Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 40

Θέμα: Ktm950-990 adv

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/02/2020
    Μηνύματα
    4

    Ktm950-990 adv

    Γειά και χαρά σε όλους.
    Είμαι στα 32 και οδηγώ 6 χρόνια ένα xt600. Ζώντας σε επαρχίες-χωριά της Ελλάδας έχω κάνει πολλά ταξίδια και υπό δύσκολες πολλές φορές συνθήκες. Επειδή έχω κουραστεί με το xt, αλλά και επειδή θα ήθελα να κάνω μεγάλα ταξίδια στο εξωτερικό, θα ήθελα ένα άλλο μηχανάκι. Μου αρέσει πολύ το ktm950-990 adv. Με προβληματίζει το κομμάτι της συντήρησης όσον αφορά βλάβες και έξοδα. Έψαξα σε παλαιότερες αναρτήσεις αλλά δε βρήκα πληροφορίες που να με καλύψουν. Όποιος έχει εμπειρία πάνω στο μηχανάκι ας τη μοιραστεί! Ευχαριστώ πολύ!

  2. #2
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.194
    Καλώς ήρθες!
    Ταξιδιωτική εμπειρία δεν έχω με αυτά τα μοντέλα,μόνο πόλη-μικρές βόλτες.Αν όμως σκοπεύεις εξωτερικό θα σε λυγίσει η κατανάλωση ειδικά το 950 πίνει τον πάτο του,αλλά και η άνεση (δεν ξέρω πόσο σιδηρόκωλος είσαι).
    Εναλλακτικά κοίτα για ΚΤΜ 990 SMT πιο τουριστάδικο,με τη ζελατίνα του κλπ.

  3. #3
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Καλα κανει και σε προβληματιζει. Ολο και κατι θα θελει και οσα περισσοτερα καταλαβαινεις απο μηχανακια, τοσα περισσοτερα θα θελει. Οδηγικως ειναι καυλερο ναι μεν, αλλα μεγαλο και βαρυ για χωμα και δυσανασχετει (κι εσυ περισσοτερο) σε συνθηκες που δεν μπορεις να ανοιξεις το γκαζι, τοσο απο αναρτησεις οσο και απο μοτερ.
    Το ιδανικο ταργκετ γκρουπ ειναι ψηλεας νταβραντισμενος αμερικανος που πιανουν τα χερια του στα μηχανικα και μπορει να περναει με σουζα πανω απο πεσμενους κορμους δεντρων.
    Για χιλιομετροφαγικα ταξιδια στο εξωτερικο βρες κανα γιαπωνεζικο τετρακυλινδρο και κρατα το xt για τα βουνα.

  4. #4
    ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ ΛΕΜΕ Το avatar του/της πυξιδας990
    Εγγραφή
    22/05/2011
    Μηνύματα
    2.657
    μια χαρα ταξιδευει,μια χαρα φορτωνεται ,μια χαρα παει εξωτερικα
    παρε 990 που εχει abs
    37.12.07n
    22.47.01.e
    τα on-of φορανε ακτινες,τα αλλα ειναι μπασταρδα
    το χειμερινο μπανιο αναζοωγονει μυαλο και σωμα,το καλοκαιρινο τα καιει

  5. #5
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.690
    Όλοι είπαν κάτι σωστό... κατάνάλωση ψηλή, για σοβαρό χώμα θέλει χέρια, φορτώνεται και ταξιδεύει άνετα το 990,( που έχω).
    Συντήρηση ευλαβική αλλά και πάλι τζαπάν δεν θα γίνει. Από την άλλη όσο τσουλάει το χαμόγελο είναι μόνιμο. Σε κάνει καλύτερο οδηγό και αν το κατέχεις λίγο, στα ορεινά στροφιλίκια δίνεις πολύ πόνο, δεν το πιστεύουν λέμε...
    Για ταξίδια εξωτερικό θα κοιτούσα αλλού πάντως αν μιλάμε για δυτική Ευρώπη... Προς ανατολάς ΝΑΙ...
    Ιδανικό για Ελλάδα και ταξίδια χειμώνα καλοκαίρι σε άσφαλτο ΚΑΙ χώμα.
    Όπως είπα το έχω και έχω κάνει 2 36ωρα (ιδανικό), 2 20ήμερα εξωτερικό και πολλά εντός, χειμώνα-καλοκαίρι.
    (Υπάρχει και ένα ταξιδιωτικό μου από το 2010 κάπου εδώ μέσα).
    Υ.γ Από το 2011 βρίσκομαι εξωτερικό και το 990 στο γκαράζ Ελλάδα... στη Δύση θέλει μηχανή δρόμου...
    Τελευταία τροποποίηση από LOUKILOUK; 08/02/2020 στις 11:27.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Και από μένα προχώρησε άφοβα.
    Απόλυτος χιλιομετροφαγος και δε μασάει σε κανένα τερέν...
    καθε μερα ...νεα μερα.

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Όπως προείπαν οι παραπάνω είναι λίγο ιδιαίτερα μηχανάκια, ειδικά σε σύγκριση με ότι είχες.
    Ότι οι δυνατότητες τους υπερκαλύπτουν σε πολλές περιπτώσεις αυτές των οδηγών είναι αλήθεια.
    Αλλά εάν το ζητούμενο σου είναι piece of mind σε ενα μακρινό ταξίδι, δεν είναι τα ιδανικότερα.
    Αντίθετα με ότι πιστεύουν οι περισσότεροι, το 950 με καρμπ. εχει ελαφρώς καλύτερη κατανάλωση σε ταξίδι, ήτοι περί τα 6.3-6.5 σε ανοιχτό δρόμο με σταθερά 130-140.
    Τα 9 90 καίνε μεν τον πάτο τους, ωστόσο έχουν δυνατότητα να παίξουν με χάρτες απλά μέσω laptop.
    Σε πολη κ σε κλειστά επαρχιακά 7,5-8 όσο χαλαρά κ να πας.

    Συν το ότι πρέπει να πιάνουν τα χερια σου μηχανολογικά τουλάχιστον για τα απλά, γιατί αλλιώς πληρώνεις αδρά

  8. #8
    Είναι η πιο πρόσφατη... Το avatar του/της stavrouliasp
    Εγγραφή
    20/01/2006
    Μηνύματα
    1.975
    Καίνε πολύ και βγάζουν συχνά προβλήματα αλλά είναι εθιστικα τα άτιμα. Αν η επιλογή σου γίνεται με βάση τη λογική τότε μακρυά. Αν όχι τότε ήδη ξέρεις..

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.409
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Iordanis87 Προβολή μηνύματος
    Όποιος έχει εμπειρία πάνω στο μηχανάκι ας τη μοιραστεί! Ευχαριστώ πολύ!
    Ότι πάει καίει
    Ότι πάει γ.. λάστιχα, αλυσίδες, αναρτήσεις και καταπονεί υλικά γενικά.
    Αν έχεις χρήμα και είσαι πάω τάπα, ο μηχανικός το φτιάχνει, θέλω μόνο να τα χώνω βρήκες το μηχανάκι σου
    Αν δεν έχεις χρήμα και τα φέρνεις δύσκολα πέρα περίμενε μέχρι να το γυρίσεις ή κοίτα κανένα βαραντέρο
    -δεν είναι κακό να μην έχεις χρήμα, κακό είναι να μην έχεις χρήμα και να γυρνάς με τα πόδια γιατί δεν έχεις λεφτά για σέρβις-

    Μιλάμε πάντα για το 990 το 950 ξέχνατο είναι πολύ παλιό μοντέλο

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TKM
    Εγγραφή
    18/08/2019
    Μηνύματα
    250
    'Εγραψες "θέλω να κάνω μεγάλα ταξίδια στο εξωτερικό" - άρα αυτό που λογικά σε ενδιαφέρει είναι να είναι η μοτοσυκλέτα ταξιδιάρικη και να μη βγάζει προβλήματα. Άλλωστε λες "με προβληματίζει το κομμάτι της συντήρησης...", δηλαδή το τονίζεις αυτό!

    Επομένως, λέω εγώ, πας σε Suzuki V-Strom 650 (έχει λίγα κυβικά σε σχέση με τα άλλα, όμως πιστεύω ότι ήσυχο μεγάλο ταξίδι το κάνεις!) ή Suzuki V-Strom 1000 ή Honda Varadero ή BMW GS 1200 ή 1250.

    Και θα έχεις το κεφάλι σου πιο ήσυχο!

    Το μπάτζετ σου ποιο είναι; διότι έχει κι αυτό σημασία για να μπορέσουμε να σου γράψουμε μια πιο σωστή γνώμη.

    Επίσης, θέλεις οπωσδήποτε on-off μοτοσυκλέτα ή θα έπαιρνες και street για τα μεγάλα ταξίδια; διότι μπορείς να πάρεις ένα Suzuki Bandit 650 ή 1250 σε πολύ καλή τιμή!

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/02/2020
    Μηνύματα
    4
    Παιδιά σας ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση! Το μπάτζετ είναι στα 5-6 χιλιάρικα. Μου αρέσει η όρθια θέση, επίσης μαρέσει το χώμα και το στήσιμο on off, και το συγκεκριμένο μηχανακι μ αρέσει πολύ. Απλά επειδή δεν παίζει οικονομική άνεση, δε θα μπορούσα να υποστηρίξω κάτι που ζητάει συνεχώς. Επίσης θα θελα να νιώθω ήρεμος ότι δε θα μείνω στη μέση του πουθενά σ ένα ταξίδι Αφρική, Ευρώπη

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/02/2020
    Μηνύματα
    4
    Επίσης να προσθέσω ότι εναλλακτικά σκέφτομαι bmw f800

  13. #13
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Iordanis87 Προβολή μηνύματος
    Επίσης να προσθέσω ότι εναλλακτικά σκέφτομαι bmw f800
    Ξεχνα τα ευρωπαικα αν δε παιζει 'οικονομικη ανεση'. Ειδικα τα ανταλλακτικα της bmw τσουζουν.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TKM
    Εγγραφή
    18/08/2019
    Μηνύματα
    250
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Iordanis87 Προβολή μηνύματος
    Επίσης να προσθέσω ότι εναλλακτικά σκέφτομαι bmw f800
    Σου αρέσει να παιδεύεσαι νομίζω!

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TKM
    Εγγραφή
    18/08/2019
    Μηνύματα
    250
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Iordanis87 Προβολή μηνύματος
    Παιδιά σας ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση! Το μπάτζετ είναι στα 5-6 χιλιάρικα.
    Με λίγα παραπάνω παίρνεις καινούριο Honda CΒ 500 Χ και ξεμπερδεύεις από προβλήματα για πολλάάάάά χρόνια!

    Θα μου πεις... μπορείς να κάνεις ταξίδι στο εξωτερικό με αυτό; Νομίζω ναι... με ήσυχους ρυθμούς βέβαια. Σίγουρα πολύ καλύτερα απ' ότι θα το έκανες με το XT!

    Επίσης περίπου στα 6 χιλιάρικα υπάρχει και η λύση της καινούριας Benelli TRK 502! Παρόμοια με τη Honda CB 500 X και πιο φθηνή - η δική μου εμπειρία από τη Benelli είναι πολύ καλή, όπως έχω γράψει πολλές φορές.

    Ακόμα... τώρα που βγήκε η καινούρια Yamaha Tracer 700 ίσως να μπορείς να βρεις σε τιμή κοντά στα 6 χιλιάρικα (εντάξει, λίγο παραπάνω) το μοντέλο που υπήρχε ως τώρα, μπορεί δηλαδή να παίζει κάποια προσφορά.

    Στα συγκεκριμένα χρήματα πάντως μπορείς να βρεις V-Strom 650 ή Bandit 650 ή 1250 σε πολύ καλή κατάσταση, αν πας σε μεταχειρισμένη.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. neos hartis se 990 adv efi
    από newdawnfades στο forum KTM
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 24/10/2007, 11:35
  2. Pirelli Scorpion για 950/990 Adv 3 ΕΥΡΩ !
    από Nik0s στο forum KTM
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 24/03/2007, 22:45
  3. 990 Adv
    από sas στο forum KTM
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 09/03/2006, 19:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF