Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 80

Θέμα: Πάπαλα το αμορτισέρ.

  1. #46
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    10 χρόνια και 75.000 χλμ. ούτε την προφόρτιση έχω πειράξει....
    Και η δικιά μου 22 χρόνια και 81.000 χλμ και έχει τη μαμισια με της ίδιες ρυθμίσεις.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  2. #47
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Τέτοια λες και θα σου έρθει πάλι στο σπίτι δώρο ανάρτηση και λάστιχα...
    Ποπο. Τί ήταν και αυτο Ε!!!!
    καθε μερα ...νεα μερα.

  3. #48
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Μίλησε με k shock και Τασούλη
    Θα πάρω αύριο αλλά κάτι μου λέει ότι όσο πιο φθηνά μου πουν θα βγει το ίδιο με τα μεταφορικά με αυτόν από εδώ. Στα συν ότι από εδώ η δουλειά θα γίνει αυθημερόν ενώ από πάνω θα έχω και τα οδοιπορικά...
    καθε μερα ...νεα μερα.

  4. #49
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.495
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p@nos Προβολή μηνύματος
    Σερβις σε αμορτισερ, τυπικα το προβλεπόμενο ειναι καθε 2 χρονια η 15.000χλμ αν θυμαμαι καλα. Οποτε υπολογισε ποιες ειναι οι πιθανοτητες να βρεις μεταχειρισμενο αμορτισερ που να ειναι εστω και κοντα σε αυτα τα διαστηματα. Βεβαια, σχεδον κανεις δε τα τηρει αυτα, και γενικα υπαρχουν περιθορια.
    Χρειάζεται η ανάρτηση επισκευή τόσο συχνά; Σίγουρα έχει να κάνει με τη χρήση, αλλά για μοτοσυκλέτες που δεν οδηγούνται σε χωμάτινα μονοπάτια, μου φαίνεται πολύ συχνό.

    Απ' όσο ξέρω, οι κύριοι παράγοντες φθοράς ενός αποσβεστήρα είναι, το βάρος του οποίου την ταλάντωση καλείται να αποσβέσει, τα διανυθέντα χιλιόμετρα και οι ταλαντώσεις που δέχεται το όχημα σε συνδυασμό με τις ανωμαλίες του δρόμου (λακκούβες, σαμαράκθα, κλίσεις που παίρνει το όχημα σε στροφές ή σε επιταχύνσεις/επιβραδύνεις).

    Στα αμάξια βγάζουν 80.000 - 100.000 km για συνηθισμένη χρήση σε άσφαλτο, εκτός αν είναι συχνά πολύ φορτωμένα.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 21/02/2020 στις 07:55.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  5. #50
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Χρειάζεται η ανάρτηση επισκευή τόσο συχνά; Σίγουρα έχει να κάνει με τη χρήση, αλλά για μοτοσυκλέτες που δεν οδηγούνται σε χωμάτινα μονοπάτια, μου φαίνεται πολύ συχνό.

    Απ' όσο ξέρω, οι κύριοι παράγοντες φθοράς ενός αποσβεστήρα είναι, το βάρος του οποίου την ταλάντωση καλείται να αποσβέσει, τα διανυθέντα χιλιόμετρα και οι ταλαντώσεις που δέχεται το όχημα σε συνδυασμό με τις ανωμαλίες του δρόμου (λακκούβες, σαμαράκθα, κλίσεις που παίρνει το όχημα σε στροφές ή σε επιταχύνσεις/επιβραδύνεις).

    Στα αμάξια βγάζουν 80.000 - 100.000 km για συνηθισμένη χρήση σε άσφαλτο, εκτός αν είναι συχνά πολύ φορτωμένα.

    αυτο γραφει το μανουαλ, η πτωση αποδοσης ενος αμορτισερ ειναι σταδιακη και τα προβλεπομενα σερβις εχουν σαν σκοπο να κανουν το οχημα να βρισκεται σε πληρως λειτουργικη κατασταση. Σιγουρα μια αναρτηση με περισσοτερα χιλιομετρα η παλιοτερα λαδια θα δουλευει, αλλα σιγουρα δε θα δουλευει τοσο καλα... Επισης η συμπεριφορα της μοτοσυκλετα εξαρταται πολυ περισσοτερο απο αυτη του αυτοκινητου, οπου και οι τροχοι ειναι λιγοτεροι, και η απωλεια προσφυσης πιο ευκολη

  6. #51
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.160
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Χρειάζεται η ανάρτηση επισκευή τόσο συχνά;.....
    Αλλο είναι η επισκευή, άλλο το σέρβις...............
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  7. #52
    Μέλος
    Εγγραφή
    24/06/2014
    Μηνύματα
    338
    Όταν ανοίγεις μια ανάρτηση για αλλαγή λαδιών δηλαδή σέρβις θα σου κοστίσει κάνα 80αρι ε δίνεις κάνα 20αρι ακόμα κ αλλάζεις κ τσιμουχες κ παρεμφερή κ κάνεις επισκευή στην ουσία για πιο σίγουρο αποτέλεσμα,δεν νομίζω κιόλας κάποιος επαγγελματίας να σου κάνει σέρβις χωρίς να αλλάξει τσιμουχες ειδικά στο πίσω αμορτισέρ..

  8. #53
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Για να πω την αλήθεια ούτε και εγώ ήξερα ότι θέλει τόσο συχνά σέρβις. Σε όλα τα μηχανάκια πού είχα ποτέ δε χρειάστηκε να κάνω κάτι τέτοιο εκτός βέβαια του τιντιεμ πού πραγματικά η ανάρτηση είναι τσίρκο. Οι μπουκάλες βέβαια μπροστά είναι άλλο θέμα Ε!!!Πιστεύω ότι οι περισσότεροι κάνουμε σέρβις στις μπουκάλες μπροστά και πίσω τίποτα. Πριν 3 χρόνια τις σερβαρα πάντως εγώ
    καθε μερα ...νεα μερα.

  9. #54
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.705
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Για να πω την αλήθεια ούτε και εγώ ήξερα ότι θέλει τόσο συχνά σέρβις. Σε όλα τα μηχανάκια πού είχα ποτέ δε χρειάστηκε να κάνω κάτι τέτοιο εκτός βέβαια του τιντιεμ πού πραγματικά η ανάρτηση είναι τσίρκο. Οι μπουκάλες βέβαια μπροστά είναι άλλο θέμα Ε!!!Πιστεύω ότι οι περισσότεροι κάνουμε σέρβις στις μπουκάλες μπροστά και πίσω τίποτα. Πριν 3 χρόνια τις σερβαρα πάντως εγώ
    Με όλο το σεβασμό (και το εννοώ) η εικόνα της πίσω ανάρτησης σου φωνάζει ότι ήταν εγκαταλειμμένη στη τύχη της. Στο επισημαίνω περισσότερο ώστε όταν τη φτιάξεις ή την αντικαταστήσεις το πάθημα να σου έχει γίνει μάθημα. Τα γράφω πολύ φιλικά.

  10. #55
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.041
    Για να γινει σερβις ή επισκευη σε μια αναρτηση ,πρεπει να μπορει η αναρτηση να ανοιχθει.
    ΑΝ ανοιγεται,γιατι δεν ανοιγονται ολες.ΕΙΔΙΚΑ οι εχουσες 2 αμορτισερ πισω.
    Οταν ηθελα να επισκευασω τα 2 αμορτισερ πισω στο ΕR-5 πηγα στην Κ-SHOCK και μου ειπε οτι δεν ανοιγονται.Αντιθετως ο ΡΕΜΟΥΝΔΟΣ τα αναλαμβανε.Γι αυτο προσοχη στην επιλογη του τεχνικου.ΟΛΑ τα δαχτυλα δεν ειναι ιδια.Θελει γνωση και καταλληλα εργαλεια.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  11. #56
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Για να γινει σερβις ή επισκευη σε μια αναρτηση ,πρεπει να μπορει η αναρτηση να ανοιχθει.
    ΑΝ ανοιγεται,γιατι δεν ανοιγονται ολες.ΕΙΔΙΚΑ οι εχουσες 2 αμορτισερ πισω.
    Οταν ηθελα να επισκευασω τα 2 αμορτισερ πισω στο ΕR-5 πηγα στην Κ-SHOCK και μου ειπε οτι δεν ανοιγονται.Αντιθετως ο ΡΕΜΟΥΝΔΟΣ τα αναλαμβανε.Γι αυτο προσοχη στην επιλογη του τεχνικου.ΟΛΑ τα δαχτυλα δεν ειναι ιδια.Θελει γνωση και καταλληλα εργαλεια.
    Σε cb 1300 o kshock τα άνοιξε πάντως
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  12. #57
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.432
    Λίγο γράσο στο μοχλικό και στην ένωση χαμηλά μπορείς να βάζεις ΠΑΠΑΣΟΥΖΑ,όχι πως θα το σώσει ολόκληρο και δεν θα γίνει όπως της φωτογραφίας σου αλλά είναι κάτι που μπορείς να κάνεις και μόνος μια στο τόσο .
    Γενικά αφού παίζει τόσο σκουριά λόγο περιοχής διάβασε και το manual και γενικά ρίχνε σπρει,γράσα κτλ όπου σε παίρνει .
    porca miseria.

  13. #58
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Λίγο γράσο στο μοχλικό και στην ένωση χαμηλά μπορείς να βάζεις ΠΑΠΑΣΟΥΖΑ,όχι πως θα το σώσει ολόκληρο και δεν θα γίνει όπως της φωτογραφίας σου αλλά είναι κάτι που μπορείς να κάνεις και μόνος μια στο τόσο .
    Γενικά αφού παίζει τόσο σκουριά λόγο περιοχής διάβασε και το manual και γενικά ρίχνε σπρει,γράσα κτλ όπου σε παίρνει .
    Γενικά έχω μεγάλο πρόβλημα εδώ. Διάφορα μέρη τής μηχανής πονάνε. Σίγουρα όμως μαζί με τον έλεγχο τού λαδιού, λίπανση αλυσίδας κάθε 500 χλμ θα προσθέσω και αυτό πού λες. Μπόλικο αντισκουριακο και γρασσο.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  14. #59
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Με όλο το σεβασμό (και το εννοώ) η εικόνα της πίσω ανάρτησης σου φωνάζει ότι ήταν εγκαταλειμμένη στη τύχη της. Στο επισημαίνω περισσότερο ώστε όταν τη φτιάξεις ή την αντικαταστήσεις το πάθημα να σου έχει γίνει μάθημα. Τα γράφω πολύ φιλικά.
    Είμαι πολύ ψειρας στο μηχανάκι μού. Όσο αφορά σέρβις και συντήρηση. Η καθαριότητα είναι δευτερεύον για εμένα. Δεν αφήνω να περάσει τα χλμ του σέρβις και ειμαι ικανός να μην τη κουνάω αν δεν έχω χρήματα να το κάνω. Όπως είπα και παραπάνω κάθε 500χλμ κανω κάποιες εργασίες.
    Αυτό με το αμορτισέρ ΔΕΝ το ήξερα. Τώρα που το ξέρω δε θα την ξανά εγκαταλείψω στη τύχη της
    καθε μερα ...νεα μερα.

  15. #60
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Παιδιά έχω αποφασίσει. Θα βγάλω το αμορτισέρ (ευτυχώς έχω διπλή στεκα)και θα το πάω εδώ στο Ηράκλειο. Τα ελαστικά θα τα αλλάξω Χριστούγεννα. Έχουν λίγο ψωμάκι πάνω.

    Την ευλογία μου
    καθε μερα ...νεα μερα.

Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Poll: Όταν κλ@νει το αμορτισέρ σε V-Strom;
    από el_hymador στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 12/04/2016, 14:50
  2. Πίσω αμορτισέρ .. το τεχνικό δίλημμα !!
    από kiriakost στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 18/05/2007, 14:10
  3. Εξατμήσεις Νο2: Το αμορτισέρ δεν θερμαίνεται υπερβολικά?
    από SeNNinhA στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 15/11/2003, 22:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF