Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 45

Θέμα: Εξωφρενική κατανάλωση σε Funduro st του 00'

  1. #16
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.432
    Δηλαδή στην ζέστη βάζεις πιο ψιλό-αραιό-λεπτό-you name it λάδι κατά τον μάστορα σου;
    porca miseria.

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.409
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Europanx Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστω τους παντες για τις απαντησεις σας!!
    Το να την πουλησω γυρναγε και μενα στο μυαλο μου για μεγαλο διαστημα αλλα πραγματικα εχω ριξει πολυ χρημα για να μαζεψω τα ασυμμαζευτα και .....
    Το ξέρω πως σε στεναχωρώ αλλά κόφτο τώρα
    έχασες όσα έχασες, πήρες το μάθημα σου, πάνε παρακάτω
    (Σκέψου τι έγινε στο ΧΑΑ κάποτε )

  3. #18
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/02/2020
    Μηνύματα
    15
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Parking Προβολή μηνύματος
    Το ξέρω πως σε στεναχωρώ αλλά κόφτο τώρα
    έχασες όσα έχασες, πήρες το μάθημα σου, πάνε παρακάτω
    (Σκέψου τι έγινε στο ΧΑΑ κάποτε )
    Καταλαβαίνω απολύτως το σκεπτικό αλλά τα οικονομικά μου αυτή τη στιγμή επιτρέπουν να πάρω άλλη παρόμοιας κατηγορίας/αμφιβολίας. Καλύτερα να βρω τι έχει να τα δώσω τα έχω επιτέλους κάτι λειτουργικό, παρά να πάρω κάτι που δεν θα ξέρω τι άλλα μαργαριτάρια θα βγάλει.. Όλα αυτά κιόλας δεδομένου ότι βρίσκω και την πουλάω δε λογική τιμή

  4. #19

  5. #20
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.118
    Εξηγήστε λίγο ρε παιδιά, δεν γίνεται να καίει παραπάνω μια μοτοσυκλέτα και να περιμένετε πως θα την στείλει ο ιδιοκτήτης
    γιατί έτσι πιστευουν μερικοί στο ιντερνετ.

    Και να μαθαίνουμε και οι υπόλοιποι, τι έπαθε δηλαδή; στοίχειωσε και ταϊζει το δίδυμο κύλινδρο που χάθηκε στη γέννα;
    Τελευταία τροποποίηση από doctor_john; 15/02/2020 στις 16:53.

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της JasonEV
    Εγγραφή
    30/09/2017
    Μηνύματα
    210
    Να εβαλε 15-30 αντι για 10-40 δυσκολο. Αλλα ετσι και αλλιως το λαδι δεν επηρεαζει την καταναλωση.

  7. #22
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.595
    Αγόρασε άλλο σετ καρπυρατερ που να δουλεύουν καλά. Η διάβασε,δες βιντεάκια και φτιάξε τα δικά σου. Αν έχανε από σωληνάκι ίσως ήταν πυραυλακια και εσωτερική διαρροή. Αν έχανε απ' έξω θα θέλει και φλάντζες λαστιχακια στα μπολ.. το φίλτρο αέρα να είναι καινούριο.με παλιο-βρομικο καίει παραπάνω. Τα μπουζί να μην είναι μαύρα. Αν το λύσεις να δεις το μεγεθος ζιγκλερ και θέση βελωνας αρχικά. Βρες το μανουαλ τις μότο σου. Μέσα λέει τα πάντα. Ίσως και στάθμη φλοτερ αν ο μάστορας λύγισε τα φλοτερ στο άνοιγμα.

  8. #23
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    αρχεισε με αμεση αλλαγή φίλτρου αέρα ,θα εχει γίνει κομάτια μέσα στη βάση του αν ΔΕΝ εχει αλλαχθεί ποτέ,
    αν μπορείς να το αλλάξεις μόνος σου να καθαρίσεις προσεκτικά τον χώρο που μπαίνει μέσα το φίλτρο αέρα ,αν δεν πιάνουν τα χέρια σου ,
    φώναξε εναν φίλο σου για βοήθεια ,και να ελέγξεις βγάζοντας το μπουζί προσεκτικά (ΠΡΟΣΟΧΗ και οταν μόνο εχει ΚΡΥΩΣΕΙ το μοτέρ) αν εχει μαυρίσει ,και προσοχή οταν το ξαναβιδώσεις για λάθος βίδωμα κλπ ,δυστυχώς επεσες σε κλέφτη κ ασχετο μάστορα ,ουτε το φίλτρο αέρα ΔΕΝ αλλαξε με νέο...παίρνει μπροστά κανονικά οταν ειναι κρύο το μοτέρ η δυσκολεύεται ? κάνει αρυθμίες στο δρόμο ανοίγοντας το γκάζι ?
    πόσο το αγόρασες το bmw κ ποιά περιοχή μένεις ?
    οταν το αγόρασες το ελεγξε μάστορας ? υπομονή κ θα βρεθεί λύση

  9. #24
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/02/2020
    Μηνύματα
    15
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexis72 Προβολή μηνύματος
    αρχεισε με αμεση αλλαγή φίλτρου αέρα ,θα εχει γίνει κομάτια μέσα στη βάση του αν ΔΕΝ εχει αλλαχθεί ποτέ,
    αν μπορείς να το αλλάξεις μόνος σου να καθαρίσεις προσεκτικά τον χώρο που μπαίνει μέσα το φίλτρο αέρα ,αν δεν πιάνουν τα χέρια σου ,
    φώναξε εναν φίλο σου για βοήθεια ,και να ελέγξεις βγάζοντας το μπουζί προσεκτικά (ΠΡΟΣΟΧΗ και οταν μόνο εχει ΚΡΥΩΣΕΙ το μοτέρ) αν εχει μαυρίσει ,και προσοχή οταν το ξαναβιδώσεις για λάθος βίδωμα κλπ ,δυστυχώς επεσες σε κλέφτη κ ασχετο μάστορα ,ουτε το φίλτρο αέρα ΔΕΝ αλλαξε με νέο...παίρνει μπροστά κανονικά οταν ειναι κρύο το μοτέρ η δυσκολεύεται ? κάνει αρυθμίες στο δρόμο ανοίγοντας το γκάζι ?
    πόσο το αγόρασες το bmw κ ποιά περιοχή μένεις ?
    οταν το αγόρασες το ελεγξε μάστορας ? υπομονή κ θα βρεθεί λύση
    Θα αλλαχθει αμεσα το φιλτρο αερα, ειμαι αρκετα σιγουρος οτι εκει βρισκεται το προβλημα με ολα οσα εχω διαβασει. Το μπουζι εχει αλλαχθει πριν απο 2μηνες περιπου. Αρρυθμιες στο γκαζι ναι παρατηρω ειδικα οσο ο κινητηρας ειναι ακομα κρυος. Επισης παρατηρω οτι η μηχανη ζεσταινεται σχετικα ευκολα.. κρινοντας απο το ποτε ανοιγει βεντυλατερ.. δηλαδη λιγο να ζεσταθει και να πεσω σε κινηση ή ανηφορα ανοιγει... ολα συνηγορουν στο φιλτρο αερα, που προφανως ειναι πια ανυπαρκτο.
    Την μηχανη την αγορασα ενα χιλιαρικο ηξερα εξαρχης οτι θελει μαζεματα αλλα πιστεψα οτι θα γινουν σε βαααθος χρονου και θα το κανω σιγα σιγα και ασφαλως.. Μενω αθηνα κεντρικα.

    Εχω υπομονη, οση χρειαζεται. Δε θα τα βαψουμε και μαυρα κιολας!
    Η τελευταια μου επιλογη παντως θα ειναι να ανοιξω/φτιαξω/καθαρισω μονος το καρμπ..
    Οσο για τον περιβοητο μαστορα βλεπουμε ολοι απο τις αντιδρασεις σας οτι ο τυπος απλως εκμεταλευτηκε οτι μπαινω τωρα στην ζωη και τη φαση της μηχανης και προσπαθησε να με γδυσει και κυριως να μη με βοηθησει.

    Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας, ειδικα αυτους που αφιερωνουν χρονο να δωσουν πραγματικες συμβουλες

  10. #25
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    [Edit: άκυρο, τώρα είδα το τελευταίο μήνυμα]

  11. #26
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    αν ΔΕΝ πιάνουν τα χέρια σου ΜΗΝ ανοίξεις μόνος σου καρμπυλατέρ ,ρύθμιση καρμπυρατέρ σωστή νομίζω οτι θέλει + καινούργιο φιλτρο αέρα κ θα εισαι εντάξει ,
    και να το φτιάξεις μετά κάποια στιγμή θα ζητήσει κόμπλερ μίζας + αντλία βενζίνης ...δυστυχώς ειναι standard αυτές οι ζημιές για αυτο το μοντέλο ...
    επιμένω να το πάς σε εξουσιοδοτημένο service bmw ...και οχι στον κάθε ασχετο μαστρομήτσο...
    1.000 ευρω ειδα πρίν λόγο να πουλιέται το 650 scarver ειναι με ιμάντα αυτό ...τόσο πολύ εχουν πέσει οι τιμές βρε παιδιά ?

  12. #27
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.041
    Οτι ειπε ο απο πανω
    Επισης αν θες,πες μας εκτος απο το χιλιαρικο της αγορας,ποσα εχεις πληρωσει συνολικα σε ανταλλακτικα και εργασια απο τοτε που το πηρες ? Θα βοηθησεις καποιους που θελουν το ιδιο χρονικα μοντελο.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  13. #28
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/02/2020
    Μηνύματα
    15
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Οτι ειπε ο απο πανω
    Επισης αν θες,πες μας εκτος απο το χιλιαρικο της αγορας,ποσα εχεις πληρωσει συνολικα σε ανταλλακτικα και εργασια απο τοτε που το πηρες ? Θα βοηθησεις καποιους που θελουν το ιδιο χρονικα μοντελο.
    Εκτός απο την αγορα Εχουμε αλλαξει:
    μπουζι
    φιλτρο λαδιου
    μπαταρια
    τρομπα νερου, ελατηρια , τεντωτηρας καδενας, καπελωτα βαλβιδων + φλατζες (προφανως η μηχανη ανοιξε στο πρωτο σερβις, "για ναειμαστε σιγουροι") (τα συμπερασματα δικα σας)
    φλατζες, πυραυλακια, εισαγωγη στα καρμπς + service
    μπρος πισω τακακια
    ραουλο + γλιστρα
    αλυσιδα γραναζια
    + ατερμονα και διακοπτη που ηταν χαλασμενα εξαρχης μαζι με τα εργατικα και γι αυτα

    Τα παντα καινουρια και bmw
    Εργασια 350
    Ανταλλακτικα 700

    Η μηχανη ειναι καταπληκτικη. Να μην πτοηθει κανεις για την αγορα της. Να εχει μαζι εναν εμπιστο πραγματικο γνωστη και δεν θα εχει τα δικα μου μπλεξιματα. Το μηχανακι ολοι λενε οτι ειναι ασπαστο. και θα το φτιαξω και εγω και θα ειναι και το δικο μου

  14. #29
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.118
    είναι δυνατόν να άφησε το φίλτρο; τίμιος φαίνεται ο μηχανικός πάντως

  15. #30
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    545
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Europanx Προβολή μηνύματος
    Εκτός απο την αγορα Εχουμε αλλαξει:
    μπουζι
    φιλτρο λαδιου
    μπαταρια
    τρομπα νερου, ελατηρια , τεντωτηρας καδενας, καπελωτα βαλβιδων + φλατζες (προφανως η μηχανη ανοιξε στο πρωτο σερβις, "για ναειμαστε σιγουροι") (τα συμπερασματα δικα σας)
    φλατζες, πυραυλακια, εισαγωγη στα καρμπς + service
    μπρος πισω τακακια
    ραουλο + γλιστρα
    αλυσιδα γραναζια
    + ατερμονα και διακοπτη που ηταν χαλασμενα εξαρχης μαζι με τα εργατικα και γι αυτα

    Τα παντα καινουρια και bmw
    Εργασια 350
    Ανταλλακτικα 700

    Η μηχανη ειναι καταπληκτικη. Να μην πτοηθει κανεις για την αγορα της. Να εχει μαζι εναν εμπιστο πραγματικο γνωστη και δεν θα εχει τα δικα μου μπλεξιματα. Το μηχανακι ολοι λενε οτι ειναι ασπαστο. και θα το φτιαξω και εγω και θα ειναι και το δικο μου
    Φίλε όσο και έμπιστο και πραγματικό γνωστή πάρεις μαζί σου όταν αγοράζεις μηχανή 20 ετιας (ον οφ δηλαδή πολυυυυ δουλεμένη) λεφτά θα χαλάσεις όπως και να χει. Αν δεν σκοπεύεις να την λιώσεις στα χιλιόμετρα κράτα την και ρίξε λεφτά. Σε λίγο καιρό θα έχεις ένα υπέροχο κλασσικό μηχανάκι. Αν το θέλεις για εργάτη.. διωξτο...

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. τροφοδοσια βενζινας σε funduro st
    από nasos_sa στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο μήνυμα: 08/03/2015, 14:51
  2. Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 26/07/2008, 15:05
  3. Αλλαγη αναρτησης σε ΧΤ 500 του '01
    από vertigo75 στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 04/05/2008, 10:10
  4. λαδια σε ΖΧ-6r του 2001....
    από lalala στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 18/08/2005, 03:45
  5. Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο μήνυμα: 02/03/2005, 19:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF