Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 64

Θέμα: οδηγηση στην αριστερη λωριδα

  1. #31
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    534
    Χρησιμοποιώ κάποιες φορές την εβδομάδα Περιφερειακή Υμηττού. Πηγαίνω στο όριο του δρόμου, που είναι 70 έως 80 χλμ. Θα μου πεις βγάζεις γένια μέχρι να φτάσεις και θα πω έχετε δίκιο. Ακόμα και με το μονοκύλινδρο δυσκολεύεσαι να κρατιέσαι τόσο χαμηλά, τα 25 άλογα που θα'χουν απομείνει χλιμιντράνε ανήσυχα. Επειδή όμως μια φορά έχασα το δίπλωμα στη ζωή μου για λίγες μέρες και δυσκολεύτηκα απίστευτα, δεν θέλω να το ξαναπάθω. Οπότε χελώνα.

    Πάω λοιπόν μόνιμα δεξιά λωρίδα, με περνάνε μέχρι και πεζοί που τρέχουνε. Μερικές φορές γίνεται σχεδόν επικίνδυνο. Να ρωτήσω λοιπόν: κάμερες υπάρχουν; Πώς γίνεται να με περνάνε σχεδόν όλοι, εκτός από ελάχιστους που πάνε κι αυτοί δεξιά φανερά προσέχοντας το όριο ταχύτητας; Μιλάμε όμως για το 1/50 των οχημάτων που συναντώ. Κλήσεις πέφτουν ή τσάμπα συγκρατώ τα αχαλίνωτα;

  2. #32
    Banned
    Εγγραφή
    01/04/2018
    Μηνύματα
    42
    καμερες υπαρχουν στην αττικη οδο οπως και στη περιφεριακη υμηττου ,σε περνανε γιατι ξερουν που ειναι και κοβουν λιγο πριν απο αυτες ,ναι κλησεις πεφτουν μετα απο καποιο ευλογο χρονικο διαστημα ,τελος υπαρχει μια ανοχη + 20km απο την αναγραφομενη στις πινακιδες οριου ταχυτητας αν δεν κανω λαθος μεχρι να σε τσιμπησει το ρανταρ.
    Καλο ειναι η ταχυτητα μας να συμβαδιζει με την ταχυτητα κινησης των υπολοιπων οχηματων στο δρομο
    Μετα τα 300 δεν σε πιανει το ρανταρ
    Αστειευομαι... φυσικα

  3. #33
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrval Προβολή μηνύματος
    Χρησιμοποιώ κάποιες φορές την εβδομάδα Περιφερειακή Υμηττού. Πηγαίνω στο όριο του δρόμου, που είναι 70 έως 80 χλμ. Θα μου πεις βγάζεις γένια μέχρι να φτάσεις και θα πω έχετε δίκιο. Ακόμα και με το μονοκύλινδρο δυσκολεύεσαι να κρατιέσαι τόσο χαμηλά, τα 25 άλογα που θα'χουν απομείνει χλιμιντράνε ανήσυχα. Επειδή όμως μια φορά έχασα το δίπλωμα στη ζωή μου για λίγες μέρες και δυσκολεύτηκα απίστευτα, δεν θέλω να το ξαναπάθω. Οπότε χελώνα.

    Πάω λοιπόν μόνιμα δεξιά λωρίδα, με περνάνε μέχρι και πεζοί που τρέχουνε. Μερικές φορές γίνεται σχεδόν επικίνδυνο. Να ρωτήσω λοιπόν: κάμερες υπάρχουν; Πώς γίνεται να με περνάνε σχεδόν όλοι, εκτός από ελάχιστους που πάνε κι αυτοί δεξιά φανερά προσέχοντας το όριο ταχύτητας; Μιλάμε όμως για το 1/50 των οχημάτων που συναντώ. Κλήσεις πέφτουν ή τσάμπα συγκρατώ τα αχαλίνωτα;
    Δεν έχω νιώσει να κινδυνεύω στην Περιφερειακή Υμηττού πηγαίνοντας με το όριο ταχύτητας, το οποίο κυμαίνεται από 60 km/h έως 80 km/h. Σπανίως έχει κίνηση, σε αντίθεση με την Αττική οδό, οπότε κινείσαι άνετα στη δεξιά λωρίδα, χωρίς να κινδυνεύεις και χωρίς να ενοχλείς. Λίγοι είναι εκείνοι που τρέχουν πολύ περισσότερο από το όριο ταχύτητας. Οι κάμερες έχουν κάνει καλή δουλειά.

    Τα όρια ταχύτητας λαμβάνουν πολλές παραμέτρους υπόψη, ώστε να πετύχουν υψηλό επίπεδο ασφάλειας στο δρόμο. Μπορεί η ακτίνα καμπυλότητας των στροφών και η πρόσφυση του οδοστρώματος να επιτρέπουν διπλάσια ταχύτητα σε κάποιες στροφές, αλλά δεν είσαι ο μόνος χρήστης του δρόμου. Μπορεί κάποιος να μπαίνει από είσοδο ή να κόβει για να βγει σε κάποια έξοδο, κάποιος άλλος να σταματήσει αιφνιδίως και άλλος να κάνει ελιγμό για να τον αποφύγει.

    Η αναφορά του συμφορουμίτη για "ανοίγματα στην Α.Ο.", μου θύμισε το εγχειρίδιο της Αττικής Οδού που γράφτηκε από το Χούντρα. Μεταξύ άλλων αναφέρει:

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ao.PNG 
Προβολές:	164 
Μέγεθος:	74,2 KB 
ID:	415212
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 13/02/2020 στις 22:14.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  4. #34
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.279
    Διαβάζω διαβάζω και το μόνο που βλέπω είναι Α)δικαιολογίες αργών αναβατων-οδηγώνγια το λογο που πανε αργα και Β)ΚΟΥΤΑΚΙΔΕΣ..Ξέρεις ποιος είσαι μικρή μου νηφιτσα..

    Και επειδή κάτι είδα για κίνδυνο στις μανουβρες-προσπερασεις.....εχμμ...καβαλαμε ενα κομμάτι μέταλλο με 2 ρόδες και μοτέρ....τελείως εκτεθειμένοι....Τι κίνδυνος 80%τι 120%.....όποιος φοβάται πέφτει και κοιμάται η αγοράζει κουτί
    ......oh wait........or both.....

    ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΥΘΕΙΕΣ...σκέψου τι γίνεται σε τίποτα στροφές σε κάνα επαρχιακό...εκεί να δεις κομπλέξ ο
    και δικαιολογία που θα βγει για κάτι φορτηγά,ιχ που πανε με 40 και κάνουν τραινακια αυτοκινήτων κλπ κλπ....

    Μάιστα μαιστα......καί κάτι ποστ περί παιδείας στα σχολεια κλπ τα αφήνω να περάσουν έτσι στο βοριά...

    Μπορεις να πας γρήγορα?κάντο και τέλος...δε μπορείς??χαζέψε τις παπαρούνες άραξε στη λωρίδα σου η πίσω απο κάνα ΚΤΕΛ και άσε τον καθένα να πηγαίνει όπως θέλει......εδώ είμαστε στη χώρα που οι μισοί οδηγανε χωρίς κράνος οι άλλοι στέλνουν μυνημα στο κινητό άλλοι τόσοι δεν είναι ικανοί να οδηγανε καν και μιλάμε για τις προσπεράσεις στίς ευθείες....funny shit

    ΟΒΕΡ Εντ αουτ.......
    Throttle that mysterious friend of ours

  5. #35
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Σοβαρά τώρα,μπορείς να οδηγάς με 60-80 στην Ymittos Ring Road;
    porca miseria.

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της teo_g7
    Εγγραφή
    21/04/2011
    Μηνύματα
    1.017
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gjp Προβολή μηνύματος
    Οι χειρότεροι απο ολους νομιζω οτι ειναι κατι βανακια μαυρα μερσεντες που κινουνται σταθερα στην αριστερη με 90 και σε πανε καροτσακι αν εισαι απο πισω τους με αυτοκινητο
    Ωχ μας πήρανε χαμπάρι... Ευτυχώς που δεν έχω Mercedes
    Φέρτε μου χιλιόμετρα....
    Τα σκούτερ και τα παπια δεν ειναι μηχανές και δεν είναι τρου αντβεντσουρ Taisteal™

  7. #37
    Banned
    Εγγραφή
    01/04/2018
    Μηνύματα
    42
    καλα τα λεει ο χουντρας αλλα δεν φταιω εγω το δεξι μου χερι φταιει και η καλη ασφαλτος στα στροφιλικια της αττ οδου

  8. #38
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o teos Προβολή μηνύματος
    Αν είσαι πραγματικά γρήγορος θα τον περάσεις από όποια λωρίδα σου κάνει κέφι χωρίς να ενοχληθεις και να ενοχλήσεις...Αν όχι θα κατσεις παραπονιέσαι...παμ παρακατ
    Ακριβως...!!

    Κατα τα αλλα ...Μπλα μπλα μπλα ....

    Στην αριστερη λωριδα δεν εχει δικαιωμα να πηγαινει κανεις....!!


    Ουτε το προβατο με τα 60..

    Ουτε το προβατο με τα 100 ( και ας ειναι το οριο ταχυτητας...

    Ουτε το προβατο με τα 300....

    Στην αριστερη εχεις δικαιωμα μονο για προσπεραση ( με υποχρεωση να επανελθεις στην μεσαια λωριδα...!

    Με οσα και να πηγαινεις !!


    Προς γνωση σας καθως δεν το εχει γραψει κανεις παραπανω...!!

  9. #39
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STOYBI Προβολή μηνύματος
    Στην αριστερη λωριδα δεν εχει δικαιωμα να πηγαινει κανεις....!!


    Ουτε το προβατο με τα 60..

    Ουτε το προβατο με τα 100 ( και ας ειναι το οριο ταχυτητας...

    Ουτε το προβατο με τα 300....

    Στην αριστερη εχεις δικαιωμα μονο για προσπεραση ( με υποχρεωση να επανελθεις στην μεσαια λωριδα...!

    Με οσα και να πηγαινεις !!


    Προς γνωση σας καθως δεν το εχει γραψει κανεις παραπανω...!!
    Θα σου πρότεινα να διαβάσεις το ακόλουθο:
    Η ακραία αριστερή λωρίδα χρησιμοποιείται από επιβατηγά οχήματα ή μοτοσικλέτες ως λωρίδα προσπέρασης και καθίσταται και αυτή λωρίδα κυκλοφορίας, εφόσον οι υπόλοιπες λωρίδες τελούν υπό καθεστώς κυκλοφοριακής συμφόρησης.
    Άρθρο 29 του ΚΟΚ, σελίδα 71.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 14/02/2020 στις 08:58.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  10. #40
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Θα σου πρότεινα να διαβάσεις το ακόλουθο:
    Άρθρο 29 του ΚΟΚ, σελίδα 71.
    Ξερεις...

    Δεν μπορω να καταλαβω τι εννοει με την εννοια.." κυκλοφοριακη συμφορηση..."

    Εαν μπορεις να με βοηθησεις..

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STOYBI Προβολή μηνύματος
    Ξερεις...

    Δεν μπορω να καταλαβω τι εννοει με την εννοια.." κυκλοφοριακη συμφορηση..."

    Εαν μπορεις να με βοηθησεις..
    Μποτιλιάρισμα
    καθε μερα ...νεα μερα.

  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.369
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STOYBI Προβολή μηνύματος
    Ξερεις...

    Δεν μπορω να καταλαβω τι εννοει με την εννοια.." κυκλοφοριακη συμφορηση..."

    Εαν μπορεις να με βοηθησεις..
    Είναι κάτι που παθαίνεις και μετά δεν καταλαβαίνεις τι διαβάζεις

  13. #43
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    839
    δεν ειναι απλα το αν σε ενοχλη ο αλλος που παει αριστερα με 70-80 χιλιομετρα , αλλα η ασφαλεια που εχεις οταν κινεισαι πισω απο ενα τετοιο οχημα. και εκει που πας να τον προσπερασεις με αναμενο φλας και σε βλεπει τελευταια στηγμη, κοβει το τιμονι δεξια γιατη δεν μπορει να προσανατολισθει σε ποιο σημειο εισαι ο πανιβλακας, και νομιζει οτι εκεινη την στιγμη σου παρεχει προτεραιοτητα. καλως εχοντων των πραγματω θα πας στο ΚΑΤ. η στον Αγιο Πετρο.

  14. #44
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.059
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STOYBI Προβολή μηνύματος
    Στην αριστερη λωριδα δεν εχει δικαιωμα να πηγαινει κανεις....!!


    Ουτε το προβατο με τα 60..

    Ουτε το προβατο με τα 100 ( και ας ειναι το οριο ταχυτητας...

    Ουτε το προβατο με τα 300....

    Στην αριστερη εχεις δικαιωμα μονο για προσπεραση ( με υποχρεωση να επανελθεις στην μεσαια λωριδα...!

    Με οσα και να πηγαινεις !!


    Προς γνωση σας καθως δεν το εχει γραψει κανεις παραπανω...!!
    Το έγραψα εγώ, αλλά όχι τόσο ευγενικά.

    Πέρα από όλα αυτά, ο νο1 κανόνας που διέπει όλους τους ΚΟΚ του πλανήτη είναι ότι ΠΟΤΕ δε δυσχεραίνεις την κυκλοφορία των υπολοίπων (εφόσον υπάρχει εναλλακτική, φυσικά). Απλά ορισμένοι αυτοχρίζονται σερίφηδες του δρόμου και θεωρούν ότι αν κινούνται εντός ορίων ταχύτητας, κανένας δεν έχει δικαίωμα να τους προσπεράσει.
    Life begins at 45°.

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της KotsosDR
    Εγγραφή
    23/06/2012
    Μηνύματα
    1.112
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Το έγραψα εγώ, αλλά όχι τόσο ευγενικά.

    Πέρα από όλα αυτά, ο νο1 κανόνας που διέπει όλους τους ΚΟΚ του πλανήτη είναι ότι ΠΟΤΕ δε δυσχεραίνεις την κυκλοφορία των υπολοίπων (εφόσον υπάρχει εναλλακτική, φυσικά). Απλά ορισμένοι αυτοχρίζονται σερίφηδες του δρόμου και θεωρούν ότι αν κινούνται εντός ορίων ταχύτητας, κανένας δεν έχει δικαίωμα να τους προσπεράσει.
    Έχει δικαίωμα φυσικά , όσο και να πάει αντίθετα σε μονόδρομο , να οδηγήσει στη ΛΕΑ, να περάσει κόκκινο κτλ...

    Πριν με χαρακτηρίσει κάποιος καθώς πρέπει κτλ ,να πω ότι δεν ειμαι από το Μπάκιγχαμ , Έλληνας είμαι
    Αλλά λίγη αυτοκριτική ποτέ δεν βλαπτει

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Σωστή και ασφαλής οδήγηση στην πόλη.
    από requiem στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 12/04/2008, 21:11
  2. Οδήγηση στην Αττική οδό
    από ktmtasos στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2006, 12:43
  3. στην αριστερή πινέζα .....
    από wild_cat/anima στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 20/12/2005, 15:03
  4. Οδήγηση στην βροχή
    από maverick26 στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 19/11/2005, 00:25
  5. Οδήγηση στην πόλη και υπομονή
    από SnakeMJK στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 13/07/2005, 15:17

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF