει 5000 χλμ και ειμαι αρκετα ευχαριστημενος με τη συμπεριφορα τους σε σχεση με τα diablo strada που φοραγε προηγουμενως... οταν τα εβαλα ημουν αναμεσα σε αυτα και τα metzeler m3.. διαλεξα τα michelin καθαρα λογο δεικτη ταχυτητας (Η αντι W των metzeler) και δεν το μετανιωσα..

  9. #9
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.280
    Έτσι μιας και το πιάσαμε....πείτε με άσχετο και οτι δεν έχω ιδέα αλλά.....τι σχέση έχει ο δείκτης ταχύτητας με το κατά πόσο γρήγορα ζεσταίνονται τα ελαστικά??Εγώ ήξερα ότι έχει να κάνει με όριο ταχύτητας που αντέχει το εκάστοτε ελαστικό και μέχρι εκεί.....απο κει και πέρα το ζέσταμα έχει να κάνει με την εκάστοτε τεχνολογία και υλικά που είναι κατασκευασμένο το ελαστικό..Όχι??

    Πότε δεν είχα θέμα με ζέσταμα ελαστικού παρά μόνο με γομες που ήθελαν κουβέρτες γιατί ήταν αγωνιστικό ελαστικό και αυτό μέχρι ενός σημείου μετα απο κάποια χλμ όλα οκ....
    Throttle that mysterious friend of ours

  10. #10
    Απο οσο γνωριζω ενα λαστιχο σχεδιασμενο με μικροτερο δειχτη ταχυτητας γενικα ζεσταινεται πιο ευκολα σε ενα ελαφρυ μηχανακι ή με μικρη ιπποδυναμη. Απο προσωπικη εμπειρια οταν ειχα παρει πριν απο τα α13, Michelin Pilot Power Pure (ισως ηταν και ZR) και δεν το ειχα ψαξει ειχα ενα λαστιχο το οποιο δεν ζεσταινοταν ποτε στη μοτοσυκλετα οποτε γλιστραγε παρα πολυ. Τα αλλαξα μεσα σε 1500 χλμ χωρις να εχουν την παραμικρη φθορα!

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Dant3
    Εγγραφή
    11/10/2012
    Μηνύματα
    825
    Εγω παλι θα πω S22.

  12. #12
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.130
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mikes Προβολή μηνύματος
    τα pilot street radial τα φορεσα αρχες καλοκαιριου στο cbf500.. μεχρι στιγμης εχω κανει 5000 χλμ και ειμαι αρκετα ευχαριστημενος με τη συμπεριφορα τους σε σχεση με τα diablo strada που φοραγε προηγουμενως... οταν τα εβαλα ημουν αναμεσα σε αυτα και τα metzeler m3.. διαλεξα τα michelin καθαρα λογο δεικτη ταχυτητας (Η αντι W των metzeler) και δεν το μετανιωσα..
    Ναι, αλλά εδώ μιλάμε για V2.

  13. #13
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.097
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Ναι, αλλά εδώ μιλάμε για V2.
    Ναι, αλλά V2 με 40 άλογα.

  14. #14
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Ναι, αλλά V2 με 40 άλογα.
    70 και ΠΟΛΥ ροπατα.

  15. #15
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Το θέμα με το δείκτη ταχύτητας προβλημάτισε κι εμενα. Χωρίς να είμαι βέβαιος, νομίζω ότι ο δείκτης ταχύτητας σχετίζεται με το πόσο γρήγορα ζεσταίνεται ένα λάστιχο. Όσο πιο αργά ζεσταίνεται, τόσο πιο πολύ αντέχει σε υψηλές ταχύτητες που θερμαίνουν περισσότερο το λάστιχο. Αντίστοιχα, ένα χειμερινό ελαστικό ζεσταίνεται πιο γρήγορα σε χαμηλές ταχύτητες, αλλά υπερθερμαίνεται στις υψηλές με κίνδυνο να καταστραφεί.

    Τώρα από το λογικό συνειρμό, μέχρι την πραγματικότητα, μπορεί να μεσολαβούν πολλά στοιχεία που δεν ξέρω. Αν όμως αληθεύει η συσχέτιση, τότε δε θα πρέπει να επιλέγω λάστιχα με δείκτη W.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Akrapovic για χρήση δρόμου
    από Green στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 24/10/2019, 13:05
  2. Μηχανή για χρήση σε πόλη
    από FotisV στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 02/07/2018, 21:52
  3. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 04/06/2010, 10:36

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF