Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 63

Θέμα: μεγαλο ταξιδι-μικρα κυβικα

  1. #46
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.131
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vrasidas Προβολή μηνύματος
    Εκτός από θέμα βίτσιου, είναι και θέμα οπτικής γωνίας - αντίληψης - ψαξίματος - εξέλιξης και πολλών ακόμα ... Είναι και θέμα θέμα ηλικίας,όχι καθαρά ηλικιακό,αλλά να όταν κάποιος ταξιδεύει 30 χρόνια πχ δεν έχει την υπομονή/αντοχή να το ξανακάνει με μικρό μηχανάκι.

    Π.χ. γιατί θα πρέπει να σκεφτεί κάποιος για κάποιον άλλο "δες ο τύπος ... το κάνει για αυτοπροβολή χρησιμοποιώντας ένα μικρό μηχανάκι" ... και αντίστοιχα να μη σκεφτεί κάποιος άλλος "δες ο τύπος ... έχει βάλει ένα σωρό γκατζετάκια σε ένα τεράστιο μηχανάκι αραγμένο στην καφετέρια για αυτοπροβολή" ... Δεν πάει έτσι όμως. Και ο ένας και ο άλλος έχουν τους λόγους τους και δεν αφορά τους άλλους απαραίτητα.

    Κάποια στιγμή σταμάτησα να μπαίνω σε τέτοιες συζητήσεις όταν αποδεδειγμένα κατάλαβα, πως η πλειοψηφία όσων είχαν αντίθετη άποψη για ταξίδια με μικρά μηχανάκια, από σύμπτωση δεν είχαν την παραμικρή εμπειρία μεγάλου ταξιδιού με αντίστοιχα μικρή μηχανή και τι αυτό προσφέρει συνολικά.Εδώ διαφωνώ λίγο,το μεγαλύτερο ποσοστό κατόχων μεγάλου κυβισμού έχει περάσει πριν από αρκετά μικρά.Και το βλέπω από άτομα που γνωρίζω προσωπικά,όχι συζητήσεις στα φόρουμ.

    Γίνονταν αναφορές και απόψεις π.χ. για κούραση χωρίς να έχουν καν δοκιμάσει αν πράγματι κουράζει. Πως θα κουράσει άλλωστε κάτι που ζυγίζει 110 κιλά και έχει μια αποδεκτά καλή σέλα ?? Πως θα κουράσει μια φυσιολογική ροή κίνησης χωρίς ξεσπάσματα δύναμης ή επιβράδυνσης ?? Ναι τα 110 κιλά θα σε κουράσουν γιατί σε έναν δυνατούτσικο αέρα θα σε πηγαίνει βάρκα γυαλό ενώ το βαρύ μηχανάκι δεν ακούει (άλλωστε το βάρος παίζει ελάχιστο ρόλο σε μια απλή πορεία-ταξίδι.Από την άλλη τα ξεσπάσματα δύναμης θα πρέπει να τα προκαλέσεις εσύ με το δεξί χέρι,σε καμμία περίπτωση δεν έρχονται μόνα τους ώστε να σε κουράσουν.Ενίοτε δε τα χρειάζεσαι,αν πχ έχεις κολλήσει πίσω από ένα μεγάλο όχημα στα 100-110 χλμ και οι ριπές του αέρα σε κάνουν να τρέμεις,με ένα άνοιγμα του γκαζιού το ξεπερνάς για πλάκα.

    Πολλά είπα ... Παρεμπιπτόντως, με ακατάλληλο μηχανάκι (ούτε καν μίζα δεν έχει από την μάνα του) αυτό το ΠΣΚ θα κάνω 1.500 χλμ ... με πάρα πολύ χώμα ενδιάμεσα.
    Αλλά όπως κάποιος κάπου αλλού με χαρακτήρισε, "μιλάω σαν οδηγός του Σαβ/κου .... "
    Σε αυτό πάντως αλλά και σε άλλα... παρελθόντα σού βγάζω το καπέλλο!

  2. #47
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.369
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    .Εμένα αυτό που με ενοχλεί είναι το κήρυγμα - το έχεις κάνει και εσύ σε κάποιες βόλτες σου.
    ''ποιος χρειαζεται μεγάλη μηχανή,να τι έκανα με το νονειμ κινέζικο'',κ.ο.κ
    Δεν έχω δει αντίστοιχα κάποιον με gs να γράφει ''που πάτε βρε με τα 250ρακια σας'' και να προσπαθεί να δικαιολογήσει-να πείσει ίσως; τους άλλους για το ορθόν της επιλογής του.
    Είναι που δεν έχει εδώ μέσα για πάνε προς τα μέρη τους να δεις


    Υπάρχει πολύς κόσμος εδώ και κάμποσο καιρό που δεν μπορεί να πάει ούτε για καφέ.
    Ας μην το συνεχίσουμε
    Στο κάτω κάτω το δικό μου δεν κάνει για ταξίδι οπότε φυσιολογικά δεν πάω πουθενά

  3. #48
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/02/2007
    Μηνύματα
    465
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Το θέμα ξέρεις πιο είναι Βρασίδα; (Ναι έχω διαβάσει και απολαύσει σχεδόν όλες τις βόλτες σου νομίζω.)
    Όπως είπες είναι θέμα οπτικής γωνίας και θέλω του καθένα.Εμένα αυτό που με ενοχλεί είναι το κήρυγμα - το έχεις κάνει και εσύ σε κάποιες βόλτες σου.
    ''ποιος χρειαζεται μεγάλη μηχανή,να τι έκανα με το νονειμ κινέζικο'',κ.ο.κ
    Δεν έχω δει αντίστοιχα κάποιον με gs να γράφει ''που πάτε βρε με τα 250ρακια σας'' και να προσπαθεί να δικαιολογήσει-να πείσει ίσως; τους άλλους για το ορθόν της επιλογής του.
    Όπως είπες και ο ένας και ο άλλος έχουν τους λόγους τους που δεν αφορά τους άλλους.
    Τα γράφω αυτά με φιλική διάθεση προς χάρη του διαλόγου και όχι επιθετικά ,δεν είμαι κάτοχος σύγχρονης μοτοσυκλέτας, με μοτοσυκλέτα 25 χρονών ταξιδεύω και εγώ.

    Αν θυμάμαι καλά - ως χρήστης και κάτοχος επίσης μεγάλων μηχανών - αναφερόμουν στον εαυτό μου και στις μέχρι τότε επιλογές μου.
    Υπήρξα όντως "καυστικός" σε κάποια σημεία, όταν όμως είχα βαρεθεί την πρόκληση και το κήρυγμα όπως πολύ σωστά είπες ....
    Ακόμα δέχομαι κήρυγμα ... αλλά στον γκιώνη μου.

    Καλές βόλτες να έχουμε ... με ότι έχουμε.

  4. #49
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Και εννοείτε ότι αν αποφασίσεις να μοιραστείς μαζί μας την καινούργια σου βόλτα για εμένα τουλάχιστον θα είναι μια απολαυστική ώρα με καφέ και τσιγάρο
    porca miseria.

  5. #50
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kepler Fun Προβολή μηνύματος
    Ο κύριος λόγος που επιλέγει να ταξιδέψει κανείς με μικρή μοτό είναι το οικονομικό
    Εξαρταται που θελει να ταξιδεψει. Στην ευρωπη, ναι. Στην Ασια, Λατινικη Αμερικη, Αφρικη κλπ, ειναι αυτος που γνωριζει τι προκειται να αντιμετωπισει και δεν ειναι μαζοχιστης.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  6. #51
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.010
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	98309123_734267803976735_7640695597804027904_n.jpg 
Προβολές:	315 
Μέγεθος:	29,9 KB 
ID:	418405
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  7. #52
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    έχω διαβάσει / παρακολουθήσει πολλά ταξιδιωτικά με μοτοσυκλέτα, το συμπέρασμα αυτών που αποκόμισα, είναι οτι πέραν του "δυτικού πολιτισμού"(ευρώπη+ηπα) που οδικά καταλαμβάνει ούτε το 1/4 της οδικής περιστροφής της γης οι δρόμοι ή διελευσεις ή μονοπάτια που τις περισσότερες φορές θα καλεστεί κάποιος να διασχίσει προαπαιτούν όσο δυνατό:

    α)χαμηλότερο βάρος δικύκλου σε κατάσταση ανάγκης να μπορεί να φορτωθεί εθελοντικά σε ιχ και να συνεχίσει την πορεία του μέχρι το επόμενο σταθμό

    β)κόστος χρήσης, για να μπορέσει το μπάτζετ να μη μεταβληθεί εκθετικά σε περίπτωση βλάβης, θα πρέπει να είναι: 1. σχετικά μικρό σε κυβικά 2.επώνυμο με ανταλλακτικά παντού 3.με χαμηλή κατανάλωση καυσίμου και 4.πολύ βασική τεχνολογία με δυνατότητα εύκολου μαστορεματος απο τον αναβάτη

    γ)χαμηλή ταχύτητα ταξιδιού(60-80km/h) όταν δε σε περιορίζει ο χρόνος είναι σύμμαχος για να αντιλαμβάνεσαι τα μέρη την ιστορία και τον πολιτισμό που συναντάς. Επίσης βοηθάει την υγεία του ανθρώπινου οργανισμού να αφομοιώσει καλύτερα την βιολογία της περιοχής σε σχέση με τις παθήσεις που μπορεί να διακατέχεται ο κάθε ταξιδιώτης

    Εντάξει η αλήθεια είναι όποιος ολοκληρώσει ενα τέτοιο ταξίδι, αισθάνεται λίγο υπερήφανος για τον δίτροχο σύντροφο του, γιατί ενώ εμπορικά χαρακτηρίζονται μηχανάκια πολης έχουν ξεπεράσει κάθε προσδοκία και μερικές φορές αυτό βγαίνει έξω λίγο πιο αδιάκριτα ενώ δε θα χρειαζόταν, αλλά όλοι άνθρωποι δεν είναι ίδιοι..

    you rise you fall you're down then you rise again

  8. #53
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    13/09/2005
    Μηνύματα
    963
    Εκτός απο όλα τα + και τα - , έχουμε το πολύ απλό :

    φαντάζεστε τα περίφημα σπέσιαλ του Top Gear σε Βιετνάμ,Βιρμανία, Βολιβία κλπα, να τα έκαναν με 3 Blackbird ή 3 Avensis ?

    Δεν θα τα έβλεπε κανείς γιατί σχεδόν τίποτα δεν θα πήγαινε στραβά ή δεν θα παρουσίαζε κάποιο challenge η όλη ιστορία.

    Θα ήταν ένα πολύ βαρετό οδοιπορικό να δεις και δυστυχώς ή ευτυχώς , πολλοί τύποι ψάχνονται για προκλήσεις σαν τον White Wolf τώρα πρόσφατα

    που έβλεπα απο την Πολωνία που πήγε βάθη Σιβηρίας καταχείμωνο με μοτοσυκλέτα (χιόνια ,ρώσοι ξέμπαρκοι αστυνομικοί, -30 βαθμούς , side skis κλπα)

    Απίθανες καταστάσεις αποτυπωμένες σε φωτογραφίες . Προφανώς θα μπορούσε να το κάνει σε ένα ειδικά διαμορφωμένο Toyota Hilux αλλά ποιος θα είχε μικρότερη απήχηση.

  9. #54
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    538
    Όπως του ταιριάζει καθενός ταξιδεύει. Εγώ έχω περάσει διάφορες φάσεις που ταίριαζαν αντίστοιχα στην ζωή μου. Δηλαδή με μικρά κυβικά, με εντουρο, με μεσαίο ον οφ, με αυτοκίνητο, με μικρά κυβικά πάλι, με ποδήλατο. Έχω δε όνειρο να ταξιδέψω και με τα πόδια.

  10. #55
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/06/2015
    Μηνύματα
    208
    Τα μικρα κυβικα δινουν ξενοιασια, τα μεγαλα κυβικα ταχυτητα.
    Ξεκουραστα η κουραστικα μπορουν να γινουν και τα δυο, αναλογως των προυποθεσεων.
    Εχω και τα 2 γιατι το ενα δεν αντικαθιστα το αλλο.
    Στα μεγαλα κυβικα οι επιλογες ειναι πολλες
    Στα μικρα για μενα η επιλογη μονο μια...παπι.Αν και δεν εχει ρεζερβουαρ να σφιγγεις τα μπουτια, η σελαρα σε συνδυασμο με τη θεση οδηγησης το κανουν πιο ανετο απο τα μικρα ον-οφφ.

  11. #56
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/02/2007
    Μηνύματα
    465
    Σχεδόν 20 χρονών μηχανάκι, με μανιβέλα, θεωρητικά στημένο για αγώνες, αναβάτης άνω των 50 νεανίας, διέσχισε ερχόμενο από Αθήνα, Πήλιο - Κίσσαβο - νότιο Όλυμπο - Άγραφα από το ύψος της Λ. Πλαστήρα μέχρι Ναύπακτο ... και επιστροφή στη βάση του με ασφάλεια, με χαβαλέ, ποοολύ ξεκούραστα (όσα και να λέτε για το βάρος της μηχανής πως δεν παίζει και τόσο ρόλο, οι νόμοι της Φυσικής δεν καταρρίπτονται), οικονομικά, με άφθονο γκάζι παντού πλην της βαρετής υποχρεωτικά για κάποια κομμάτια Ε.Ο. ... 1.500 σχεδόν χλμ απόλαυσης σε ένα 3ήμερο.
    Ναι γίνονται καταπληκτικά ταξίδια με μικρά μηχανάκια, με υποχωρήσεις μεν σε κάποια σημεία, αλλά αυτό που μετρά είναι το αποτέλεσμα κάτω από τη γραμμή ...
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων 20200523_184552.jpg‎   20200525_115500.jpg‎   20200525_125631.jpg‎   20200525_160041.jpg‎   20200525_175406.jpg‎  


  12. #57
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Βρε Βρασίδα, αυτος δεν ειναι μικρο αλλα ματρακας κανονικός , αλλες "ιδιοτητες, παραχωρήσεις & χαρισματα" το εργαλειο αυτο.

    Οταν λεμε μικρα κυβικά εγω καταλαβαινω απο 50-125cc 5-15hp
    Οπως εκείνο το dy125 που ειχες

  13. #58
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/02/2007
    Μηνύματα
    465
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Βρε Βρασίδα, αυτος δεν ειναι μικρο αλλα ματρακας κανονικός , αλλες "ιδιοτητες, παραχωρήσεις & χαρισματα" το εργαλειο αυτο.

    Οταν λεμε μικρα κυβικά εγω καταλαβαινω απο 50-125cc 5-15hp
    Οπως εκείνο το dy125 που ειχες

    Lifan όχι DY ... υπάρχει ακόμα και βασιλεύει.
    Πριν λίγες ημέρες ημέρες έκανε μια 2ήμερη βόλτα 630 χλμ ... δικάβαλο, σβέλτα και άνετα, τηρουμένων των αναλογιών πόσο καλομαθημένος είναι κανείς ...

    Φαντάζομαι έχεις διαπιστώσει πως σήμερα ένα 250άρι εντούρο θεωρείται μηχανάκι πόλης ...
    Εξάλλου το θέμα είναι "μεγαλο ταξιδι-μικρα κυβικα" ... και 1.500 χλμ με πολύ πολύ βουνό και χώμα σε 3 ημέρες, θεωρείται θα έλεγα μεγάλο ταξίδι ...
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων 20200613_182941.jpg‎  

  14. #59
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.369
    ωραίος ο Βασίδας !

    βρασίδα σε λένε πράγματικά ή πλάκα κάνεις?

  15. #60
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vrasidas Προβολή μηνύματος
    Lifan όχι DY ... υπάρχει ακόμα και βασιλεύει.
    Πριν λίγες ημέρες ημέρες έκανε μια 2ήμερη βόλτα 630 χλμ ... δικάβαλο, σβέλτα και άνετα, τηρουμένων των αναλογιών πόσο καλομαθημένος είναι κανείς ...

    Φαντάζομαι έχεις διαπιστώσει πως σήμερα ένα 250άρι εντούρο θεωρείται μηχανάκι πόλης ...
    Εξάλλου το θέμα είναι "μεγάλο ταξίδι-μικρά κυβικά" ... και 1.500 χλμ με πολύ πολύ βουνό και χώμα σε 3 ημέρες, θεωρείται θα έλεγα μεγάλο ταξίδι ...
    είσαι δυνατός παίκτης!
    ναι το λιφαν ήθελα να γράψω

    να ξέρεις πάντως απο αυτό τα cc που έχει απομείνει εκεί έξω ελέω κρίσεων... οι συνειδήσεις για τα 250cc αλλάζουν.
    προσωπικά θεωρώ ότι τα 250cc είναι κυβικά κανονικής μοτοσυκλέτας μικρομεσαίας κατηγορίας
    you rise you fall you're down then you rise again

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. sport touring για μεγαλο ταξιδι...
    από Bob_o_mastoras στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 446
    Τελευταίο μήνυμα: 03/08/2016, 15:19
  2. μεγάλο ταξίδι στην βόρεια Ελλάδα
    από geoxif στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 21/07/2015, 00:54
  3. Μετά το μεγάλο ταξίδι με 885TIGER
    από magi στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 119
    Τελευταίο μήνυμα: 17/03/2015, 11:39
  4. Ειναι δυνατον να κανεις μεγαλο ταξιδι με διχρονο ?
    από Hornet_08_ABS στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 15/03/2015, 22:45
  5. Μεγάλο Ταξίδι (Όχι το κακό): HELP!
    από jtoros στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2004, 11:03

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF