Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 86

Θέμα: Παραχωρηση θεσης σταθμευσης σε πυλωτη

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της g_m900
    Εγγραφή
    15/12/2010
    Μηνύματα
    988

    Παραχωρηση θεσης σταθμευσης σε πυλωτη

    Καλησπερα σε ολους.

    Θα ηθελα μια διευκρινηση αν ειναι εφικτο. Ξερω ειμαι εκτος γραμμης φορουμ αλλα πριν ξεκινησω διαδικασιες καλο ειναι να ρωτησω αν ξέρει καποιος.

    Εμενα η πολυκατοικια ειναι κανονικα και συμβολαιογραφικα κατοχυρωμενη ως προς το θεμα των διαμερισματων και των χωρων σταθμευσης.
    Πισω απο εμενα ειναι θεση παρκινγκ κανονικα και η ιδιοκτητρια του διαμερισματος την χρησιμοποιει μονο οταν ερχεται η κορη της να την δει μια στο τοσο και συγκεκριμενα καθε ΣΚ σχεδον.
    Η πολυκατοικια εχει 2 εισοδους . Μια κεντρικη και μια πισω απο πεζοδρομο που εχει κανονικα νομιμη διελευση.

    Το θεμα μου ειναι το εξης.
    Στη θεση πισω απο εμενα παρκαρει ενας ενοικιαστης διαμερισματος που εχει θεση παρκινγκ και μαλιστα κλειστη.
    Απλα παρκαρει γιατι το παρκινγκ του το εχει κανει αποθηκη...επειδη τον βολευει και ξερει οτι δεν ερχεται κανεις τις καθημερινες η μπορει να του το επιτρεπει η κυρια του διαμερισματος που εχει την νομιμη χρηση της θεσης.
    Δεν θα με ενοχλουσε αλλα η προσβαση της θεσης μου απο την κεντρικη εισοδο ειναι δυσκολη μια και πρεπει να κανω μανουβρες στον ακαλυπτο ενω απο την 2η εισοδο εχω αμεση με την μουρη του αυτοκινητου.

    Επιπλεον δεν μου αρεσει αυτη η πονηραδα να εχεις θεση παρκινγκ και να εισαι καιροσκοπος ...ειδικα οταν εισαι ενοικιαστης.

    Η κυρια που εχει την θεση παιζει να την εχει παραχωρησει για νοικιαση.
    Μονο στη θεωρια αν συννενοηθηκανε . Νομιζω ο νομος πλεον λεει οτι χρειαζεται εγγραφο παραχωρητηριο

    Εγω μπορω να του πω οτι εχει θεση παρκινγκ και οτι δεν μπορει να παρκαρει εκει? Η οτι για να παρκαρει πρεπει να φερει εγγραφο?


    Σας ευχαριστω πολυ.

  2. #2
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Εφόσον έχει δικό του πάρκινγκ είναι υποχρεωμένος να χρησιμοποιεί μόνο αυτή την θέση. Οτιδήποτε άλλο με την ανέχεια ή τη προφορική συμφωνία με ιδιοκτήτρια άλλου διαμερίσματος δε στέκει
    Στα σχέδια φαίνεται ξεκάθαρα ποιο διαμέρισμα έχει ποιά θέση στάθμευσης.
    π.χ. Α1-Θ1 Α2-Θ2 κλπ

    Ζητάς από το διαχειριστή να σου δείξει το σχέδιο και να σε ενημέρωσει αν δεν έχεις εσύ τα σχέδια σε αντίγραφο ποια θέση ανήκει στον κύριο και στα χαρτιά. Την επόμενη φορά του τα δείχνεις και αν δε συμμορφωθεί προχωράς θέτοντας για αρχή στο θέμα σε έκτακτη γενική συνέλευση πολυκατοικίας και αργότερα με εξώδικο.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_Sp Προβολή μηνύματος
    Εφόσον έχει δικό του πάρκινγκ είναι υποχρεωμένος να χρησιμοποιεί μόνο αυτή την θέση. Οτιδήποτε άλλο με την ανέχεια ή τη προφορική συμφωνία με ιδιοκτήτρια άλλου διαμερίσματος δε στέκει
    Στα σχέδια φαίνεται ξεκάθαρα ποιο διαμέρισμα έχει ποιά θέση στάθμευσης.
    π.χ. Α1-Θ1 Α2-Θ2 κλπ

    Ζητάς από το διαχειριστή να σου δείξει το σχέδιο και να σε ενημέρωσει αν δεν έχεις εσύ τα σχέδια σε αντίγραφο ποια θέση ανήκει στον κύριο και στα χαρτιά. Την επόμενη φορά του τα δείχνεις και αν δε συμμορφωθεί προχωράς θέτοντας για αρχή στο θέμα σε έκτακτη γενική συνέλευση πολυκατοικίας και αργότερα με εξώδικο.
    Όλα αυτά τα κάνεις εννοείτε φορώντας τη στολή εργασίας σού
    καθε μερα ...νεα μερα.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της g_m900
    Εγγραφή
    15/12/2010
    Μηνύματα
    988
    Εχω τον κανονισμο πολυκατοικιας και λεει που ειναι οι θεσεις σταθμευσης.
    Απλα με απασχολει αν το θεωρητικο παραχωρητηριο στεκει.
    Ξερουν οτι ειμαι αστυνομικος αλλα για να ειμαι σε θεση να πω οτιδηποτε εννοειται οτι ειμαι νομιμος 100% και δεν δινω δικαιωματα.
    Ασε που η ιδιοτητα ειναι και μειον σε κάτι τετοια σκηνικα.

  5. #5
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    αν υπάρχει γραπτό θα πρέπει να έχει επικυρωθεί σε συμβολαιογράφο.
    οποιοδήποτε άλλο κουρελόχαρτο δεν έχει κανένα νομικό βάρος.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της g_m900
    Εγγραφή
    15/12/2010
    Μηνύματα
    988
    Συνονοματε σε ευχαριστώ πολυ για την αμεση ανταποκριση.

  7. #7
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Καλά ξεμπερδέματα.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.806
    Το οποίο εξώδικο θα λέει ότι θέλω να χρησιμοποιώ την θέση του άλλου για διάδρομο προκειμένου να παρκάρω ευκολότερα?

  9. #9
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Δηλαδή υπάρχει νομιμότατη θέση στάθμευσης σε εκείνο το σημείο, την οποία τυχαίνει να μη χρησιμοποιεί ο ιδιοκτήτης, αλλά κάποιος άλλος, και θες να του κάνεις τη ζωή δύσκολη, επειδή δυσκολεύεσαι να παρκάρεις στη θέση σου. Αυτό μας λες, ε;

    Life begins at 45°.

  10. #10
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    το γιατί θα προβεί στην ενέργεια αυτή ο gm900 είναι δικό του θέμα. έχει κάθε δικαίωμα ακόμα και αν τον στραβοκοιτάει εφόσον δεν τηρεί τα γραπτά.
    Αν ο άλλος έχει θέση και επειδή είναι πονηρίδης δε τον νοιάζει αν δυσκολεύει τη θέση των γειτόνων (του gm900 εδώ) δε θα έπρεπε να αποτελεί κριτήριο να μην κυνηγήσει ο οποιοσδήποτε την ομαλή λειτουργία των χώρων στάθμευσης.

  11. #11
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Μα αν πάρκαρε εκεί ο ιδιοκτήτης, το ίδιο ακριβώς θα τον δυσκόλευε. Τι "δεν τον νοιάζει"; Απλά ΤΥΧΑΙΝΕΙ να μην παρκάρει ο ιδιοκτήτης εκεί, και ο τζιέμ θέλει να καταγγείλει τον γείτονά του για να επωφεληθεί - εξίσου παρανόμως - ο ίδιος. Μόνο κλάμα.
    Life begins at 45°.

  12. #12
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.703
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από g_m900 Προβολή μηνύματος
    Καλησπερα σε ολους.

    Θα ηθελα μια διευκρινηση αν ειναι εφικτο. Ξερω ειμαι εκτος γραμμης φορουμ αλλα πριν ξεκινησω διαδικασιες καλο ειναι να ρωτησω αν ξέρει καποιος.

    Εμενα η πολυκατοικια ειναι κανονικα και συμβολαιογραφικα κατοχυρωμενη ως προς το θεμα των διαμερισματων και των χωρων σταθμευσης.
    Πισω απο εμενα ειναι θεση παρκινγκ κανονικα και η ιδιοκτητρια του διαμερισματος την χρησιμοποιει μονο οταν ερχεται η κορη της να την δει μια στο τοσο και συγκεκριμενα καθε ΣΚ σχεδον.
    Η πολυκατοικια εχει 2 εισοδους . Μια κεντρικη και μια πισω απο πεζοδρομο που εχει κανονικα νομιμη διελευση.

    Το θεμα μου ειναι το εξης.
    Στη θεση πισω απο εμενα παρκαρει ενας ενοικιαστης διαμερισματος που εχει θεση παρκινγκ και μαλιστα κλειστη.
    Απλα παρκαρει γιατι το παρκινγκ του το εχει κανει αποθηκη...επειδη τον βολευει και ξερει οτι δεν ερχεται κανεις τις καθημερινες η μπορει να του το επιτρεπει η κυρια του διαμερισματος που εχει την νομιμη χρηση της θεσης.
    Δεν θα με ενοχλουσε αλλα η προσβαση της θεσης μου απο την κεντρικη εισοδο ειναι δυσκολη μια και πρεπει να κανω μανουβρες στον ακαλυπτο ενω απο την 2η εισοδο εχω αμεση με την μουρη του αυτοκινητου.

    Επιπλεον δεν μου αρεσει αυτη η πονηραδα να εχεις θεση παρκινγκ και να εισαι καιροσκοπος ...ειδικα οταν εισαι ενοικιαστης.

    Η κυρια που εχει την θεση παιζει να την εχει παραχωρησει για νοικιαση.
    Μονο στη θεωρια αν συννενοηθηκανε . Νομιζω ο νομος πλεον λεει οτι χρειαζεται εγγραφο παραχωρητηριο

    Εγω μπορω να του πω οτι εχει θεση παρκινγκ και οτι δεν μπορει να παρκαρει εκει? Η οτι για να παρκαρει πρεπει να φερει εγγραφο?


    Σας ευχαριστω πολυ.
    Ίσως με την απάντηση μου δε μπορώ να σου δώσω ακριβώς τη λύση που ψάχνεις. Μπορώ όμως να σου δώσω κάποιες πληροφορίες που μπορεί να αλλάξουν το τρόπο σκέψης σου και το τρόπο συμπεριφοράς των γειτόνων σου.

    Σε πυλωτές με θέση πάρκινγκ ανοιχτής μορφής δεν υπάρχει ιδιόκτητη θέση πάρκινγκ. Παρά το γεγονός ότι πολλές φορές περιγράφονται ακόμη και σε συμβόλαια. Ο νόμος δεν το προβλέπει. Για τον ίδιο λόγο θα παρατηρήσετε πως στα συμβόλαια αυτές οι θέσεις περιγράφονται ως "για αποκλειστική χρήση" και όχι ως ιδιοκτησία.
    Στη πραγματικότητα μπορείς εντελώς νόμιμα -εντός της πυλωτής πολυκατοικίας στην οποία είσαι κάτοχος διαμερίσματος- να παρκάρεις σε όποια θέση βρίσκεις ελεύθερη και προτιμάς. Οπότε μπορείς να αναφέρεις σε μια συνέλευση το πρόβλημα σου και να εξηγήσεις πως υπάρχει τρόπος να το ξεπεράσεις αν κάνεις χρήση του νόμιμου δικαιώματος σου.
    Εκτός αν αναφέρεται στο συμβόλαιο οτι η θέση πάρκινγκ αποτελεί σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας.

    Καταλαβαίνω τα προβλήματα που φέρνει η θέση εργασίας που έχεις γιαυτό σου προτείνω να σπαταλήσεις μισή ώρα μια μέρα και να ρωτήσεις για αυτό το θέμα που σου περιγράφω την πλησιέστερη πολεοδομία.

    Από την άλλη... αν όντως ισχύει πως γίνεται χρήση υπάρχουσας θέσης πάρκινγκ είναι οι ίδιοι λόγοι που επιτρέπουν στον γείτονα να κάνει αυτήν την χρήση.

    Έψαξα και βρήκα ένα λινκ που περιγράφει τα προαναφερθέντα https://www.taxheaven.gr/news/43784/...-isxyei-sto-e9

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της g_m900
    Εγγραφή
    15/12/2010
    Μηνύματα
    988
    Οταν και αν ερθει ο ιδιοκτητης να παρκαρει οσο γουσταρει και ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.
    Οταν εχεις ομως κλειστη θεση παρκινγκ και ΑΠΛΑ ΒΑΡΙΕΣΑΙ και παρκαρεις αλλου τοτε ξερω να παρκαρω και γω.
    ΟΤΑΝ ΕΧΩ ΠΛΗΡΏΣΕΙ ΕΞΤΡΑ ΓΙΑ ΘΕΣΗ και ο αλλος οικειοποειται 2 θεσεις ετσι γιατι απλα βαριεται τοτε ναι... Θα κανω οτι προβλεπεται. Θεση σταθμευσης στην γυρω περιοχη υπαρχει. Απλα ολοι θελουν κατω απο το σπιτι τους τσάμπα και εις βαρος αλλων.
    Εδβ στη γειτονια ειχανε γινει οργια. Σιγα σιγα τα συμμαζευω.

  14. #14
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από g_m900 Προβολή μηνύματος
    Οταν και αν ερθει ο ιδιοκτητης να παρκαρει οσο γουσταρει και ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.
    Οταν εχεις ομως κλειστη θεση παρκινγκ και ΑΠΛΑ ΒΑΡΙΕΣΑΙ και παρκαρεις αλλου τοτε ξερω να παρκαρω και γω.
    Μα κι εσύ βαριέσαι να μπεις από την ΕΙΣΟΔΟ ΣΟΥ και θες να μπεις από την άλλη είσοδο, που δεν είναι για τη δική σου θέση, επειδή σε βολεύει. Δεν πιάνει κανείς τη θέση σου.
    Life begins at 45°.

  15. #15
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να δικαιολογήσει την αντίθεση του στην μη νομιμότητα του άλλου.
    Και μόνο το γεγονός πως μια θέση πάρκινγκ χρησιμοποιείται ως αποθηκευτικός χώρος δημιουργεί θέμα με την εκκένωση,
    την πιθανότητα πρόκλησης φωτιάς για παράδειγμα ή απλά την διατάραξη της εικόνας που έχει κατοχηρωθεί από την πολεοδομία;
    τον κανονισμό της πολυκατοικίας κ.λπ.

    Δεν γνωρίζω όρους και συγκεκριμένους κανόνες της πολεοδομίας αλλά πιστεύω ότι μπορεί να στηριχθεί
    στο ότι η διαφορετική χρήση του παρκιν αλοιώνει την ποιότητα ζωής των υπόλοιπων.

    Λίγο πιο ρεαλιστικά και με σκοπό την αποτροπή διαμάχης, ίσως (αν επιτρέπεται) να ήταν λογικότερο να εξηγήσει
    το πρόβλημα στην ιδιοκτήτρια και αν συμφωνήσει να ανταλλάξουν τις θέσεις παρκιν με κάποιο συμβόλαιο που
    θα πρέπει να κατατεθεί μετά στις αρμόδιες υπηρεσίες κ.λπ.

    Φασαρίες γμτ, λυπάμαι. Από την άλλη αν πετύχεις κάτι τέτοιο θα είναι πολύ διδακτικό για όποιον το μάθει
    και βάζεις άλλο ένα λιθαράκι στην εξημέρωση των ζώων της φάρμας μας

Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Θέσεις στάθμευσης σε πολυκατοικίες και μοτοσυκλέτες.
    από Georg_ στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 09/01/2018, 10:29
  2. επισκευη μοτο σε πυλωτη ?
    από orcinious στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 04/08/2012, 01:46
  3. Απαντήσεις: 125
    Τελευταίο μήνυμα: 10/08/2010, 08:38
  4. Τοποθέτηση τιμονιού σε Bros 400 και αλλαγή θέσης οδήγησης...
    από Dumah στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 11/05/2010, 20:48
  5. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 10/11/2003, 19:50

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF