Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 16

Θέμα: Μια γνώμη για σκουτερ

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/02/2020
    Μηνύματα
    36

    Μια γνώμη για σκουτερ

    Ήρθε η ώρα και για μένα να παρω 2τροχο. Μένω σε νησί και θέλω κάτι για τις καθημερινές μου μετακινήσεις. Ποιό θα μου προτείνατε σε σκουτερ μέχρι 125cc?

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.069
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panosole Προβολή μηνύματος
    Ήρθε η ώρα και για μένα να παρω 2τροχο. Μένω σε νησί και θέλω κάτι για τις καθημερινές μου μετακινήσεις. Ποιό θα μου προτείνατε σε σκουτερ μέχρι 125cc?

    πες μας ποσα δινεις και αν θες μεταχειρισμενο ή καινουργιο
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.289
    Για νησί (και γενικότερα μέρη όπου δεν υπάρχουν επίσημες αντιπρ/πιες) θα πρότεινα παπί ή μοτοσικλετάκι 125cc διότι είναι απλούστερες κατασκευές σε σχέση με τα σκούτερς, όπου αμφιβάλλω για το κατά πόσο θα ασχολούνται σωστά με την τοποθέτηση των πλαστικών σε ένα σέρβις ή κατα πόσο διαθέτουν διαγνωστικό, κ.α.

    Αν πχ δεν γίνει σωστή τοποθέτηση και αρχίζουν να τα πιάνουν με δεματικά τα πλαστικά επειδή χάθηκε μια βίδα, κάτι δεν ταίριαξε, κλπ, αρχίζει σιγά - σιγά η παρακμή.

    Δεν είναι κανόνας και εξαρτάται από πολλά, είναι όμως μια μεγάλη πιθανότητα.

    Γενικά το σκούτερ θέλει φροντίδα που δεν ξέρω κατα πόσο θα βρεθεί σε ένα μέρος όπου δεν παρέχονται τεχνικές δυνατότητες σε συνάρτηση με τις ανάγκες του σκούτερ.

    Όλα τα παραπάνω τα λέω εκ πείρας (και αυτά )
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  4. #4
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Ότι είπε ο Πάνος. Παπί καλύτερα διότι σε νησί οι σκουριές δίνουν και παίρνουν.... Άλλωστε οι αποστάσεις είναι σχετικά μικρές
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  5. #5
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.452
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Για νησί (και γενικότερα μέρη όπου δεν υπάρχουν επίσημες αντιπρ/πιες) θα πρότεινα παπί ή μοτοσικλετάκι 125cc διότι είναι απλούστερες κατασκευές σε σχέση με τα σκούτερς, όπου αμφιβάλλω για το κατά πόσο θα ασχολούνται σωστά με την τοποθέτηση των πλαστικών σε ένα σέρβις ή κατα πόσο διαθέτουν διαγνωστικό, κ.α.

    Αν πχ δεν γίνει σωστή τοποθέτηση και αρχίζουν να τα πιάνουν με δεματικά τα πλαστικά επειδή χάθηκε μια βίδα, κάτι δεν ταίριαξε, κλπ, αρχίζει σιγά - σιγά η παρακμή.

    Δεν είναι κανόνας και εξαρτάται από πολλά, είναι όμως μια μεγάλη πιθανότητα.

    Γενικά το σκούτερ θέλει φροντίδα που δεν ξέρω κατα πόσο θα βρεθεί σε ένα μέρος όπου δεν παρέχονται τεχνικές δυνατότητες σε συνάρτηση με τις ανάγκες του σκούτερ.

    Όλα τα παραπάνω τα λέω εκ πείρας (και αυτά )
    @Πανε, δεν ειχα ποτε σκουτερ αλλα απο μαστορέματα σε σκουτερ φίλων που μου τα εμπιστεύτηκαν ειναι εξισου απλα σε επισκευη και μονταρισμα. Τα πλαστικά δε, εχουν ευκολα κουμπωματα και ελαχιστες βιδες.
    Αν το μαστορι στο νησι ειναι @@ μαστορας απλα τον "ήπιες" αυτο θα συμβεί ειτε σε παπι ειτε μοτοσυκλετακι ειτε σκουτερ.

    Για τον ενδιαφερόμενο παρε ενα liberty 125 καινούργιο με 2k σκαρτα, ή το honda vision 110

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/02/2020
    Μηνύματα
    36
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    πες μας ποσα δινεις και αν θες μεταχειρισμενο ή καινουργιο
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panosole Προβολή μηνύματος
    Ήρθε η ώρα και για μένα να παρω 2τροχο. Μένω σε νησί και θέλω κάτι για τις καθημερινές μου μετακινήσεις. Ποιό θα μου προτείνατε σε σκουτερ μέχρι 125cc?
    Μέχρι 2500 για καινούριο

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/02/2020
    Μηνύματα
    36
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    πες μας ποσα δινεις και αν θες μεταχειρισμενο ή καινουργιο
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    @Πανε, δεν ειχα ποτε σκουτερ αλλα απο μαστορέματα σε σκουτερ φίλων που μου τα εμπιστεύτηκαν ειναι εξισου απλα σε επισκευη και μονταρισμα. Τα πλαστικά δε, εχουν ευκολα κουμπωματα και ελαχιστες βιδες.
    Αν το μαστορι στο νησι ειναι @@ μαστορας απλα τον "ήπιες" αυτο θα συμβεί ειτε σε παπι ειτε μοτοσυκλετακι ειτε σκουτερ.

    Για τον ενδιαφερόμενο παρε ενα liberty 125 καινούργιο με 2k σκαρτα, ή το honda vision 110
    Τα έχω σκεφτεί και εγώ αυτά αλλά για δεύτερο άτομο αν χρειαστεί θα δυσκολεύομαι μαλλον

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.069
    ΠΑΡΕ επιλογες μεχρι 2500 καινουργιο ,για διαφορες μαρκες σκουτερ 125κυβικων

    γιαπωνεζικα καλυτερα αλλα ακριβωτερα,κινεζο-ταιβανεζο κορεατες χειροτερα αλλα φθηνοτερα

    https://www.car.gr/classifieds/bikes...ice-to=%3C2500

    https://www.car.gr/classifieds/bikes...ice-to=%3C2500
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/02/2020
    Μηνύματα
    36
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    ΠΑΡΕ επιλογες μεχρι 2500 καινουργιο ,για διαφορες μαρκες σκουτερ 125κυβικων

    γιαπωνεζικα καλυτερα αλλα ακριβωτερα,κινεζο-ταιβανεζο κορεατες χειροτερα αλλα φθηνοτερα

    https://www.car.gr/classifieds/bikes...ice-to=%3C2500

    https://www.car.gr/classifieds/bikes...ice-to=%3C2500
    Εσύ ποιο θα πρότεινες ρώτησα....αν ήταν να γκουγκλαρω δεν θα Ρωτούσα. Για την kymco τι γμωμη έχεις?

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.069
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panosole Προβολή μηνύματος
    Εσύ ποιο θα πρότεινες ρώτησα....αν ήταν να γκουγκλαρω δεν θα Ρωτούσα. Για την kymco τι γμωμη έχεις?
    Το ενα δεν αποκλειει το αλλο μπορεις και να γκουγλαρεις και να ρωτας για γνωμες,για να σε εξυπηρετισω το εβαλα,οχι για να σε προσβαλλω.
    Στο θεμα μας λοιπον.
    Εγω ειμαι υπερ του να παρεις 1.Σουζουκι γιατι δεν κλεβεται 2.τα υπολοιπα γιαπωνεζικα 3. κορεοταιβανεζικα 4.ιταλοευρωπαικα.
    Το κυμκο καλο φαινεται αντιπροσωπεια εχει στην αθηνα ,δεν ξερω αν εχει στο νησι σου γιατι δεν μας ειπες σε ποιο νησι εισαι.Γενικως οτι παρεις να φροντισεις να υπαρχει μηχανικος και να μπορει να το επισκευασει στον τοπο σου.
    Επισης επειδη στο νησι εχει υγρασια ,η ποιοτητα παιζει καθοριστικο ρολο,και εκει οι γιαπωνεζοι ειναι καλυτεροι.Οτι αλλο εδω ειμαστε.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  11. #11
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/02/2020
    Μηνύματα
    36
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Το ενα δεν αποκλειει το αλλο μπορεις και να γκουγλαρεις και να ρωτας για γνωμες,για να σε εξυπηρετισω το εβαλα,οχι για να σε προσβαλλω.
    Στο θεμα μας λοιπον.
    Εγω ειμαι υπερ του να παρεις 1.Σουζουκι γιατι δεν κλεβεται 2.τα υπολοιπα γιαπωνεζικα 3. κορεοταιβανεζικα 4.ιταλοευρωπαικα.
    Το κυμκο καλο φαινεται αντιπροσωπεια εχει στην αθηνα ,δεν ξερω αν εχει στο νησι σου γιατι δεν μας ειπες σε ποιο νησι εισαι.Γενικως οτι παρεις να φροντισεις να υπαρχει μηχανικος και να μπορει να το επισκευασει στον τοπο σου.
    Επισης επειδη στο νησι εχει υγρασια ,η ποιοτητα παιζει καθοριστικο ρολο,και εκει οι γιαπωνεζοι ειναι καλυτεροι.Οτι αλλο εδω ειμαστε.
    Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια...Υπάρχει αντιπρόσωπος kymco και piaggio στο νησί ο οποίος έχει μαγαζί με μηχανακια της Εταιρείας και κάνει ο ίδιος και τα service. Μάλλον εκεί θα καταλήξω Αφού για τις άλλες εταιρείες δεν ισχύει το ίδιο!

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panosole Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια...Υπάρχει αντιπρόσωπος kymco και piaggio στο νησί ο οποίος έχει μαγαζί με μηχανακια της Εταιρείας και κάνει ο ίδιος και τα service. Μάλλον εκεί θα καταλήξω Αφού για τις άλλες εταιρείες δεν ισχύει το ίδιο!
    kymco OK
    piaggio μακριά

  13. #13
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/02/2020
    Μηνύματα
    36
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    kymco OK
    piaggio μακριά
    Ο λόγος?

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    ποιότητα κατασκευής
    απο όσο έχω δεί η kymco έχει ξεπεράσει την piaggio εδώ και καιρό

  15. #15
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.438
    Εγώ έχω αντίθετη άποψη πάντως,με πιο παλιά σκουτεράκια βέβαια και πιο μικρά σε κε, και τα δύο της οικογένειας.
    Το kymco agility 50 του ~2010 το θεωρώ μηχανικά εντελώς σκουπίδι . (αγορασμένο καινούργιο ).
    Piaggio ZIP 100 ίδιας περίπου χρονολογίας σκυλί μαύρο ,ακόμα δουλεύει κανονικά. ( αγορά μτχ. )

    Από τότε βέβαια μέχρι σήμερα ίσως να άλλαξαν πολλά στις ποιότητες των εταιριών,να είναι πιο ποιοτικά τα ''μεγαλύτερα'' σκούτερ τους αλλά 100 άτομα να ρωτήσεις 50 διαφορετικές γνώμες θα πάρεις.
    Τελευταία τροποποίηση από katsar; 21/02/2020 στις 18:51.
    when life gets complicated... i ride.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μια γνωμη για το daytona hobby
    από spiraleon στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 29/12/2018, 17:09
  2. μια γνωμη για ανταλλαγη
    από gianhs8 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 28/02/2013, 10:41
  3. μια γνωμη για μπουφαν
    από gregogti στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 56
    Τελευταίο μήνυμα: 26/12/2011, 12:14
  4. Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 23/11/2006, 14:56
  5. Μια γνώμη για παντελόνια;
    από The Martian στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 10/11/2005, 23:18

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF