Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 45

Θέμα: Εξωφρενική κατανάλωση σε Funduro st του 00'

  1. #31
    Μονοκύλινδρο μέλος Το avatar του/της nikosmec
    Εγγραφή
    09/09/2015
    Μηνύματα
    335
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Europanx Προβολή μηνύματος
    Εκτός απο την αγορα Εχουμε αλλαξει:
    μπουζι
    φιλτρο λαδιου
    μπαταρια
    τρομπα νερου, ελατηρια , τεντωτηρας καδενας, καπελωτα βαλβιδων + φλατζες (προφανως η μηχανη ανοιξε στο πρωτο σερβις, "για ναειμαστε σιγουροι") (τα συμπερασματα δικα σας)
    φλατζες, πυραυλακια, εισαγωγη στα καρμπς + service
    μπρος πισω τακακια
    ραουλο + γλιστρα
    αλυσιδα γραναζια
    + ατερμονα και διακοπτη που ηταν χαλασμενα εξαρχης μαζι με τα εργατικα και γι αυτα

    Τα παντα καινουρια και bmw
    Εργασια 350
    Ανταλλακτικα 700

    Η μηχανη ειναι καταπληκτικη. Να μην πτοηθει κανεις για την αγορα της. Να εχει μαζι εναν εμπιστο πραγματικο γνωστη και δεν θα εχει τα δικα μου μπλεξιματα. Το μηχανακι ολοι λενε οτι ειναι ασπαστο. και θα το φτιαξω και εγω και θα ειναι και το δικο μου
    Σορυ που θα στενοχωρήσω αλλά στα 2000 που έχεις δώσει μέχρι τώρα η μηχανή επρεπε να έχει γίνει καινούργια, και σίγουρα δεν είναι ευκαιρία στα χρήματα που έχεις δώσει, σε αυτά τα χρήματα έπαιρνες F650GS. Παρόλα αυτά αφού τα έδωσες τώρα δεν δικαιολογείται να μην δουλεύει, άλλαξε μάστορα χθες το να έλυσε όλο το μηχανάκι και να μην άλλαξε φίλτρο είναι απαράδεκτο και πήγαινε σε εξουσιοδοτημένο, ξέρουν όπως είναι λογικό αυτά τα μοντέλα καλύτερα από τον καθένα.
    Αν κατάλαβα καλά άλλαξες ελατήρια πιστονιού για να είσαι σίγουρος και έλυσες κεφαλή για αυτό το λόγο?
    Για την ιστορία πόσα χιλιόμετρα έχεις και ήθελε καδένα; Στο δικό μου F650GS στα 115000 χλμ καδένα ακόμα δεν έχει χρειαστεί.

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της g_m900
    Εγγραφή
    15/12/2010
    Μηνύματα
    988
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Και να μαθαίνουμε και οι υπόλοιποι, τι έπαθε δηλαδή; στοίχειωσε και ταϊζει το δίδυμο κύλινδρο που χάθηκε στη γέννα;
    Αδερφε εχω πεσει κατω απο τα γελια να σαι καλα!!!

    Ειχα το ιδιο προβλημα με Dominator.
    Εβγαζε 140χλ.
    Μετα την επισκεψη σε ανθρωπο που ειχε παρελθον στην HONDA πηγα στα 210.

    Μια καλη ρυθμιση απο ΚΑΛΟ ΜΗΧΑΝΙΚΟ κι οχι Φημισμενους Μ@λ@κες σαν τον δικο σου θα κανει το μηχανακι σου να καιει σωστα.

  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.803
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Europanx Προβολή μηνύματος
    Εκτός απο την αγορα Εχουμε αλλαξει:
    μπουζι
    φιλτρο λαδιου
    μπαταρια
    τρομπα νερου, ελατηρια , τεντωτηρας καδενας, καπελωτα βαλβιδων + φλατζες (προφανως η μηχανη ανοιξε στο πρωτο σερβις, "για ναειμαστε σιγουροι") (τα συμπερασματα δικα σας)
    φλατζες, πυραυλακια, εισαγωγη στα καρμπς + service
    μπρος πισω τακακια
    ραουλο + γλιστρα
    αλυσιδα γραναζια
    + ατερμονα και διακοπτη που ηταν χαλασμενα εξαρχης μαζι με τα εργατικα και γι αυτα

    Τα παντα καινουρια και bmw
    Εργασια 350
    Ανταλλακτικα 700

    Η μηχανη ειναι καταπληκτικη. Να μην πτοηθει κανεις για την αγορα της. Να εχει μαζι εναν εμπιστο πραγματικο γνωστη και δεν θα εχει τα δικα μου μπλεξιματα. Το μηχανακι ολοι λενε οτι ειναι ασπαστο. και θα το φτιαξω και εγω και θα ειναι και το δικο μου
    Μια χαρά σε πήγε ο μάστορας.
    Για 115κ τα εντελώς βασικά.Υποθέτω ότι τσεκάρισε και κύλινδρο και μπιέλα εφόσον άνοιξε.
    Αυτό όμως ΔΕΝ σημαίνει ότι το μηχανάκι έγινε καινούργιο ούτε ότι δεν θα βγάλει κάτι
    στο επόμενο χιλιόμετρο.

  4. #34
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/03/2018
    Μηνύματα
    298
    Κ μετά από αυτά που διαβάζω εδώ μέσα, το kle 500 (1000€)το έχω δύο χρόνια κ άνοιξε ο μάστορας μόνο το καπάκι του βολάν γιατί είχε ξεκολλήσει το γρανάζι του βολάν κ δεν γυρνούσε ο στρόφαλο, κάνα 90 επισκευή φλατζες λάδια, ευχαριστώ όλους στο φόρουμ που μου παν σε αυτά τα λεφτά πάρε κλε! Δεν έχουμε κάνει άλλη δουλειά πάνω στην μηχανή κ δουλεύει ρολόι.

  5. #35
    Μονοκύλινδρο μέλος Το avatar του/της nikosmec
    Εγγραφή
    09/09/2015
    Μηνύματα
    335
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Μια χαρά σε πήγε ο μάστορας.
    Για 115κ τα εντελώς βασικά.Υποθέτω ότι τσεκάρισε και κύλινδρο και μπιέλα εφόσον άνοιξε.
    Αυτό όμως ΔΕΝ σημαίνει ότι το μηχανάκι έγινε καινούργιο ούτε ότι δεν θα βγάλει κάτι
    στο επόμενο χιλιόμετρο.
    Αυτό θα ίσχυε αν η μηχανή δεν παρουσίαζε πρόβλημα σε κάποιο από τα εξαρτήματα στο οποίο έχει γίνει επισκευή, πχ αν χάλαγε το κόμπλερ της μίζας δεν θα το συζητάγαμε, είναι ένα εξάρτημα που δεν επισκευάστηκε και είναι λογικό να χαλάσει. Από την στιγμή που το καρμπυρατέρ επισκευάστηκε δεν είναι λογικό μετά να ανέβει κατακόρυφα η κατανάλωση εκτός και αν κάτι δεν πήγε καλά στην επισκευή.
    Επίσης το να λύνουμε δομικά εξαρτήματα του κινητήρα που δεν έχουν πρόβλημα σε διαδικασία σέρβις είναι κάτι που δεν το καταλαβαίνω εκτός και αν μιλάμε για γενική επισκευή. κεφαλή πχ δεν βλέπω λόγο να βγει από ένα κινητήρα που δεν έχει πρόβλημα, αν έλεγε πως είχε θέμα με την στεγανότητα των βαλβίδων ή την φλάντζα καύσης καλώς να βγει και αφού έφτασε μέχρι εκεί να ελέγξει κύλινδρο, πιστόνι, ελατήρια και μπιέλα, αν καίει λάδι το ίδιο. Για την ιστορία στα δικά μου μηχανάκια το κάνω να λύνω πράγματα για να τα ελέγξω ή να τα συντηρήσω χωρίς να έχουν πρόβλημα αλλά το κάνω μόνος μου και δεν πληρώνω το εαυτό μου.

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.803
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikosmec Προβολή μηνύματος
    Αυτό θα ίσχυε αν η μηχανή δεν παρουσίαζε πρόβλημα σε κάποιο από τα εξαρτήματα στο οποίο έχει γίνει επισκευή, πχ αν χάλαγε το κόμπλερ της μίζας δεν θα το συζητάγαμε, είναι ένα εξάρτημα που δεν επισκευάστηκε και είναι λογικό να χαλάσει. Από την στιγμή που το καρμπυρατέρ επισκευάστηκε δεν είναι λογικό μετά να ανέβει κατακόρυφα η κατανάλωση εκτός και αν κάτι δεν πήγε καλά στην επισκευή.
    Επίσης το να λύνουμε δομικά εξαρτήματα του κινητήρα που δεν έχουν πρόβλημα σε διαδικασία σέρβις είναι κάτι που δεν το καταλαβαίνω εκτός και αν μιλάμε για γενική επισκευή. κεφαλή πχ δεν βλέπω λόγο να βγει από ένα κινητήρα που δεν έχει πρόβλημα, αν έλεγε πως είχε θέμα με την στεγανότητα των βαλβίδων ή την φλάντζα καύσης καλώς να βγει και αφού έφτασε μέχρι εκεί να ελέγξει κύλινδρο, πιστόνι, ελατήρια και μπιέλα, αν καίει λάδι το ίδιο. Για την ιστορία στα δικά μου μηχανάκια το κάνω να λύνω πράγματα για να τα ελέγξω ή να τα συντηρήσω χωρίς να έχουν πρόβλημα αλλά το κάνω μόνος μου και δεν πληρώνω το εαυτό μου.
    Υποθέτω πάντα ότι προηγήθηκε συνεννόηση και με τις προτάσεις που έκανε ο μηχανικός συμφώνησε και ο πελάτης.
    Και δεδομένου ότι ο πελάτης δεν γνωρίζει και πολλά και ο μηχανικός θα μπορούσε να του προτείνει οτιδήποτε,
    θεωρώ ότι πρόκειται για μια τίμια πρόταση συμμαζέματος μηχανής με 115κ.
    Για το καρμπ συμφωνώ αλλά επειδή ασχολούμαι και εγώ με τα μηχανάκια μου δεν μου φαίνεται καθόλου περίεργο.

  7. #37
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/02/2020
    Μηνύματα
    15
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Υποθέτω πάντα ότι προηγήθηκε συνεννόηση και με τις προτάσεις που έκανε ο μηχανικός συμφώνησε και ο πελάτης.
    Και δεδομένου ότι ο πελάτης δεν γνωρίζει και πολλά και ο μηχανικός θα μπορούσε να του προτείνει οτιδήποτε,
    θεωρώ ότι πρόκειται για μια τίμια πρόταση συμμαζέματος μηχανής με 115κ.
    Για το καρμπ συμφωνώ αλλά επειδή ασχολούμαι και εγώ με τα μηχανάκια μου δεν μου φαίνεται καθόλου περίεργο.
    Καλησπέρα και πάλι
    Προφανώς και μετα απο παροτρήνσεις του μαστορα και εγω δεχομουν και ειχα παντα στο μυαλο μου "θα το κανω για να εχω το κεφαλι μου ησυχο"
    Η μηχανη δεν εχει 115κ, εχει 60κ (ΥΠΟΤΙΘΕΜΕΝΑ). Μαλλον μπερδευτηκες με καποιον απο πανω.
    Δεν εκαιγε ουτε καιει ποτε λαδι. Η μηχανη δεν εχει τετοια χοντρα θεματα. Το πρβλημα ηταν αρχικα οτι ηθελα ενα γενικο σερβις μιας και μολις την ειχα παρει και επισης μου ειχε αναψει για πολυ λιγο φωτακι θερμοκρασιας και ετρεξα στον μηχανικο. Ειχε απ οτι ειπε προλαβει μεγαλη ζημια και επι τη ευκαιρια αφου ανοιχθηκε ο κινητηρας απο πανω μου προτινε καποια πραγματα γιατι ηταν πολυ καλη ευκαιρια να μην ξαναπληρωσω εργατικα πολλα στο μελλον..
    Σιγουρα και σε καμια περιπτωση το μηχανακι δεν εγινε καινουριο και δε θα γινει ποτε καινουριο... Το καινουριο ειναι καινουριο και τελος. Δεν εχω αυταπατες.
    Μεσα στην ασχετοσυνη μου ειμαι πιστευω και ατυχος.. Εβγαλε μαζεμενα καποια θεματα η μηχανη οταν την πηρα και επεσαν ολα μαζι μεσα στην απειρια μου. αν γινονταν ολα αυτα σε εναν χρονο θα ειχα πολυ καλυτερη αντιμετωπιση απεναντι τους..

    Η μηχανη εκτος της καταναλωσης παει απροβληματιστα!! Αν το προβλημα οντως διορθωθει με ενα 50αρι περισσοτερο δε θα εχω και κανενα παραπονο.
    θα μαζευω και λευτα σιγα σιγα για την ωρα που θα θελει κομπλερ (ολοι λενε οτι αργα ή γρηγορα θα θελησει) και ολα καλα!!
    Μη χτυπατε αλλο!!

  8. #38
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Έτσι όπως τα γράφεις δε μου φαίνεται ότι ο μάστορας πήγε να σε γελάσει. Στο παρεμφερές σε φιλοσοφία Freewind μου, ο συνδυασμός ιδιόρρυθμων καρμπυρατέρ και μη εύρεσης μάστορα εμπιστοσύνης ήταν ένας από τους λόγους που το πούλησα, διότι είχα βαρεθεί να πληρώνω κατοστάρικα και μετά από λίγο να μην έχω πάλι μηχανάκι.

    Ελπίζω η δική σου να μην αρχίσει να σου βγάζει κι άλλα ψιλοπροβληματάκια που θα σε ξενερώσουν. Λόγω ηλικίας δεν είναι απίθανο.

  9. #39
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Ήρθε η ώρα να προτείνω την αλλαγή των καρμπ με ιντζεξιον;

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.803
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Ήρθε η ώρα να προτείνω την αλλαγή των καρμπ με ιντζεξιον;
    Με fcr

  11. #41
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Με fcr

    δυο μικουνακια pwk θα κανουν ακριβως την ιδια δουλεια με το 1/4 του κοστους

    στον φιλο πανω, το πιθανοτερο ειναι οτι ο μαστορας σου εκανε πατεντες με ζιγκλερ βελονες, η απλα δε καθαρισε σωστα τα καρμπ σου. Μονο τα airjet σου αν εινια βουλωμενα, ειναι αρκετο για να ανεβασουν υπερβολικα την καταναλωση σου...αν δε εχεις πιο πλουσια βελονα τωρα, μεγαλυτερα ζιγκλερ κλπ, δεν ειναι περιεργο το οτι βλεπεις υψηλες καταναλωσεις...

    βρες καποιον μηχανικο που ιδανικα να γνωριζει το μηχανακι, η απλα καποιον τιμιο επαγγελματια να σου καθαρισει τα καρμπς σου απο την αρχη, να βαλει στα καρμπ το εργοστασιακο τζετινγκ και ενα καινουριο φιλτρο μαζι με καθαρισμενο φιλτροκουτι....99% θα λυθει το προβλημα σου. Αν δεν εμπιστευεσαι μαστορα, προσπαθησε το μονος σου, δεν ειναι τοσο δυσκολο οσο φανταζεσαι

  12. #42
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.589
    Pwk είναι keihin

  13. #43
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    vm ηθελα να πω

  14. #44
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    786
    Να σου πω και εγώ τη γνώμη μου ως κάτοχος αντίστοιχου "χρεπακίου".

    Αρχικά μην ακούς παπαρίες του τύπου, "πούλα το και πάρε άλλο, πάρε καινούργιο και Α και ΟΥ" και "κουβεντούλα καφετέριας".
    Λες και αν είχαμε τα φράγκα να πάρουμε κάνα καλύτερο δεν θα το κάναμε ή λες και υπάρχει περίπτωση να μας δανείσει κανείς από του "εξυπνάκηδες" εδώ μέσα.
    Κλείνουμε εδώ με αυτούς και πάμε παρακάτω.

    Στο δια ταύτα, όπως το λες "το παλιό καινούργιο" δεν θα γίνει ποτέ!
    Οπότε πάντα θα θέλει μικρο-μαζέματα στην καλύτερη ή πιο χοντρά στην χειρότερη, οπότε κρατάς κάνα φραγκάκι στην άκρη για κάθε περίπτωση.
    Θα πρέπει να έχεις πάντα το νου σου σε ήχους ή περίεργες συμπεριφορές που δεν είχες παρατηρήσει αρχικά.
    Βρες ένα καλό και αξιόπιστο μάστορα, πράγμα πάρα, μα πάρα πολύ δύσκολο.
    Αν τον βρεις γίνε φίλος του!

    Πρώτα πρέπει να γίνει μια αξιολόγηση της συνολικής κατάστασης της μηχανής.
    Αν είναι σε "μαύρο" χάλι και θα χρειαστεί πολύ χοντρά μαζέματα άμεσα τα βάζεις κάτω και συνυπολογίζεις πόσο θα σου βγει να την πουλήσεις για ανταλλακτικά (και όχι σε κανένα κακομοίρη, γιατί υποθέτω πως δεν είσαι "μπινές"), να μαζέψεις φράγκα από την αρχήν και να πάρεις άλλη μεταχειρισμένη, με το όποιο ρίσκο γιατί ούτε η νέα θα ξέρεις τι θα σου βγάλει.
    Εκεί κρίνεις εσύ, μαζεύεις και καμιά γνώμη από εδώ μέσα και αποφασίζεις.

    Σε κάθες περίπτωση, διάβασε, μάθε, ρώτα, συζήτα ώστε να μπορείς να κάνεις όσο το δυνατόν περισσότερα πράγματα μόνος σου.
    Μιλάμε για παλιό μονοκύλινδρο μοτόρι όχι για "πυρηνική φυσική".
    Στην αρχή θα ζοριστείς και σίγουρα θα κάνεις και μ@λακιες, θα σου παίρνει πολλαπλάσιο χρόνο από όσο θα χρειάζονταν ένας "μαστορας", θα γλυτώνεις όμως τουλάχιστον τα εργατικά (50€-100€ πάει η εργατοώρα του μάστορα), θα γλυτώνεις το "καπέλο" στα ανταλλακτικά και το βασικότερο όλων, θα ξέρεις ανά πάσα στιγμή τι έχει γίνει στο μηχανάκι σου και τι ανταλλακτικό μπήκε.

    Για την κατανάλωση και εγώ έτσι όπως το ακούω μάλλον για αρυθμιστό καρμπ μου κάνει.
    Υπάρχει αξιόλογος άνθρωπός να στο ρυθμίσει-καθαρίσει στη Αθήνα, αν θες στοιχεία πες το σε pm.

  15. #45
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/02/2017
    Μηνύματα
    31
    Να αναφέρω πάντως για το κόμπλερ μίζας οτι αν πιάνουν τα χέρια σου θα σου κοστίσει ελάχιστα. Εμένα μου βγήκε 30 ευρώ το ρουλεμάν και το άλλαξα μόνος. Διαφορετικά θα στο δώσουν σετ γνήσιο, φωλιά, ρουλεμάν, καπάκι, γρανάζι και μαζί με την αλλαγή στο μάστορα θα βγει ο κούκος αηδόνι. Για αυτο τους αποφεύγω όπως ο διάολος το λιβάνι, αλλά τι να κάνεις αμα πέσεις στην ανάγκη τους.
    Για την κατανάλωση φταίει σίγουρα το καρμπ, έγινε λάθος ρύθμιση.

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Παρόμοια θέματα

  1. τροφοδοσια βενζινας σε funduro st
    από nasos_sa στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο μήνυμα: 08/03/2015, 15:51
  2. Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 26/07/2008, 16:05
  3. Αλλαγη αναρτησης σε ΧΤ 500 του '01
    από vertigo75 στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 04/05/2008, 11:10
  4. λαδια σε ΖΧ-6r του 2001....
    από lalala στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 18/08/2005, 04:45
  5. Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο μήνυμα: 02/03/2005, 20:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF