Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 86

Θέμα: Παραχωρηση θεσης σταθμευσης σε πυλωτη

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nitse3
    Εγγραφή
    15/11/2016
    Μηνύματα
    722
    Νομίζω ότι δίκιο έχει ο stf. Η πυλωτη είναι κοινόχρηστος χώρος δεν υπάρχει ιδιοκτήτη θέση στάθμευσης απλά ανεπίσημη συμφωνία των ιδιοκτητών και αν πλήρωσες για αυτό στην πραγματικότητα δεν σε εξασφαλίζει αν πχ έρθει καινούριος ενοικιαστής στην οικοδομή και αρχίσει και παρκάρει όπου γουστάρει.

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    856
    φίλε gm εγω θα έκανα μια κουβέντα μαζί του πρώτα με ωραίο τρόπο και θα του εξηγούσα ότι δεν ειναι δυνατόν να κάνω ολόκληρη ιστορία να παρκάρω (στην νόμιμη θέση μου) μόνο και μόνο για να παρκάρει εκείνος οπώς γουστάρει..

    όσον αφορά τον κλειστό χώρο στάθμευσης, η χρήση του ειναι αυτή και μόνο, δεν μπορεί δηλαδή κάποιος (με το νόμο όχι με τα λόγια) να ισχυριστεί μα το χω κάνει αποθήκη και για αυτό παρκάρω απέξω κτλ..ειναι χαρακτηρισμένο θέση παρκιν και για πολλούς λόγους (κίνδυνος πυρκαγιάς, σεισμών κτλ) ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να το χρησιμοποιεί ο καθένας να αυθαιρετεί όπως γουστάρει βάζοντας μέσα τενεκέδες με λάδια, έπιπλα, ή δεν ξέρω γω τι άλλη σαβούρα, ειναι πολεοδομικά παράνομο, κι αν το θέλει αποθήκη ο ιδιοκτήτης πρέπει να πάει να το αποχαρακτηρίσει απο θέση παρκιν και να πληρώσει φυσικά τα σχετικά στις ανάλογες υπηρεσίες.

    κάτι τέτοιο πήγε να κάνει σε κοντινό στη γειτονιά μου στενό ενας τυπάκος ελαιοχρωματιστής που ζει στην πολυκατοικία φίλου μου και είχε μέσα στο γκαραζ τίγκα χρώματα βούρτσες και εργαλεία και άφηνε απέξω το φορτηγάκι του εμποδίζοντας τους άλλους στα μπες-βγες..

    κάποια στιγμή που το έψαξαν, τον ανάγκασαν να το αδειάσει και να παρκάρει μέσα απο τότε και στο εξής το αμάξι του.
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    H φάση του γκαράζ πάσχει απ ότι κατάλαβα ,μιλάμε για μια διαμπερή οικοδομή που ο φίλος στη φωτό μας έβαλε την πίσω "βοηθητική" έισοδο.
    Εκεί βάσει σχεδίου υπάρχει θέση στάθμευσης που ουσιαστικά ακυρώνει την πίσω είσοδο αν γουστάρει ο ιδιοκτήτης (κίτρινο χρώμα) ,δεν ξέρω αυτό αν στέκει πολεοδομικά και αν η πυροσβεστική είναι οκ με αυτό.Το σίγουρο είναι ότι μπορεί να υποχρεώσει τον μάγκα να αδειάσει το πάρκινκ-αποθηκούλα του.
    Δεν ξαναδιαβάζεις και τον κανονισμό της πολυκατοικίας για την κατάληψη κοινοχρήστων χώρων ...

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της g_m900
    Εγγραφή
    15/12/2010
    Μηνύματα
    988
    Η θέσεις ειναι κατοχυρωμενες πολεοδομικα και χωροταξικα. Πλεον οι πυλωτες πρεπει να υπαρχει κανονισμος με την πωληση του διαμερισματος που να αναφερει αν ο χωρος ταδε ειναι χωρος σταθμευσης. Αναφερεται αποκλειστικη χρηση του χωρου για σταθμευση και μονο στονκαθε διαμερισμα που αντιστοιχει. Αν υπαρχει ανοχη ειναι αλλο θεμα αλλα οπως ειπα παραπανω ο τυπος δεν πιανεται απο πουθενα. Οπου βρει παρκαρει. Αυτον τον αερα θελω να κοψω.
    Αν δεν τον βρω συντομα να του τα πω ο ιδιος τοτε θα καλεσω συνελευση.
    Δεν θα χτυπαω την πορτα του.
    Ηρεμα εννοειται.

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της KotsosDR
    Εγγραφή
    23/06/2012
    Μηνύματα
    1.112
    Αν δεν κάνω λάθος δικαίωμα στη συνέλευση της πολυκατοικίας έχουν μόνο οι ιδιοκτήτες εκτός αν έχει δώσει εξουσιοδότηση στον ενοικιαστή ο ιδιοκτήτης .

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της g_m900
    Εγγραφή
    15/12/2010
    Μηνύματα
    988
    Το ξερω αυτο ναι και πλεον ειμαι ιδιοκτητης. Εχω υποφερει και γω απο ιδιοκτητες για λογους πιο γελοιους απο αυτον που αναφερω.
    Να σαι σιγουρος οτι αν φτασει σε γενικη συνελευση το θεμα θα γελασουμε πολυ.

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    623
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από g_m900 Προβολή μηνύματος
    Το ξερω αυτο ναι και πλεον ειμαι ιδιοκτητης. Εχω υποφερει και γω απο ιδιοκτητες για λογους πιο γελοιους απο αυτον που αναφερω.
    Να σαι σιγουρος οτι αν φτασει σε γενικη συνελευση το θεμα θα γελασουμε πολυ.
    Και τωρα θες εσυ σαν ιδιοκτητης πια να κανεις τον ενοικιαστη να υποφερει.

    Συγνωμη αλλα θες να κανεις μανουρα γιατι ζοριζεσαι να παρκαρεις; Πριν αγορασεις το διαμερισμα δεν ηξερες την δυσκολια στην διαδικασια;

    Αν φερει η κορη της γιαγιας ενα δικο της αμαξι, το κουκουλωσει και το αφησει εκει μετακινωντας το μια φορα την εβδομαδα, δεν εχεις θεμα ( εχεις, αλλα οπως ειπες δεν μπορεις να κανεις κατι αφου η θεση ειναι νομιμη ), αλλα εχεις με τον ενοικιαστη που ηρθε σε συμφωνια με την γιαγια να χρησιμοποιει την θεση.

    Αυτο εμενα μου κανει για εμπαθεια και να με συγχωρεις για τον χαρακτηρισμο. Δεν λεγεται σχεση καλης γειτονίας αυτο. Δεν σε αφορα αν η γιαγια παραχωρησε δωρεαν, επετρεψε την χρηση χωρις αμοιβη ( γιατι την παει σουπερ μαρκετ και λαικη πχ ).
    Δεν θα ασχολιοσουν καν αν ειχες εσυ την θεση με την αμεση εξοδο στον δρομο. Το κανεις επειδη δυσκολευεσαι και για εμενα εισαι λαθος..+_

  8. #38
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.708
    Νομίζω πως το πρόβλημα ξεκινάει από το οτι κάποιος συμπεριφέρεται λίγο πονηρά χωρίς να ενημερώνει τους συγκάτοικους του.
    Δε βλέπω δηλαδή οτι ο τύπος τηρεί τους κανόνες καλής γειτονείας, άρα γιατί οι άλλοι να συμπεριφερθούν ανάλογα;
    Παρτάκιας είναι. Κάνει κατάχρηση του δικού του γκαράζ ως αποθήκη και επιβαρύνει τον κοινόχρηστο χώρο. Δεν είναι το ίδιο με κάποιον που ΔΕΝ έχει άλλη θέση επειδή αυτή του έχει οριστεί εξ αρχής

    Εγώ έτσι το σντιλαμβάνομαι. Αν ήταν σωστός θα ενημέρωνε τους πάντες -γιατί π.χ έχει ανάγκη για επαγγελματικούς λόγους να χρησιμοποιήσει το γκαράζ του ως αποθήκη- και θα τους ρωτούσε αν πειράζει τους υπόλοιπους να κάνει χρήση της θέσης που του παραχωρεί η γειτόνισσα. Δύσκολα κάποιος θα του έλεγε όχι γιατί θα έδειχνε με το τρόπο του οτι υπολογίζει τους συγκάτοικούς του.

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της g_m900
    Εγγραφή
    15/12/2010
    Μηνύματα
    988
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Νίκος Παππάς Προβολή μηνύματος
    Και τωρα θες εσυ σαν ιδιοκτητης πια να κανεις τον ενοικιαστη να υποφερει.

    Συγνωμη αλλα θες να κανεις μανουρα γιατι ζοριζεσαι να παρκαρεις; Πριν αγορασεις το διαμερισμα δεν ηξερες την δυσκολια στην διαδικασια;

    Αν φερει η κορη της γιαγιας ενα δικο της αμαξι, το κουκουλωσει και το αφησει εκει μετακινωντας το μια φορα την εβδομαδα, δεν εχεις θεμα ( εχεις, αλλα οπως ειπες δεν μπορεις να κανεις κατι αφου η θεση ειναι νομιμη ), αλλα εχεις με τον ενοικιαστη που ηρθε σε συμφωνια με την γιαγια να χρησιμοποιει την θεση.

    Αυτο εμενα μου κανει για εμπαθεια και να με συγχωρεις για τον χαρακτηρισμο. Δεν λεγεται σχεση καλης γειτονίας αυτο. Δεν σε αφορα αν η γιαγια παραχωρησε δωρεαν, επετρεψε την χρηση χωρις αμοιβη ( γιατι την παει σουπερ μαρκετ και λαικη πχ ).
    Δεν θα ασχολιοσουν καν αν ειχες εσυ την θεση με την αμεση εξοδο στον δρομο. Το κανεις επειδη δυσκολευεσαι και για εμενα εισαι λαθος..+_
    Αν και οταν φερει μπορει να κανει οτι θελει ο νομιμος ιδιοκτητης της θεσης. Εσυ το βλεπεις εμπαθεια εγω το βλεπω κλασσικο Ελληναρα που παρκαρει γιατι ετσι τον βολευει. Δηλαδη αν παρκαρω εγω στη θεση αυτη με το ετσι γουσταρω θα ειναι νομιμο το δικο μου βολεμα ενω του αλλου που πονηρα την οικειοποιηθηκε οχι?
    Ο τυπος εχει παρκινγκ. Δεν το χρησιμοποιει και τελος.
    Επισης εγω πηγα τελευταιος εκει σε συνολο 8 διαμερισματων οποτε καταλαβαινεις οτι εχω παρει σαν παρκινγκ οτι μου αναλογει και το αγορασα. Ο αλλος του εχει παραχωρηθει και μαλιστα κλειστο σαν ενοικιαστη και το παιζει τρελιτσα.
    Δεν μου αρεσει η πονηραδα και αν δεν ηθελα να ειμαι καλος γειτονας δεν θα το εδινα 200€ δουλεια σαν ξυλουργος που ειναι. Θα πηγαινα αλλου.
    Τωρα αν εσυ το βλεπεις οτι βγαζω γουστα....σε πληροφορω οτι κανω οτι προβλεπεται.
    Οταν εμεις λειπαμε απο την πολυκατοικια γιατι το διαμερισμα ηταν αγορασμενο απο το 2015 και μετακομισαμε εκει τωρα με την συζυγο σε πληροφορω οτι στην θεση μας μονο που δεν πηδιοντουσαν . Παρκαρανε ολοι οπου τους βολευε...συννενοηση μεταξυ τους αλλα μολις πηγαμε εμεις τους εριξα ακυρο ειδικα στον ακαλυπτο που παρκαρανε και ο ενοικος που αναφερω οπως και ενας αλλος παλι του δικου του οροφου.
    Ειδικα οταν ειπα στον αλλο να μην παρκαρει εκει στον ακαλυπτο λογω οτι εμποδιζει...μου απαντησε ειρωνικα..."Γιατι σε ενοχλει???".

    Οχι φιλε μου. Εξω ολοι η στις νομιμες θεσεις τους βαση καταστατικου πολυκατοικιας. Αν δεν του αρεσει με χαρα να προχωρησω την ολη διαδικασια να δουμε ποιος θα γελασει τελευταιος.

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nitse3
    Εγγραφή
    15/11/2016
    Μηνύματα
    722
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από g_m900 Προβολή μηνύματος
    Δηλαδη αν παρκαρω εγω στη θεση αυτη με το ετσι γουσταρω θα ειναι νομιμο το δικο μου βολεμα ενω του αλλου που πονηρα την οικειοποιηθηκε οχι?
    Να σταθώ μόνο σε αυτό και να ρωτήσω αν όντως έχει έρθει σε συμφωνία με την ιδιοκτήτρια και τη νοικιάζει τη θέση κάτι που από ότι κατάλαβα και εσύ ο ίδιος δεν το αποκλείεις που ακριβώς είναι η πονηράδα;;

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της g_m900
    Εγγραφή
    15/12/2010
    Μηνύματα
    988
    Οτι απαγορευεται η αλλη χρηση πλην αυτης του διαμερισματος που αντιστοιχει η θεση.

  12. #42
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.708
    Πες οτι του την παραχωρησε η ιδιοκτητρια...αλλα σε ενοχλει ομως γιατι απο εκει που θα ηταν αδεια κ θα μπαινοβγαινες αερα κ χωρις μανουβρες τωρα παιδευεσαι.
    Αλλα λες αφου δεν εχει αμαξι η ιδιοκτητρια ευκαιρια ειναι να μπαινοβγαινω ανετος κ να μην παρκαρει κανεις αλλος εκει...ασχετως αν εκανε καποια συμφωνια με τον αλλο η ιδιοκτητρια.
    Φαντασου να του την πουλησει τη θεση...εκει να δεις.
    Ride(s) the wind of change...

  13. #43
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    839
    Για να μην τρελενεσαι, αυτο που μπορεις να κανεις, ψαχνεσαι για ενοικιοστασιο για το παρκινκ τις γηραιας κυριας προς τον τυπο ...... Για το αν μπορει να κανει ο τυπος αλλαγη χρησεις γης στο δικο παρκινκ, και απο παρκινκ σε αποθηκη. Και καπου εκει θα βρεθει η ακρη.

  14. #44
    Δεν είναι πρόβλημα το γεγονός ότι οι ιδιόκτητες θέσεις πάρκινγκ δεν συνδέονται με πινακίδες κυκλοφορίας;
    Πάντως και εγώ υπερβολικό σε βρίσκω. Το πρόβλημα είναι η λάθος διαμόρφωση των θέσεων και αφορά όλους, άσχετα εάν εσύ είσαι ο άτυχος και δυσκολεύεσαι. Εγώ θα ζητούσα να μην παρκάρει κανεις εκεί.

    Ps. Εάν οι θέσεις ήταν όπως σε οργανωμένα πάρκινγκ (διάδρομος και αριστερά-δεξιά θέσεις), δεν θα είχες κανενα θεμα έτσι;

  15. #45
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.149
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Πες οτι του την παραχωρησε η ιδιοκτητρια...αλλα σε ενοχλει ομως γιατι απο εκει που θα ηταν αδεια κ θα μπαινοβγαινες αερα κ χωρις μανουβρες τωρα παιδευεσαι.
    Αλλα λες αφου δεν εχει αμαξι η ιδιοκτητρια ευκαιρια ειναι να μπαινοβγαινω ανετος κ να μην παρκαρει κανεις αλλος εκει...ασχετως αν εκανε καποια συμφωνια με τον αλλο η ιδιοκτητρια.
    Φαντασου να του την πουλησει τη θεση...εκει να δεις.
    Οι θέσεις δεν πωλούνται, πάνε εξ αδιαιρέτου με το διαμέρισμα δεν μπορούν να πουληθούν μεμονωμένα.
    Ο ιδιοκτήτης όμως μπορεί να βάλει όποιου το όχημα γουστάρει χωρίς περαιτέρω εξηγήσεις. Ούτε είναι υποχρεωμένος να δώσει λόγο η αναφορά στον οποιονδήποτε εφόσον παρκάρει σωστά και μέσα στα όρια της θέσης οπως αυτά ορίζονται από τα συμβόλαια και καταστατικό της πολυκατοικίας.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Θέσεις στάθμευσης σε πολυκατοικίες και μοτοσυκλέτες.
    από Georg_ στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 09/01/2018, 09:29
  2. επισκευη μοτο σε πυλωτη ?
    από orcinious στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 04/08/2012, 00:46
  3. Απαντήσεις: 125
    Τελευταίο μήνυμα: 10/08/2010, 07:38
  4. Τοποθέτηση τιμονιού σε Bros 400 και αλλαγή θέσης οδήγησης...
    από Dumah στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 11/05/2010, 19:48
  5. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 10/11/2003, 18:50

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF