Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 9 από 9

Θέμα: Πρόταση για 4-ήμερη εξόρμηση?

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/05/2020
    Μηνύματα
    142

    Πρόταση για 4-ήμερη εξόρμηση?

    Το εργαλείο αισίως στρώθηκε, μερικές κοντινές εκδρομούλες τις κάναμε και τώρα σκέφτομαι να τολμήσω μια πρώτη εξόρμηση μερικών ημερών.

    Τα δεδομένα:

    • Solo ταξίδι, το ξέρω πως δεν είναι το καλύτερο αλλά δεν βολεύουν οι μέρες την παρέα.
    • Μέσα στον Αύγούστο
    • 3 διανυκτερεύσεις επιστροφή την επόμενη μέρα Αθήνα
    • Μόνο άσφαλτος, τα ελαστικά είναι καθαρά δρόμου και ως άσχετος δεν έχω όρεξη να δοκιμάσω χώμα
    • Δρόμοι σε ανθρώπινη κατάσταση, όχι τίποτα κατσικόδρομοι (και ας είναι άσφαλτος)


    Η αρχική μου σκέψη είναι να ανέβω πρός Δημητσάνα, Στεμνίτσα κλπ. Θέλω να αποφύγω παραθαλάσσια μέρη γιατί θα γίνεται της τρελής και στους δρόμους αλλά και στους προορισμούς και δεν έχω όρεξη.

    Αν θέλει κάποιος να προτείνει κάποια διαδρομή εκεί, κάποιο αξιοθέατο της περιοχής ή τελείως άλλον προορισμό ευχαρίστως.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  2. #2
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.596
    Εννοείται όπου φύγει φύγει.
    Δεν ξέρω πως εχεις χαράξει τη διαδρομή σου μέχρι Δημητσάνα αλλά δεν ειναι και τόσο μακριά ώστε να χρειαστείς 4 μέρες
    Η Πελοπόννησος σίγουρα θα σου προσφέρει προορισμούς για ένα γεμάτο 4μερο.
    Και έχει το προτέρημα ότι από κάθε βουνό μπορείς να βρίσκεσαι σε θάλασσα εντός μισής με μια ώρας.
    Μερικά σημεία για επίσκεψη θα σου πω ενδεικτικά και χάραξε εσύ ροτα.
    Λίμνη Στυμφαλία,λίμνη Δόξα Φενεού,καλαβρυτα, Πλανητέρο (σούπερ μαστ), λίμνη Λάδωνα και είτε κατέβασμα προς Λαγκάδια μέσω Τροπαίων είτε συνέχεια δυτικά.
    Αφού θα επισκεφτείς Αρκαδία μην χάσεις το Λιμποβίσι, τη Λαστα,τον ναό του Επικούριου Απόλλωνα κοντά στην Ανδρίτσαινα,
    Όλα αυτά που σου λέω αν ξέρεις το δρόμο,είσαι σιδηροκωλος,δεν κάνεις πολλές στάσεις και έχεις όρεξη μπορεί ενδεχομένως να τα γυρίσεις μέσα σε μια μςρα.
    Δεν ψάχνεις όμως απλή προσπέραση.
    Δες αυτα ενδεικτικά και αν θέλεις έχει άπειρα ακόμα να επισκεφτείς.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  3. #3
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Καλή βόλτα σου εύχομαι αρχικά.Να ξέρεις πως οι περισσότεροι δρόμοι σε τέτοια ορεινά μέρη είναι στενοί,έχουν πολλές στροφές και σε πολλά σημεία είναι δύσκολο να πηγαίνεις με 80-90 σταθερά π.χ
    Αυτό δεν κάνει την διαδρομή λιγότερο απολαυστική φυσικά.

    Κάποιες διαδρομές που μου αρέσουν στην Πελοπόννησο που ίσως σε βοηθήσουν να βγάλεις το πρόγραμμα σου .

    Δημητσάνα-Στεμνίτσα και Βυτίνα στον επαρχιακό δρόμο 74 είναι ωραία διαδρομή.
    Ο δρόμος 111.
    Κάθετες διαδρομές ανάμεσα στον 74-111π.χ Τρόπαια,λίμνη Λάδωνα.
    Ανδρίτσαινα και αρχαιολογικός χώρος Βάσσες ,πολύ καλή.
    Ο δρόμος 76 από Ανδρίτσαινα προς Μεγαλόπολη πολύ ωραίος ειδικά το Ανδρίτσαινα-Καρίταινα.
    Ο δρόμος 82 που ενώνει Καλαμάτα-Σπάρτη.
    Καλάβρυτα και διαδρομές στα πέριξ , λίμνη Δόξα στην Αρχαία Φενεό ,Ζαρούχλα,Πλανητέρο.
    ΕΟ Τρίπολης-Σπάρτης 961 για πιο γρήγορη οδήγηση.
    Οι μέρες σου είναι αρκετές,εγώ θα έβαζα στο πρόγραμμα και την διαδρομή Προυσός-Καρπενήσι από πάνω στον νομό Ευρυτανίας και από εκεί Αθήνα από τον 38.
    Φυσικά υπάρχουν πολλές επιλογές, αυτές που σου είπα είναι ας πούμε mainstream, χωρίς να χρειαστεί να πατήσεις πολύ απομονωμένους δρόμους σε βουνά και λαγκάδια.

    Καλά να ( θα) περάσεις όπου και να πας,αν είναι η πρώτη σου μεγάλη βόλτα γενικά νο στρες, απλά οδήγα και όλα θα γίνουν όπως πρέπει
    porca miseria.

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/05/2020
    Μηνύματα
    142
    Καλημέρα σε όλους.

    Να'στε καλά παιδιά, ευχαριστώ για τις προτάσεις. Μπόλικο υλικό για έρευνα και χάραξη διαδρομής.

    Η αλήθεια είναι πως επειδή το εργαλείο είναι ένα ταπεινό 250 και μονοκίλυνδρο θέλω να αποφύγω μεγάλες διαδρομές γιατί η κούραση δεν αργεί να έρθει.

    Επίσης δεν ξέρω αν είναι καλύτερα να έχω ένα μέρος σαν βάση και απο εκεί να γυρίζω ή να αλλάζω σημείο διανικτέρευσης κάθε βράδυ ώστε να δω περισσότερα και πιο άνετα.

    Αν κάποιος θέλει να προτείνει και συγκεκριμένη χάραξη ευχαρίστως εννοείται..

  5. #5
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.596
    Γνώμη μου είναι να αλλάζεις τόπο διανυκτέρευσης.
    Τα μέρη που σου είπαμε,δε θέλουν απαραίτητα θηρίο μοτέρ.Μια χαρά θα τα ευχαριστηθεις και με το 250.
    Αποφυγε να πάρεις έτοιμη ροτα.
    Χάσου λίγο. Ειδικά τώρα που σαι φρέσκος,όλα θα είναι πιο έντονα.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  6. #6
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Και εγώ είμαι υπέρ της άποψης κάθε βράδυ σε άλλο μέρος.
    Σαν μια ιδέα και μόνο , γιατί όπως σου είπε o_gavros σηκώνει περιπλάνηση και αλλαγή πλάνων η υπόθεση σου, ένα ενδεικτικό 4ήμερο παρακάτω χωρίς υπερβολικά πολλές ώρες οδήγησης.
    Φυσικά παίρνει πολλές αλλαγές στα γούστα και τις αντοχές του καθένα αλλά έτσι,σαν μια ιδέα.
    Εγώ π.χ προτιμώ να οδηγώ πολλές ώρες και να κάνω λιγότερο τουρισμό και στάσεις,ειδικά ταξιδεύοντας μόνος.
    Έχω βάλει επιλογή να μην πηγαίνει από δρόμους ταχείας κυκλοφορίας,επιλογή σου είναι που και πόσο θα ταξιδέψεις σε τέτοιους μεγάλους δρόμους.

    Day 1 https://goo.gl/maps/GHrLRmJBYYB7hfsZ8 Αθήνα-Καλαμάτα
    Day 2 https://goo.gl/maps/nskwM14riWhhcdsEA Καλαμάτα-Καλάβρυτα
    Day 3 https://goo.gl/maps/cWYLLaWbMg7NhqaXA Καλάβρυτα-Καρπενήσι
    Day 4 https://goo.gl/maps/5mA8bscjyV3vn7qq6 Καρπενήσι-Αθήνα
    Τελευταία τροποποίηση από katsar; 28/07/2020 στις 15:22.
    porca miseria.

  7. #7
    Για τετραήμερη εξόρμηση εγώ θα προτιμούσα τα βουνά της Ηπείρου.
    Το φόρουμ έχει πολλές πληροφορίες. Ψάξου.
    MM#93

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/10/2015
    Μηνύματα
    17
    Αθήνα -> Ριο -> Πράμαντα -> Μπάρο -> Νεραϊδοχώρι -> Μετέωρα -> Λίμνη Πλαστήρα -> Λουτρά Σμοκόβου -> Ρεντίνα -> Καρπενήσι -> Δομνίστα -> Ναύπακτος -> Δελφοί -> Αθήνα

    Περνας γέφυρα Ριου, Τζουμέρκα, Μπάρο (με ότι υπάρχει τριγύρω), οδηγείς πλάι σε Αχελώο, Νεραιδοχώρι, Κόζιακα, σκας Μετέωρα το ηλιοβασίλεμα από την καλή πλευρά για φωτός, κάνεις τη λίμνη Πλαστήρα, βλέπεις και λίμνη Σμοκόβου (αν θες κατεβαίνεις κίολας, σιγά μην πας ξανά ειδικά για αυτή), περνάς τον ορεινό δρόμο Σβοκόβου-Ρεντίνας, σκάς στο Καρπενήσι από την βορεινή πλευρά με φοβερή ανάβαση Βελουχίου, βλέπεις Ευρυτανιά ολόκληρη κατεβαίνοντας κάτω και μετά πιάνεις παραλία μέχρι Γαλαξίδι.

    Διανυκτέρευση 1η Πράμαντα (χρόνος για Συρράκο και Καλαρύτες την επόμενη το πρωί)
    Διανυκτέρευση 2η Καστράκι (Μετέωρα ηλιοβασίλεμα)
    Διανυκτέρευση 3η Καρπενήσι ή Δομνίστα ή Ναύπακτο

    Βέβαια υπάρχει και η παραλλαγή να πάς Ρίο από Ορεινή Κορινθία μέχρι Καλάβρυτα (αποφεύγεις βαρετή εθνική με το 250αρι), ή να κόψεις τη λίμνη Πλαστήρα (πολύς κόσμος) και να αφιερώσεις χρόνο σε Ευρυτανία - Ορεινή Ναυπακτία...
    Τελευταία τροποποίηση από Fixxer; 28/07/2020 στις 17:32.

  9. #9
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    ωραία βόλτα ,
    porca miseria.

Παρόμοια θέματα

  1. Προταση Για Εξατμισεις
    από SAM46 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 30/11/2004, 20:28
  2. Πρόταση για το Forum
    από niko13g στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 10/06/2004, 16:51
  3. Πρόταση για εκδρομίδιο Κυριακή 2.5.04
    από Adventure-R στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 04/05/2004, 15:01
  4. Πρόταση για συλλογή χρημάτων
    από infidel στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 02/04/2004, 20:32
  5. Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 24/03/2004, 20:31

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF