Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 34

Θέμα: Η αποψη σας θα με βοηθούσε για επιλογή μοτο

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/02/2020
    Μηνύματα
    25

    Η αποψη σας θα με βοηθούσε για επιλογή μοτο

    Καλησπέρα, είμαι 40 ετών με εμπειρία σε μικρά δίκυκλα. Θέλω να αγοράσω κάτι για καθημερινή χρήση (σπίτι-δουλειά) και για καμιά βόλτα όταν προκύψει. Είμαι ανάμεσα στο kawasaki d-tracker 150 (3000 ευρώ) και sym nh-t 200 (2800 ευρώ). Το πρώτο μου αρέσει λόγω αξιόπιστης μάρκας, είναι δωρικό και θεωρώ πως είναι πιο σκληροτράχηλο. Είναι όμως euro 3 και έχει καρμπυρατέρ. Το δεύτερο πιο σύγχρονο με καλύπτει απόλυτα σε κυβικά και ανέσεις. Με φοβίζει ότι δεν έχει δοκιμαστεί και το θεωρώ λίγο ψεύτικο. Θα ήθελα την άποψη σας και εάν υπάρχει κάτι άλλο να μου προτείνετε που δεν ξεπερνάει τα 3000 ευρώ και η θέση οδήγησης ταιριάζει σε on/ off.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.369
    H Κawasaki δεν είναι αξιόπιστη μάρκα.
    To SIM είναι κακοφτιαγμένο γενικά.

    Κάνε λίγο υπομονή μάζεψε μερικά λεφτά ακόμα και πάρε κάτι πιο αξιόλογο
    (ή κρίπτον στα σίγουρα)

  3. #3
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Ναι πάρε κρίπτον, το βγάζει η αξιόπιστη Γιαμάχα μαζί με τις αξιόπιστες γενιές R1 και Fazer.
    Αν είναι να το πάμε έτσι ...
    porca miseria.

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/02/2020
    Μηνύματα
    25
    Για να μην σας κουράσω, δεν θέλω να μπούμε σε έναν καβγά για το ποια μάρκα είναι καλύτερη. Αν κάποιος έχει άποψη για τα δύο μηχανάκια ευχαρίστως να τον ακούσω. Επίσης για κάτι άλλο μόνο με συμπλέκτη, απορρίπτω τα σκούτερ και παπιά. Ευχαριστώ

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.369
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kirkinezi Προβολή μηνύματος
    Για να μην σας κουράσω, δεν θέλω να μπούμε σε έναν καβγά για το ποια μάρκα είναι καλύτερη. Αν κάποιος έχει άποψη για τα δύο μηχανάκια ευχαρίστως να τον ακούσω. Επίσης για κάτι άλλο μόνο με συμπλέκτη, απορρίπτω τα σκούτερ και παπιά. Ευχαριστώ
    Η Γιαμάχα είναι πιο αξιόπιστη και έχει και σοβαρά συνεργία
    Από κει και πέρα ο καθένας μπορεί να λέει ότι του καπνίσει.


    Αξιόπιστα τα καβασάκι λέει οκ....

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    μιλάς λοιπόν για καινουργιο μοτοσυκλετακι.

    γνωριζεις φανταζομαι απο την εμπειρια που εχεις οτι αγοραζοντας καινουργιο ξεγνιασες και δεν κανεις ποτε τπτ κτλπ. γιατι δυστυχώς υπάρχει μια τετοια αντίληψη απο πολλούς. προσφατα ακουσα απο εναν οτι δεν βαζει σπρευ στην αλυσιδα τοης καινούργιας μοτο που αγορασε δεν χρειαζετε λεει. ενω στην παλια μεταχειρισμενη εβαζε. (λες και εχει σχεση η αλυσίδα με την ημερομηνία παραγωγής της μηχανής.)

    εγω θα σου πρότεινα να παρεις ενα μεταχειρησμενο 250, DR, KLR, d-traker, CBF, και τα λεφτα που θα γλυτώσεις να τα επένδυες σε ενα καλο σερβις και αλαγη σε διαφορα μικρο πραγματα που θα χρειάζονται λογο ηλικιας και σε αναβάθμιση του εξοπλισμού σου.

    αν αποκλειστικα θες καινουργιο βαλε στα υπόψιν και το daytona monster 125 που εχει αποδείξει οτι δεν πάσχει απο μαλακίες και μια χαρα αξιόπιστο το λες.

    αν εισαι αποκλειστικα αναμεσα σε αυτα τα 2 τοτε το kawasaki d-tracker 150 γιατι ο μεγαλος του αδερφος ειναι μια χαρα μοτο και το NH200 δεν το ξερουμε τι κανει ακομα μια και τωρα πρωτο κυκλοφορεί και δεν εχουμε ακουσει τιποτα.

    αν και σε αυτα τα κυβικα 125-250 εχουμε πήξει στα σκουφτερ

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.369
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SONone Προβολή μηνύματος

    εγω θα σου πρότεινα να παρεις ενα μεταχειρησμενο 250, DR, KLR, d-traker, CBF, και τα λεφτα που θα γλυτώσεις να τα επένδυες σε ενα καλο σερβις και αλαγη σε διαφορα μικρο πραγματα που θα χρειάζονται λογο ηλικιας και σε αναβάθμιση του εξοπλισμού σου.


    Συγνώωωωωμη από περίεργια
    Μήπως ξέρετε από πότε έχουν καταργηθεί
    τα μοντέλα που γράφετε????

    Θέλω να πω το KLR πρέπει να κλείνει 30 χρόνια!!!!
    (Μη σου και 40)


    Τέλος πάντων φίλε Kirkinezi για μένα πάρε μια κάτι όσο πιο καινούριο μπορείς
    βρες κι ένα καλό συνεργείο κι έξω απ την πόρτα.
    Αν πάρεις γιαμάχα σίγουρα έχεις και καλή υποστήριξη και τιμή μεταπώλησης
    Τσέκαρε στο καρ και θα δεις
    Γνώμη μου
    και λυπάμαι αν στεναχωρώ

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Parking Προβολή μηνύματος
    Συγνώωωωωμη από περίεργια
    Μήπως ξέρετε από πότε έχουν καταργηθεί
    τα μοντέλα που γράφετε????

    Θέλω να πω το KLR πρέπει να κλείνει 30 χρόνια!!!!
    (Μη σου και 40)


    Τέλος πάντων φίλε Kirkinezi για μένα πάρε μια κάτι όσο πιο καινούριο μπορείς
    βρες κι ένα καλό συνεργείο κι έξω απ την πόρτα.
    Αν πάρεις γιαμάχα σίγουρα έχεις και καλή υποστήριξη και τιμή μεταπώλησης
    Τσέκαρε στο καρ και θα δεις
    Γνώμη μου
    και λυπάμαι αν στεναχωρώ

    και οσο για το αν εχουν καταργηθεί η αξιοπιστία των 30 χρόνων παραμένει και αντέχουν να βγάλουν άλλα 10. για πες ενα καινουργιο θα βγαλει μια 10ετια? ποσα απο αυτα του 2020 θα δουλεύουν το 2030?

    πες στην γιαμαπα να βγαλει κανα μηχανακι γιατι εχει κενα σε αυτη την κατηγορία. να εχουμε να προτείνουμε.
    και αν θες το τραβάμε κιαλο. για δες ποσα Z750-1000, ZX6R και CBR του 2000-2004 κυκλοφορούν και δουλεύουν άψογα και πόσα GSXR ή R6 -R1.
    το μονο θετικο που υπαρχει απο την αγορα ενος suzuki ή yamaha ειναι οτι το ελληνικό κοινο λογο κωλύματος κραταει την τιμη ψηλα και εχεις καλη μεταπώληση (μεταπώληση που θα την κανεις σίγουρα μολις καταλβεις το λαθος σου, γνωμη μου... εγω το αντιλαμβανομαι αλλιως στο car πωλουντε τοσα yamaha, προσπαθουν να τα ξεφορτωθούν)

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/02/2020
    Μηνύματα
    25
    Τα μηχανάκια που είχα ήταν τρία παπιά και τα τελευταία έξι χρόνια ένας daytona monster 180 cc. Επίσης για μακρινές βόλτες το suzuki gsr 600cc του γαμπρού μου. Το Suzuki με κούρασε μέσα στην πόλη και στις λακούβες. Το daytona με κάλυπτε για τις ανάγκες μου. Το έδωσα γιατί με κούρασε λίγο η θέση και για κάτι πιο σύγχρονο και καινούργιο. Θέλω κάτι καινούργιο και δεν αποκλείω και τα 125 cc. Εξάλλου οι ταχύτητες μου είναι το πολύ 80 με 90 χλμ. και οι διαδρομή που κάνω δώδεκα χλμ πήγαινε- έλα.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της contes di Zante
    Εγγραφή
    01/11/2007
    Μηνύματα
    299
    Κάτι σαν το Benelli trk251 πως σου φαίνεται? Άν έψαχνα κάτι μικρό καθημερινό εγώ προσωπικά θα το είχα 1η επιλογή
    διονύσης K / έλα να πάμε στο νησί...το (multi)strada μου εγώ και 'σύ

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/02/2020
    Μηνύματα
    25
    Αν και σε καινούργιο ξεφεύγει λίγο, σαν μεταχειρισμένο και ειδικά αυτό που δείχνεις, πανέμορφο.

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2018
    Μηνύματα
    479
    Για σου φίλε.
    Άσε να περάσει κάνα δίμηνο , να δούμε τι ψάρια πιάνει το ΝΗ-Τ 200 .
    Σε βίντεο που έχω δει στο εξωτερικό , μιλάνε με καλά λόγια για το αδελφακι του ΝΗ-Τ 125.
    Ειδικά ένας Πολωνός ήταν πολύ ευχαριστημένος. Ας ελπίσουμε και το ΝΗ-Τ 200 να είναι τι ίδιο καλό. Αν και max ταχύτητα ταξιδιού θα έχει τα 100-110 χιλιόμετρα/ ώρα.
    Το Kawasaki που λες το είδα παρκαρισμένο την περασμένη βδομάδα σε ένα δρόμο και έκατσα να το χαζεψω λίγο. Όμορφο αλλά "φωνάζει" ότι είναι παλιό μοντέλο , ειδικά το καντράν του.

  13. #13
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    To tracker ειναι ωραιο μηχανακι οπως ολα τα μοταντ στιλ. Μοτερακι παλιο καλο 80ties sohc 2βαλβιδο αερο με 12 αλογακια θα κρατήσει για παντα αν προσεχεις τα λαδακια του.

    Το sym απο την αλλη σύγχρονο με καλο εξοπλισμό dohc υδροψυκτο 4βαλβιδο.
    Ψαχτειτε στα σουτεροφορουμ αν το μοτερ του vf185 (που μπαινει αυτούσιο και σε αυτο το μοντελο) βγαινει αξιόπιστο χωρις ιδιετερα θεματα. Αν ειναι οκ τοτε πας για το sym γιατι δείχνει πιο μεγαλο στο ματι θα στροφαρει με μεγαλύτερη ανεση συγκριτικα και δειχνει πιο vfm πακέτο.

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/02/2020
    Μηνύματα
    25
    Το Kawasaki αν και δωρικό με καλύπτει απόλυτα. Μου αρέσει τόσο εμφανισιακά όσο και σαν χρηστικότητα. Ο ενδιασμος μου είναι καθαρά στο ότι έχει καρμπυρατέρ σε μια εποχή που όλα σχεδόν βγαίνουν ιντζεξιον. Γι'αυτό κοιτάω και το nht που έχει ψυγείο, ιντζεξιον, abs.

  15. #15
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kirkinezi Προβολή μηνύματος
    Το Kawasaki αν και δωρικό με καλύπτει απόλυτα. Μου αρέσει τόσο εμφανισιακά όσο και σαν χρηστικότητα. Ο ενδιασμος μου είναι καθαρά στο ότι έχει καρμπυρατέρ σε μια εποχή που όλα σχεδόν βγαίνουν ιντζεξιον. Γι'αυτό κοιτάω και το nht που έχει ψυγείο, ιντζεξιον, abs.
    Ακριβώς, ειναι σαφως πιο σύγχρονο συνολικά μου κανει εντύπωση που κόλλησες στην τροφοδοσία.
    Το ιντζεκσιον εχει να κανει με τους παραγόμενους ρυπους και την καλυτερη διαχείριση καυσίμου.
    Ομως υπαρχουν ακονη μοντελα με καρπυρατερ που πετυχαίνουν πολυ καλες επιδοσεις και στους δυο τομείς. Ολα τα τεστ λενε για πολυ χαμηλή κατανάλωση σε επιπεδα 125 ιντζεκσιον. Δεν εχω λογο να μη το πιστεψω.

    Για μενα αν εισαι λιγο old school σε καλυπτει το kawa σα πακέτο πηγαινε εκει και μη κολλας στο καρμπ.εχει το αβανταζ της απλοικοτητας. Αν σε ενδιαφέρει το ποσο σύγχρονο μηχανακι θες να παρεις πηγαινε στο sym

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 30/06/2019, 16:50
  2. Παρακαλώ τη γνώμη σας για επιλογή μηχανής
    από dhzou στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 47
    Τελευταίο μήνυμα: 22/02/2019, 10:01
  3. Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 16/06/2009, 00:11
  4. Την άποψη σας για Clover ή Dianese
    από Mimas στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 01/06/2007, 17:43

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF