Σελίδα 1 από 8 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 119

Θέμα: Βόλτες on/Off και enduro

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.311

    Βόλτες on/Off και enduro

    Καλό είναι να υπάρχει ένα νήμα για τις χωμάτινες βόλτες κάθε είδους, από απλές ονοφάδες, αντβετσουράδες ή εκδρομικό εντούρο με ον οφ κάθε κυβισμού και βάρους ως πιο σκληροπυρηνικές με καθαρόαιμα ή ελαφριά μικρά ον/οφ στα μονοπάτια του εντούρο.

    Είναι μια ευκαιρία να βολτάρουμε ή να προπονηθούμε με παρέα μέσα από αυτή την διαδικτυακή κοινότητα.

    Τον επόμενο μήνα σκέφτομαι να κάνω δύο βόλτες ον-ΟΦ ανοιχτές και θα χαρώ να βολτάρουμε παρέα. Όταν γράφω ανοιχτές εννοώ πως μπορεί να έρθει όποιος θέλει αλλά με δύο προϋποθέσεις, η πρώτη είναι πως ο αναβάτης πρέπει να φοράει αυστηρά όλο τον χωμάτινο εξοπλισμό και δεύτερον η μοτοσυκλέτα πρέπει να έχει κατάλληλα χωμάτινα λάστιχα 50-50 και να είναι σε αξιοπρεπή κατάσταση για να μη βρεθούμε προ εκπλήξεων σε καμμιά ραχούλα στο πουθενά.

    Σε κάθε βόλτα καλό είναι να γράφονται λεπτομέρειες για να ξέρει ο κόσμος που θα έρθει τι να περιμένει.

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.311
    Για τις βόλτες εντούρο δεν χρειάζεται να γράψω και πολλά.

    Θα ήταν ωραίο να γίνονται ξεναγήσεις μεταξύ μας. Για παράδειγμα δεν ξέρω τα νέα μονοπάτια της Πεντέλης αλλά μπορώ να βολταρω κόσμο στα μονοπάτια της Λαυρεωτικής και του νότιου Υμηττού σε μέρη που δεν ενοχλούμε και ούτε θα μας ενοχλήσουν άλλοι φίλου του βουνού.

    Καλές βόλτες να έχουμε

  3. #3
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.155
    Να μια αξιέπαινη πρωτοβουλία!!!

    Μπράβο Κώστα!!!!
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2023
    Μηνύματα
    162
    Εγώ ξέρω αρκετά καλά τα μονοπάτια της Πεντέλης κ του Υμηττού, αλλά δεν έχω on off για βόλτες.
    Το Integra, βλέπει χώμα και κάνει μεταβολή από μόνο του, οπότε, πηγαίνω με το crypton x.
    Θα ήθελα να (ξανά) πάω με κάποιον σε χωμάτινες διαδρομές, αλλά το θέαμα θα ήταν αστείο, όχι από το θέμα πως δεν θα βγάλω την διαδρομή, αλλά από την αισθητική πλευρά.
    Παρεμπιπτόντως, μια κ αναφέρατε κάτι για Λαύριο, ρίξτε μια ματιά σε μια προκάτ εκκλησία που ανακάλυψα 4 χρόνια πριν, στη μέση του πουθενά.
    Λέγεται Παναγία Οβρεοκαστρίτισσα, στον ομώνυμο λόφο.
    Αρχικά ο δρόμος είναι άριστος.....
    Μετά όμως...
    Λίγη κατανόηση για την ποιότητα του βίντεο.
    Είναι με την παλιά κάμερα.


  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.311
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos760 Προβολή μηνύματος
    Εγώ ξέρω αρκετά καλά τα μονοπάτια της Πεντέλης κ του Υμηττού, αλλά δεν έχω on off για βόλτες.
    Το Integra, βλέπει χώμα και κάνει μεταβολή από μόνο του, οπότε, πηγαίνω με το crypton x.
    Θα ήθελα να (ξανά) πάω με κάποιον σε χωμάτινες διαδρομές, αλλά το θέαμα θα ήταν αστείο, όχι από το θέμα πως δεν θα βγάλω την διαδρομή, αλλά από την αισθητική πλευρά.
    Παρεμπιπτόντως, μια κ αναφέρατε κάτι για Λαύριο, ρίξτε μια ματιά σε μια προκάτ εκκλησία που ανακάλυψα 4 χρόνια πριν, στη μέση του πουθενά.
    Λέγεται Παναγία Οβρεοκαστρίτισσα, στον ομώνυμο λόφο.
    Αρχικά ο δρόμος είναι άριστος.....
    Μετά όμως...
    Λίγη κατανόηση για την ποιότητα του βίντεο.
    Είναι με την παλιά κάμερα.

    Πάρε ένα εντουράκι γιατι θα χαρχαλεψει το παπί αν πηγαίνεις συχνά σε χωμάτινες διαδρομές.

    Την ευρύτερη περιοχή της Λαυρεωτικής την γνωρίζουμε καλά και το ξέρω το εκκλησάκι. Μάλιστα είχε γίνει αγώνας σκραμπλ εκεί πάνω πριν το 2010.

    Υπάρχουν πάρα πολλά μονοπάτια τριγύρω για Enduro αλλά ανεβαίνει και ον οφ με δυσκολία όμως από την μια μεριά μόνο γιατί όταν ήταν να γίνει χώρος υγειονομικης ταφής σκουπιδιών στο Ομβρυόκαστρο οι ντόπιοι με χωματουργικά μηχανήματα χάλασαν τους δρόμους που είχαν πρόσβαση στην περιοχή.

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2023
    Μηνύματα
    162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    Πάρε ένα εντουράκι γιατι θα χαρχαλεψει το παπί αν πηγαίνεις συχνά σε χωμάτινες διαδρομές.

    Την ευρύτερη περιοχή της Λαυρεωτικής την γνωρίζουμε καλά και το ξέρω το εκκλησάκι. Μάλιστα είχε γίνει αγώνας σκραμπλ εκεί πάνω πριν το 2010.

    Υπάρχουν πάρα πολλά μονοπάτια τριγύρω για Enduro αλλά ανεβαίνει και ον οφ με δυσκολία όμως από την μια μεριά μόνο γιατί όταν ήταν να γίνει χώρος υγειονομικης ταφής σκουπιδιών στο Ομβρυόκαστρο οι ντόπιοι με χωματουργικά μηχανήματα χάλασαν τους δρόμους που είχαν πρόσβαση στην περιοχή.
    Ναι, είναι χάλια οι δρόμοι πράγματι.
    Τους γύρισα όλους κ σε μια κατηφόρα κινδύνεψα ελαφρώς, ακόμα και με το παπί.
    Γενικά, έχω γυρίσει πάρα πολλούς χωματόδρομους στην Αττική κ ακόμη έχω στο πρόγραμμα άλλους τόσους.
    Δεν θα πάρω on off, όχι από θέμα κόστους, αλλά γιατί προτιμώ να πηγαίνω με ποδήλατο, αφού μου αρέσει αυτού του είδους η άσκηση.
    Το παπί έχει κάνει 97.000 χλμ με κυριολεκτικά μηδέν βλάβες.
    Ούτε βίδα δεν έχει χαλαρώσει.
    Έχω αλλάξει δύο φορές πίσω ανάρτηση κ μια φορά ελατήρια εμπρός.

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.311
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos760 Προβολή μηνύματος
    Ναι, είναι χάλια οι δρόμοι πράγματι.
    Τους γύρισα όλους κ σε μια κατηφόρα κινδύνεψα ελαφρώς, ακόμα και με το παπί.
    Γενικά, έχω γυρίσει πάρα πολλούς χωματόδρομους στην Αττική κ ακόμη έχω στο πρόγραμμα άλλους τόσους.
    Δεν θα πάρω on off, όχι από θέμα κόστους, αλλά γιατί προτιμώ να πηγαίνω με ποδήλατο, αφού μου αρέσει αυτού του είδους η άσκηση.
    Το παπί έχει κάνει 97.000 χλμ με κυριολεκτικά μηδέν βλάβες.
    Ούτε βίδα δεν έχει χαλαρώσει.
    Έχω αλλάξει δύο φορές πίσω ανάρτηση κ μια φορά ελατήρια εμπρός.
    Και γω κάνω MTB Enduro αλλά είναι άλλο πράμα αυτό.


  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2023
    Μηνύματα
    162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    Και γω κάνω MTB Enduro αλλά είναι άλλο πράμα αυτό.

    Δεν ξέρω αν κάποιος έχει αντίρρηση να ανεβάζω εδώ χωμάτινες διαδρομές από Αττική.....

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.311
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bulmont Προβολή μηνύματος
    Να μια αξιέπαινη πρωτοβουλία!!!

    Μπράβο Κώστα!!!!
    Βαγγέλη σκεφτόμουν να οργανώσουμε βόλτες που μπορούμε να βρεθούμε με φίλους κι από άλλους νομούς. Θα μπορούσαμε να έχουμε αφετηρία για παράδειγμα κάπου στην ορεινή Κορινθία με προορισμό τα Καλάβρυτα, τα καράφλα κτλ. Εσείς με την σειρά σας να μας βολτάρετε Παναχαϊκό ή Ερύμανθο, μια άλλη παρέα η και μόνοι μας ξεκινάμε από Δημητσάνα για να κάνουμε το Μαίναλο κτλ.

    Στο μυαλό μου έχω να είναι low budget χωρίς ταβέρνα απαραίτητα ή τουλάχιστον να υπάρχει επιλογή γιατί οι καιροί είναι δύσκολοι και ο κόσμος ζοριζεται. Την βγάζουμε και με σάντουιτς σε κάνα ξωκλήσι η με σουβλάκι.


  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.311
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos760 Προβολή μηνύματος
    Δεν ξέρω αν κάποιος έχει αντίρρηση να ανεβάζω εδώ χωμάτινες διαδρομές από Αττική.....
    Προσωπικά το βρίσκω καλή ιδέα.

    Να ξέρεις ότι σε βόλτες έχουν ακολουθήσει και μηχανές που δεν τις λες ον οφ, όπως παπια, βεσπες κλασσικές 2τ, μηχανές τύπου σκραμπλ κτλ.

  11. #11
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2023
    Μηνύματα
    162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    Προσωπικά το βρίσκω καλή ιδέα.

    Να ξέρεις ότι σε βόλτες έχουν ακολουθήσει και μηχανές που δεν τις λες ον οφ, όπως παπια, βεσπες κλασσικές 2τ, μηχανές τύπου σκραμπλ κτλ.

    Ok, θα γράφω κάποιες φορές εδώ, ότι χωμάτινες διαδρομές έχω καταγράψει.
    Δυστυχώς, πάρα πολλες δεν τις έχω σε βίντεο.

  12. #12

  13. #13
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.155
    Τι καλός που είσαι......!!!!
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  14. #14
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.487
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bulmont Προβολή μηνύματος
    Τι καλός που είσαι......!!!!

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.311
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos760 Προβολή μηνύματος
    Ok, θα γράφω κάποιες φορές εδώ, ότι χωμάτινες διαδρομές έχω καταγράψει.
    Δυστυχώς, πάρα πολλες δεν τις έχω σε βίντεο.
    Αν μπορείς να τις γράφεις και σε αρχείο gpx η kml θα είσαι άρχοντας.

Σελίδα 1 από 8 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. διαμετρος τροχων on-off και enduro
    από drifter στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 06/10/2017, 21:23
  2. Ταξίδια, on-off και καταναλώσεις.
    από QSpec στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 18/08/2007, 17:33
  3. Τι on-Off και μπουρδες...
    από liakaros στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 13/07/2007, 16:22
  4. Μεγαλα On-off και Αστικος Κυκλος
    από dosko στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο μήνυμα: 01/03/2007, 17:35
  5. On-Off και πετρελαιοκινηση
    από tifoefs στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 15/12/2006, 00:44

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF