Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 59

Θέμα: Διαρροή, εξάτμιση ή κλέψιμο ?

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.409
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THEOD Προβολή μηνύματος
    Λέω να το ψάξω μόλις βρω λίγο χρόνο. Ποια είναι τα πιο πιθανά σημεία για διαρροή για ξεκίνημα ?
    Η κατάληξη είναι πάντα το πάτωμα....

    Έχει λεκέ από κάτω?

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Δεν το πίστευα στην αρχή αλλά τελικά είναι κλέψιμο...
    Σήμερα το πρωί βρήκα ένα κενό και είπα να ασχοληθώ λίγο. Ξεκινάω λοιπόν να βάλω βενζίνη από ένα μπουκάλι (γύρισα 3 βενζινάδικα μέχρι κάποιος να μου βάλει λίγη, θέλανε λέει μπιτόνι ασφαλείας – άλλη καινούργια παπαριά αυτή…) και αμέσως την βλέπω να τρέχει κάτω από το μηχανάκι. Σκύβω και τι να δω, κομμένο το σωληνάκι της βενζίνης… Με χίλα ζόρια και με την βενζίνη να έχει πλημμυρίσει τα πάντα στερεώνω πρόχειρα το κομμάτι του σωλήνα στο ρακόρ και πάω μέχρι το συνεργείο που ευτυχώς είναι μόνο 500 μακριά.
    Εκεί το ξέρανε το ανέκδοτο – το έχουν δει πολλές φορές… Και το χειρότερο είναι ότι απ’ ότι μου είπε ο μάστορας πιθανότατα θα ξανασυμβεί - αφού το έχουν κάνει ήδη 2-3 φορές σημαίνει ότι το έχουν σταμπάρει… Μόνη λύση λέει αφού το χρησιμοποιώ σπάνια να το αδειάζω εγώ και να έχω την βενζίνη σε μπιτονάκι για να την προσθέτω όταν χρειαστεί να το κινήσω. Συνήθως λέει οι κλέφτες ρίχνουν μια ματιά στον δείκτη και αν δουν ότι έχει βενζίνη τότε την κλέβουν – αν τον δουν άδειο το πιθανότερο να μην ασχοληθούν.
    Λύση είναι τώρα αυτή ???? Τα έχω πάρει στο κρανίο. Έτσι και πετύχω κανένα από αυτά τα κωλόπαιδα θα φτύσει το γάλα της μάνας του… Τι άλλο μπορώ να κάνω ρε παιδιά ?

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.285
    Να το έχεις κάπου καλύτερα καβατζωμένο και με κουκούλα.


    Θα μπορούσες επίσης να κανεις τον δείκτη να είναι στο empty αλλά δεν μου φαίνεται κ φοβερή λύση.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  4. #19
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.433
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	b170b4c598873df41e77082401310725.jpg 
Προβολές:	128 
Μέγεθος:	88,1 KB 
ID:	415326

    Να πάρεις ένα μικρό φουντωτό άσπρο σκυλάκι (συγνώμη που ποστάρω βλακείες σε ένα σοβαρό θέμα )


    Κάποιες λύσεις,ρεαλιστικές και μη λένε και εδώ σε παρόμοιο θέμα https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=157432
    porca miseria.

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GRR
    Εγγραφή
    08/12/2019
    Μηνύματα
    209
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THEOD Προβολή μηνύματος
    Δεν το πίστευα στην αρχή αλλά τελικά είναι κλέψιμο...
    Σήμερα το πρωί βρήκα ένα κενό και είπα να ασχοληθώ λίγο. Ξεκινάω λοιπόν να βάλω βενζίνη από ένα μπουκάλι (γύρισα 3 βενζινάδικα μέχρι κάποιος να μου βάλει λίγη, θέλανε λέει μπιτόνι ασφαλείας – άλλη καινούργια παπαριά αυτή…) και αμέσως την βλέπω να τρέχει κάτω από το μηχανάκι. Σκύβω και τι να δω, κομμένο το σωληνάκι της βενζίνης… Με χίλα ζόρια και με την βενζίνη να έχει πλημμυρίσει τα πάντα στερεώνω πρόχειρα το κομμάτι του σωλήνα στο ρακόρ και πάω μέχρι το συνεργείο που ευτυχώς είναι μόνο 500 μακριά.
    Εκεί το ξέρανε το ανέκδοτο – το έχουν δει πολλές φορές… Και το χειρότερο είναι ότι απ’ ότι μου είπε ο μάστορας πιθανότατα θα ξανασυμβεί - αφού το έχουν κάνει ήδη 2-3 φορές σημαίνει ότι το έχουν σταμπάρει… Μόνη λύση λέει αφού το χρησιμοποιώ σπάνια να το αδειάζω εγώ και να έχω την βενζίνη σε μπιτονάκι για να την προσθέτω όταν χρειαστεί να το κινήσω. Συνήθως λέει οι κλέφτες ρίχνουν μια ματιά στον δείκτη και αν δουν ότι έχει βενζίνη τότε την κλέβουν – αν τον δουν άδειο το πιθανότερο να μην ασχοληθούν.
    Λύση είναι τώρα αυτή ???? Τα έχω πάρει στο κρανίο. Έτσι και πετύχω κανένα από αυτά τα κωλόπαιδα θα φτύσει το γάλα της μάνας του… Τι άλλο μπορώ να κάνω ρε παιδιά ?
    Μήπως το σωληνάκι της βενζίνης ήταν μισοκομμένο και έχανε ελαφρώς βενζίνη, και τώρα που το είδες εντελώς κομμένο ήρθε το τέλος του ολοκληρωτικά?Δες αν μπορείς να βάλεις συναγερμό (κατά πόσο ασφαλής είναι βέβαια) για να μην στο πειράζουν.Το ίδιο περίπου πρόβλημα έχω και εγώ στο Jogακι μου, το έχω κλειδομένο σε κλειστό χώρο και δεν το χρησιμοποιώ, και μετά από 2,5 μήνες ακινησίας εξαφανίζεται το 80% της βενζίνης.
    Τελευταία τροποποίηση από GRR; 19/02/2020 στις 11:08.

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GRR Προβολή μηνύματος
    Μήπως το σωληνάκι της βενζίνης ήταν μισοκομμένο και έχανε ελαφρώς βενζίνη, και τώρα που το είδες εντελώς κομμένο ήρθε το τέλος του ολοκληρωτικά?Δες αν μπορείς να βάλεις συναγερμό (κατά πόσο ασφαλής είναι βέβαια) για να μην στο πειράζουν
    όχι φίλε μου ήταν καθαρό κόψιμο...
    Ρε παιδιά δεν το χωράει το μυαλό μου... μου δημιουργούν τέτοιο πρόβλημα και με βάζουν σε τόση διαδικασία και αναμπουμπούλα για 1-2 λίτρα βενζίνης ??? Αν είναι δυνατόν...Δεν μου χτυπάγανε καλύτερα το κουδούνι να τους δώσω ένα 2ευρώ ?

  7. #22
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.433
    2 λίτρα από εσένα , 1 από κάποιον άλλο, 1.5 από ένα τρίτο...βγήκε το μεροκάματο.
    porca miseria.

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GRR Προβολή μηνύματος
    Το ίδιο περίπου πρόβλημα έχω και εγώ στο Jogακι μου, το έχω κλειδομένο σε κλειστό χώρο και δεν το χρησιμοποιώ, και μετά από 2,5 μήνες ακινησίας εξαφανίζεται το 80% της βενζίνης.
    Έχω ένα 1000άρι Στρώμα στο οποίο κάθε χρόνο από το 2014 και μετά καταθέτω πινακίδες 6-7 μήνες τον χρόνο και μένει ακίνητο στο γκαράζ αυτό το διάστημα. Το 18-19 μάλιστα δεν τις πήρα πίσω μέσα στον χρόνο και έμεινε συνολικά ακίνητο γύρω στους 17 μήνες....Πάντα έχει σχεδόν μισό ντεπόζιτο βενζίνη και πάντα βρίσκω μέσα την βενζίνη που είχε την τελευταία φορά που το άφησα... όλα αυτά σε κλειστό χώρο.
    Το παπί ανέκαθεν (δηλαδή πάνω από 10 χρόνια) έμενε έξω στο ίδιο σημείο και ποτέ δεν είχα τέτοιο θέμα να λείπει βενζίνη (αν και το κυκλοφορούσα πιο συχνά απ' ότι τώρα).
    Anyway όπως έγραψα έίναι 100% κλέψιμο με κόψιμο στο σωληνάκι. Το θέμα είναι τι μπορώ να κάνω - είναι τεράστια μαλακία και πρόβλημα να το χρειαστώ 1 φορά στις 15-20 μέρες και τότε να ανακαλύπτω ότι είναι στεγνό - και το χειρότερο... με κομμένο το σωληνάκι βενζίνης...
    Τελευταία τροποποίηση από THEOD; 19/02/2020 στις 11:33.

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GRR
    Εγγραφή
    08/12/2019
    Μηνύματα
    209
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THEOD Προβολή μηνύματος
    όχι φίλε μου ήταν καθαρό κόψιμο...
    Ρε παιδιά δεν το χωράει το μυαλό μου... μου δημιουργούν τέτοιο πρόβλημα και με βάζουν σε τόση διαδικασία και αναμπουμπούλα για 1-2 λίτρα βενζίνης ??? Αν είναι δυνατόν...Δεν μου χτυπάγανε καλύτερα το κουδούνι να τους δώσω ένα 2ευρώ ?
    Εαν συμβαίνουν και άλλα τέτοια περιστατικά στην γειτονιά σου, τότε κατά 90% στην κλέβουν την βενζίνη.Το μηχανάκι τα έχει όλα τα πλαστικά επάνω του?Αν υπάρχουν όλα τα πλαστικά επάνω του είναι αρκετούτσικη διαδικασία για να βγάλουν πλαστικά και να ξεσυνδέσουν το σωληνάκι της βενζίνης

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GRR Προβολή μηνύματος
    Εαν συμβαίνουν και άλλα τέτοια περιστατικά στην γειτονιά σου, τότε κατά 90% στην κλέβουν την βενζίνη.Το μηχανάκι τα έχει όλα τα πλαστικά επάνω του?Αν υπάρχουν όλα τα πλαστικά επάνω του είναι αρκετούτσικη διαδικασία για να βγάλουν πλαστικά και να ξεσυνδέσουν το σωληνάκι της βενζίνης
    Δεν έχω ακούσει κάτι από κάποιον άλλο...
    Δεν χρειάζεται να βγει κανένα πλαστικό. Απλά σκύβεις λίγο κάτω από την ποδιά και το σωληνάκι είναι μέσα στα μάτια σου...Μπαίνει πανεύκολα χέρι, πένσα, κοφτάκι, μπιτονάκι...

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GRR
    Εγγραφή
    08/12/2019
    Μηνύματα
    209
    Επίσης θα μπορούσες να το διαπιστώσεις παρακολουθώντας κάθε μέρα ή και δύο φορές την ημέρα τον δείκτη της βενζίνης.Αν είχες σταδιακή απώλεια μέσα σε 15-20 μέρες που λες, τότε θα υπήρχε κάποια μικροδιαρροή.Αν έλειπε το 1,5 λίτρο μέσα σε ένα 12ωρο ή ένα 24ωρο χωρίς να έχεις δει βενζίνη να έχει χυθεί κάτω από το πεζοδρόμιο, τότε σου κλέβουν την βενζίνη.Α και όταν τσεκάρεις τον δείκτη βενζίνης να είναι αναμμένο το μηχανάκι, γιατί όταν είναι σβηστό ο δείκτης βενζίνης μένει εκεί που ήταν παλιά.

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GRR Προβολή μηνύματος
    Επίσης θα μπορούσες να το διαπιστώσεις παρακολουθώντας κάθε μέρα ή και δύο φορές την ημέρα τον δείκτη της βενζίνης.Αν είχες σταδιακή απώλεια μέσα σε 15-20 μέρες που λες, τότε θα υπήρχε κάποια μικροδιαρροή.Αν έλειπε το 1,5 λίτρο μέσα σε ένα 12ωρο ή ένα 24ωρο χωρίς να έχεις δει βενζίνη να έχει χυθεί κάτω από το πεζοδρόμιο, τότε σου κλέβουν την βενζίνη
    Βρε αδελφέ, γιατί επιμένεις με την διαρροή ? Αφού σου λέω ότι το σωληνάκι ήταν τέλειο κομμένο με κοφτάκι ή φαλτσέτα. Δεν γίνεται από μόνο του κάτι τέτοιο...

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.285
    Εννοείται οτι την κλέβουν.

    Για εμένα κουκούλα και αλλαγή θέσης αν γίνεται.


    Εγώ άφηνα για χρόνια το παπί και άλλα μηχανάκια κουκουλωμένα σε πυλωτή επί 12 μηνα και δεν έλειπε σταγόνα από μέσα.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GRR
    Εγγραφή
    08/12/2019
    Μηνύματα
    209
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THEOD Προβολή μηνύματος
    Δεν το πίστευα στην αρχή αλλά τελικά είναι κλέψιμο...
    Σήμερα το πρωί βρήκα ένα κενό και είπα να ασχοληθώ λίγο. Ξεκινάω λοιπόν να βάλω βενζίνη από ένα μπουκάλι (γύρισα 3 βενζινάδικα μέχρι κάποιος να μου βάλει λίγη, θέλανε λέει μπιτόνι ασφαλείας – άλλη καινούργια παπαριά αυτή…) και αμέσως την βλέπω να τρέχει κάτω από το μηχανάκι. Σκύβω και τι να δω, κομμένο το σωληνάκι της βενζίνης… Με χίλα ζόρια και με την βενζίνη να έχει πλημμυρίσει τα πάντα στερεώνω πρόχειρα το κομμάτι του σωλήνα στο ρακόρ και πάω μέχρι το συνεργείο που ευτυχώς είναι μόνο 500 μακριά.
    Εκεί το ξέρανε το ανέκδοτο – το έχουν δει πολλές φορές… Και το χειρότερο είναι ότι απ’ ότι μου είπε ο μάστορας πιθανότατα θα ξανασυμβεί - αφού το έχουν κάνει ήδη 2-3 φορές σημαίνει ότι το έχουν σταμπάρει… Μόνη λύση λέει αφού το χρησιμοποιώ σπάνια να το αδειάζω εγώ και να έχω την βενζίνη σε μπιτονάκι για να την προσθέτω όταν χρειαστεί να το κινήσω. Συνήθως λέει οι κλέφτες ρίχνουν μια ματιά στον δείκτη και αν δουν ότι έχει βενζίνη τότε την κλέβουν – αν τον δουν άδειο το πιθανότερο να μην ασχοληθούν.
    Λύση είναι τώρα αυτή ???? Τα έχω πάρει στο κρανίο. Έτσι και πετύχω κανένα από αυτά τα κωλόπαιδα θα φτύσει το γάλα της μάνας του… Τι άλλο μπορώ να κάνω ρε παιδιά ?
    Αφού λες ότι το πεζοδρόμιο είχε πλημμυρίσει από βενζίνη, αυτό πάει να πει ότι δεν σου την έκλεψαν.Αν και υπάρχει το ενδεχόμενο την ώρα που άδειαζαν την βενζίνη να τους είδε κάποιος, να τον είδαν και αυτοί, και να την κοπάνησαν άρων άρων τρέχοντας.

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GRR
    Εγγραφή
    08/12/2019
    Μηνύματα
    209
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Εννοείται οτι την κλέβουν.

    Για εμένα κουκούλα και αλλαγή θέσης αν γίνεται.


    Εγώ άφηνα για χρόνια το παπί και άλλα μηχανάκια κουκουλωμένα σε πυλωτή επί 12 μηνα και δεν έλειπε σταγόνα από μέσα.
    Πάλι θα το ξαναβρούνε το μηχανάκι που βρίσκεται

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. εξάτμιση σε CB super four
    από ruyjin στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 01/07/2004, 15:01
  2. Πωλειται Εξατμιση Akrapovic
    από DUKASII στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο μήνυμα: 02/06/2004, 09:35
  3. εξατμιση για KTM LC4 SM
    από dez στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 06/05/2004, 10:10
  4. εξάτμιση για cb 400 super four
    από ruyjin στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 30/04/2004, 12:55
  5. Εξατμιση Σε Τdr 80
    από NERGAL στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 15/01/2004, 09:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF