Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 83

Θέμα: Βοηθεια για αγορα Fazer 800.

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Βασιλη να σου πω πού ειναι για μενα κατα βαση το λαθος της ολης λογικης. Το καθε μοντελο στην αγορα των μεταχειρισμενων εχει χονδρικα μια τιμη η οποια εχει καθοριστει με βαση την αρχικη αξια της μηχανης αλλα και την αξιοπιστια που εδειξε το συγκεκριμενο μοντελο. Ετσι λοιπον βλεπουμε αξιοπιστα μοντελα να κρατανε τις τιμες τους ενω μοντελα που ειχαν καποιο προβλημα να πουλιουνται φτηνοτερα. Αυτος ειναι ο λογος πχ που τα πρωτα ΚΤΜ 640 τα αγοραζεις πλεον με εναμιση χιλιαρικο. Το αγοραστικο κοινο ξερει οτι υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να χρειαστει σε καποια φαση ανακατασκευη. Αντιθετα τα 690 κρατανε πολυ καλα τιμες. Και αυτος ειναι και ο λογος που ενα Versys 650 πουλιεται πολυ φτηνοτερα απο ενα V-Strom της ιδιας χρονιας. Οπως λοιπον δεν πας στον κατοχο του Suzuki να του πεις "αδερφε επειδη εχω ακουσει οτι ειναι πολυ αξιοπιστα αυτα τα μηχανακια θα σου δωσω 500€ πανω απο την τιμη της αγορας", για μενα με την ιδια λογικη δε θα πας να πεις το αντιθετο στον κατοχο του Versys. Η τιμη του μοντελου ειναι χαμηλοτερη ακριβως επειδη υπαρχουν αυτες οι υποψιες για θεματα αξιοπιστιας. Σα να ερχοταν σε μενα ενας οταν πουλουσα το ΜΤ09 και να μου πει "επειδη εχω ακουσει οτι οι αναρτησεις θελουν αλλαγη θα μου κοψεις 500€ για να τις αλλαξω". Η αγορα γνωριζει οτι το ΜΤ09 δεν εχει και τις καλυτερες αναρτησεις και αυτος ειναι και ενας απο τους λογους που πουλιεται τοσο φτηνα.

    Σιγουρα θα κανεις το παζαρι σου, αλλα η λογικη λεει οτι παζαρευουμε για πραγματα που βρισκουμε σε ενα συγκεκριμενο μηχανακι και δεν ειναι κοινα για ολα τα μοντελα. Πχ "το μηχανακι σου βλεπω οτι θελει αλλαγη ελαστικων αμεσα και εχει και μια γραντζουνια στο ντεποζιτο. Θελω να μου κοψεις χ ποσο". Πραγματα που ειναι κοινα για ολα τα μοντελα εχουν ηδη συμπεριληφθει στην τιμη της αγορας. Εκει λοιπον παμε στην αλλη πλευρα, οπου ο πωλητης που εχει διορθωσει το γνωστο και κοινο προβλημα μπορει να ζηταει παραπανω λεφτα απο τη μεση τιμη της αγορας. Πχ ενα fazer που εχει κανει την αλλαγη βολαν να πουλιεται πιο ακριβα, ενα ΜΤ09 που εχει αλλαξει αναρτησεις, κτλ.

    Ο καθε αγοραστης ειναι ελευθερος να ζηταει οποια τιμη θελει, πολλες φορες χωρις καν καποια αιτιολογηση. Το αν θα το δεχτει ο πωλητης ειναι αλλη ιστορια και εχει να κανει με συγκεκριμενες κοινες λογικες της αγορας αλλα προφανως και τις αναγκες του καθενος. Προσωπικα προσπαθω να μπαινω παντα στη θεση του αλλου. Θα το εκανα αυτο ως πωλητης αν μου το ζητουσε ο αγραστης; Αν ναι τοτε εχω το δικαιωμα να το ζητησω και απο τον αλλον. Αρα οποιος θα καλυπτε οντως την αξια του βολαν στον υποψηφιο πωλητη κατεβαζοντας την ηδη χαμηλη τιμη (λογω θεματος αξιοπιστιας οπως ανεφερα) του μοντελου του, μπορει να το ζηταει κιολας απο τους αλλους. Αλλα εδω εχω μια μικρη υποψια οτι για πολλους αν βρισκοντουσαν στην αλλη μερια(του πωλητη) η σταση θα ηταν διαφορετικη.
    Στα περισσότερα σημεία συμφωνούμε! Δε διευκρίνησα ότι αν έχει ήδη κατεβάσει την τιμή ο αγοραστής λόγω αυτού δεν τίθεται θέμα συζήτησης η παζαριού (γενικότερα δεν τίθεται θέμα παζαριού αν ο πωλητής ούτως ή άλλως ξέρει τι πουλάει και πόσο).

    Το ερώτημα είναι, έστω ότι σήμερα θες να αγοράσεις fazer800 η 1000 η R1, και πετυχαινεις στην ίδια τιμή 2 μηχανάκια που μόνο το ένα έχει αλλάξει βολάν, ποιο επιλέγεις? Αν το ένα είναι μαύρο πχ και προτιμάς το συγκεκριμένο χρώμα αλλά έχει το παλιό βολάν δε θα προσπαθήσεις να το ρίξεις για ένα πρόβλημα που θα βγει σίγουρα?

    Αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν είναι παράλογο, όπως το να πεις ότι δεν έχει καλές αναρτήσεις και θέλουν αλλαγή. Στο συγκεκριμένο παράδειγμα είναι σα να πας να δεις ένα μηχανάκι που έχει κλασμενες αναρτήσεις. Δε θα πεις στον πωλητή "μεγάλε οι αναρτησεις θέλουν σέρβις αύριο οπότε κόψε μου 200 ευρω?" Αν φυσικά ο πωλητής δεν έχει συμπεριλάβει το συγκεκριμένο θέμα στην τιμή όπως είπα και πριν.

    Με λίγα λόγια επειδή ξέρω τι λες. Το ποσοστό ηλιθιων αγοραστών που κάνουν παράλογα παζάρια ειναι ίδιο με το ποσοστό ηλιθιων πωλητών που ζητάνε παράλογα ποσα η απλά γνωρίζουν προβλήματα που έχει η μοτο τους και κοιτάνε να τις ξεφορτωθούν και σε ψηλες τιμές κιόλας. Είναι μεγάλη η κουβέντα και θεωρώ ότι είναι θέμα οπτικής αλλά και θέμα ανθρώπου. Ο σωστός είναι σωστός και στον τομέα της αγοραπωλησίας, και το αντίστροφο.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  2. #32
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.717
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Πωλητής είναι, ό,τι θέλει κάνει. Εσύ κάνεις όποιο παζάρι νομίζεις, και είναι στο χέρι του αν θα δεχτεί ή όχι. Πολύ το αναλύετε.

    Προσωπικά, ξέρω πολύ καλά πάντα τι πουλάω και πόσο αξίζει, και ξέρω από την αρχή αν θέλω/πρέπει να δεχτώ παζάρι. Το να μου πει "έχει γρατζουνιά, θέλει λάστιχα, δεν έχει καλές αναρτήσεις, βγάζει πρόβλημα στον ανορθωτή" δεν αλλάζει απολύτως τίποτα. Αν δε σου αρέσει, πήγαινε αλλού.
    Επιτέλους, απλή λογική! Σας βγάζω το καπέλο μεσιέ!

  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της slzr
    Εγγραφή
    10/03/2012
    Μηνύματα
    1.056
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    . Είναι μεγάλη η κουβέντα και θεωρώ ότι είναι θέμα οπτικής αλλά και θέμα ανθρώπου. Ο σωστός είναι σωστός και στον τομέα της αγοραπωλησίας, και το αντίστροφο.
    Αυτό τα λέει όλα.

  4. #34
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Πάρε ένα gsr750, τι κάθεσαι κι ασχολείσαι με Yamaha;

  5. #35
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.062
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Να ήταν η μόνη πατάτα από μεγάλο κατασκευαστή... Η Καβασάκι είχε ανάλογο και πιο σοβαρό θέμα με τα μοτέρ των GPZ500S, ER 500, KLE 500.... Όπου ξεκολλούσαν οι μαγνήτες του βολάν και τα κάνανε πο@τ@ν@ όλα εκεί τέλη του 80 και αρχές του 90...
    οχι το ερ-5 ,τα αλλα δυο ναι.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  6. #36
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    οχι το ερ-5 ,τα αλλα δυο ναι.
    Σωστός, το ερ βγήκε λίγο αργότερα όταν είχαν καταλάβει την πατάτα που είχαν κάνει. Το είχα και αυτό, από το 2005 έως το 2010 που το βαρέθηκα και πήρα τον Πήγασο. Σκυλί μαύρο πάντως, δεν είχε ζητήσει ποτέ τίποτα. Αν δεν είχε αυτά τα ασθενικά φρένα ίσως να το είχα ακόμα....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  7. #37
    Καλησπερα σας.Συμφωμα με οσα διαβασα,σχετικα με τον αγωνα που εκαναν τα παιδια,μηπως κ η Yamaha δεχτει να αλλαξει τα βολαν(κατι που δυστυχως δεν εγινε),καποιος εγραψε,οτι η Yamaha απο τον 7/14 αλλαξε το βολαν,βαζοντας στα μοντελα της,πιο βελτιωμενο.
    Τη στιγμη που η μηχανη που με ενδιαφερει ειναι νεοτερο μοντελο(2016),μηπως ειμαι ok;
    Βεβαια οπως κ ναχει,θα τσεκαρω στη Yamaha με τον αριθμο πλαισιου,ωστε να δω ποιο βολάν φοραει.
    Σημειωνω απλως,οτι το fazer 800 εβγαινε εως το 2015 οπως μου ειπαν σε καποια Yamaha.
    Αρα προφανως ηταν μηχανη στοκ.

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    Αν δώσεις αριθμό πλαισίου στην αντιπροσωπεία θα δουν ποιο βολάν φοραει

  9. #39
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/07/2018
    Μηνύματα
    616
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από puppy Προβολή μηνύματος
    Καλησπερα σας.Συμφωμα με οσα διαβασα,σχετικα με τον αγωνα που εκαναν τα παιδια,μηπως κ η Yamaha δεχτει να αλλαξει τα βολαν(κατι που δυστυχως δεν εγινε),καποιος εγραψε,οτι η Yamaha απο τον 7/14 αλλαξε το βολαν,βαζοντας στα μοντελα της,πιο βελτιωμενο.
    Τη στιγμη που η μηχανη που με ενδιαφερει ειναι νεοτερο μοντελο(2016),μηπως ειμαι ok;
    Βεβαια οπως κ ναχει,θα τσεκαρω στη Yamaha με τον αριθμο πλαισιου,ωστε να δω ποιο βολάν φοραει.
    Σημειωνω απλως,οτι το fazer 800 εβγαινε εως το 2015 οπως μου ειπαν σε καποια Yamaha.
    Αρα προφανως ηταν μηχανη στοκ.
    Βρήκα 10 λεπτά ελεύθερο χρόνο και μπήκα εδώ https://www.yamaha-motor.eu/gr/el/se...rts-catalogue/
    Τα μοντέλα μεταξύ 2012 και 14 που έψαξα έχουν κωδικό ρότορα 5VY-81450-00
    Το τελευταίο που βγήκε στην παραγωγή (2015) έχει κωδικό ρότορα 2SH-81450-00
    Άρα είναι ο βελτιωμένος (όλα το υπόλοιπο γκρουπ της γεννήτριας έχει ίδιους κωδικούς.
    Εσένα σου μένει να ανακαλύψεις με βάση τον αριθμό πλαισίου ποιάς χρονολογίας είναι το μοντέλο.
    Το 2015 και τελευταίο έχει μόνο ένα χρώμα (μοιάζει με το γκρι των MT09-SP)
    Η χρονολογία αγοράς-ταξινόμησης δεν λέει τίποτα γιατί υπάρχουν και στοκ

  10. #40
    Καλημερα σε ολα τα παιδια.
    Απλα να σας ενημερωσω για την εξελιξη που ειχα.
    Η μηχανη που ενδιαφερομουν ειχε εμπλακει σε ατυχημα,κατι που ο ιδιοκτητης μου εκρυβε επιμελως.Πηγαμε σε καποια Yamaha,κ ο ανθρωπος της Yamaha,το εκανε μια βολτα,κ μου ειπε οτι η μηχανη,''τραβαει'',μονιμα αριστερα.Ο ιδιοκτητης,σε τηλ επικοινωνια μας λιγο αργοτερα,μου ειπε,οτι πηγε στην Yamaha που πηγαινει συχνα,κ εκει,επαιρναν ορκο,οτι η μηχανη ειναι χαρτι,κ τι βλακειες σου ειπανε κτλ κτλ.
    Μαλιστα του ειπαν,αν θελω να παω σε καλιμπρά κ αν εχει θεμα η μοτο,θα την πληρωσει ο τυπος στη Yamaha(χαχα χα),αν ομως ειναι ok ,θα πληρωσω εγω την επισκεψη.
    Ελα ομως που ο Θεός αγαπαει κ το κλεφτη κ τον νοικοκυρη.Εδωσα την πινακιδα σε γνωστο μου ασφαλιστη,κ μου ειπε οτι η μηχανη ειχε εμπλακει σε τροχαιο,κ πηρε καποιο σεβαστο ποσο,οποτε οπως ειναι φυσικο αποσυρθηκα.
    Τωρα εχω βρει κατι άλλο,που ομως ειναι παλιοτερο μοντελο,κ αν κ το παιδι λεει οτι το βολαν ειναι μια χαρα(δεν το εχει αλλαξει),κ δεν εχω λογο να μην τον πιστεψω,αλλά του εχω ζητησει να μου κατεβασει την τιμη,για να αλλαξω εγω το βολαν,(στην περιπτωση παντα,που με την μηχανη δεν εχει συμβει κατι αλλο).
    Κλεινοντας θα συμβουλευα οποιον θελει να αγορασει μεταχειρισμενη μοτο,να ψαξει οπως εγω,αν εχει δηλωθει καποιο ατυχημα με τη μηχανη.
    Κ δεν κανω με αυτο τον εξυπνο,προς Θεου.
    ΥΓ:Ρωτησα σε ενα ΚΤΕΟ που περνανε μοτο κ μου ειπαν οτι,αυτοί δεν μπορουν να διαπιστωσουν αν η μηχανη εχει εμπλακει σε ατυχημα.
    Ετσι ειναι;;
    Μου κάνει εντυπωση.
    Ευχαριστω για τις γνωμες σας.
    Καλο Σαββατοκυριακο σε ολα τα παιδια.

  11. #41
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.632
    Το "τραβάει αριστερά" δεν σημαίνει απαραίτητα ότι το μηχανάκι είχε γίνει ακορντεόν.
    Όπως και το ότι κλήθηκε να πληρώσει ένα μεγάλο ποσό για επισκευή.
    Μια σούπα με μόνο πλαστικά σπασμένα, ανέρχεται σε αρκετές εκατοντάδες ευρώ για να επισκευή.
    Βέβαια από τη στιγμή που στο έκρυβε, ο τύπος ήταν φάουλ και καλά έκανες κι έκοψες λάσπη.

    Υπομονή θέλει η αγορά μεταχειρισμένου φίλε. Μη βιάζεσαι και το κατάλληλο θα βρεθεί.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  12. #42
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Το "τραβάει αριστερά" δεν σημαίνει απαραίτητα ότι το μηχανάκι είχε γίνει ακορντεόν.
    Όπως και το ότι κλήθηκε να πληρώσει ένα μεγάλο ποσό για επισκευή.
    Ο πωλητης πηρε σχεδον τα μισα λεφτα,απο την τιμη που την πουλαει τωρα.
    Φανταζομαι οτι η μηχανη ειχε φαει γερη στουκα(για οποιονδηποτε λογο),την εβαλαν σε καλιμπρα κ δεν ηρθε εντελως στα ισια της.
    Ισως να μην γινοταν,ισως να μην εκαναν καλη δουλεια.
    Το θεμα ειναι οπως ειπες,οτι δεν μου το ειπε.Θα μου πεις βεβαια,ποιος το λεει;;;
    θα μπορουσε π.χ να μου πει,ξερεις πηγαινα με 50 κ επεσα.
    Ειμαι ηλικιας καποιων δεκαετιων,ημουν ευγενεστατος απεναντι του,κ αυτος ''χτυπιοταν'' οτι η μηχανη ειναι τζαμι κτλ,κ απορουσε αυτος στην Yamaha,
    πως διαπιστωσε οτι η μηχανη τραβαει αριστερα.Μαλιστα μου ειπε,μηπως ηθελε αερα το μπροστινο.
    Δεν θελω να πω,σε ποια Yamaha πηγα κ το ανακαλυψαν(μην θεωρηθει διαφημιση),αλλά ο ανρθρωπος που το βρηκε αποδειχτηκε πολύ εμπειρος κ γάτα.
    Καλο βραδυ.

  13. #43
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.124
    Είναι λίγο επισφαλές να λέμε ότι στράβωσε το πλαίσιο αλουμινίου ή ότι μπορεί να ισιώσει.
    Δεν έχει τέτοιες ιδιότητες το αλουμίνιο δυστυχώς.

    Στα γρήγορα: είναι σαν τα μπισκότα καρύδας, το λυγίζεις κάνει ρήγμα, το ισιώνεις και το ρήγμα παραμένει.
    Αν βλέπεις ότι ο ιδιοκτήτης είναι άνθρωπος και μπορείς να συννενοηθείς, θα σου πρότεινα να το προσπαθήσεις κι άλλο.

    Εφόσον έχεις την άκρη, βρες τον μηχανικό που το επισκεύασε και ρώτησε τον.
    Αν καταφέρεις να δεις που είναι η ζημιά και δεν είναι στο πλαίσιο, όμορφα και ωραία κάνεις την προσφορά σου εκ νέου
    με τα δεδομένα αντικατάστασης όσων χρειάζεται.

    Αν δεν σε ευχαριστεί να ασχολείσαι με τετοια και δεν έχεις ασχοληθεί ξανά προχώρησε στο επόμενο

  14. #44
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Μηχανή που τράκαρε και ο ιδιοκτήτης κάνει την πάπια (και επιμένει κιόλας) δεν την έπαιρνα κι ας είχε σπάσει μόνο η μανέτα.

  15. #45
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.124
    Δεν έχεις άδικο, είναι μλκς ο τύπος. Απο την άλλη ο καθένας είναι καθρέπτης του άλλου* σε αυτή τη χώρα.
    Δεν θα την έπαιρνες γιατί έχεις συνηθίσει να κοιτάς μοτοσυκλέτες που υπάρχουν σε αρκετές αγγελίες και σε μεγαλούτσικα
    ποσά ενώ οι ίδιες έχουν ημερομηνία λήξης για εσένα.

    Έχει να κάνει με το τι θέλεις να καβαλάς, υπάρχουν μοτό που στην κατάλληλη τιμή θα τις έπαιρνα και πατημένες από τραίνο
    αρκεί να μην ήταν κλεμμένες.

    *μιλάω γενικά και όχι για τον φίλο που άνοιξε το θέμα.

Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. βοηθεια για αγορα fazer
    από ikaros892003 στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 26/08/2009, 19:03
  2. Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 03/06/2007, 19:23
  3. Προβληματισμος για αγορα Fazer
    από symplektis στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 81
    Τελευταίο μήνυμα: 25/01/2007, 15:32
  4. Βοηθεια για αγορα μπουφαν
    από sunnymtx στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 01/03/2006, 17:24
  5. Βοηθεια για αγορα αυτοκινητου...
    από Koufalonix στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 12/10/2005, 12:50

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF