Σελίδα 6 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 86 από 86

Θέμα: Παραχωρηση θεσης σταθμευσης σε πυλωτη

  1. #76
    προτεινε του να ανταλαξετε θεσεις, να μπαινεις απο τη μερια που σε βολευει.
    μετα δε θα σε ενοχλει σε τιποτα

  2. #77
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της g_m900
    Εγγραφή
    15/12/2010
    Μηνύματα
    988
    Φιλε Kosni δεν νομιμοποιω με κανεναν τροπο αυθαιρεσίες. Μετα οτι κανω είναι προς οφελος μου οποτε ειμαι ιδιος σαν αυτον. Σκοπος μου ειναι να συμμορφωθεί οπως και ολοι στους κανονισμους της πολυκατοικιας. Αν θελει ας χρησιμοποιησει την θεση του. Αν οχι... Να παρκαρει εξω.

  3. #78
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.555
    εγω το μονο που μπορω να πω και αυτο που αντιλαμβανομαι απο την ολη κατασταση ειναι οτι ο μονος που εχει δικαιωμα να διαμαρτυθει ειναι ο "ιδιοκτητης" της θεσης.αν τα εχουν βρει οι 2 τους οτι και να λετε οι υπολοιποι ειναι ναχαμε να λεγαμε.
    αν δεν σε ενοχλουσε στο μπες-βγες δεν θα ασχολιοσουν ποτε με την νομιμοτητα.και αυτο με τα νομιμα παραχωρητηρια ειναι παλι κολοκυθια.αν κανουν δλδ τι θα εχεις να πεις;αλλα και να μην εχουν κανει ξαναλεω η μονη που εχει δικαιωμα να διαμαρτυρηθει ειναι η ηλικιωμενη.Ολους τους υπολοιπους δεν σας αφορα.παρκαρετε στην θεση σας.ολα καλα.
    οσο για το κλειστο του παρκινγκ και οτι το εχει μετατρεψει σε αποθηκη,οπως λες παλι δεν σε νοιαζει αρκει να παρκαρει εκτος.αρα καταληγουμε στο ιδιο συμπερασμα.
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  4. #79
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.703
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Δώσε χρόνο να δεις τα πράγματα απο πιό μακριά αν θες άλλη μια γνώμη.
    Μπαίνεις σε "πόλεμο" που δεν κρίνεται τόσο από μια μάχη αλλά από το ποιός χάνει περισσότερα.
    Άλλο να τις παίζεις με την προοπτική να χαθείς στην ομάδα και άλλο να φαίνεσαι.
    Σήμερα έκανες μια εξομείωση σε μάχη επικοινωνίας με θετικά προκατειλημμένους και είδες πως δεν βγαίνει υπερ σου.

    Στην πραγματικότητα θα ξεκινήσεις με 2-3 αρνητικά σε ένα περιβάλλον λίγο προκατειλημένο απέναντί σου
    και το βασικότερο; έχεις περισσότερα να χάσεις από τον ενοικιαστή που μπορεί να σηκωθεί να φύγει και να το ξεχάσει
    όπως και το ότι πίσω απο εσένα βρίσκονται άμαχοι..

    Ισώς είναι καλύτερο να εκφράσεις το παράπονο για την όποια αδικία και να αφήσεις τον αντίπαλο να εκτεθεί καπηλευόμενος
    την ασφάλεια που νομίζει ότι έχει. Αν δεν το κάνει θα του έχεις κόψει την φόρα για τα επόμενα.

    Δεν σου είναι ξένη η μάχη αλλά έχεις μειονέκτημα στο συγκεκριμένο πεδίο και στο είδος.
    Νομίζω πως είναι πολύ σωστή η τοποθέτηση του doctor. Πολλές φορές ο θυμός μας κρατάει ομήρους λανθασμένων αποφάσεων. Δώσε λίγο χρόνο στον εαυτό σου.

    Πρέπει να διαχωρίσεις μέσα σου δυο πράγματα.
    α) Το να καταγγείλεις τη χρήση του κλειστού γκαράζ ως αποθήκη έχει καλώς. Όμως αυτό είναι κάτι που δεν προστατεύει το κοινωνικό σύνολο, εκτός αν μέσα φυλάει αποδεδειγμένα επικίνδυνα υλικά για τη πολυκατοικία. Όλο αυτό όμως στη πραγματικότητα είναι ένα εντελώς ξεχωριστό θέμα που δεν συνδέεται με τη χρήση μιας ανοικτής θέσης πάρκινγκ που έτσι και αλλιώς υπάρχει.
    β) Τη θέση που χρησιμοποιεί είναι μια νόμιμη θέση, υπαρκτή. Προφανώς και δεν έχει κάνει τις απαραίτητες πράξεις για να το κάνει επίσημα κι εγγράφως. Στη πραγματικότητα όμως δεν αλλάζει κάτι για σένα γιατί κάλλιστα θα μπορούσε να το κάνει την επόμενη μέρα. Δηλαδή ναι μεν μπορεί να υπάρχει πρόβλημα στο τυπικό μέρος, αλλά το σημείο δεν παύει να είναι νόμιμο και υπαρκτό.

    Αντιλαμβάνομαι τον καιροσκοπισμό που περιγράφεις γιατί έχει να κάνει με τη γενικότερη συμπεριφορά του και όχι μόνο με το θέμα αυτό. Προφανώς αν ήταν ένας κατά τα άλλα καλός γείτονας να μην ασχολιόσουν τόσο έντονα με αυτό που σε προβληματίζει.

    Αυτό που θα σε συμβούλευα να κάνεις, είναι να παρκάρεις εσύ σε αυτή τη θέση που βάζει αυτός το αυτοκίνητο. Έχεις το δικαίωμα και χωρίς τυπικές διαδικασίες. Άσε λοιπόν αυτόν να βρεθεί στη δική σου θέση, να αναζητά λύση και να μη βρίσκει. Αν προσπαθήσει να σου ζητήσει το λόγο εσύ να παραμείνεις ψύχραιμος -δεν υπάρχει πιο εκνευριστικό πράγμα- και να επικαλεστείς το νόμιμο δικαίωμα σου να παρκάρεις όπου θέλεις στη πυλωτή. Σε δεύτερο βαθμό εξήγησε του πως δε θα το έκανες αν δεν δυσκολευόσουν τόσο. Αντιλαμβάνομαι ότι έχεις μια δύσκολη θέση στη πυλωτή, γεγονός το οποίο θα αποδεχόσουν αν όλες οι θέσεις καλυπτόταν από ένα αυτοκίνητο ανά διαμέρισμα και όχι από έναν τύπο που τα θέλει όλα δικά του. Αντιλαμβάνομαι.

  5. #80
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της g_m900
    Εγγραφή
    15/12/2010
    Μηνύματα
    988
    Αν κανω αυτο που κανει αυτος τοτε είμαι ιδιος και απαραλλακτος.
    Οποτε οχι.
    Αν τον βρω θα του εξηγησω τα παντα. Θελει? Καλως. Δεν θελει? Ξυλεια εχει μεσα στο παρκινγκ του οπότε θα παρει την οδο που πρεπει.
    Ναι σιγουρα η συννενοηση θα ηταν το καλυτερο πραγμα αλλα αν θες φιλετο παρκινγκ εξτρα επειδη εισαι μαγκας και βαρυς τοτε να περιμενεις κ αντιδρασεις.
    Ναι ειμαι περιεργος σε καποιους που απλα θελω και γω να εκμεταλλευτω το ελευθερο της προσβασης αλλα εγω παρκαρω οπου μου παραχωρηθηκε. Ουτε μια φορα εστω και προχειρα για λιγο δεν παρκαρα εντος της πολυκατοικιας.
    Οχι δεν πρόκειται να χασω την ψυχραιμια μου γιατι αν παω στο επιπεδο του εντονου διαλογου τοτε θα χασω κ οποιο δικιο εχω.
    Αν θέλει καλη γειτονία ο ενοικος τοτε οφειλει να σεβαστει τους κανονισμους.

  6. #81
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Αυστηρά τυπικά έχεις δίκιο, στην πραγματική ζωή όμως θα σου πρότεινα να το αφήσεις - εκτός κι αν ζεις στη Γερμανία.

    Αν αγνοήσουμε το ότι η κατάσταση σε δυσκολεύει, θα θεωρηθεί μικροψυχία, διότι έχεις πρόβλημα με το ότι αντί για το αυτοκίνητο Α (της ιδιοκτήτριας, που δεν υπάρχει) παρκάρει το αυτοκίνητο Β (του άσχετου ενοικιαστή).

    Αν λάβουμε υπ'όψιν ότι η κατάσταση σε δυσκολεύει, τότε θα θεωρηθεί ότι είσαι "παρτάκιας", διότι βασίζεσαι στο τυπικό των κανονισμών για να ξεβολέψεις κάποιον, επειδή θέλεις να βολευτείς περισσότερο εσύ.


    Αν δεν έχει αναφερθεί ήδη, ρώτα τουλάχιστον την ιδιοκτήτρια αν έχει δώσει άδεια στον άλλο να παρκάρει εκεί. Αν έχει δώσει, τότε ουσιαστικά δε σου πέφτει λόγος. Αν δεν έχει δώσει... πάλι πρακτικά δε σου πέφτει λόγος, αλλά μπορείς να το σχολιάσεις στην ιδιοκτήτρια και να ασχοληθεί αυτή αν θεωρεί ότι θίγεται.

  7. #82
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της g_m900
    Εγγραφή
    15/12/2010
    Μηνύματα
    988
    Υπαρχει και αλλος στην πολυκατοικια και μαλιστα ηλικιωμενος που δεν σκεφτηκε ετσι πονηρα ενω δεν εχει παρκινγκ.
    Και ακομα ενας που παλι δεν παρκαρει εκει και δεν εχει παρκινγκ. Ομως παρκαρει αυτος που ηδη εχει και είναι πονηρος.
    Αντε να κανω τα στραβα ματια και να μην μου πεσει λογος για λογους καλης γειτονιας αλλα ο τυπος δεν παιζεται. Αυριο θα σκεφτει κατι αλλο.

  8. #83
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/11/2019
    Μηνύματα
    3
    ΚΚΕ???? Όχι και κουμουνιστής ρε φίλε... Δεξιός του κερατά μάλιστα. Το μόνο που έχω βαρεθεί να ακούω λόγω δουλειάς είναι συμπεριφορές του τύπου " αγόρασα διαμέρισμα σε πολυκατοικία " και νομίζω ότι το πενταόροφο μου ανήκει , οι θέσεις στάθμευσης επειδή είναι κουτσουρεμενες (2,25 Χ 4,50) μου φταίει ο γείτονας και άλλα γραφικά. Τα πράγματα είναι ξεκάθαρα. Έχεις πρόσβαση στο γκαράζ σου? Έχεις. Έχει παρκάρει άλλος στο πάρκινγκ σου? Όχι. Τότε που είναι το πρόβλημα? Οι λύσεις του τύπου πάρκαρε όπου σου γουστάρει γιατί τα πάρκινγκ Pilotis δεν έχουν χιλιοστά είναι για κλάματα. Οι θέσεις στάθμευσης είναι παρακολούθημα των διαμερισμάτων με αποκλειστική χρήση. Λύση για τον φίλο : στο επόμενο ποστ...

  9. #84
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της g_m900
    Εγγραφή
    15/12/2010
    Μηνύματα
    988
    Ναι δυστυχως για σενα εχω αγορασει και δικαιουμαι καποια πραγματα και αυτος που νοικιαζει οχι. Η μαλλον εχει τα ιδια με μενα και καλυτερα αλλα αυτος θελει κι αλλα.
    Τωρα τα δικα σου περι ιδιοκτησιας και αλλα δεν με αγγιζουν. Δεν ψαχνω την θεωρια εδω. Ψαχνω την πραξη που στεκει γυρω απο τον κανονισμο και νομο.
    Αν δεν σαρεσει η δεν το θεωρείς σωστό δεν πειραζει.
    Οταν στο κανουν εσενα παιξτο Large

  10. #85
    Νομιζω πρεπει να κλειδωθει . Αρκετα διαβασαμε .

    Αν δεν κλειδωθει , να το φαει το μαυρο σκοταδι ... θα ηθελα φωτο ολων των εμλεκωμένων για να το δω και σαν συριαλ.

    " Τα χιλιοστά "

  11. #86
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.590
    Νομίζω κι εγω ότι εξαντλήθηκε το θέμα, μιας και δείχνει να γυρίζει σε μάχη.
    Τζιεμ,νομίζω/ελπίζω πως καλύφθηκες.
    Αν κάποιος φίλος θέλει να προσφέρει κάποια πληροφορία ακόμα,παρακαλώ ας γίνει με π.μ.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

Σελίδα 6 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456

Παρόμοια θέματα

  1. Θέσεις στάθμευσης σε πολυκατοικίες και μοτοσυκλέτες.
    από Georg_ στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 09/01/2018, 10:29
  2. επισκευη μοτο σε πυλωτη ?
    από orcinious στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 04/08/2012, 01:46
  3. Απαντήσεις: 125
    Τελευταίο μήνυμα: 10/08/2010, 08:38
  4. Τοποθέτηση τιμονιού σε Bros 400 και αλλαγή θέσης οδήγησης...
    από Dumah στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 11/05/2010, 20:48
  5. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 10/11/2003, 19:50

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF