Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 20

Θέμα: ΚΑΜΕΝΗ ΟΘΟΝΗ ΚΟΝΤΕΡ

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/02/2020
    Μηνύματα
    3

    ΚΑΜΕΝΗ ΟΘΟΝΗ ΚΟΝΤΕΡ

    Καλησπέρα σε όλους, πρόσφατα ανακάλυψα ότι για να περάσω ΚΤΕΟ θα πρέπει η οθόνη του κοντέρ να είναι καθαρή και να φαίνονται χιλιόμετρα. Δυστυχώς το δικό scooter, Aprillia Sportcity 125 , μοντέλο του 2007 εδώ και 2 χρόνια άρχισε να είναι θαμπό , χωρίς κανείς να μου αναφέρει το εν λόγω θέμα. Τώρα που έφτασε η στιγμή για ΚΤΕΟ κατάλαβα ότι δεν έπρεπε να το είχα αφήσει, μιας και είναι προϋπόθεση για να μου το περάσουν. Το ιστορικό το αναγράφω για τυχόν άλλους χρήστες να το έχουν στα υπόψιν, λόγω ευαισθησίας στα digital κοντέρ και λόγω μεγάλης ηλιοφάνειας δυστυχώς χαλάνε εκτός αν τα προστατεύεται με κάποιο πανάκι ή το έχετε σε πάρκινγκ. Παράλληλα, ρώτησα για αλλαγή κοντέρ στην αντιπροσωπεία και το κόστος μόνο του κοντέρ είναι στα 300€, δεν υπάρχει άλλη λύση π.χ. ιμιτασιόν. Μήπως γνωρίζει κανείς κανένα ηλεκτρολόγο που μπορεί να το επισκευάσει στην Αθήνα? και αν είχε και κάποια εμπειρία ακόμη καλύτερα? ευχαριστώ εκ των προτέρων!

  2. #2
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Επειδή δεν είμαι 100% σίγουρος ότι κατάλαβα σωστά, πήγες σε ΚΤΕΟ και σου είπαν ότι δεν περνάς διότι δε φαίνεται αρκετά το κοντέρ, ή απλά υποθέτεις ότι δεν περνάει;

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.369
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Επειδή δεν είμαι 100% σίγουρος ότι κατάλαβα σωστά, πήγες σε ΚΤΕΟ και σου είπαν ότι δεν περνάς διότι δε φαίνεται αρκετά το κοντέρ, ή απλά υποθέτεις ότι δεν περνάει;
    Πήγε ένας φίλος με παπί προχτές που είχε αλλάξει κοντέρ και του ζήτησαν χαρτιά αγοράς και μηχανικού με τα χλμ
    Δεν τα είχε δεν πέρασε.

  4. #4
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.121
    Παθών με το κοντέρ, ήμουν τυχερός και ο μηχανικός μου έδωσε ένα κοντέρ με χαλασμένη πλακέτα μου το χάρισε τα πήγα σε έναν ηλεκτρονικό γνωστό μου και του έβαλε την δική μου πλακέτα.
    Να ξέρεις η οθόνη ΔΕΝ βγαίνει για να μπει άλλη χωρίς να σπάσει... Το φαινόμενο οφείλεται στην υγρασία που περνάει στο κοντέρ και η οποία όταν πάει να διαφύγει ανεβαίνει στο τζάμι του κοντέρ και αυτό σε συνδυασμό με τις ακτίνες του ηλίου δημιουργεί φακό και καίει την οθόνη...
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  5. #5
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.309
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Parking Προβολή μηνύματος
    Πήγε ένας φίλος με παπί προχτές που είχε αλλάξει κοντέρ και του ζήτησαν χαρτιά αγοράς και μηχανικού με τα χλμ
    Δεν τα είχε δεν πέρασε.
    το κτεο που περασε ο φιλος σου εκανε του κεφαλιου του.. αν δεν υπηρχε αλλο θεμα στο μηχανακι τοτε κακως και παρανομα τον εκοψαν
    εγω τη μιχανη τη μικρη που εχω αλλαξει πινακα λογο τρακαρισματος και απο 85000 χλμ στον προηγουμενο ελεγχο τωρα εδειχνε 6000, πριν 20
    μερες που περασε δεν μου ειπαν απολυτως τιποτα..

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Ωχ... Λέτε να έχω θέμα ?
    Εδώ και 4-5 χρόνια χάλασε το σύστημα που είναι στον τροχό και δίνει κίνηση στην ντίζα του κοντέρ ("σαλίγκαρος", "κόκκαλο" - κάπως έτσι λέγεται στη αργκό των μηχανικών) στο Kriss115.
    Επειδή δεν είχα και καμιά σκορδοκαίλα για το θέμα δεν το έφτιαξα με αποτέλεσμα από τότε το κοντέρ να είναι νεκρό-διακοσμητικό. Από τότε όμως πέρασα 2 ΚΤΕΟ με το κοντέρ να γράφει τα ίδια χιλιόμετρα χωρίς πρόβλημα...Τώρα άμα πάω να περάσω θα έχω πρόβλημα - τι άλλαξε δηλαδή ?
    Τελευταία τροποποίηση από THEOD; 15/02/2020 στις 06:26.

  7. #7
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Τους λείπουν τα λεφτά σου. Γράψε τους στα @@ σου και πες τους να το σημειώσουν και να τελειώνει η υπόθεση.
    Αν αρνηθούν ζήτησε τους να σου δείξουν γραπτώς τον νόμο και την παράγραφο που αναφέρει τι κάνουν σε αυτή την περίπτωση.

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Theod ατερμονας (κοχλιας) λέγεται το παπαρακι κάτω. Η φθηνότερη λύση αν δεν μπορείς να βρεις ή να το επισκευάσεις είναι να το καταργήσεις κ να βάλεις πρόχειρα ποδηλατικό κοντέρ.
    Τα χλμ του ποδηλατικού πρέπει να είναι υποτίθεται περισσότερα απ του τελευταίου ελέγχου.
    Οπότε με μια πατεντουλα με τροχό (για στηρίξεις το μαγνητακι) κ κάνα δραπανο να τον γυρίζει φέρνεις τα χλμ εκεί που χρειάζεται

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της strokt up
    Εγγραφή
    06/10/2013
    Μηνύματα
    676
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THEOD Προβολή μηνύματος
    Ωχ... Λέτε να έχω θέμα ?
    Εδώ και 4-5 χρόνια χάλασε το σύστημα που είναι στον τροχό και δίνει κίνηση στην ντίζα του κοντέρ ("σαλίγκαρος", "κόκκαλο" - κάπως έτσι λέγεται στη αργκό των μηχανικών) στο Kriss115.
    Επειδή δεν είχα και καμιά σκροδοκαίλα για το θέμα δεν το έφτιαξα με αποτέλεσμα από τότε το κοντέρ να είναι νεκρό-διακοσμητικό. Από τότε όμως πέρασα 2 ΚΤΕΟ με το κοντέρ να γράφει τα ίδια χιλιόμετρα χωρίς πρόβλημα...Τώρα άμα πάω να περάσω θα έχω πρόβλημα - τι άλλαξε δηλαδή ?
    Ρε συ 3€ κάνει ο ατέρμονας για αυτό. Πιάσε την ντίζα με το δράπανο και γύρνα την 1 λεπτό να γράψει 1-2 χιλιόμετρα και είσαι εντάξει. Αν θυμάμαι καλά αριστερόστροφα θέλει.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από strokt up Προβολή μηνύματος
    Ρε συ 3€ κάνει ο ατέρμονας για αυτό. Πιάσε την ντίζα με το δράπανο και γύρνα την 1 λεπτό να γράψει 1-2 χιλιόμετρα και είσαι εντάξει. Αν θυμάμαι καλά αριστερόστροφα θέλει.
    Αδελφέ δεν ήταν χρηματικό το θέμα... Απλά δεν ασχολήθηκα καν γιατί δεν με ενδιέφερε να λειτουργεί.
    2 κτεο πέρασα από τότε με το κοντέρ αχρηστευμένο και κανένας δεν ανέφερε τίποτα. Που να φανταστώ ότι ξαφνικά θα αρχίσουν να ψάχνουν τέτοια πράγματα....?

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/02/2020
    Μηνύματα
    3
    Και όμως πήγα σε ΚΤΕΟ και μου είπαν ότι δεν περνάω γιατί δεν φαίνεται το κοντέρ!Βάση νέας νομοθεσίας πρέπει να φωτογραφίζουν το κοντέρ για το Υπουργείο (?)

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/02/2020
    Μηνύματα
    3
    Φίλοι/φίλες απλά προς ενημέρωση, γιατί τελικά το κοντέρ έκανε 300€ και για ένα scooter του 2007 είπα να μην τα δώσω. Βρήκα λύση σε ένα φοβερό ηλεκτρολόγο που ειδικεύεται στην επιδιόρθωση κοντέρ, ΧΑΛΑΜΠΑΡΔΑΚΗΣ στην Καλλιθέα, Αγ.Βαρβάρας, με λιγότερα χρήματα. Λειτουργεί κανονικά και ήδη πέρασα και ΚΤΕΟ! ευχαριστώ για τα σχόλια και την ενασχόληση (προσπάθησα να ανεβάσω και φωτό αλλά δεν τα κατάφερα)

  13. #13
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.121
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από NTORIAN Προβολή μηνύματος
    Φίλοι/φίλες απλά προς ενημέρωση, γιατί τελικά το κοντέρ έκανε 300€ και για ένα scooter του 2007 είπα να μην τα δώσω. Βρήκα λύση σε ένα φοβερό ηλεκτρολόγο που ειδικεύεται στην επιδιόρθωση κοντέρ, ΧΑΛΑΜΠΑΡΔΑΚΗΣ στην Καλλιθέα, Αγ.Βαρβάρας, με λιγότερα χρήματα. Λειτουργεί κανονικά και ήδη πέρασα και ΚΤΕΟ! ευχαριστώ για τα σχόλια και την ενασχόληση (προσπάθησα να ανεβάσω και φωτό αλλά δεν τα κατάφερα)
    Για πες και τι ακριβώς έκανε; Άλλαξε την οθόνη μόνο; Κάτι άλλο;
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.369
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mikes Προβολή μηνύματος
    το κτεο που περασε ο φιλος σου εκανε του κεφαλιου του.. αν δεν υπηρχε αλλο θεμα στο μηχανακι τοτε κακως και παρανομα τον εκοψαν
    εγω τη μιχανη τη μικρη που εχω αλλαξει πινακα λογο τρακαρισματος και απο 85000 χλμ στον προηγουμενο ελεγχο τωρα εδειχνε 6000, πριν 20
    μερες που περασε δεν μου ειπαν απολυτως τιποτα..
    επιμένω....

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/07/2021
    Μηνύματα
    1
    Πήγα κ εγώ, και όντως και το δικό μου το κοντέρ που είναι digital, τα δείχνει όλα θαμπά εδώ και 4 χρόνια. Πως είναι πχ ένα αριθμητικό κομποιουτεράκι όταν η μπαταρία έχει αδειάσει και τα δείχνει τα ψηφία όπως να'ναι; κάπως έτσι..
    Αλλά δεν με ενοχλούσε ούτε και ενδιέφερε αυτό.
    Πέραν αυτού, το μηχανάκι είναι σε μια χαρά κατάσταση, και δεν είχε ποτέ πρόβλημα σε ΚΤΕΟ.
    Έπεσα σε ένα τύπο πάντως στο ΚΤΕΟ στο δαχτυλίδι, που μου έλεγε πως "θα την βρω την λύση", και όταν του έλεγα πως κάνει 600ευρώ καινούριο και ΑΝ το έχει η yamaha, μου έλεγε "θα την βρεις την λύση"...

    Το μηχανάκι το έχω από το 2004, πολλά χρόνια, είναι πλήρως λειτουργικό με συντήρηση κάθε 6 μήνες, αλλά δεν προτίθεμαι να αλλάξω το κοντέρ. Έχω και άλλο μεταφορικό μέσο, και αυτό το χρησιμοποιώ για μέσα στην Αθήνα.
    Να ψάξω δλδ, να βρω άλλο κοντέρ για λίγο, με 140.000 χλμ για να περάσω ΚΤΕΟ και να το ξανααλλάξω μου φαίνεται πολύ μεγάλη ταλαιπωρία.
    Δεν μπορώ να καταλάβω το νόμο αυτό... εκτός και αν έπεσα σε περίπτωση, γιατί και ο τύπος εκεί ήταν λίγο κάπως... δεν ήταν κάποιο από τα νεαρά παιδιά που ήταν τόσα χρόνια αλλά ένας που δεν το είχα ξαναδεί.

    Ψάχνω και για κοντέρ από τρίτους, αλλά μέχρι στιγμής δεν έχω βρει κάποιο συμβατό.
    Anyway, θα δείξει...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Νερα στο Κοντερ
    από darkwing στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 06/04/2005, 23:28
  2. Απαντήσεις: 60
    Τελευταίο μήνυμα: 09/01/2005, 14:06
  3. Χαλασμένο κοντέρ
    από sourtaggias στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 06/01/2004, 17:35
  4. Βοηθεια ΣΧετικα Με Κοντερ
    από ctpanoramix στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 20/11/2003, 15:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF