Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 36

Θέμα: Νέα οδηγός! Help

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/05/2021
    Μηνύματα
    18

    Νέα οδηγός! Help

    Καλησπέρα!
    Όπως λέει και ο τίτλος, είμαι νέα οδηγός μηχανης (suzuki sv650), με πρότερη εμπειρία 2χρονια παπί. Έχω οδηγήσει μηχανή μόνο στα μαθήματα για το δίπλωμα κ 4-5 ώρες τη δική μου που μόλις απέκτησα...
    Θέμα κατά την οδήγηση ιδιαίτερο δεν έχω, είναι αρκετά φιλική κ θα τη μάθω σταδιακά... το πρόβλημα μου είναι το βάρος της και ο χειρισμός της σε στάσιμες καταστάσεις ή σε κανένα απότομο σβήσιμο (πχ φανάρι). Για παρκάρισμα δε το συζητώ, γελάει ο κόσμος... Πατάω στις μύτες (χαμηλωμένη ήδη η μηχανή) αλλά κ λίγο καλύτερα να πατούσα δε θα άλλαζε κάτι με 200κιλα που είναι.
    Για να μη το κουράζω άλλο, η άποψη του στυλ "πάρε μια ελαφριά μικρή" δε μου αρκεί διοτι δεν είμαι ο πρώτος άνθρωπος που έχει αντίστοιχο θέμα "της αρχής".

    Θα ήθελα αν εχετε να μου προτείνετε κάποια σχολή που να με μάθει την ισορροπία της μηχανής κ τη διαχείριση του βάρους της... δε ξέρω αν κάτι τέτοιο θα γινόταν με το σεμινάριο του Χουντρα ή αν μπορώ να πάω κάπου αλλού.

    Ευχαριστώ!!!

  2. #2
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Καλησπέρα.

    Για στατικό έλεγχο και μανούβρες της μηχανής χρειάζεσαι έναν καλό δάσκαλο από σχολή οδηγών. Αν δεν σε ικανοποίησε ο δικός σου, απλά κοίτα κάποιον άλλον στην περιοχή σου και ζήτα να σου δείξει σε μάθημα αυτό που σε ενδιαφέρει.

    Είναι λογικό να σε δυσκολεύουν στην αρχή τέτοιοι ελιγμοί. Με τον καιρό θα μάθεις και πώς να σταθμεύεις προνοητικά τη μοτοσυκλέτα σου, όταν υπάρχει κλίση στο έδαφος, ώστε να μη δυσκολεύεσαι να τη βγάλεις μετά.

    Πολύ όμορφο το SV650, ειδικά σε μπλε-άσπρο χρώμα. Καλό για μετάβαση σε μεσαίου κυβισμού μηχανή από παπί.

    Για οδήγηση σε πόλη, θεωρώ καλό αυτό το σεμινάριο, αλλά δεν ξέρω αν γίνεται ακόμη.
    https://www.rideit.gr/seminars/scoot...s-apeftheinete
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 08/10/2023 στις 23:01.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  3. #3
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.062
    Κορίτσι μου η φύση δεν κάνει διακρίσεις και άλματα για κανέναν.Απλα είσαι ακατάλληλη για αυτήν την μηχανή όπως και η ίδια μας περιγράφεις.Κανενα σχολείο δεν θα σε μάθει να ισορροπείς με ασφάλεια όταν πατάς ελάχιστα με τις μύτες,ούτε θα σου δυναμώσει τους μύες λόγω σωματότυπου που απ' τα συμφραζόμενα μάλλον είναι της κατηγορίας "Μινιόν". Σίγουρα με τον καιρό θα βελτιωθείς στην συγκεκριμένη μηχανή, άλλα δεν σου εγγυάται κανείς ότι θα το κάνεις αναίμακτα και αβροχοις ποσιν.Μαλλον ξεκίνησες λάθος και με μεγάλο ρίσκο.

  4. #4
    Μέλος Το avatar του/της Vassilis
    Εγγραφή
    16/11/2021
    Μηνύματα
    293
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από eri87 Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα!
    Όπως λέει και ο τίτλος, είμαι νέα οδηγός μηχανης (suzuki sv650), με πρότερη εμπειρία 2χρονια παπί. Έχω οδηγήσει μηχανή μόνο στα μαθήματα για το δίπλωμα κ 4-5 ώρες τη δική μου που μόλις απέκτησα...
    Θέμα κατά την οδήγηση ιδιαίτερο δεν έχω, είναι αρκετά φιλική κ θα τη μάθω σταδιακά... το πρόβλημα μου είναι το βάρος της και ο χειρισμός της σε στάσιμες καταστάσεις ή σε κανένα απότομο σβήσιμο (πχ φανάρι). Για παρκάρισμα δε το συζητώ, γελάει ο κόσμος... Πατάω στις μύτες (χαμηλωμένη ήδη η μηχανή) αλλά κ λίγο καλύτερα να πατούσα δε θα άλλαζε κάτι με 200κιλα που είναι.
    Για να μη το κουράζω άλλο, η άποψη του στυλ "πάρε μια ελαφριά μικρή" δε μου αρκεί διοτι δεν είμαι ο πρώτος άνθρωπος που έχει αντίστοιχο θέμα "της αρχής".

    Θα ήθελα αν εχετε να μου προτείνετε κάποια σχολή που να με μάθει την ισορροπία της μηχανής κ τη διαχείριση του βάρους της... δε ξέρω αν κάτι τέτοιο θα γινόταν με το σεμινάριο του Χουντρα ή αν μπορώ να πάω κάπου αλλού.

    Ευχαριστώ!!!
    Δεν ξέρω αν σου το είχε δείξει ο δάσκαλος σου αλλά όταν είσαι κάτω για να την κουνήσεις στηρίζεις το σώμα σου στο ντεπιζοτο και σπρώχνεις μπροστά χρησιμοποιώντας αυτό μαζί με τα χέρια σου. Επίσης για να την πας προς τα πίσω, στηρίζεις το πίσω μέρος του σώματος στην σέλα και σπρώχνεις προς τα πίσω. Όταν είσαι πάνω στην μηχανή δυστυχώς δεν ξέρω αν μπορούν να γίνουν πολλά πράγματα αν τώρα πατάς πολύ οριακά στις μύτες. Το να πατάς καλύτερα πάντως βοηθάει παρά πολύ να σώσεις στατικές πτώσεις.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Xlitos
    Εγγραφή
    14/07/2003
    Μηνύματα
    900
    Καταρχην καλοταξιδη η μοτο.

    Σεμιναριο του Χουντρα θα ηταν οτι πρεπει.

    Ειναι 200 κιλα το sv?Δε του φαινεται.

    Κοιτα και η αδερφη μου κοντουλα και αδυνατη ειναι...ειχε street triple 675 στις μυτες παταγε και το καταφερνε...ειχε μπει και πιστα και πηγαινε καλα...Θεληση να υπαρχει και ολα γινονται.Απλα το triumph ηταν αρκετα πιο ελαφρυ,κανα 180αρι κιλα νομιζω.
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων 62142_1568455203770_8383701_n.jpg‎  

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/05/2021
    Μηνύματα
    18
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vassilis Προβολή μηνύματος
    Δεν ξέρω αν σου το είχε δείξει ο δάσκαλος σου αλλά όταν είσαι κάτω για να την κουνήσεις στηρίζεις το σώμα σου στο ντεπιζοτο και σπρώχνεις μπροστά χρησιμοποιώντας αυτό μαζί με τα χέρια σου. Επίσης για να την πας προς τα πίσω, στηρίζεις το πίσω μέρος του σώματος στην σέλα και σπρώχνεις προς τα πίσω. Όταν είσαι πάνω στην μηχανή δυστυχώς δεν ξέρω αν μπορούν να γίνουν πολλά πράγματα αν τώρα πατάς πολύ οριακά στις μύτες. Το να πατάς καλύτερα πάντως βοηθάει παρά πολύ να σώσεις στατικές πτώσεις.
    Ναι γνωρίζω αυτό τον τρόπο κ μόνο "δίπλα από τη μηχανή" μπορώ να την παρκάρω... εστω αργααα κ σταθερά

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/05/2021
    Μηνύματα
    18
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα.


    Για οδήγηση σε πόλη, θεωρώ καλό αυτό το σεμινάριο, αλλά δεν ξέρω αν γίνεται ακόμη.
    https://www.rideit.gr/seminars/scoot...s-apeftheinete
    Τουλάχιστον ψάχνοντας αυτό, βρήκα τη σχολή που το έκανε ������

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Xlitos Προβολή μηνύματος
    Καταρχην καλοταξιδη η μοτο.

    Σεμιναριο του Χουντρα θα ηταν οτι πρεπει.

    Ειναι 200 κιλα το sv?Δε του φαινεται.

    Κοιτα και η αδερφη μου κοντουλα και αδυνατη ειναι...ειχε street triple 675 στις μυτες παταγε και το καταφερνε...ειχε μπει και πιστα και πηγαινε καλα...Θεληση να υπαρχει και ολα γινονται.Απλα το triumph ηταν αρκετα πιο ελαφρυ,κανα 180αρι κιλα νομιζω.
    Ευχαριστώ!
    Ναι είναι 200κιλα... δε νομίζω να μου έκανε μεγάλη διαφορά τα 20κιλα πιο λίγο, ούτε καν το να πατούσα καλά κάτω... είμαι κάτω από 50 κιλά ������
    Συμφωνώ πως η θέληση κ η εξάσκηση είναι το παν απλά ψάχνω οποίο τρόπο μπορώ να βοηθηθω κ να αποφύγω πεσιματα όσο είναι δυνατόν.

    Αν έχει κάνει κάποιος το σεμινάριο του Χουντρα θα ήθελα να μου πει κατά πόσο θα με βοηθούσε στη φάση που είμαι ή είναι για λίγο αργότερα καλύτερα να το κάνω;

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    548
    Το σχολείο του Χούντρα θα σε βοηθήσει.

    Το λάθος που κάνεις είναι ότι προσπαθείς να στρίψεις - ισορροπίσεις την μηχανή με το βάρος του σώματος σου, αφού έτσι έμαθες και συνήθισες με το παπάκι.

    Εκεί θα μάθεις να χειρίζεσαι την μηχανή με το τιμόνι που απαιτεί ελάχιστη δύναμη.

  9. #9
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.062
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από eri87 Προβολή μηνύματος
    είμαι κάτω από 50 κιλά ������
    Είμαι 1,85 - 140 κιλά και οδηγώ μηχανή 210 κιλών, και πάνω από 45 χρόνια μηχανές,και παλι μου έπεσε σε πολύ κλειστή ανηφορική στροφή σε γκαράζ με 3 χιλιόμετρα επειδή μου έσβησε.
    Είσαι κάτω από 50 κιλα ,φαντάζομαι με ύψος κάτω από 1,60 σε μια μηχανή 200 κιλών και με εμπειρία παπιου.Κρινε μόνη σου.Καλη και ασφαλή συνέχεια να έχεις.

  10. #10
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.124
    Όπως τα λένε παραπάνω, διαφορετική διαχείριση και σχολείο. Καλως ήρθες στις ωραίες μοτό με νόημα

    Mη νομίζεις και οι ψηλότεροι πολύ συχνά επιλέγουμε μοτοσυκλέτες στα όρια μας για καθημερινές.
    Έχε υπόψιν ότι παρκάρουμε κοιτώντας την ανηφόρα (ποτέ την κατηφόρα) και συνέχισε να βολτάρεις.

  11. #11
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.696
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από eri87 Προβολή μηνύματος
    [...]
    το πρόβλημα μου είναι το βάρος της και ο χειρισμός της σε στάσιμες καταστάσεις ή σε κανένα απότομο σβήσιμο (πχ φανάρι). Για παρκάρισμα δε το συζητώ, γελάει ο κόσμος... Πατάω στις μύτες (χαμηλωμένη ήδη η μηχανή) αλλά κ λίγο καλύτερα να πατούσα δε θα άλλαζε κάτι με 200κιλα που είναι.
    To βάρος και ο χειρισμός στη στάση, ή στο απότομο σβήσιμο όταν πας να ξεκινήσεις, και ιδιαίτερα αν η εκκίνηση και το σβήσιμο είναι με το τιμόνι στριμμένο, είναι challenging για όλους μας.
    Το ίδιο ισχύει και για τη στάθμευση.
    Τα πράματα γίνονται ακόμα πιο δύσκολα όσο αυξάνεται η διαφορά βάρους μηχανής – αναβάτη.
    Όλα όμως έρχονται στα ίσα τους με την εμπειρία.

    Λίγη περισσότερη προσοχή στην αρχή και όλα θα πάνε μια χαρά.

    Σωστή και λάθος μηχανή για να ξεκινήσει κανείς, δεν υπάρχει. Το θέμα είναι οι χειρισμοί.
    Το μηχανάκι που επέλεξες είναι μια χαρά, απλά θα πρέπει να το συνηθίσεις.
    Τσαμπουκά θέλει.

    Σχετικά με το σχολείο, όσο πιο σύντομα το κάνεις, τόσο καλύτερα είναι γιατί θα δεν θα έχεις υιοθετήσει λάθος συνήθειες.

    Καλώς ήρθες!
    Τελευταία τροποποίηση από harris_x; 09/10/2023 στις 08:40.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.749
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από eri87 Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα!
    Όπως λέει και ο τίτλος, είμαι νέα οδηγός μηχανης (suzuki sv650), με πρότερη εμπειρία 2χρονια παπί. Έχω οδηγήσει μηχανή μόνο στα μαθήματα για το δίπλωμα κ 4-5 ώρες τη δική μου που μόλις απέκτησα...
    Θέμα κατά την οδήγηση ιδιαίτερο δεν έχω, είναι αρκετά φιλική κ θα τη μάθω σταδιακά... το πρόβλημα μου είναι το βάρος της και ο χειρισμός της σε στάσιμες καταστάσεις ή σε κανένα απότομο σβήσιμο (πχ φανάρι). Για παρκάρισμα δε το συζητώ, γελάει ο κόσμος... Πατάω στις μύτες (χαμηλωμένη ήδη η μηχανή) αλλά κ λίγο καλύτερα να πατούσα δε θα άλλαζε κάτι με 200κιλα που είναι.
    Για να μη το κουράζω άλλο, η άποψη του στυλ "πάρε μια ελαφριά μικρή" δε μου αρκεί διοτι δεν είμαι ο πρώτος άνθρωπος που έχει αντίστοιχο θέμα "της αρχής".

    Θα ήθελα αν εχετε να μου προτείνετε κάποια σχολή που να με μάθει την ισορροπία της μηχανής κ τη διαχείριση του βάρους της... δε ξέρω αν κάτι τέτοιο θα γινόταν με το σεμινάριο του Χουντρα ή αν μπορώ να πάω κάπου αλλού.

    Ευχαριστώ!!!
    Ενα απλό κόλπο για αρχή. Οταν θέλεις να κάνεις στατικούς ελιγμούς με την μοτοσυκλέτα, π.χ. παρκάρισμα, βάλε πλαινό σταντ και κατέβα από την μηχανή. Πιάστην με τα χέρια από το τιμόνι από το πλάι, από την μεριά του στάντ, και μανουβράρισέ την όπου εσύ θέλεις. Θα δεις ότι με εσένα στο πλάι και όχι πάνω στην μοτοσυκλέτα, μπορείς να ασκήσεις πολύ μεγαλύτερη δύναμη. Λογικό αφού τα πόδια σου πατάνε πλήρως στο έδαφος.

    Κάνε πρόβες με κάποιον φίλο σου standby να την πιάσει άμα πάει να σου φύγει, και πολύ γρήγορα θα κάνεις ότι γουστάρεις.

    Το σχολείο του Χούντρα, σε μαθαίνει να ασκείς δύναμη στο τιμόνι για να στρίψεις, που να φρενάρεις πριν την στροφή, την σειρά κινήσεων για να στρίψεις και τις γραμμές σε μια στροφή. ΟΛΑ αυτά, χρήσιμα δεν λέω, αλλά δεν βλέπω κάποια σχέση με αυτό που ρωτάς άμεσα εσύ.
    Τελευταία τροποποίηση από telegonos; 09/10/2023 στις 08:45.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  13. #13
    Μέλος Το avatar του/της Vassilis
    Εγγραφή
    16/11/2021
    Μηνύματα
    293
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από eri87 Προβολή μηνύματος
    Τουλάχιστον ψάχνοντας αυτό, βρήκα τη σχολή που το έκανε ������



    Ευχαριστώ!
    Ναι είναι 200κιλα... δε νομίζω να μου έκανε μεγάλη διαφορά τα 20κιλα πιο λίγο, ούτε καν το να πατούσα καλά κάτω... είμαι κάτω από 50 κιλά ������
    Συμφωνώ πως η θέληση κ η εξάσκηση είναι το παν απλά ψάχνω οποίο τρόπο μπορώ να βοηθηθω κ να αποφύγω πεσιματα όσο είναι δυνατόν.

    Αν έχει κάνει κάποιος το σεμινάριο του Χουντρα θα ήθελα να μου πει κατά πόσο θα με βοηθούσε στη φάση που είμαι ή είναι για λίγο αργότερα καλύτερα να το κάνω;
    Χούντρας έχει κάποια μαθήματα για συνθήκες 0-20 χλμ/ω. Ρίξε μια ματιά. Ίσως είναι καλή ιδέα να ξεκινήσεις από εκεί και εννοείται κάνε και τα κλασσικά riding school levels.

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/05/2021
    Μηνύματα
    18
    Telegonos ακριβώς αυτό προσπαθώ να κανω με το παρκάρισμα κ την πρόβα που λες με κάποιον φίλο.
    Για τα σεμινάρια του Χουντρα τα κλασικά θα το κοιτάξω αργοτερα, εκτός αν βρω κάτι για την τωρινή μου ανάγκη.

    Σίγουρα θέλει γενικά εξάσκηση κ εμπειρία, σίγουρα μπορεί να συμβούν πολλά, απλά αυτό που ήθελα να με βοηθήσει κάποιος είναι να μου δείξει στη πράξη δύο πράγματα που θα μάθω ούτως η άλλως με το καιρό, αλλά να γίνει πιο ανώδυνα. Κοιτάζω μεν κ βίντεο που κυκλοφορούν όμως το live είναι αλλιώς.

    Ακόμα δεν αποθαρρύνομαι, θα προσπαθησω... ευχαριστώ για τις απαντήσεις και αν κάποιος έχει να προσθέσει κάτι, πολύ ευχαρίστως!

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    12/09/2005
    Μηνύματα
    976
    Σίγουρα μποτάκια μηχανής με πλέον μεγάλο πάτο για να σου δώσει όσα παραπάνω cm γίνεται.

    "Σκάψιμο" λίγο τη σέλα σε έναν ταπετσέρη/ειδικό , να κερδίσεις και απο εκεί.

    Απο εκεί και πέρα , βιώνεις εμπειρίες και προσπαθείς να σκεφτείς

    Π.χ σε κατηφόρα , κατάλαβα με το δύσκολο τρόπο να μην ξαναφήσω ένα Honda Shadow 400 230 κιλών με τη μούρη προς τη κατηφόρα.
    παρκαρισμένο ανάμεσα σε αυτοκίνητα.
    Έπρεπε να το τραβήξω έξω και κόντρα στην ανηφόρα και ήταν απο τα δυσκολότερα πράγματα που έκανα στη ζωή μου και ακύρωσα τη δυνατότητα να ξεπαρκάρω με το κινητήρα.

    Η επιτόπου αναστροφή σε κατηφόρα , επίσης θέλει σχέδιο και προσοχή, όπως είπε ο φίλος πιο πάνω.

    Στις μανούβρες επιτόπιες, απαλούς , λεπτούς χειρισμούς όσο είσαι πάνω.
    Η ιδέα που έδωσε ο telegonos, δεν είναι κακή : στέκεσαι δίπλα στη μηχανή και κάνεις τις μανούβρες που πρέπει.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Νέα οδηγός (1,60 :/ )
    από Katerina96 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 102
    Τελευταίο μήνυμα: 09/05/2018, 07:17
  2. Καινουργιος οδηγος (HELP NEEDED !!)
    από DiPes στο forum Μετατροπές (Customizing)
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 01/09/2014, 15:05
  3. Νέα Οδηγός-Τι να οδηγήσω βρε παιδια;;;
    από EphieK στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 96
    Τελευταίο μήνυμα: 25/05/2012, 11:36
  4. Νέα οδηγός
    από Bowleno στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 15/10/2010, 19:02
  5. η νεα οδηγος των Gp στη Honda....
    από sotpag στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 31/01/2006, 09:16

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF