Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 40 από 40

Θέμα: Ktm950-990 adv

  1. #31
    ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ ΛΕΜΕ Το avatar του/της πυξιδας990
    Εγγραφή
    22/05/2011
    Μηνύματα
    2.655
    ρε παιδια θα με τρελανεται....ποτε δεν ειχα προβλημα με αμορτισερ..
    μπροστα η τσιμουχα ξερασε στο ενα που ειχα γυρω στα 50000χλμ...
    ποτε δεν ειχα προβλημα με την ομπερον..

    νερα καλα denicol σαμπζερο και προγραματισμενη συντηρηση πανω απ ολα...
    επισης φορτισμενη μπαταρια,διοτι ποναει εκει που την εχει..
    δηλ οχι κατι παρανοικο...

    ενα σκασμο ταξιδιωτικα εχει στο net.....μια χαρα ειναι το μηχανακι...
    37.12.07n
    22.47.01.e
    τα on-of φορανε ακτινες,τα αλλα ειναι μπασταρδα
    το χειμερινο μπανιο αναζοωγονει μυαλο και σωμα,το καλοκαιρινο τα καιει

  2. #32
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.059
    Εξαιρετικό είναι, τα πάντα κάνει, αλλά δεν είναι για τουρίστες. Αυτό λένε, δεν έχουν άδικο.
    Life begins at 45°.

  3. #33
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    [Κατ ιδιαν]
    Τι καλα που θα τανε να εβγαζε η χοντα το nc με 19ρι μπροστινο και 20εκ διαδρομες στις αναρτησεις. Θα ειχαμε ολοι εμεις οι πρακτικοι και οικονομικοι τυποι ενα εξαιρετικο ον οφφ καθημερινο/go anywhere γαιδουρακι.

  4. #34
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.691
    [QUOTE=πυξιδας990;3033916]ρε παιδια θα με τρελανεται....ποτε δεν ειχα προβλημα με αμορτισερ..
    μπροστα η τσιμουχα ξερασε στο ενα που ειχα γυρω στα 50000χλμ...
    ποτε δεν ειχα προβλημα με την ομπερον..

    νερα καλα denicol σαμπζερο και προγραματισμενη συντηρηση πανω απ ολα...
    επισης φορτισμενη μπαταρια,διοτι ποναει εκει που την εχει..

    Είναι και θέμα χαρακτήρα αλλά αντικειμενικά δεν σου δημιουργεί αυτό το πισ οφ μάιντ που λεν και στο χωρίο. Προσωπικά ένοιωθα μια χαρά, αλλά και το προηγούμενο μηχανάκι μου ήταν ΚΤΜ...
    Θα συνταχθώ με τον δόκτορα σε αυτά που λέει αλλά θα συμπλήρωνα ότι η οδηγική ευχαρίστηση είναι για μένα προτεραιότητα στο βαθμό που μπορώ να την έχω χωρίς να με καταπιέζει οικονομικά...
    Θα επαναλάβω επίσης ότι για ταξίδια στην Δυτική Ευρώπη, άκα ασφάλτινα σε χαλί (και όχι σε χάλι...), υπάρχουν καλύτερες επιλογές για οδηγική απόλαυση, ειδικά αν μιλάμε για σόλο.
    Επίσης νομίζω ότι υπάρχει μια υπερβολή ως προς το θέμα αξιοπιστίας του 990-950, αλλά και της ΚΤΜ γενικότερα, καλύτερα να σου βγει το μάτι παρά το όνομα...
    Οι επιλογές γίνονται καλύτερες όταν ξέρεις ποιος είσαι και που πας... ο καθένας μας έχει διαφοτερικές προτεραιότητες, χαρακτήρα και βάθος τσέπης...
    Το μηχανάκι είναι μια χαρά αλλά ΟΧΙ για όλους...
    δηλ οχι κατι παρανοικο...

    ενα σκασμο ταξιδιωτικα εχει στο net.....μια χαρα ειναι το μηχανακι...
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.461
    Πραγματικά πολύ ωραίο on off, το είχα για λίγο (990 adv) και με εξέπληξε ευχάριστα! Σε σχέση με τα naked που είχα πριν, μια χαρά μου φάνηκε για εκδρομούλες, ειδικά όταν επένδυσα σε αλλαγή σέλας. Δυστυχώς όμως, μιλάμε για μια μοτοσυκλέτα με ιδιαίτερη σχεδίαση και συντήρηση (φαντάσου ότι για μια αλλαγή λαδιών, σωστή όχι αρπακόλα, πρέπει να λυθεί το μισό μηχανάκι). Πράγμα που κοστίζει σε εργατοώρες, άσε που πρέπει να βρεθεί και ο σωστός μηχανικός που να κάνει ότι και όπως προβλέπεται. Κοινώς, δεν είναι για όλους όπως αναφέρθηκε και παραπάνω, δεν είναι ΧΤ (λαδάκια, βενζίνα και βουρ). Στον κυκεώνα των μεταχειρισμένων, το να βρείς ένα πραγματικά καλοσυντηρημένο θέλει πολύ ψάξιμο και τύχη.
    Προχώρα όπως νομίζεις, αν έχεις τεχνικές γνώσεις και όρεξη, σίγουρα θα είναι πιο εύκολη η συμβίωση μαζί του.
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  6. #36
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/10/2015
    Μηνύματα
    17
    Εχω Adv '03 S. Όχι 1ο χέρι... μάλλον 3ο με 80+k km. Επειδή κι εγώ είχα ψάξει το θέμα αξιοπιστίας κι έχω διαβάσει παρα πολλά κατά καιρούς, παραθέτω την εμπειρία μου.

    Όταν το πήρα με 30Κ km άλλαξα προληπτικά τρόμπες (νερού, πάνω-κάτω συμπλέκτη [sigutech η κάτω, όχι oberon], βενζίνης [kit Dr Bean]).

    Μετά σταδιακά έκανα αλλαγή παξιμαδοροδέλων κεφαλής για να μην φτύνει το ψυκτικό υγρό, LED λάμπες, μπαταρία λιθίου, εξατμίσεις (όχι akrapovic), αφαίρεση SAS, ανορθωτή mosfet (στα 65Κ km o μαμα άρχισε να κλατάρει - τον είχα μεταφέρει κάτω απ το φανάρι για αερισμό καλύτερο), αντικατάσταση υδραυλικών τεντωτήρων καδ. εκκεντροφόρου με μηχανικούς.

    Επίσης προχώρησα σε προσθήκη μπαρόμετρου πιέσης λαδιού (λόγω ξηρού καρτερ) και βολτόμετρου. Δεν έχω αλλάξει την πίσω τρόμπα φρένου για την οποία έχει γίνει ανάκληση. Μια φορά ζεστάθηκαν τα υγρά και φταίω έγω.

    Με λίγα λόγια, θέλει χειρουργικές επεμβάσεις που ήθελαν ψάξιμο πρότου τις κάνεις με σκοπό για να γινει πιο αξιόπιστο.

    Επιπλέον έχω αλλάξει και στεφάνια με excel αλλά γιατί τα στράβωσα 3 φορές και μετά από 3 50αρικα για να ισιώσουν και την ταλαιπωρία βάλε-βγάλε, ε, σκεφτηκα ότι ίσως συμφέρει να πάρω excel για το οδηγικό μου στυλ. Τελικά συμφέρει απ΄ότι έχω δει και κάκως δεν το είχα κάνει πιο νωρίς

    Έχω κάνει πολλά ταξίδια, τα περισσότερα από βουνα και επαρχιακούς (γιατί αυτό ζητάει η μηχανή), ποτέ δεν έμεινα (ούτε όταν έφυγε η βίδα του βολάν σε ευρυτανία και γ*** πηνία).
    Έχασα τα υγρά ανάρτησης πίσω 2 φορές (άρχισε να συμβαίνει μετά το 1ο service ανάρτησης σε εξουσιοδοτημένο - όταν δεν ξαναπήγα, δεν ξανάγινε).

    Το κόστος γι΄αυτά που αναφέρω σε μηχανικό είναι κάπου ~€1500 (χωρίς excel στεφάνια, με εξατμίσεις €400 και υπολογίζω και επιδιόρθωση κομπλέρ μίζας όχι αγορά καινουριου που πωλείται με βολάν ακριβά). Δεν ασχολήθηκα ποτέ με φιλτρά και επιδόσεις, μόνο ρύθμισμα καρμπς.

    Για μένα εξατμίσεις, SAS, LED, μπαταρία λιθίου, excel στεφάνια είναι πολυτέλειες για αρχή. Οπότε υπολογίζεις €900-1000 για τα υπόλοιπα που το κάνουν πιο αξίοπιστο...

    Λαμβάνοντας υπόψη αυτά τα πιθανά "έκτακτα" κόστη αποφασίζεις. Τα υπόλοιπα έξοδά του είναι συντήρηση και βέβαια λάστιχα (κάτι που δεν αναφέρεται συχνά).

    Δεν αναφέρω οδηγική συμπεριφορά και αίσθηση γιατί φαντάζομαι τα έχεις ακούσει και τ΄άναφέρουν οι φίλοι παραπάνω. Επιπλέον, σε προδιαθέτει ευχάριστα για να πατήσεις χώμα παρά το υψηλό του κέντρο βάρους - σε κάνει να το εμπιστεύσαι εύκολα στην οδήγηση χώμα! Το αποτέλεσμα ειναι φοβερές ταξιδιωτικές εμπειρίες. Άλλα δεν κόβει το τιμόνι, έχει ψηλό κέντρο βάρους, ζεσταίνεται πανέυκολα σε ταχύτητες κάτω από 45km/h και γενικά δεν κάνει για πόλη ή προάστειο Αθήνας - χρειάζεσαι και κάτι πιο μανιτζέβελο για πόλη.

    Οφείλω να αναφέρω ότι σαν αίσθηση μηχανής, δεν θα αγόραζα το 990, το είχα δοκιμάσει και ΔΕΝ ήταν το ίδιο με το 950... Ειναι βέβαια πιο άνετο και λίγο αξιοπιστό (απ'ότι λενε).

    Επίσης δεν θα έδινα πάνω από €4500 με εξατμίσεις φίρμα KAI ρύθμισμα, θεωρόντας δεδομένο ότι θα κάνω τις αναβαθμίσεις αξιοπιστίας....
    Τελευταία τροποποίηση από Fixxer; 10/02/2020 στις 17:26.

  7. #37
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.007
    Λοιπον μ ολα αυτα που διαβασες δεν πιστευω να πουλησεις το ΧΤ?Παιρνεις με 6000 ενα καλο αυτοκινητο μεταχειρισμεχο και καλα ταξιδια.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TKM
    Εγγραφή
    18/08/2019
    Μηνύματα
    250
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    παρε αυτο

    https://www.car.gr/10846359-suzuki-gsf-1250-bandit

    με τα ρεστα που θα σου μεινουν βαλτου ενα τριβαλιτσο και καλυτερες αναρτησεις μπρος-πισω,και
    ΕΦΥΓΕΣ
    .

    Και ασε τους αλλους να λενε.
    Αυτό βλέπω ότι είναι χωρίς αυτοκόλλητα στο ντεπόζιτο και αναρωτιέμαι γιατί! Ξεκόλλησαν... μόνα τους (δε νομίζω!) ή έφαγε πτώση/τρακάρισμα και επισκευάστηκε;

  9. #39
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.007
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TKM Προβολή μηνύματος
    Αυτό βλέπω ότι είναι χωρίς αυτοκόλλητα στο ντεπόζιτο και αναρωτιέμαι γιατί! Ξεκόλλησαν... μόνα τους (δε νομίζω!) ή έφαγε πτώση/τρακάρισμα και επισκευάστηκε;

    Ε τοτε ας παρει αυτο που τα εχει ολα τα αυτοκολλητα

    https://www.car.gr/25922154-suzuki-bandit-1250

    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  10. #40
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    ρε σοβαρευτειτε λιγο συζηταει 990 ο ανθρωπος και του προτεινετε τη μπετονιερα το 1250? δε σας ρωτησε τι θα θελετε να εχετε εσεις

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Παρόμοια θέματα

  1. neos hartis se 990 adv efi
    από newdawnfades στο forum KTM
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 24/10/2007, 12:35
  2. Pirelli Scorpion για 950/990 Adv 3 ΕΥΡΩ !
    από Nik0s στο forum KTM
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 24/03/2007, 23:45
  3. 990 Adv
    από sas στο forum KTM
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 09/03/2006, 20:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF