Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 64

Θέμα: οδηγηση στην αριστερη λωριδα

  1. #46
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.067
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KotsosDR Προβολή μηνύματος
    Έχει δικαίωμα φυσικά , όσο και να πάει αντίθετα σε μονόδρομο , να οδηγήσει στη ΛΕΑ, να περάσει κόκκινο κτλ...
    Ακριβώς. Και είναι στο χέρι της Τροχαίας να κάνει κάτι γι'αυτό, όχι στο δικό σου ή του καθενός. Η δική σας υποχρέωση είναι να κάνετε στην άκρη γιατί είστε πιο αργοί. Τώρα, αν θεωρείς ότι το να πηγαίνεις αντίθετα σε μονόδρομο ή να παραβιάζεις φανάρι είναι το ίδιο επικίνδυνο με το να κινείσαι με 120+ στην άδεια αριστερή λωρίδα, οκ, ο καθένας έχει την κρίση του και πορεύεται με αυτή.
    Life begins at 45°.

  2. #47
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της KotsosDR
    Εγγραφή
    23/06/2012
    Μηνύματα
    1.112
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Ακριβώς. Και είναι στο χέρι της Τροχαίας να κάνει κάτι γι'αυτό, όχι στο δικό σου ή του καθενός. Η δική σας υποχρέωση είναι να κάνετε στην άκρη γιατί είστε πιο αργοί. Τώρα, αν θεωρείς ότι το να πηγαίνεις αντίθετα σε μονόδρομο ή να παραβιάζεις φανάρι είναι το ίδιο επικίνδυνο με το να οδηγείς με 110+ στην άδεια αριστερή λωρίδα, οκ, ο καθένας έχει την κρίση του και πορεύεται με αυτή.
    Tα ορφανά πορεύονται , κι' οι χήρες κονομιούνται
    Ξαναλέω μπορεί να πηγαίνω και με 200 στην Αττική , δεν θα πώ όμως οτι είναι νόμιμο ή σωστό βρίζοντας αυτόν που τηρεί το όριο , ας πηγαίνει όπου θέλει ....

    Εντάξει κανά καντήλι μπορεί να φάει ... αλλά δεν θα το παίξω Ευρωπαίος μετά να πώ τον άλλο τσομπάνο Ελληναρά γιατί προφανώς εγώ είμαι ο δεύτερος ...

  3. #48
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.067
    Δεν είπε κανείς είναι ότι είναι νόμιμο ή σωστό. Αυτό που λέμε είναι ότι είναι εξίσου παράνομο να μένεις κάποιος στην αριστερή λωρίδα ενώ ακολουθεί γρηγορότερος. Δεν είπαμε ότι θα του κάνουμε και μήνυση. Αλλά γίνεται επικίνδυνος και είναι προς όφελος ΟΛΩΝ να κάνει αυτό που πρέπει.
    Life begins at 45°.

  4. #49
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της KotsosDR
    Εγγραφή
    23/06/2012
    Μηνύματα
    1.112
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Δεν είπε κανείς είναι ότι είναι νόμιμο ή σωστό. Αυτό που λέμε είναι ότι είναι εξίσου παράνομο να μένεις κάποιος στην αριστερή λωρίδα ενώ ακολουθεί γρηγορότερος. Δεν είπαμε ότι θα του κάνουμε και μήνυση. Αλλά γίνεται επικίνδυνος και είναι προς όφελος ΟΛΩΝ να κάνει αυτό που πρέπει.
    Φυσικά , αν είναι άδειες οι άλλες 2

  5. #50
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.067
    Ε άρα δε διαφωνούμε.

    Ούτε εγώ είμαι σύμφωνος με αυτούς που πάνε προφυλακτήρα ενώ δεν υπάρχει χώρος δεξιά ή κορνάρουν κάθε 3 δευτερόλεπτα να τους ανοίξουν δρόμο όλοι, γιατί είναι γαμάτοι. Και με πολλές άλλες συμπεριφορές. Αλλά δεν μπορούμε να τα αναλύσουμε όλα εδώ.
    Life begins at 45°.

  6. #51
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της KotsosDR
    Εγγραφή
    23/06/2012
    Μηνύματα
    1.112
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Ε άρα δε διαφωνούμε.

    Ούτε εγώ είμαι σύμφωνος με αυτούς που πάνε προφυλακτήρα ενώ δεν υπάρχει χώρος δεξιά ή κορνάρουν κάθε 3 δευτερόλεπτα να τους ανοίξουν δρόμο όλοι, γιατί είναι γαμάτοι. Και με πολλές άλλες συμπεριφορές. Αλλά δεν μπορούμε να τα αναλύσουμε όλα εδώ.
    Φυσικά και διαφωνούμε , όταν είσαι παράνομος δεν μπορείς να έχεις απαιτήσεις από άλλους παρανόμους ποσό μάλιστα να τους κατακρίνεις , ίδια κατηγορία είσαι , οδηγός που δεν τηρεί τον Κ.Ο.Κ. .-

  7. #52
    non serviam Το avatar του/της kachius
    Εγγραφή
    18/10/2002
    Μηνύματα
    816
    Για τα παρακάτω αναφέρομαι σε συνθήκες κανονικής έως πυκνής κυκλοφορίας, όχι σε "άδειους δρόμους".

    να μένεις κάποιος στην αριστερή λωρίδα ενώ ακολουθεί γρηγορότερος
    Εφόσον ο ίδιος είναι γρηγορότερος από εκείνους που κινούντε δεξιά, δε νομίζω ότι έχει υποχρέωση να ασχοληθεί με τον ανεγκέφαλο που έχει κολήσει στον προφυλακτήρα του.
    Ειδικά δε όταν ο ίδιος κινήται με το όριο ταχύτητας του συγκεκριμένου δρόμου.


    Αλλά γίνεται επικίνδυνος
    Επικίνδυνος γίνεται αυτός που κινούμενος με πχ 120χμλ/ώρα νομίζει ότι έχει το όχημα και τα αντανακλαστικά να αντιδράσει στο χρόνο που απαιτούν τα 0,5μέτρα ασφαλείας που έχει αφήσει από τον μπροστινό του,
    στον οποίο δε σκόπιμα προκαλεί (ενδεχομένως) έντονο στρες (ειδικά όταν το κάνει σε κάποιον που θεωρεί και κακό οδηγό, εκτός από επικίνδυνος είναι και αρκετά ηλίθιος)

    Tα ίδια ισχύουν και κατά τη διήθηση : έχει κίνηση και ανάμεσα στις λωρίδες πάει κάποιος πιο αργά από εσένα;
    Αν έχει χώρο, καλό θα ήταν να σε αφήσει να περάσεις.
    Αν δεν υπάρχει χώρος, δεν έχει καμμία υποχρέωση να σταματήσει/κόψει το ρυθμό του γιατί εσύ θες να πας πιο γρήγορα.
    Πιες ξύδι και περίμενε να βρεις/βρει χώρο : έχει κίνηση και την έχει για όλους, όχι για τους άλλους εκτός από εσένα!
    Ξέρω από βέσπα!

  8. #53
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.489
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kachius Προβολή μηνύματος
    Εφόσον ο ίδιος είναι γρηγορότερος από εκείνους που κινούντε δεξιά, δε νομίζω ότι έχει υποχρέωση να ασχοληθεί με τον ανεγκέφαλο που έχει κολήσει στον προφυλακτήρα του.
    ok, βρήκαμε τον πρώτο που επιτηρεί τη νομοθεσία.

    Άλλος;

  9. #54
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    ok, βρήκαμε τον πρώτο που επιτηρεί τη νομοθεσία.

    Άλλος;
    Εγώ οδηγώ πάντα στην ΛΕΑ που είναι σχεδόν πάντα άδεια είναι και δεξιά και δεν ενοχλώ κανέναν .....
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  10. #55
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Αν οι λωρίδες δεξιά είναι κατειλημμένες, κάνω το ίδιο. Αν υπάρξει επαρκές, ασφαλές κενό, πηγαίνω δεξιά.

    Επίσης σε ώρες αιχμής, σε κεντρικούς δρόμους με δύο λωρίδες ανά κατεύθυνση είμαι αριστερά με το όριο ταχύτητας, διότι στη δεξιά λωρίδα κινούνται με χαμηλότερη ταχύτητα όσοι πετάγονται από STOP ή όσοι στρίβουν σε κάθετους δρόμους. Με τον τρόπο αυτό διευκολύνω και όσους θέλουν να εισέλθουν στη ροή. Εννοείται ότι υπάρχουν παράνομοι που ενοχλούνται επειδή δεν μπορούν π.χ. να πάνε με 100km/h εντός αστικού ιστού με όριο 50 km/h, αλλά προτεραιότητα είναι η ασφάλεια των νόμιμων. Σε δρόμους που δεν τίθεται τέτοιο θέμα, όπως ο περιφερειακός, προφανώς είμαι συνέχεια δεξιά και αφήνω τους άλλους να τρέχουν όσο θέλουν.

    Δεν μπορεί η παράνομη επιθυμία κάποιου να περιορίζει τη νόμιμη και ασφαλή μετακίνηση των υπολοίπων.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  11. #56
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.369
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Αν οι λωρίδες δεξιά είναι κατειλημμένες, κάνω το ίδιο. Αν υπάρξει επαρκές, ασφαλές κενό, πηγαίνω δεξιά.

    Επίσης σε ώρες αιχμής, σε κεντρικούς δρόμους με δύο λωρίδες ανά κατεύθυνση είμαι αριστερά με το όριο ταχύτητας, διότι στη δεξιά λωρίδα κινούνται με χαμηλότερη ταχύτητα όσοι πετάγονται από STOP ή όσοι στρίβουν σε κάθετους δρόμους. Με τον τρόπο αυτό διευκολύνω και όσους θέλουν να εισέλθουν στη ροή. Εννοείται ότι υπάρχουν παράνομοι που ενοχλούνται επειδή δεν μπορούν π.χ. να πάνε με 100km/h εντός αστικού ιστού με όριο 50 km/h, αλλά προτεραιότητα είναι η ασφάλεια των νόμιμων. Σε δρόμους που δεν τίθεται τέτοιο θέμα, όπως ο περιφερειακός, προφανώς είμαι συνέχεια δεξιά και αφήνω τους άλλους να τρέχουν όσο θέλουν.

    Δεν μπορεί η παράνομη επιθυμία κάποιου να περιορίζει τη νόμιμη και ασφαλή μετακίνηση των υπολοίπων.
    Απ ότι διαβάζω εδώ μέσα πάντως
    πας κόντρα επιτάφιο τη Μ Παρασκευή και σε περνάει
    οπότε τι αριστερά και δεξιά με λες?
    Σπίτι πλέι στέισΟΝ και είσαι αρχηγός.
    Δεν ενοχλείς καθόλου !

  12. #57
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Parking Προβολή μηνύματος
    Απ ότι διαβάζω εδώ μέσα πάντως
    πας κόντρα επιτάφιο τη Μ Παρασκευή και σε περνάει
    οπότε τι αριστερά και δεξιά με λες?
    Σπίτι πλέι στέισΟΝ και είσαι αρχηγός.
    Δεν ενοχλείς καθόλου !
    Αν ο επιτάφιος το πηγαίνει "τάφος", με περισσότερα από 50 km/h, κάνω δεξιά για να περάσει.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  13. #58
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.489
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Αν οι λωρίδες δεξιά είναι κατειλημμένες, κάνω το ίδιο. Αν υπάρξει επαρκές, ασφαλές κενό, πηγαίνω δεξιά.

    Επίσης σε ώρες αιχμής, σε κεντρικούς δρόμους με δύο λωρίδες ανά κατεύθυνση είμαι αριστερά με το όριο ταχύτητας, διότι στη δεξιά λωρίδα κινούνται με χαμηλότερη ταχύτητα όσοι πετάγονται από STOP ή όσοι στρίβουν σε κάθετους δρόμους. Με τον τρόπο αυτό διευκολύνω και όσους θέλουν να εισέλθουν στη ροή. Εννοείται ότι υπάρχουν παράνομοι που ενοχλούνται επειδή δεν μπορούν π.χ. να πάνε με 100km/h εντός αστικού ιστού με όριο 50 km/h, αλλά προτεραιότητα είναι η ασφάλεια των νόμιμων. Σε δρόμους που δεν τίθεται τέτοιο θέμα, όπως ο περιφερειακός, προφανώς είμαι συνέχεια δεξιά και αφήνω τους άλλους να τρέχουν όσο θέλουν.

    Δεν μπορεί η παράνομη επιθυμία κάποιου να περιορίζει τη νόμιμη και ασφαλή μετακίνηση των υπολοίπων.
    Να και ο δεύτερος.

    Άλλος;

  14. #59
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    Να και ο δεύτερος.

    Άλλος;

    Όλοι οι Δ και Ζ. Ξεχνάω κανέναν;
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  15. #60
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    Να και ο δεύτερος.

    Άλλος;
    Εσύ ίσως;
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Σωστή και ασφαλής οδήγηση στην πόλη.
    από requiem στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 12/04/2008, 21:11
  2. Οδήγηση στην Αττική οδό
    από ktmtasos στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2006, 12:43
  3. στην αριστερή πινέζα .....
    από wild_cat/anima στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 20/12/2005, 15:03
  4. Οδήγηση στην βροχή
    από maverick26 στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 19/11/2005, 00:25
  5. Οδήγηση στην πόλη και υπομονή
    από SnakeMJK στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 13/07/2005, 15:17

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF