Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 11 από 11

Θέμα: Πληροφοριες για γυρο πελοποννησου μεσα σε 2 ημερες.

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/07/2018
    Μηνύματα
    275

    Πληροφοριες για γυρο πελοποννησου μεσα σε 2 ημερες.

    Γεια σας παιδια σχεδιαζω να κανω την πρωτη μου μεγαλη βολτα μαζι με την κοπελα μου γυρω στις 20 αυγουστου και ελεγα να ειναι ο γυρος της πελοπονησσου σε 2 ημερες. Αυτο που θα κανω ειναι να σχεδιασω την διαδρομη μεσα απο το google maps αλλα επειδη δεν το χω ξανακανει αν ειχε καποιος ηδη ετοιμη την διαδρομη να μου την εδινε για να μην χαθω πουθενα θα ηταν οτι καλυτερο. Επισης σκεφτομουν να διανυκτερευσω ειτε στην Σπαρτη ειτε στην Καλαματα με αφετηρια την Πατρα ωστε να μοιρασω την αποσταση περιπου στα 2 αν και νομιζω οτι καλυτερα ειναι να κανω την μεγαλυτερη αποσταση την πρωτη ημερα λογω του οτι θα ειμαστε ξεκουραστοι και οι 2. Η μοτοσυκλετα που εχω ειναι μια honda cb500x my15 που θεωρω οτι ειναι υπεραρκετη για τις διαδρομες που θα ακολουθησω κυριως μεσα απο βουνα με αποφυγη κατα προτιμηση των εθνικων οδων.



    Υ.γ. Η κοπελα μου ειναι απο πελοπονησσο οποτε αν δεν αντεξει την ξεφορτωνω και την στελνω με το κτελ.

  2. #2
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.130
    Νταίυ ουάν

    Νταίυ του

    1. Μην κοιτάς τις ώρες που δίνει το μαπς,είναι στην πραγματικότητα περισσότερες και κουραστικότερες.

    2.Αν θέλεις κι άλλες παραλίες τη δεύτερη μέρα,πες το μου.

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/07/2018
    Μηνύματα
    275
    Επειδη την παλια εθνικη πατρων κορινθου την εχω κανει αρκετες φορες με αυτοκινητο σκεφτομουν να μην παω καθολου κορινθο και να παω κατευθειαν αργος και να γυρισω μεσα απο τα καλαβρυτα ομως και να μην παω ουτε επιδαυρο καθως εχω παει και εκει.Επισης ελεγα να περασω και απο μονεμβασια και τριπολη που δεν εχω παει ποτε.

  4. #4

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Βάλτον να περάσει και ένα ΑνάπΛι, κρίμα είναι.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από masterone Προβολή μηνύματος
    Επισης ελεγα να περασω και απο μονεμβασια και τριπολη που δεν εχω παει ποτε.
    Το πρώτο οποσδήποτε το δεύτερο δεν είναι κάτι, καλύτερα με λίγο κόπο παραπάνω μια Δημητσάνα, Στεμνίτσα, Άνω Δολιανά κλπ.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/07/2018
    Μηνύματα
    275
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Ωραια σε ευχαριστω πολυ πολυ ωραια μου φαινεται το μονο που θα κανω θα ειναι να μοιρασω λιγο τις αποστασεις σε 2 μερες να κανω σταση καπου αλλου εκτος καλαματας καθως 15 ωρες σε μια μερα πανω στην μοτοσυκλετα θα παθουμε αγγυλωση...

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/02/2007
    Μηνύματα
    465
    Σπάστο καλύτερα σε δυό διήμερα ... να το ευχαριστηθείς, να περάσεις από μέρη που θα έχεις και χρόνο να κάτσεις να το απολαύσεις.

    Εκτός εάν θέλεις απλά να κάνεις γρήγορα περάσματα. Εφόσον θέλεις να αποφύγεις μεγάλους δρόμους (που συμφωνώ γιατί όλη η ομορφιά είναι στα επαρχιακά κομμάτια) οι δύο μέρες δεν φτάνουν με την έννοια ότι θα είστε όλη μέρα πάνω στη μηχανή παλεύοντας με το χρόνο μην σας πιάσει η νύχτα μακρυά από τον προορισμό σας.

    Μόλις γύρισα από ένα 2ήμερο Πελοπόννησο περίπου 800 χλμ επαρχιακών δρόμων και προορισμών από τη μέση και πάνω μόνο.

    Ότι και εάν αποφασίσεις ή κάνεις, να περάσετε υπέροχα !

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της raccoon
    Εγγραφή
    08/05/2013
    Μηνύματα
    275
    Αν είναι για εκδρομή- διακοπές, (φωτογραφίες, καφέ, λίγο βόλτα, ένα γρήγορο φαγητό το μεσημέρι) δύο μέρες δεν φτάνουν για όλη την γύρα, ακόμα και αν βγάλεις το κομμάτι της Αργολίδας ( Κόρινθο- Ναύπλιο- Επίδαυρο- Τολό- Ερμιόνη - Γαλατά)

    Την γύρα σε δύο μέρες μπορείς να την κάνεις αν θέλεις να στρώσεις την μηχανή σου που είναι καινούρια.

    Εγώ θα προτείνω κάποιες διαδρομές και κάποια όμορφα σημεία, εσύ βαλ'τα στο maps και βγάλει την διαδρομή σου.

    Μονεμβασιά- Αγία Θεοδώρα βάστα- Αρεόπολη- Λιμένι- σπήλαιο Διρού- λίμνη Δόξας- Καλάβρυτα ( Μέγα σπήλαιο, μόνη Αγίας Λαύρας, μνημείο πεσόντων)- σπήλαιο λιμνών- Πλανητέρο ( για πέστροφα)- Λεβίδι- Καρύταινα- Δημητσάνα- Πύλο- μονή Παναγίας Ελωνας- Μεθώνη.

    Διαδρομές:
    Άστρος- Λεωνίδιο- μεταμόρφωση- Μονεμβασιά.

    Λεωνίδιο- μόνη Παναγίας Ελωνας- Καλαμάτα.

    Λεβίδι- Βυτίνα πάνω από το βουνό ( Χελμό)

    Κιάτο- Στυμφαλία- λίμνη Δόξα- Τρίκαλα Κορινθίας- Ξυλόκαστρο.

    Αρχαία Νεμέα- Λεβίδι

    Καλάβρυτα -σπήλαιο λιμνών - Βυτίνα

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/07/2018
    Μηνύματα
    275
    Δυστυχως παιδια ο Ερντογαν μας χαλασε τα σχεδια και δεν καταφεραμε να κανουμε την συγκεκριμενη εκδρομη. Αντιθετως μολις ξεμπερδεψω με την δουλεια και μπορω να βαλω αδεια θα γυρισουμε αν μας το επιτρεψει κ ο καιρος την δυτικη και νοτια πελοπονησσο καθως θα παμε να μεινουμε σε σπιτι κοντα στην ζαχαρω για 3-4 μερες και θα πεταχτουμε καλαματα μονεμβασια αν προλαβουμε δημητσανα και εκει γυρω. Καποια στιγμη θα κανουμε και τον γυρο αλλα λογικα οχι φετος...

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από masterone Προβολή μηνύματος
    Δυστυχως παιδια ο Ερντογαν μας χαλασε τα σχεδια και δεν καταφεραμε να κανουμε την συγκεκριμενη εκδρομη. Αντιθετως μολις ξεμπερδεψω με την δουλεια και μπορω να βαλω αδεια θα γυρισουμε αν μας το επιτρεψει κ ο καιρος την δυτικη και νοτια πελοπονησσο καθως θα παμε να μεινουμε σε σπιτι κοντα στην ζαχαρω για 3-4 μερες και θα πεταχτουμε καλαματα μονεμβασια αν προλαβουμε δημητσανα και εκει γυρω. Καποια στιγμη θα κανουμε και τον γυρο αλλα λογικα οχι φετος...
    Η Πελοπόννησος θέλει σχεδόν 7ημερο για να την γυρίσεις και να την ευχαριστηθείς
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  11. #11
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.130
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από raccoon Προβολή μηνύματος
    ...............
    Εγώ θα προτείνω κάποιες διαδρομές και κάποια όμορφα σημεία, εσύ βαλ'τα στο maps και βγάλει την διαδρομή σου.

    Λεβίδι- Βυτίνα πάνω από το βουνό ( Χελμό) Μαίναλο
    Το διόρθωσα.

Παρόμοια θέματα

  1. Πληροφορίες για τον γύρο της Πελοποννήσου;
    από strokt up στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο μήνυμα: 19/05/2020, 23:23
  2. Πληροφοριες για Νιτρο σε Ζχ10 05
    από libali10 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 14/02/2009, 07:28
  3. Πληροφορίες για επιβίωση σε camping
    από Operater στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 88
    Τελευταίο μήνυμα: 24/07/2008, 12:56
  4. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 02/08/2007, 10:18
  5. Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 12/05/2007, 11:34

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF