Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 34

Θέμα: Ιντερνετικες αγορες

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.944

    Ιντερνετικες αγορες

    Σήμερα διάβασα αυτό, ξέρετε αν πράγματι ισχύει;
    https://www.pttl.gr/ta-elta-tha-chre...ero-15-eyro-g/
    Τελευταία τροποποίηση από JNP; 07/02/2020 στις 19:19.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.369
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Σήμερα διάβασα αυτό, ξερεται αν πράγματι ισχύει;
    https://www.pttl.gr/ta-elta-tha-chre...ero-15-eyro-g/
    τι να πεις...

  3. #3
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Το συζητάμε και εδώ. Δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι ισχύει διότι είναι και λογιστικά δυσεφάρμοστο, αλλά δε μπορώ να πω ότι εκπλήσσομαι κιόλας με την έμπνευση.

    Επίσης, σκατά στα μούτρα τους

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της I-want-a-moto
    Εγγραφή
    24/09/2015
    Μηνύματα
    192
    Αντί να πηγαίνουμε μπροστά πάμε πίσω εγώ αυτό ξέρω. Αντί να γίνουν οι αγορές πιο ασφαλείς και γρήγορες θέλουν να τις κόψουν τελείως...

    Μέσα σε 3 μήνες ένα πακέτο δεν ήρθε ποτέ ένα το πήγαν 3 στενά πιο κάτω και με πήρε τηλέφωνο ο άνθρωπος και πήγα και το πήρα και 2 μου ήρθαν άν και με τη μέγιστη αναμενώμενη καθυστέρηση...

    Θέλουν δηλαδή να τα σκάμε σα τα κορόιδα στους έξυπνους που παίρνουν κάτι 5 ευρώ από κίνα και το πουλάνε εδώ 15 +5 μεταφορικά καθώς τα μισά σκρουτζομάγαζα δεν έχουν φυσική διεύθηνση...

    Πρόστιμο δηλαδή ΝΑΙ ΠΡΟΣΤΙΜΟ είναι όταν μιλάμε για πράγματα των 1,2,3 ευρώ επειδή αγόρασες κάτι από το εξωτερικό... Μόνο για κάτι τέτοια ξέρουμε να κλείνουμε τα σύνορα!!!
    Kαταφαντασίαν επιδέξιος...

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της mreza
    Εγγραφή
    07/07/2013
    Μηνύματα
    139
    Διευκρίνιση από τα Ελληνικά Ταχυδρομεία

    https://www.pttl.gr/elta-announcemen...iC4jGlJqxS1A8k

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.944
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mreza Προβολή μηνύματος
    Διευκρίνιση από τα Ελληνικά Ταχυδρομεία

    https://www.pttl.gr/elta-announcemen...iC4jGlJqxS1A8k
    Μακάρι, θα φανεί σύντομα στην πράξη.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Μακάρι, θα φανεί σύντομα στην πράξη.
    Εγώ νομίζω ότι με αυτή την αναφορά απλά καλυφθούν τον κολο τους. Και καλά αν θα σας έρχεται τελωνειακος φόρος δε θα φταίνε τα ΕΛΤΑ...
    καθε μερα ...νεα μερα.

  8. #8
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Ο αντιλογος ειναι πως απο την μια καλα ειναι να παιρνουμε τσαμπα πραμα απο την κινα, απο την αλλη ομως χανονται δουλειες απο την ευρωπη καθως η παραγωγη μεταφερεται στην ανατολη. Καταλαβαινω μονο βασικα πραματα απο μακροοικονομια αλλα σα σωστα μου φαινονται μετρα που αποσκοπουν να βαλουν φρενο σε εισαγωγες απο χωρες με μισθους κατα πολυ χαμηλοτερους απο της δυσης.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Ο αντιλογος ειναι πως απο την μια καλα ειναι να παιρνουμε τσαμπα πραμα απο την κινα, απο την αλλη ομως χανονται δουλειες απο την ευρωπη καθως η παραγωγη μεταφερεται στην ανατολη. Καταλαβαινω μονο βασικα πραματα απο μακροοικονομια αλλα σα σωστα μου φαινονται μετρα που αποσκοπουν να βαλουν φρενο σε εισαγωγες απο χωρες με μισθους κατα πολυ χαμηλοτερους απο της δυσης.
    Ε Ναι. Όταν η αντιπροσωπεία για ένα oring σου ζητάει 12 ευρώ και με 5 δολάρια μαζί με τα μεταφορικά αγοράζεις μια 12αδα oring εσύ ψώνισε από Ευρώπη
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.944
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Ο αντιλογος ειναι πως απο την μια καλα ειναι να παιρνουμε τσαμπα πραμα απο την κινα, απο την αλλη ομως χανονται δουλειες απο την ευρωπη καθως η παραγωγη μεταφερεται στην ανατολη. Καταλαβαινω μονο βασικα πραματα απο μακροοικονομια αλλα σα σωστα μου φαινονται μετρα που αποσκοπουν να βαλουν φρενο σε εισαγωγες απο χωρες με μισθους κατα πολυ χαμηλοτερους απο της δυσης.
    Σωστό στη θεωρία...
    Αλλά το 1970 όταν πρωτοπηγα στην Ολλανδία ήδη η Philips είχε μεταφέρει την παραγωγή της εκτός Ευρώπης στην Ινδία. Την ίδια εποχή έφυγαν από την Αγγλία τα εργοστάσια μαλλιού και υφασμάτων και τα πήγαν επίσης στην ανατολή. Τα ίδια έκαναν πιο πρόσφατα και οι Αμερικανοί με την Κίνα. Μην ξεχνάμε και την επιδοτούμενη μεταφορά επιχειρήσεων και βιοτεχνιών από τη Β. Ελλάδα στα Σκόπια και τη Βουλγαρία.
    Δεν μπορεί λοιπόν από τη μια μεριά να σπρώχνεις τις παραγωγικές μονάδες στο φτηνό μεροκάματο και στα μεγάλα κέρδη και από την άλλη να σου φταίει ο Ευρωπαίος καταναλωτής με τα συρρικνωμενα πλέον έσοδα που κοιτάει τη φτηνή εισαγωγή.
    Ο Αμερικανός βέβαια τοχει πιάσει το νόημα, πατάει στην τεράστια κατανάλωση, κόβει χρήμα χωρίς αντίκρυσμα, χρωστάει καμμια 20αρια τρις και έχει καμμια 10αρια αεροπλανοφορα σκόρπια όπου κουνιέται φύλλο. Άμα δεν τραβάει άλλο η ομάδα κάνουμε και ένα τρίτο παγκόσμιο με διαγραφή των χρεών και φτου κι από την αρχή.
    Τελικά δεν έχω καταλάβει την διευκρίνηση των ΕΛΤΑ τι εννοεί. Το όριο των 22 ευρώ υπάρχει η όχι; Ή ακόμα και ένα πραγματάκι των 2 ευρώ αν πέσει σε έλεγχο τελωνείου θα χρεώνεται 15 ευρώ τελωνειακό νταβαντζιλικι;

  11. #11
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Ε Ναι. Όταν η αντιπροσωπεία για ένα oring σου ζητάει 12 ευρώ και με 5 δολάρια μαζί με τα μεταφορικά αγοράζεις μια 12αδα oring εσύ ψώνισε από Ευρώπη
    Ανακυκλωνεις την κουβεντα. Αυτο γινεται γιατι ποτε δεν προστατευτηκε η παραγωγη στην δυση.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της mreza
    Εγγραφή
    07/07/2013
    Μηνύματα
    139
    «Αποστολές από Κίνα και τελωνείο. Νέα προβλήματα, νέες λύσεις.»

    https://www.angroid.gr/android-tutor...ta-nees-lyseis

  13. #13
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Ο αντιλογος ειναι πως απο την μια καλα ειναι να παιρνουμε τσαμπα πραμα απο την κινα, απο την αλλη ομως χανονται δουλειες απο την ευρωπη καθως η παραγωγη μεταφερεται στην ανατολη. Καταλαβαινω μονο βασικα πραματα απο μακροοικονομια αλλα σα σωστα μου φαινονται μετρα που αποσκοπουν να βαλουν φρενο σε εισαγωγες απο χωρες με μισθους κατα πολυ χαμηλοτερους απο της δυσης.
    Εγώ νομίζω ότι απλά το κάνουν για τα 15ευρα σαν έσοδο.Αν θέλουν να προστατέψουν΄/ενισχύσουν την ντόπια παραγωγή μπορούν να πάρουν μέτρα που θα ενισχύσουν τις τοπικές βιομηχανίες/βιοτεχνίες/καταστήματα/ελ. επαγγελματίες όπως μείωση φορολογίας.
    porca miseria.

  14. #14
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Σωστό στη θεωρία...
    Αλλά το 1970 όταν πρωτοπηγα στην Ολλανδία ήδη η Philips είχε μεταφέρει την παραγωγή της εκτός Ευρώπης στην Ινδία. Την ίδια εποχή έφυγαν από την Αγγλία τα εργοστάσια μαλλιού και υφασμάτων και τα πήγαν επίσης στην ανατολή. Τα ίδια έκαναν πιο πρόσφατα και οι Αμερικανοί με την Κίνα. Μην ξεχνάμε και την επιδοτούμενη μεταφορά επιχειρήσεων και βιοτεχνιών από τη Β. Ελλάδα στα Σκόπια και τη Βουλγαρία.
    Δεν μπορεί λοιπόν από τη μια μεριά να σπρώχνεις τις παραγωγικές μονάδες στο φτηνό μεροκάματο και στα μεγάλα κέρδη και από την άλλη να σου φταίει ο Ευρωπαίος καταναλωτής με τα συρρικνωμενα πλέον έσοδα που κοιτάει τη φτηνή εισαγωγή.
    Ο Αμερικανός βέβαια τοχει πιάσει το νόημα, πατάει στην τεράστια κατανάλωση, κόβει χρήμα χωρίς αντίκρυσμα, χρωστάει καμμια 20αρια τρις και έχει καμμια 10αρια αεροπλανοφορα σκόρπια όπου κουνιέται φύλλο. Άμα δεν τραβάει άλλο η ομάδα κάνουμε και ένα τρίτο παγκόσμιο με διαγραφή των χρεών και φτου κι από την αρχή.
    Τελικά δεν έχω καταλάβει την διευκρίνηση των ΕΛΤΑ τι εννοεί. Το όριο των 22 ευρώ υπάρχει η όχι; Ή ακόμα και ένα πραγματάκι των 2 ευρώ αν πέσει σε έλεγχο τελωνείου θα χρεώνεται 15 ευρώ τελωνειακό νταβαντζιλικι;
    Τα βραχυπροθεσμα οφελη δεν ειναι κατ αναγκην και μακροπροθεσμα. Και προφανως εχεις δικιο στα οσα λες για τον κακομοιρη πλεον ευρωπαιο καταναλωτη. Εστιαζω στο γιατι εγινε κακομοιρης. Τες πα. Τελωνειο.....

  15. #15
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Εγώ νομίζω ότι απλά το κάνουν για τα 15ευρα σαν έσοδο.Αν θέλουν να προστατέψουν΄/ενισχύσουν την ντόπια παραγωγή μπορούν να πάρουν μέτρα που θα ενισχύσουν τις τοπικές βιομηχανίες/βιοτεχνίες/καταστήματα/ελ. επαγγελματίες όπως μείωση φορολογίας.
    Ε ναι, ετσι ειναι.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορές από Αμερική
    από crazykiller στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 04/12/2011, 14:45
  2. αγορες απο internet
    από GST στο forum Ducati
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 23/02/2007, 16:11
  3. Πιάτσες για αγορές
    από micmic στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 31/03/2006, 14:06
  4. Αγορες στο Πλαισιο.
    από 620 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 207
    Τελευταίο μήνυμα: 23/02/2006, 14:03
  5. αγορες on line
    από wild_cat/anima στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 05/02/2006, 04:33

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF