Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 86

Θέμα: Παραχωρηση θεσης σταθμευσης σε πυλωτη

  1. #46
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της g_m900
    Εγγραφή
    15/12/2010
    Μηνύματα
    988
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Πες οτι του την παραχωρησε η ιδιοκτητρια...αλλα σε ενοχλει ομως γιατι απο εκει που θα ηταν αδεια κ θα μπαινοβγαινες αερα κ χωρις μανουβρες τωρα παιδευεσαι.
    Αλλα λες αφου δεν εχει αμαξι η ιδιοκτητρια ευκαιρια ειναι να μπαινοβγαινω ανετος κ να μην παρκαρει κανεις αλλος εκει...ασχετως αν εκανε καποια συμφωνια με τον αλλο η ιδιοκτητρια.
    Φαντασου να του την πουλησει τη θεση...εκει να δεις.
    Aν του την πουλησει η παραχωρησει δωρεαν επιτρεπεται μονο για ενοικο η ιδιοκτητη της πολυκατοικιας. Οχι αλλους τριτους εκτος αυτης.
    Οτι αναφερω βασιζεται στο μπλα μπα μεταξυ τους και οτι απαγορευεται. Αλλοι εδω το βλεπουν σωστο να παραπονιεμαι και αλλοι οχι. Δεν πειραζει δεν περιμενω απο ολους να συμφωνησουν.
    Σιγα μην κανει ομως παραχωρητηριο δωρεαν η γιαγια του διαμερισματος. Κανεις δεν θα παραχωρουσε δωρεαν εστω και εγγραφως.
    Αν του εχει κανει να παρκαρει εκει οσο θελει και κανενα προβλημα.
    Ομως δεν εχει και εφοσον εγω χανω απο αυτο...εγω θα θεσω ζητημα και σκασιλα μου αν σπαστει.

    Το ερωτημα μου ειναι αν ισχυει στο μιλητο παραχωρηση μετα την τροποποιηση του νομου περι αποκλειστικης χρησης χωρων σταθμευσης σε πυλωτη.
    Τελευταία τροποποίηση από g_m900; 12/02/2020 στις 18:42.

  2. #47
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της g_m900
    Εγγραφή
    15/12/2010
    Μηνύματα
    988
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Οι θέσεις δεν πωλούνται, πάνε εξ αδιαιρέτου με το διαμέρισμα δεν μπορούν να πουληθούν μεμονωμένα.
    Ο ιδιοκτήτης όμως μπορεί να βάλει όποιου το όχημα γουστάρει χωρίς περαιτέρω εξηγήσεις. Ούτε είναι υποχρεωμένος να δώσει λόγο η αναφορά στον οποιονδήποτε εφόσον παρκάρει σωστά και μέσα στα όρια της θέσης οπως αυτά ορίζονται από τα συμβόλαια και καταστατικό της πολυκατοικίας.
    ο Ιδιοκτητης δεν μπορει να το κανει αυτο που λες. Ειναι σαν να το νοικιαζει μαυρα. Γιαυτο και η χρηση αποκλειστικα οχηματος που εξυπηρετει το διαμερισμα.
    Αλλα και παλι αν το κανει πρεπει να φαινεται εγγραφως αυτο και οχι στο απλο..."Σου επιτρεπω"

  3. #48
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.703
    Δεν υπάρχουν λόγοι έντασης στη συζήτηση. Είναι δύσκολο να καταλάβει ένας τρίτος τις λεπτομέρειες μιας περίπτωσης που είναι έξω από αυτόν. Πρέπει να διαβάζεις ξανά και ξανά για να θυμάσαι τι ακριβώς έχει αναφερθεί εδώ μέσα.

    Προσπάθησε αρχικά να του κάνεις μια φιλική συζήτηση και βάλε τον στη θέση σου. Πες του δηλαδή "εσύ πως θα το χειριζόσουν αν ήσουν στη θέση μου;". Ίσως καταλάβει.

  4. #49
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Οι θέσεις δεν πωλούνται, πάνε εξ αδιαιρέτου με το διαμέρισμα δεν μπορούν να πουληθούν μεμονωμένα.
    Ο ιδιοκτήτης όμως μπορεί να βάλει όποιου το όχημα γουστάρει χωρίς περαιτέρω εξηγήσεις. Ούτε είναι υποχρεωμένος να δώσει λόγο η αναφορά στον οποιονδήποτε εφόσον παρκάρει σωστά και μέσα στα όρια της θέσης οπως αυτά ορίζονται από τα συμβόλαια και καταστατικό της πολυκατοικίας.
    Έτσι.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  5. #50
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.703
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Έτσι.
    Λάθος! Μόνο αυτοκίνητα ενοίκων και ιδιοκτητών διαμερισμάτων της πολυκατοικίας. Αυτό είναι απόλυτο.
    Μπήκαν 2-3 λινκ που περιγράφουν το νόμο. Το ότι γίνεται δεν σημαίνει ότι είναι και σωστό.

  6. #51
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    604
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Λάθος! Μόνο αυτοκίνητα ενοίκων και ιδιοκτητών διαμερισμάτων της πολυκατοικίας. Αυτό είναι απόλυτο.
    Μπήκαν 2-3 λινκ που περιγράφουν το νόμο. Το ότι γίνεται δεν σημαίνει ότι είναι και σωστό.
    Δηλαδή η περίπτωση μας εδώ.
    Ο ιδιοκτήτης της θέσης δίνει το δικαίωμα σε άλλον ένοικο να παρκάρει στην θέση του.
    Συμφωνώ.

    Το μόνο που μπορεί να κάνει ο φίλος είναι το θέμα με την αλλαγή χρήσης στην αποθήκη.
    Όμως αν εμπλέξει την πολεοδομία να έχει κατά νου ότι αυτή θα ελέγξει όλο το κτίριο για παρανομίες, από την ταράτσα μέχρι το υπόγειο.

  7. #52
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της g_m900
    Εγγραφή
    15/12/2010
    Μηνύματα
    988
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Νίκος Παππάς Προβολή μηνύματος
    Δηλαδή η περίπτωση μας εδώ.
    Ο ιδιοκτήτης της θέσης δίνει το δικαίωμα σε άλλον ένοικο να παρκάρει στην θέση του.
    Συμφωνώ.

    Το μόνο που μπορεί να κάνει ο φίλος είναι το θέμα με την αλλαγή χρήσης στην αποθήκη.
    Όμως αν εμπλέξει την πολεοδομία να έχει κατά νου ότι αυτή θα ελέγξει όλο το κτίριο για παρανομίες, από την ταράτσα μέχρι το υπόγειο.
    Την οποια δεν εχω κανενα προβλημα να κανει διοτι ο κατασκευαστης που με την ανοχη του γινονται ολα αυτα...μια και ο ενοιος ειναι γνωστος του και φιλος του...θα πληρωσει την νυφη. Μετα παει σε αλλη οδο το πραμα οπως καταλαβαινεις και αν εχει πουλησει διαμερισματα με πολεοδομικες παραβασεις τοτε την πατησε.
    Για να δουμε που θα φτασουμε με αυτο.

    Σκοπος μου δεν ειναι να διευκολυνθω μονο εγω ...αλλα να κοπει ο αερας γενικα σε οποιον θελει να κανει του κεφαλιου του . Να διευκολυνω εφοσον δεν εχει καποιο παρκινγκ και ειναι δυσκολη περιοχη...οκ να το κανω. Να εχει ομως και να βαριεται...με ξεπερναει και φυσικα εχω και δικο μου οφελος. Οφελος ομως το οποιο στηριζω σε νομιμο μου δικαιωμα. Δεν το παιζω σεριφης εκει για να φοβουνται. Ισα ισα που με δικη μου πρωτοβουλια ελευθερωθηκαν 4 θεσεις παρκινγκ γυρω απο την πολυκατοικια γιατι ο Δημος εκανε τα στραβα ματια σε κατι
    'καλους" γειτονους που χτισαν κολονακια απο τσιμεντο και κλεισανε την μια εισοδο του πεζοδρομου ωστε να παραρουν σε στανταρ θεσεις.
    Στην αναζητηση μου για τον υπευθυνο της αυθαιρεσιας αυτης...μου λεγανε..."ΣΣΣΣΣΣΣΣ...ειναι αστυνομικος αυτος".
    Μολις απαντησα οτι και γω ειμαι ...εκει να δειτε γλεντια. 10 χρονια βολεμα με πλατες του Δημου και πλεον στις θεσεις τους βρισκουν αλλα αυτοκινητα αν μετακινηθουνε και παρκαρει αλλος.
    Αυτα τα καλα εχει η γειτονια μου....

  8. #53
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Αν κάνεις καταγγελία στην πολεοδομία για έλεγχο πάλι στο ίδιο θα καταλήξεις. Ή τα βρίσκετε με κουβέντα ή όχι. Το τι γράφουν οι νόμοι και τι τελικά ακολουθούνται το ξέρουμε πολύ καλά.....
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  9. #54
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της g_m900
    Εγγραφή
    15/12/2010
    Μηνύματα
    988
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Αν κάνεις καταγγελία στην πολεοδομία για έλεγχο πάλι στο ίδιο θα καταλήξεις. Ή τα βρίσκετε με κουβέντα ή όχι. Το τι γράφουν οι νόμοι και τι τελικά ακολουθούνται το ξέρουμε πολύ καλά.....
    To ξερω γιαυτο και κοιταω να ειμαι νομιμος πρωτα εγω ωστε να μην μπορει να μου προσαψει κανεις τιποτα.
    Δεν θα φτασουμε στην πολεοδομια γιατι ο κατασκευαστης που του εχει ενοικιασει το διαμερισμα θα του τριξει τα δοντια προκειμενου να μην ξεφυγει το πραμα για εναν τετοιο λογο. Ειδωμεν

  10. #55
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.120
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από g_m900 Προβολή μηνύματος
    ο Ιδιοκτητης δεν μπορει να το κανει αυτο που λες. Ειναι σαν να το νοικιαζει μαυρα. Γιαυτο και η χρηση αποκλειστικα οχηματος που εξυπηρετει το διαμερισμα.
    Αλλα και παλι αν το κανει πρεπει να φαινεται εγγραφως αυτο και οχι στο απλο..."Σου επιτρεπω"
    Αλήθεια τώρα; Οπως είπες, "η χρήση του οχήματος εξυπηρετεί το διαμέρισμα" που το είδες γραμμένο αυτό, να καταλάβω; Ακόμα κι έτσι, εγώ δίνω τον χώρο στον γείτονα, γκόμενο, γκομενα, Παπά μου, κλπ και λέω ότι με εξυπηρετεί ποικιλοτρόπως, (μου ψωνίζει, μου παίρνει πιπ@ς, κλπ) τι δεν καταλαβαίνεις;
    Τελευταία τροποποίηση από Bowleno; 12/02/2020 στις 20:17.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  11. #56
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Δώσε χρόνο να δεις τα πράγματα απο πιό μακριά αν θες άλλη μια γνώμη.
    Μπαίνεις σε "πόλεμο" που δεν κρίνεται τόσο από μια μάχη αλλά από το ποιός χάνει περισσότερα.
    Άλλο να τις παίζεις με την προοπτική να χαθείς στην ομάδα και άλλο να φαίνεσαι.
    Σήμερα έκανες μια εξομείωση σε μάχη επικοινωνίας με θετικά προκατειλημμένους και είδες πως δεν βγαίνει υπερ σου.

    Στην πραγματικότητα θα ξεκινήσεις με 2-3 αρνητικά σε ένα περιβάλλον λίγο προκατειλημένο απέναντί σου
    και το βασικότερο; έχεις περισσότερα να χάσεις από τον ενοικιαστή που μπορεί να σηκωθεί να φύγει και να το ξεχάσει
    όπως και το ότι πίσω απο εσένα βρίσκονται άμαχοι..

    Ισώς είναι καλύτερο να εκφράσεις το παράπονο για την όποια αδικία και να αφήσεις τον αντίπαλο να εκτεθεί καπηλευόμενος
    την ασφάλεια που νομίζει ότι έχει. Αν δεν το κάνει θα του έχεις κόψει την φόρα για τα επόμενα.

    Δεν σου είναι ξένη η μάχη αλλά έχεις μειονέκτημα στο συγκεκριμένο πεδίο και στο είδος.

  12. #57
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/11/2019
    Μηνύματα
    3
    Τέσσερις σελίδες ποστ????? Είμαστε σοβαροί???? Φίλε μου δεν έχεις με τίποτα άλλο να ασχοληθείς? Τελικά το χειρότερο πράγμα στην ζωή είναι το τουπε του ιδιοκτήτη....ο ενοικιαστής δεν έχει το δικαίωμα να βάζει το αυτοκίνητο του στην θέση της γιαγιάς που του έχει παραχωρήσει δια λόγου...τι θες να σου φέρει συμβολαιογραφική πράξη ? Άρα το πρόβλημα δεν είναι ο ενοικιαστής που βάζει το αμάξι του στην θέση της γιαγιάς. Το πρόβλημα είναι η βολή σου...η ιδιοκτησία φίλε μου είναι το χειρότερο πράγμα στη ζωή...

  13. #58
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της g_m900
    Εγγραφή
    15/12/2010
    Μηνύματα
    988
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Αλήθεια τώρα; Οπως είπες, "η χρήση του οχήματος εξυπηρετεί το διαμέρισμα" που το είδες γραμμένο αυτό, να καταλάβω; Ακόμα κι έτσι, εγώ δίνω τον χώρο στον γείτονα, γκόμενο, γκομενα, Παπά μου, κλπ και λέω ότι με εξυπηρετεί ποικιλοτρόπως, (μου ψωνίζει, μου παίρνει πιπ@ς, κλπ) το δεν καταλαβαίνεις;
    Εσυ δωσε φιλε μου σε οποιον θες τον χωρο σου αλλα αν φας καταγγελια ειναι 1000€ προστιμο επι τοπου και αυτοφωρο....ειδικα οταν ειναι σε ατομα εκτος πολυκατοικιας.
    Για ενοικους η ιδιοκτητες της πολυκατοικιας επιτρεπεται μονο η παραχωρηση αλλα πρεπει να φαινεται εγγραφως. Εγγραφως γιατι προηγηθηκε αποφαση δικατηριου μετα απο προσφυγες αλλων που ειχανε πιο σοβαρα προβληματα απο εμενα .
    Μπες στον κοπο να διαβασεις τον νομο και ερμηνευσε τον οπως καταλαβαινεις .
    Τελευταία τροποποίηση από g_m900; 12/02/2020 στις 20:14.

  14. #59
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της g_m900
    Εγγραφή
    15/12/2010
    Μηνύματα
    988
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από xrygregory Προβολή μηνύματος
    Τέσσερις σελίδες ποστ????? Είμαστε σοβαροί???? Φίλε μου δεν έχεις με τίποτα άλλο να ασχοληθείς? Τελικά το χειρότερο πράγμα στην ζωή είναι το τουπε του ιδιοκτήτη....ο ενοικιαστής δεν έχει το δικαίωμα να βάζει το αυτοκίνητο του στην θέση της γιαγιάς που του έχει παραχωρήσει δια λόγου...τι θες να σου φέρει συμβολαιογραφική πράξη ? Άρα το πρόβλημα δεν είναι ο ενοικιαστής που βάζει το αμάξι του στην θέση της γιαγιάς. Το πρόβλημα είναι η βολή σου...η ιδιοκτησία φίλε μου είναι το χειρότερο πράγμα στη ζωή...
    Σοβαρα τωρα?
    1ο ποστ και μου τη λες απευθειας?
    Ρωταω να ενημερωθω και οπως παντα στο Moto.gr ξεφευγει λιγο το θεμα.
    Περα ομως απο την γνωμη του καθενος ρωτησα αν γνωριζει καποιος με σιγουρια τι ισχυει γιατι υπαρχει νομος πλεον για πυλωτες.
    Τωρα εσυ μου τη λες για το δικαιωμα του ενοικιαστη? Ενοικιαστη που συμπεριφερεται ως μεγαλοιδιοκτητης?
    Οχι φιλε δεν θα του περασει. Αν ηταν η γιαγια του και δεν ειχε παρκινγκ δεν θα ειχα κανενα προβλημα.
    ΟΜΩΣ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΒΑΡΙΕΤΑΙ.
    Αντε πες τα δικα σου τωρα στο ποστ Νο2

  15. #60
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Καλουώς του πυρουβολικό! μια φορά στην ώρα σας ρε μπαγάσηδες και τι στο κόσμο!
    Φοβερή αυτή η εξομείωση σήμερα, πιο ρεαλιστική δεν γίνεται!

Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Θέσεις στάθμευσης σε πολυκατοικίες και μοτοσυκλέτες.
    από Georg_ στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 09/01/2018, 10:29
  2. επισκευη μοτο σε πυλωτη ?
    από orcinious στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 04/08/2012, 01:46
  3. Απαντήσεις: 125
    Τελευταίο μήνυμα: 10/08/2010, 08:38
  4. Τοποθέτηση τιμονιού σε Bros 400 και αλλαγή θέσης οδήγησης...
    από Dumah στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 11/05/2010, 20:48
  5. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 10/11/2003, 19:50

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF