Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 24 από 24

Θέμα: Κοστολόγηση Yamaha XT 660X - 2019 που βρίσκεται σε ακινησία για 2 χρόνια

  1. #16
    Μέλος
    Εγγραφή
    13/07/2018
    Μηνύματα
    37
    στα 3.500 μάλλον είναι μια λογική τιμή.Θα το κρατούσα αλλά είμαι 21 χρονών και κάτοχος διπλώματος Α2 δηλαδή μέχρι 35 Kw και απ'ότι ξέρω τουλάχιστον το xt 660x είναι λίγο παραπάνω απτό όριο οπότε θέλοντας να είμαι απόλυτα μόνιμος πηγαίνω στο mt-03.
    Έχω ψάξει όλα τα μηχανάκια στην κατηγορία Α2 όπως duke 390,z300 και κάποια της BMW και Suzuki.
    Το z300 το έχω αποκλείσει διότι δεν μου αρέσει εμφανισιακά καθόλου!
    Το XT 500 δεν με ελκύει ούτε αυτό εμφανισιακά.
    BMW και Suzuki βγάζουν κάπου στα 25 με 30 άλογα οπότε κι αυτά τα αποκλείω.
    Με την νέα πτώση τιμής του mt-03 στα 5.200 σε σχέση με το duke 390 νομίζω αξίζει.

  2. #17
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Μια χαρά μηχανάκι το mt03, εγώ θα προτιμούσα το xt, το οποίο οδηγείται κανονικά με α2. Τσάμπα παιδεύεσαι.

  3. #18
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.124
    Αν οδηγείται το xt με Α2 μην αλλάξεις μοτό κατά την γνώμη μου, θα χάσεις χρήματα που δεν δικαιολογούνται σε καμία περίπτωση.
    Ντρέπομαι που στο λέω αλλά στην ηλικία σου με Α2 δεν θα έδινα σημασία σε αυτές τις μλκιες.

    Αν είσαι σωστός στο δρόμο και σωστά ντυμένος ελαχιστοποιείς την πιθανότητα να σε γράψουν.
    Όσες φορές και να σε γράψουν δεν πρόκειται να χάσεις τα χρήματα που είσαι έτοιμος να χάσεις τώρα.

    Αν κρατήσεις το XT μην κάνεις μεταβίβαση για κανένα λόγο.

    Αν έχεις χρήματα ίσως είναι καλύτερα να δεις την χώρα

  4. #19
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Αν είναι για το Α2 μήν πετάξεις τα λεφτά στο ΜΤ-03 που κάνει 5.000 και πάρε το μτ-07 που κάνει 6.800 κλειδωμένο σε Α2 και μετά με το καλό δίνεις €100 και το ξεκλειδώνεις.

    Πολύ καλό το ΜΤ-03 αλλά στα 5.000 για μένα είναι πανάκριβο.
    Εκτός αν τα έχεις ζυγίσει πολύ (πχ. λειτουργικά έξοδα) και το έχεις αποφασίσει έτσι.

  5. #20
    Μέλος
    Εγγραφή
    24/06/2014
    Μηνύματα
    338
    Στο ίντερνετ σε διάφορα σιτε το χτ του 2009 το δίνει κάτω από 35kw(34.5) αναλόγως με την χρονολογία να ξες ότι μπορεί να έχουν μικροδιαφορές,για σιγουριά στείλε ένα email με τον αριθμό πλαισίου στην Yamaha ώστε να έχεις μια επίσημη απάντηση πόσα kw βγάζει η μηχανή σού,κ αν σε καλύπτει την κρατάς..

  6. #21
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Αν οδηγείται το xt με Α2 μην αλλάξεις μοτό κατά την γνώμη μου, θα χάσεις χρήματα που δεν δικαιολογούνται σε καμία περίπτωση.
    Ντρέπομαι που στο λέω αλλά στην ηλικία σου με Α2 δεν θα έδινα σημασία σε αυτές τις μλκιες.

    Αν είσαι σωστός στο δρόμο και σωστά ντυμένος ελαχιστοποιείς την πιθανότητα να σε γράψουν.
    Όσες φορές και να σε γράψουν δεν πρόκειται να χάσεις τα χρήματα που είσαι έτοιμος να χάσεις τώρα.

    Αν κρατήσεις το XT μην κάνεις μεταβίβαση για κανένα λόγο.

    Αν έχεις χρήματα ίσως είναι καλύτερα να δεις την χώρα
    Το πρόβλημα δεν είναι αν θα τον γράψουν η όχι... Αν ήταν μόνο αυτό πάρτι θα κάνανε όλοι....
    Αν προκαλέσει ατύχημα και δουν ότι το δίπλωμα δεν τον καλύπτει..... Θα κάτσεις να φας εσύ το που θα του επιφυλάσσουν; Μην λέμε ότι ναναι....
    Διαβάζουν και πιτσιρικάδες εδώ....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  7. #22
    Ο πυγολαμπιδας! Το avatar του/της ΟΚΤΑΝΙΟ
    Εγγραφή
    14/07/2005
    Μηνύματα
    1.189
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Πλάκα πλάκα

    2 πλάκες
    Οσο και να την τιναξεις, η τελευταια σταγονα θα μεινει στο σωβρακο.....

  8. #23
    Μέλος
    Εγγραφή
    13/07/2018
    Μηνύματα
    37
    Καλησπέρα σε όλους,τελικά πήγα τη μηχανή στο μάστορα μου διότι δεν έπαιρνε μπρος λόγω πεθαμένης μπαταρίας και κολλημένης τρόμπα βενζίνης.
    Αφού τα διορθώσαμε και το μηχανάκι δεν είχε κανένα άλλο θέμα έφτασε η ώρα να πάει για ένα πλυσηματάκι και να μπει για αγγελία στο car.
    Από την στιγμή που μπήκε αγγελία στα 4.000€ με σκοπό να πέσω κάπου στα 3.700€ διότι χρειαζόταν ένα γενικό σέρβις και λαστιχάκια.
    Την Κυριακή με πήρε ένα παλικάρι από Αθήνα ήρθε τη Δευτέρα το είδε του άρεσε και το πήρε στα 3.950€ χωρίς να διαπραγματευτεί την τιμή καθόλου!
    Καλοτάξιδη του εύχομαι διότι η μηχανή ήταν πραγματικά πολύ προσεγμένη.
    Πλέον σιγά σιγά έχοντας αλλάξει ξανά γνώμη φτάνει η στιγμή και για μένα για να αγοράσω ένα KTM Duke 390 17' στο πορτοκαλί σε μεταχειρισμένο διότι καινούργιο είναι λιγάκι τσιμπημένο.
    Ευχαριστώ όλους για το χρόνο σας,καλή συνέχεια.

  9. #24
    Μέλος
    Εγγραφή
    24/06/2014
    Μηνύματα
    338
    Μια χαρά το έδωσες,μην το πεις ούτε του παπά..με αυτά τα λεφτά θα βρεις πολύ καλό ktm..

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. ACRAPOVIC ή TERMIGNONI σε YAMAHA XT 660X??
    από platanos στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 06/05/2014, 14:48
  2. YAMAHA XT 600 μετατροπή σε MOTARD
    από crazyr στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 16/01/2013, 20:26
  3. ζαντες αλουμινιου σε YAMAHA XT 600
    από Λευκάδιος στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 07/08/2012, 07:28
  4. Yamaha XT 660X vs Honda FMX
    από Jay El στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2010, 07:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF