Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 83

Θέμα: Βοηθεια για αγορα Fazer 800.

  1. #1

    Βοηθεια για αγορα Fazer 800.

    Καλημερα σας.Θα ηθελα την γνωμη σας σε κατι επειγον.Ενδεχεται να αγορασω ενα fazer 800.Μοντελο 3/16.
    Απο οτι εμαθα το μοντελο αυτο εβγαινε εως το 2015.Εχει 29.000 Km.Το παιδι που το εχει,οταν τον ρωτησα για το θεμα του βολάν,μου ειπε οτι δεν του ειχε παρουσιασει κατι.Ο Καραμανωλης(αν λεω καλά το ονομα του)μου ειπε λακωνικα,οτι στο μοντελο αυτο συμβαινει οτι και στα άλλα.Σημερα που ρωτησα σε ενα συνεργατη της Yamaha,μου ειπε οτι,επειδη απο καποια στιγμη κ μετα,τα βολαν εβγαιναν βελτιωμενα,ισως να μην εχω καποιο θεμα.Αν η μηχανη εξακολουθει να ειναι διαθεσιμη,σκοπευω,Τεταρτη-Πεμπτη να του την παω να την δει.
    Εχω διαβασει τον ματαιο αγωνα που κανατε,μηπως κ η Yamaha,δεχτει να αναλαβει το κοστος.
    Απο τον ελεγχο που θα γινει,προκυπτουν 2 σεναρια.
    Πρωτον,να μου πει,οτι,ξερεις,η μοτο εχει το βελτιωμενο βολάν,αρα,ok.Τι κάνω τοτε;Το προχωραω;
    Κ δευτερον,οτι το μηχανακι,αργα ή γρηγορα θα μου παρουσιασει θεμα με το βολάν.
    Σχετικα με το δευτερο σεναριο,δεν ξερω ποια ειναι η γμωμη σας,σκεφτομαι να πω του παιδιου που δινει την μηχανη,να μου κατεβασει 500 ευρω για να φτιαξω το βολάν.
    Γενικοτερα,μην σας ζαλιζω άλλο,σημαντικη κ χρησιμη η όποια γνωμη-βοηθεια σας.
    Καλημερα σας.

  2. #2
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.149
    Πως ακριβώς ζητάς από τον πωλητή να κατέβει 500 ευρώ για ζημιά η οποία δεν έχει συμβεί ακόμα και ενδεχομένως να μην συμβεί ποτέ;

    Αυτό που θα μπορούσες (ίσως) να του πεις είναι, κοίτα, βάλε το βελτιωμένο βολάν και το παίρνω χθες.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  3. #3
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.057
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Πως ακριβώς ζητάς από τον πωλητή να κατέβει 500 ευρώ για ζημιά η οποία δεν έχει συμβεί ακόμα και ενδεχομένως να μην συμβεί ποτέ;

    Αυτό που θα μπορούσες (ίσως) να του πεις είναι, κοίτα, βάλε το βελτιωμένο βολάν και το παίρνω χθες.....
    ΟΛΑ γινονται στις διαπραγματευσεις,ΜΟΝΟ Η ΕΛΛΑΔΑ παει με την λογικη,κατι εδωσα και εγω ,αλλα κι αυτοι κατι μου.........πηρανε
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  4. #4
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Πως ακριβώς ζητάς από τον πωλητή να κατέβει 500 ευρώ για ζημιά η οποία δεν έχει συμβεί ακόμα και ενδεχομένως να μην συμβεί ποτέ;

    Αυτό που θα μπορούσες (ίσως) να του πεις είναι, κοίτα, βάλε το βελτιωμένο βολάν και το παίρνω χθες.....
    Καλημερα.Άλλο μια ζημια,που ισως συμβει ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ,και άλλο να πασχει ενα μηχανακι σε κατι συγκεκριμενο.
    Αν του πω να βαλει το βελτιωμενο βολάν(αν βεβαια ισχυει αυτο),μπορει αυτος να μου πει,+500 ευρω.
    Δηλαδη,άλλο,μια ζημια που ισως συμβει,ισως και οχι,και άλλο μια ζημια που,μαθηματικα,θα συμβει σιγουρα.

  5. #5
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.169
    Αυτό που έγραψες, οτι σκέφτεσαι να πεις στον πωλητή να πάει να βάλει το νέο βολάν επειδή ενδιαφέρεσαι να το αγοράσεις εσυ, δεν στέκει.

    Εχει κάποιος το ταδε μηχανάκι και το πουλάει σε μια Χ τιμή.
    Αν θέλεις το αγοράζεις, αν σηκώνει κάνεις και κάποιο παζάρι.

    Επίσης γιατί έχεις κολλήσει με το FZ8 που δεν ηταν και τίποτα σπουδαίο κι έχει και την πιθανότητα extra κόστους αν βροντήξει το βολάν?
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  6. #6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Αυτό που έγραψες, οτι σκέφτεσαι να πεις στον πωλητή να πάει να βάλει το νέο βολάν επειδή ενδιαφέρεσαι να το αγοράσεις εσυ, δεν στέκει.

    Εχει κάποιος το ταδε μηχανάκι και το πουλάει σε μια Χ τιμή.
    Αν θέλεις το αγοράζεις, αν σηκώνει κάνεις και κάποιο παζάρι.

    Επίσης γιατί έχεις κολλήσει με το FZ8 που δεν ηταν και τίποτα σπουδαίο κι έχει και την πιθανότητα extra κόστους αν βροντήξει το βολάν?
    Δεν ειπα οτι σκεπτομουν να πω στον πωλητη να βαλει το νεο βολάν,ο άλλος φιλος,πιο πανω το ειπε.
    Τωρα οσο για το συγκεκριμενο μηχανακι,αυτη τη στιγμη ,σε κατω απο 1000,μόνο αυτο μου αρεσει.

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.728
    Εγώ λέω να του πεις να σου το κατεβάσει τρία χιλιάρικα για να αλλάξεις κι ένα μοτέρ. Μεταχειρισμένο μηχανάκι είναι, δεν ξέρεις τι μπορεί να κρύβει.


    Edit: Για να απαντήσω πιο σοβαρά, αν σκοπεύεις να κάνεις τέτοιο παζάρι (της τάξης του μισού χιλιάρικου) θα ήταν τουλάχιστον τίμιο να του το πεις πριν τον τραβάς στον μηχανικό. Γιατί θα φάει που θα φάει τη σύγχυση, τουλάχιστον μη χάνει και το χρόνο του άδικα.
    Τελευταία τροποποίηση από ptc; 10/02/2020 στις 12:22.

  8. #8
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.122
    Πολύ άδικο ακούγεται ρε 'συ... τι φταίει ο άνθρωπος για ένα σφάλμα της yamaha που και οι δύο σας εμπιστεύεστε;
    Όταν μάλιστα αυτό δεν έχει εκδηλωθεί στο συγκεκριμένο;
    Εκείνος δεν το πλήρωσε; εσύ γιατί να το "αποφυγεις" δεδομένου πως αυτη είναι η μοτό που θες;
    Αν βρείς αυτά που χρειάζονται να τον ρωτήσεις κάτι τετοιο και σου απαντήσει πως το έχει υπολογίσει στην τιμή;

    Αν ο μηχανικός σου πεί πως φοράει το διορθωμένο, θα κινηθείς αντίστοιχα μοιράζοντας το κόστος στους δύο σας
    και προσφέροντας 250 παραπάνω;

    Προσπαθώ να αποφύγω χαρακτηρισμούς, παραδείγματα με πολύ σοβαρότερα σφάλματα κ.λπ. μη τυχόν
    και με παρεξηγήσεις ότι κινούμαι εναντίον σου.
    Για εμένα τα πράγματα είναι απλά, μου αρέσει ενω έχει κάποιο σφάλμα, είναι κάτι που μπορώ να διαχειριστώ;
    Αν ναι, καλώς, αν όχι θα πρέπει να βρώ την επόμενη που θα μου αρέσει.

    Αν μπορεί κάποιος να βάλει το λινκ που αναφέρεται ο φίλος γιατί δεν το βρίσκω.

  9. #9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από puppy Προβολή μηνύματος
    Καλημερα σας.Θα ηθελα την γνωμη σας σε κατι επειγον.Ενδεχεται να αγορασω ενα fazer 800.Μοντελο 3/16.
    Απο οτι εμαθα το μοντελο αυτο εβγαινε εως το 2015.Εχει 29.000 Km.Το παιδι που το εχει,οταν τον ρωτησα για το θεμα του βολάν,μου ειπε οτι δεν του ειχε παρουσιασει κατι.Ο Καραμανωλης(αν λεω καλά το ονομα του)μου ειπε λακωνικα,οτι στο μοντελο αυτο συμβαινει οτι και στα άλλα.Σημερα που ρωτησα σε ενα συνεργατη της Yamaha,μου ειπε οτι,επειδη απο καποια στιγμη κ μετα,τα βολαν εβγαιναν βελτιωμενα,ισως να μην εχω καποιο θεμα.Αν η μηχανη εξακολουθει να ειναι διαθεσιμη,σκοπευω,Τεταρτη-Πεμπτη να του την παω να την δει.
    Εχω διαβασει τον ματαιο αγωνα που κανατε,μηπως κ η Yamaha,δεχτει να αναλαβει το κοστος.
    Απο τον ελεγχο που θα γινει,προκυπτουν 2 σεναρια.
    Πρωτον,να μου πει,οτι,ξερεις,η μοτο εχει το βελτιωμενο βολάν,αρα,ok.Τι κάνω τοτε;Το προχωραω;
    Κ δευτερον,οτι το μηχανακι,αργα ή γρηγορα θα μου παρουσιασει θεμα με το βολάν.
    Σχετικα με το δευτερο σεναριο,δεν ξερω ποια ειναι η γμωμη σας,σκεφτομαι να πω του παιδιου που δινει την μηχανη,να μου κατεβασει 500 ευρω για να φτιαξω το βολάν.
    Γενικοτερα,μην σας ζαλιζω άλλο,σημαντικη κ χρησιμη η όποια γνωμη-βοηθεια σας.
    Καλημερα σας.
    καλά το σκέφτεσαι, κατά την γνώμη μου. υπάρχουν μοντέλα με αποδεδειγμένα ελαττώματα, για κάποια έγινε ανάκληση για κάποια όχι. εάν το βολάν του συγκεκριμένου δεν έχει αλλαχτεί προληπτικά εγώ θα του έκανα παζάρι, όπως και για ότι άλλο θα έπρεπε να έχει αλλαχτεί-σερβιριστεί κλπ.
    εάν δεν κατεβάζει τιμή τότε χαιρέτα και πήγαινε σε άλλον.
    MM#93

  10. #10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    ......
    Εκείνος δεν το πλήρωσε; εσύ γιατί να το "αποφυγεις" δεδομένου πως αυτη είναι η μοτό που θες; ....
    για τι εκείνος όταν το αγόρασε δεν ήξερε ότι γίνεται πυροτέχνημα ο κινητήρας εξ' αιτίας του βολάν, που εάν το ήξερε πιθανώς και να μην το αγόραζε εξ αρχής.
    καλά λοιπόν θα κάνει να το "αποφύγει" ή να το αγοράσει με το καινούργιο ανταλλακτικό.
    MM#93

  11. #11
    Σας ευχαριστω για τις αποψεις σας.
    Σεβαστες,αλλά,απο κει κ περα..
    Αναγνωριζοντας το ΑΠΡΟΣΩΠΟ του γραπτου λογου,νομιζω οτι στα ποσταρισματα μου ειμαι αρκετα ευγενικος κ δεν επιτρεπω(για τον ptc το λεω),ειρωνιες κ εξυπναδες.
    Καλο μεσημερι.

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.728
    Φιλε Πετρο αρχικα λυπαμαι αν σε προσεβαλα, δεν το ειχα προθεση ειλικρινα. Η αληθεια ειναι οτι ειμαστε μαθημενοι σε ενα συγκεκριμενο κλιμα στο φορουμ οσον αφορα τα πειραγματα, αλλα εχεις δικιο οτι δε σε γνωριζω και δεν μπορω να ξερω αν και ποση διαθεση για χιουμορ μπορει να εχεις. Συγνωμη λοιπον.

    Αν ξαναεγραφα το παραπανω σχολιο λοιπον θα ελεγα οτι ενα μεταχειρισμενο μηχανακι πωλειται και αγοραζεται "as is" (οπως εχει δηλαδη). Κανεις τον ελεγχο σου, βλεπεις και τι αλλο υπαρχει στην αγορα και κανεις μια προσφορα στον πωλητη. Το να ζητησεις απο αυτον να σου κανει ουσιαστικα μια ανακληση που δεν εκανε η ιδια η Yamaha προσωπικα το βρισκω παραλογο. Αν μου το ελεγε ενας αγοραστης θα γελουσα για κανα δυο μερες για να το πω αλλιως. Σε αλλον μπορει να φανει λογικο και να το εκανε κιολας (εσυ προφανως για να το ζητας, ο ποπαϋ, κτλ). Δεν εχει και τοσο σημασια η αιτιολογια που εχεις στο μυαλο σου (εσενα σου ακουγεται λογικο προφανως), θα κανεις μια προταση και ο πωλητης ή θα τη δεχτει ή θα την απορριψει. Απλα θα ξανατονισω οτι ειναι πολυ σημαντικο αφου σκοπευεις να κανει τοσο ακραιο παζαρι να ενημερωσεις τον πωλητη προκαταβολικα. Το λεω γιατι μου το εχουν κανει κι εμενα και ενιωσα πολυ μαλακας. Δηλαδη πηγαμε στο μηχανικο και μετα θυμηθηκε ο αγοραστης να μου πει οτι θελει ενα αντιστοιχο μεγαλο ποσοστο εκπτωσης. Εγω δεν ημουν διατεθειμενος να του την κανω και βασικα χασαμε το χρονο μας κι εγω και ο μηχανικος μου αδικα.

    Καλες αγορες.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.469
    Βγάζανε και τα 800αρια το θέμα με το βολάν? Νόμιζα ότι ήταν μόνο στα 1000...
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/07/2018
    Μηνύματα
    616
    Λογικά εάν το μηχανάκι είναι είναι παραγωγής 15 θα έχει το μη-προβληματικό βολάν.
    Σε ποια χρονολογία ανήκει μπορείς να το ψάξεις και απο τους χρωματισμούς και από τον αριθμό πλαισίου αν τον ζητήσεις.
    Στο site της yamaha μπορείς να κάνεις και μόνος σου αναζήτηση για τους κωδικούς ανταλλακτικών
    Ζητά τον αριθμό πλαισίου και ρώτα σε κάποιον αξουσιοδοτημενο.
    Νομίζω θα σου απαντήσουν

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Μην φέρνουμε και την καταστροφή...Εδώ που τα λέμε μην το δένουμε και κόμπο ότι θα βγάλει το πρόβλημα (ακόμα και αν φοράει το παλιό βολάν). Υπάρχουν αρκετές δεκάδες-εκατοντάδες - και εγώ δεν ξέρω πόσα FZ1, R1, FZ8 που δεν το έχουν βγάλει (τουλάχιστον ακόμα) και αρκετά από αυτά έχουν μεγάλο αριθμό χιλιομέτρων στην καμπούρα τους...
    Στο κάτω-κάτω ένας έλεγχος σε μάστορα για να διαπιστωθεί ποιο βολάν φοράει και σε τι κατάσταση είναι δεν είναι και κατι το δύσκολο ή ακριβό...

Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. βοηθεια για αγορα fazer
    από ikaros892003 στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 26/08/2009, 19:03
  2. Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 03/06/2007, 19:23
  3. Προβληματισμος για αγορα Fazer
    από symplektis στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 81
    Τελευταίο μήνυμα: 25/01/2007, 15:32
  4. Βοηθεια για αγορα μπουφαν
    από sunnymtx στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 01/03/2006, 17:24
  5. Βοηθεια για αγορα αυτοκινητου...
    από Koufalonix στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 12/10/2005, 12:50

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF