Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 45

Θέμα: Εξωφρενική κατανάλωση σε Funduro st του 00'

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/02/2020
    Μηνύματα
    15

    Angry Εξωφρενική κατανάλωση σε Funduro st του 00'

    Καλησπέρα στο φορουμ και ζητω προκαταβολικα συγνωμη μου για την ασχετοσυνη μου!
    Κάτοχος πρώτης "μεγαλης" μηχανης και εξαιρετικα ενθουσιωδης με την ολη φαση αγορασα μεταχειρισμενη (προφανεστατα) πριν κανα 6μηνο μια BMW f650 strada με (υποτιθεται, παλι προφανως) 60κ χιλιομετρα. Δεν με ενδιεφεραν οι επιδοσεις και την ηθελα απλως ενα μεσο που να με πηγαινει στη δουλεια και να μην ειναι παπι.
    Να μην τα πολυλογουμε καθολου, τραβαω τα μαλλια μου γιατι κοντευω να δωσω διπλα τα λεφτα της σε επισκευες και ανταλλακτικα.
    Εχω αλλαξει μηχανικους, εχω τσακωθει, εχω νιωσει ενα καρο τυψεις, αλλα προσπαθω να ονομασω αυτη την αγορα "restoring" για να ειναι πιο ευπεπτο
    Το θεμα των τελευταιων ημερων ειναι οτι πριν κανα μηνα εκανα (υποτιθεται, ΠΑΛΙ) ολικο σερβις στα καρμπς γιατι χρειζοντουσαν πυραυλακια, αφου εχαναν καυσιμο εμφανως. Ο μηχανικος που πηγαινα μεχρι προτεινος μου πηρε 350 ευροζ για να αλλαξει βαλβιδα εισαγωγης και τα περιβοητα πυραυλακια, να καθαρισει, να φτιαξει τις βελονες (?). τα εδωσα μιας και δεν ειχα αλλη επιλογη (η μηχανη εχανε βενζινη εν κινηση, φοβομουν για τη ζωη μου), τσακωθηκα μαζι του επειδη ηταν αξεστος και αγενης τυπος (παρ ολο που γενικα εχει καλη φημη σαν μαστορας) και εφυγα, πιστευοντας οτι τουλαχιστον συντομα δεν θα προκυψει κατι αλλο και θα εχω να πληρωσω το επομενο νοικι.
    Απο τοτε βλεπω την καταναλωση στη μηχανη να ειναι κυριολεκτικα σχεδον διπλασια απ οτι θα επρεπε βαση οχι εργοστασιου, αλλα με βαση τη χρηση που της κανω και την καταναλωση που ειχα συνηθισει απο αυτη.
    Πριν απο ολη την ιστορια με τις διαρροες και το "service" εκαιγα 5,5-6,0 εντος πολης χωρις ομως καμια προσπαθεια για οικονομια και συχνα δικαβαλος.
    Η καταναλωση μου ειναι τωρα μεχρι και 8,5 λιτρα!!! ΟΥΤΕ ΦΟΡΤΗΓΟ 5000 κυβικα να ειχα.
    Ξερω οτι κατι βρωμαει, μηχανικο στην ουσια δεν εχω πια και ζητω τα φωτα σας!! Τι πιστευετε οτι εχει η κακομοιρα η γρια μου; Πειτε και κανα καλο τιμιο ΚΑΙ ΕΥΓΕΝΙΚΟ παλικαρι να απευθυνθω στην Αθηνα!!
    Σας ευχαριστω προκαταβολικα

  2. #2
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    αν δεν εχεις διαρροη καπου, ειναι πολυ πιθανο ο μαστορας να εκανε τιποτα μαγικα στο καρμπ σου, κανοντας το πιο πλουσιο

    οποτε για αρχη θα πρεπει να δεις τουλαχιστον αν το καρμπ ειναι καθαρισμενο σωστα, εχει τα σωστα ζιγκλερ (ολα) και η βελονες ειναι στη σωστη τους θεση...αν δεν κανεις αυτα πρωτα δεν εχει νοημα να κανεις τιποτα αλλο

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.806
    Αφού άλλαξες πυραυλάκια ποντάρω λάθος ύψος φλοτέρ.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Αδελφέ έγω δεν ξέρω καν τι είναι αυτά τα "πυραυλάκια" ούτε έχω ιδιαίτερες γνώσεις για να βοηθήσω.
    Ξέρω όμως ότι ένα μονοκύλινδρο 650άρι έχει κανονικά μια κατανάλωση από 5,0 - 6,5 λιτρ/100χλμ ανάλογα τις συνθήκες και τον τρόπο οδήγησης.
    Αν είσαι όντως σίγουρος ότι τώρα σου καίει 25-35% περισσότερο τότε σίγουρα κάτι δεν πάει καλά και με βάση το ιστορικό που περιέγραψες το προφανές συμπέρασμα είναι ότι ο μηχανικός έχει κάνει κάποια χοντρομαλακία στο καρμπυρατέρ...
    Οπότε ψάξτο με κανέναν άλλο (ή και μόνος σου με την βοήθεια των εδώ μαστόρων του φόρουμ με την προϋπόθεση ότι ψιλοπιάνουν τα χέρια σου και έχεις τα βασικά εργαλεία).

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.369
    Πούλα το και πάρε άλλο....

    -δεν το λέω για να στη σπάσω-

  6. #6
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Parking Προβολή μηνύματος
    Πέτα το και πάρε άλλο....
    Ό,τι είπε.
    Life begins at 45°.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostaspetrou
    Εγγραφή
    09/07/2010
    Μηνύματα
    712
    Ελάχιστοι μάστορες θα κάτσουν ν' ασχοληθούν με πλήρη ανακατασκευή καρμπ,για διάφορους λόγους.

    Κάντα μόνος σου.

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/02/2020
    Μηνύματα
    15
    Ευχαριστω τους παντες για τις απαντησεις σας!!
    Το να την πουλησω γυρναγε και μενα στο μυαλο μου για μεγαλο διαστημα αλλα πραγματικα εχω ριξει πολυ χρημα για να μαζεψω τα ασυμμαζευτα και επειδη οπως και να χει ειναι καποιας ηλικιας, θα ειναι εντελως μια τρυπα στο νερο... οποτε ελεγα να τελειωσω με τα "χοντρα" θεματα και να τελειωσει το θεμα μηχανη.. ουτε μπορω ευκολα να μπω σε αυτη τη διαδικασια ξανα..
    Τα χερια μου δεν ξερω κατα ποσο "πιανουν" αλλα δεν θα τολμουσα να λυσω μονος καρμπυρατερ μιας και δεν εχω την εμπειρια, ουτε καποιον γνωστο με την καταλληλη εμπειρια..
    Αυτο που με παραξενευει παντως κυριως ειναι οτι οταν την ειχα παρει τον πρωτο καιρο ειχε φυσιολογικες καταναλωσεις... απο το πρωτο σερβις (που αλλαξα ελατηρια, τρομπα νερου και αλλα πολλα) αρχισε ενα ντομινο κακων εξελιξεων. Αν βρω καποιον μαστορα τουλαχιστον να λυσει αυτο το προβλημα θα δουλεψουμε με οτι εχουμε...

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    μόνο υψηλή κατανάλωση? Δεν παρατήρησες κάτι άλλο πχ όταν ανεβάζεις γκάζι στο ρελαντί ίσως ?

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    φίλε ,οταν δουλεύει στο ρελαντί ,βγάζει μαύρο καπνό η μυρίζει ακαφτη βενζίνη ?
    βάλε στην ακρη τής εξάτμισης ενα ασπρο πανί κ τάπωσέ την για δευτερόλεπτα να δείς αν μαυρίζει το πανί ,
    δυστυχώς ελάχιστοι ειναι οι καλοί μάστορες ...ΟΛΟΙ σε βλέπουν μόνο στην τσέπη...
    εγω θα το πήγαινα σε εξουσιοδοτημένο bmw συνεργείο , να μετρήσουν καυσαέρια - ρύθμιση καρμπυρατέρ - ρύθμιση βίδας αέρα κ μίγματος ...βέβαια θα τσούξει το ποσό που θα δώσεις αλλά θα ξέρεις τι φταίει τουλάχιστον...και μπορεί απλά να θέλει μιά ρύθμιση το καρμπυρατέρ ,φίλτρο αέρα εχεις αλλάξει ? μήπως ειναι πολύ βρώμικο ..
    μακάρι να λύσεις το πρόβλημά σου καί γράψε κάποια στιγμή αν το ελυσες κ τι εφταιγε ...
    Τελευταία τροποποίηση από alexis72; 15/02/2020 στις 14:19.

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/02/2020
    Μηνύματα
    15
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MAIK72 Προβολή μηνύματος
    μόνο υψηλή κατανάλωση? Δεν παρατήρησες κάτι άλλο πχ όταν ανεβάζεις γκάζι στο ρελαντί ίσως ?
    το ρελαντι (με τις μικρες μου γνωσεις) φαινεται απολυτως φυσιολογικο. Ουτε αρρυθμιες κανει. Το μονο που εχω παρατηρησει ισως ειναι τωρα με τα κρυα που αργει καμποσο να παρει στροφες απο το τσοκ και πρεπει να περιμενω κανα 5λεπτο πριν ξεκινησω.. αλλα υποθετω ειναι λογω χαμηλης θερμοκρασιας..

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/02/2020
    Μηνύματα
    15
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexis72 Προβολή μηνύματος
    φίλε ,οταν δουλεύει στο ρελαντί ,βγάζει μαύρο καπνό η μυρίζει ακαφτη βενζίνη ?
    βάλε στην ακρη τής εξάτμισης ενα ασπρο πανί κ τάπωσέ την για δευτερόλεπτα να δείς αν μαυρίζει το πανί ,
    δυστυχώς ελάχιστοι ειναι οι καλοί μάστορες ...ΟΛΟΙ σε βλέπουν μόνο στην τσέπη...
    εγω θα το πήγαινα σε εξουσιοδοτημένο bmw συνεργείο , να μετρήσουν καυσαέρια - ρύθμιση καρμπυρατέρ - ρύθμιση βίδας αέρα κ μίγματος ...
    μακάρι να λύσεις το πρόβλημά σου καί γράψε κάποια στιγμή αν το ελυσες κ τι εφταιγε ...
    οχι οχι.. ποτε μαυρο καπνο.. θα δοκιμασω αυτο με το πανι και θα επιστρεψω !

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/02/2020
    Μηνύματα
    15
    Υπαρχει περιπτωση τοσο μεγαλη διαφορα στην καταναλωση να ειναι λόγω φιλτρου αερα; Υποψιαζομαι οτι εχει να αλλαχθει / καθαριστει απο τη μανα του..
    Επισης κατι αλλο που θυμαμαι ειναι οτι εγιναν αλλαγη στα λαδια απο τοτε που το πηγα στον φοβερο και τρομερο μαστορα.. Και οταν λεω αλλαγη εννοω αλλαγη στον τυπο του. ενω ο προηγουμενος ιδιοκτητης εβαζε σταθερα 10-40 οπως λεει η bmw, το μαστορι ειπε οτι "αυτα ειναι μ....ες" και ειναι για ψυχροτερα κλιματα. οποτε δυο φορες που αλλαξα λαδια σε αυτον εβαλε πολυ αραιοτερα... 15-30 αν δεν κανω λαθος..

  14. #14
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.078
    Το Tuareg φίλου το είχαμε καμάρι όταν μετά από ένα σκασμό βελτιώσεις έκαιγε γύρω στα 9lt
    Πολύ ωραίο μοτερ αν σου αρέσουν τα μονοκύλινδρα.

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/02/2020
    Μηνύματα
    15
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Το Tuareg φίλου το είχαμε καμάρι όταν μετά από ένα σκασμό βελτιώσεις έκαιγε γύρω στα 9lt
    Πολύ ωραίο μοτερ αν σου αρέσουν τα μονοκύλινδρα.
    παω να μετρησω να δω αν χωραει να το κανονισω αν ειναι

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. τροφοδοσια βενζινας σε funduro st
    από nasos_sa στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο μήνυμα: 08/03/2015, 15:51
  2. Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 26/07/2008, 16:05
  3. Αλλαγη αναρτησης σε ΧΤ 500 του '01
    από vertigo75 στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 04/05/2008, 11:10
  4. λαδια σε ΖΧ-6r του 2001....
    από lalala στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 18/08/2005, 04:45
  5. Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο μήνυμα: 02/03/2005, 20:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF