Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 24

Θέμα: Eπιλογή μπαταρίας

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    11/12/2013
    Μηνύματα
    934

    Eπιλογή μπαταρίας

    https://batterycenter.gr/mpataries-m...-yuasa-ytz14s/

    https://batterycenter.gr/mpataries-m...nRhZ3MiOiIifV0

    Ποιά η διαφορά των δύο,κατασκευαστικά εννοώ,είναι τέτοια που να δικαιολογεί την διπλή τιμή,η ακριβή θα έχει την διπλή διάρκεια ζωής και άλλα τέτοια υπαρξιακά.
    Εχω την φθηνή,κράτησε τέσσερα χρόνια και επανήλθε με φόρτιση,για πόσο άγνωστο,η yuasa στο datasheet δεν δίνει κάποια στοιχεία.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    819
    Η ακριβή είναι gel και made in japan. Η φθηνή με υγρά και made in taiwan.

    Όσο να πεις είναι μια απόσταση από το Ταϊβάν να πας Ιαπωνία για ζελέ.
    Πάτα το 0

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.992
    Καλη τιμη για την japan. Εγω θα την χτύπαγα, αυτες πανε 7 χρονια με λιγη συντηρηση. Οι αλλη με το ζορι 4. Θα μου πεις διπλη τιμη αλλα παίζει να σε αφησει και στα 3.

  4. #4
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.116
    Aν η θέση στην μοτό δεν δημιουργεί πρόβλημα με τα υγρά γιατί να μην βάλεις μια απλή και σε 3-4 χρόνια ξαναβάζεις;
    Το κόστος της τζελ είναι κοντά στη νέα τεχνολογία που είναι πιο σταθερές στην απόδοσή τους.

  5. #5
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Διαφορες μεταξυ TTZ & YTZ (αμφοτερες made in Japan..)
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων mangles.jpg‎  
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/07/2018
    Μηνύματα
    616
    Σε κάποια μηχανάκια (πχ στο δικό μου) η μπαταρία είναι τοποθετημένη στις 90 μοίρες.
    Το βιβλιαράκι γράφει τι τύπο μπορείς να φορέσεις.
    Αν γράφει τύπου gel αποκλειστικά δεν μπορείς να πας σε απλή με υγρά. Μπορείς να βάλεις λιθιου.

    Ούτε 3 χρόνια δεν κράτησε η γνήσια η δική μου (yuasa ytz10s) η οποία βρίσκεται από 100 ευρώ και πάνω σαν αγορά

    Με τις μπαταρίες πέφτει κανονικό δούλεμα από ότι φαίνεται τουλάχιστον για μηχανάκια.

    Και για τις λιθιου ψάχνοντας στο ίντερνετ διαβάσω ότι αν σου αποφορτιστει εντελώς κατά στρέφεται. Θεωρητικά οι απλές επανέρχονται, στην δική μου όμως περίπτωση μόλις 3 μερες κράταγε μετα από επαναφορτιση
    Πραγματικός πονοκέφαλος, ειδικά σε συνάρτηση με τα εξωφρενικά πόσα που ζητάνε οι δήθεν επώνυμες (yuasa κλπ.)

  7. #7
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kas_Tracer Προβολή μηνύματος
    Αν γράφει τύπου gel αποκλειστικά δεν μπορείς να πας σε απλή με υγρά. Μπορείς να βάλεις λιθιου.
    Γαια - πυρι μιχθήτω...!!!

    Υ.Γ.
    Αν αρχισω τωρα τις "ειρωνιες" (κατα ορισμένους) θα χαρακτηριστω παλι..??
    (ή θα επρεπε να τεκμηριώσω διαφωνία σε παντελως ατεκμηρίωτη αποψη..??)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/07/2018
    Μηνύματα
    616
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Γαια - πυρι μιχθήτω...!!!

    Υ.Γ.
    Αν αρχισω τωρα τις "ειρωνιες" (κατα ορισμένους) θα χαρακτηριστω παλι..??
    (ή θα επρεπε να τεκμηριώσω διαφωνία σε παντελως ατεκμηρίωτη αποψη..??)
    Αν θες να διορθώσεις κάτι λάθος κάντο.
    Αν όχι μπορείς να ειρωνευτείς

  9. #9
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Της αδεια δοθεισης υπ' εσου, προχωρω..

    Οι μπαταριες (μολυβδου-οξεως) δεν χωριζονται σε gel και απλες με υγρα (οτι και να εννοείς μ' αυτο) ΜΟΝΟ..
    (εκτός αν εννοείς τις "ανοιχτου" τυπου, με τα καπακια που προσθετεις νερακι - και οχι ηλεκτρολυτη, οπως διατεινόταν σχεδον ολοι οι ηλεκτρολογοι του καιρού εκείνου, απλα γιατι αυτο που εξατμιζοταν ηταν το υδρογονο απο τα διασπασμενα μορια του νερου..)

    Με δεδομενο οτι κανεις πια σημερα δεν μιλαει για "ανοιχτες" μπαταριες, παμε στις "κλειστου" τυπου που, οι μεν μολυβδου-οξεως κατηγοριοποιούνται σε 5-6 υποκατηγορίες, με βαση την μορφη και συσταση του ηλεκτρολυτη τους (μια απο αυτες ειναι και οι gel) και οχι της συστασης των πλακων (Λιθιου, π.χ.)

    Καθεμια μια απο τις κατηγοριες των μολυβδου-οξεως, φορτιζεται με διαφορετικο αλγοριθμο φόρτισης (bulk, top, trickle, κ.λ.π.) σύμφωνα με τον οποιο (πρεπει να) ειναι κατασκευασμενο το συστημα φορτισης του μηχανακιου μας..
    Για δε τις διαφορετικου τυπου (Λιθιου, επι παραδειγματι..) η ολη διαδικασία φορτισης ειναι εντελως διαφορετικη..
    (για παραπανω λεπτομερειες, be my (and OEM) guest..)

    Τωρα εσυ, προφανως εχεις του λογους σου να πετας ενα
    " Αν γράφει τύπου gel αποκλειστικά δεν μπορείς να πας σε απλή με υγρά. Μπορείς να βάλεις λιθιου."
    ελαφρα τη καρδια, αλλα θα μου επιτρεψεις να μην το ασπασθω με κεκαλυμενους οφθαλμους και αποκεκωφαθεντα ωτα..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  10. #10
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Ακακιε...
    (σε βλεπωωωωωωωωωωωωω..!!)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/07/2018
    Μηνύματα
    616
    Με την δική σου άδεια.
    Δεν είμαι μπαταριολόγος (και δεν ξέρω πως λέγονται οι μπαταρίες στα αρχαία ελληνικά)

    Προφανώς και εννοούσα κλειστού-ή ανοιχτού τύπου ή όπως λέγονται τέλος πάντων. Το gel ναι είναι λάθος , αλλά νομίζω ότι οι περισσότεροι θα το καταλάβαιναν.

    Λιθίου δεν πήρα εγώ και γνώριζα για αυτά που λένε ότι φορτίζονται διαφορετικά
    ΟΜΩΣ οι εταιρίες που τις παράγουν έχουν και αντίστοιχους καταλόγους με τις αντίστοιχες "απλές" που μπορούν να αντικαταστήσουν (σε εισαγωγικά μην έρθει κανάς μπαμπινιώτης και μας τραβήξει κανά αυτί).
    Ψάχνοντας εδώ και εκεί από άλλους που έβαλαν μπαταρία λιθίου δεν είδα να έχουν προβλήματα αλλά ούτε και πλεονεκτήματα

    Από ότι φαίνεται η μικρή χωρητικότητα στις μπαταρίες των μοτο είναι και το σημαντικότερο μειονέκτημα.

  12. #12
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Επειδη δεν εχεi νοημα να γραφονται "αρθα" που κανεις δεν διαβαζει (ουτε καν πεφτει πανω τους γιατι δεν κανει search..)

    Μια εξ απαλων ονύχων διακριση μεταξυ των μπαταριων:
    https://en.wikipedia.org/wiki/VRLA_battery

    Και μια συγκριση μεταξυ αλγοριθμων φορτισης VLRA & AGM (που πρακτικα θεωρούνται ίδιου τύπου..)

    Υ.Γ.
    Για οσους θεωρουν οτι αυτα ειναι "ψιλα" γραμματα, μπορω να τους βεβαιωσω οτι υπαρχουν και πολυ "ψιλοτερα"...
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων VLRA.jpg‎   AGM.jpg‎  
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  13. #13
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kas_Tracer Προβολή μηνύματος
    Δεν είμαι μπαταριολόγος (και δεν ξέρω πως λέγονται οι μπαταρίες στα αρχαία ελληνικά)
    Δεν μπορω να σε βοηθησω γιατι οι γνωσεις μου στην αποδοση των αρχαιων Ιρακινικών σε αντιστοιχα αρχαια Ελληνικα ειναι αρκετα περιορισμενες..
    https://www.diaforetiko.gr/i-archea-...-tis-vagdatis/
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  14. #14
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.230
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Ακακιε...
    (σε βλεπωωωωωωωωωωωωω..!!)
    Γέροντα για βουλωμένο γράμμα δεν ξέρω, αλλά με τα δια(γε)γραμμένα ποστ μια χαρά σε βλέπω... μέχρι να ποστάρω από το κινητό εσύ είχες γράψει ελεγεία, οπότε το έστειλα άκλαυτο.

    Πάντως την απορία την έχω: οι μπαταρίες λιθίου δεν έρχονται από τον κατασκευαστή με ενσωματωμένο επεξεργαστή/κύκλωμα, ώστε να προσαρμόζεται το ρεύμα που δίνει η μοτοσυκλέτα στις διαφορετικές ανάγκες φόρτισης των στοιχείων τους;

  15. #15
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Πάντως την απορία την έχω: οι μπαταρίες λιθίου δεν έρχονται από τον κατασκευαστή με ενσωματωμένο επεξεργαστή/κύκλωμα, ώστε να προσαρμόζεται το ρεύμα που δίνει η μοτοσυκλέτα στις διαφορετικές ανάγκες φόρτισης των στοιχείων τους;
    short answer is ΤΣΟΥ..!!

    more detailed answer should be something like: Οποιοδήποτε ηλεκτρονικο στοιχειο προορίζεται για ρυθμιση/περιορισμο ρευματος πρεπει να ειναι ισχύος..
    (και μεγαλο και ακριβό..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Φορτιστης Μπαταριας - Ερευνα Αγορας
    από sadengr στο forum Εργαλεία
    Απαντήσεις: 173
    Τελευταίο μήνυμα: 02/03/2021, 14:27
  2. Φόρτιση μπαταρίας
    από harlek στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 08/01/2013, 11:09
  3. προβλημα μπαταριας
    από elnor στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 11/08/2006, 08:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF