Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 7 από 7

Θέμα: μηχανη για αθηνα και ταξιδακια

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/09/2019
    Μηνύματα
    18

    μηχανη για αθηνα και ταξιδακια

    καλησπερα και παλι,

    θελω γνωμες για νεα μηχανη για εντος και εκτος αθηνας. Ειμαι 23, 1,90 και περιπου 80 κιλα και εδω και καποια χρονια οδηγαω ενα innova 125. Aπο το innova δεν ειμαι καθολου απογοητευμενος απο θεμα αποδοσης καταναλωσης κτλ κτλ.
    Γενικα ειναι ενα πολυ τιμιο μηχανακι που οτι του λες το κανει. Τωρα ομως εχω φτασει στο συμπερασμα οτι θελω κατι μεγαλυτερο και γιια μεσα στην αθηνα αλλα και για μεσα και για εκτος αθηνα κυριως με 2 ατομα και πραγματα. Σε αυτο το σημειο πρεπει να δηλωσω την αγαπη μου για μηχανες οπως το shadow 600 της honda ( και μαλιστα ειναι και ο κρυφος μου ποθος να παρω μια τετοια μηχανη). Παρολα αυτα ομως γνωριζω το θετικα και τα αρνητικα μιας τετοιας μηχανης οπως ειναι η καταναλωση, η δυσκολια χειρισμου μεσα στην πολη καθως και οτι μιλαμε για μηχανες τουλαχιστον 20ετιας. Συνεπως κοιτα και αλλες επιλογες οπως ειναι τα on-off τυπο versys και συγκεκριμενα και το 300 δεν θα με χαλαγε αν και πιο μικρο απο το 650. Επισης και απο naked τα cb400 sf της honda και er 5 της kawasaki μου αρεσουν πολυ. Σε αυτα νεα θα ηθελα να μου πειτε γνωμες για μηχανες που θεωρειται οτι ειναι βιωσιμες για πολη μεσα στα πλαισια του διπλωματος Α2 και με budget για μεταχειρισμενο μεχρι 2500-3000 και για καινουργιο στα 6000.

    Ευχαριστω για τον χρονο σας και παντα ορθιοι

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Αξίζει μια μικρή υπέρβαση προϋπολογισμού για τέτοιου είδους μηχανάκια https://www.car.gr/25586925-honda-cb-500 πιστεύω.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    852
    Συμφωνώ με Πανό.. Το 500αρι της χοντα μοιάζει να ναι ταμάμ για αυτά που θες να κάνεις..

    Και από παπί σε μηχανή είναι ιδανικό.
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Καλησπέρα φίλε μου!
    Για τη χρήση που θέλεις, μπορείς να ψάξεις για ένα μικρό on/off όπως το Versys 300, το BMW G310GS, το ΚΤΜ 390 adventure ή το Benelli TRK 502.. μπορείς επίσης να κινηθείς για ένα πιο street μοντέλο όπως το Ζ400, το ΜΤ-03 ή το Benelli Leoncino, αν σου αρέσει αυτή η κατηγορία.
    Τα 500ράκια της Honda που πρότεινε ο Πάνος αποτελούν σίγουρα μια αξιόπιστη λύση... μπορείς να βρεις καινούριο το γυμνό στην τιμή που ψάχνεις.
    Προτείνω να κινηθείς για ένα όχημα όσο πιο καινούριο γίνεται και όσο πιο κοντά στα 500cc/47 άλογα για να κάνεις άνετος τις βόλτες σου εκτός Αθήνας

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/09/2019
    Μηνύματα
    18
    μαγκες μου σας ευχαριστω πολυ για τις ιδεες σας. Πανο φιλε πολυ ωραια η ιδεα σου μαρεσει σε ευχαριστω θα το κοιταξω παραπανω για το συγκεκριμενο μοντελο αν και το καινουργιο μου ακουγεται πολυ καλο. τωρα οσο αναφορα το ktm 390 adv καλο απλα δεν ξερω για προβληματα ανταλλακτικα και σερβις για ktm. Εσεις τι λετε για αυτο?

  6. #6

  7. #7
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.110
    Να πάρεις τον χαρακτήρα της μηχανής που σου αρέσει, τα ον οφφ με τα κάσομ έχουν τεράστια διαφορά μεταξύ τους ειδικά στον τρόπο οδήγησης. Τα κάστομ θέλουν ήρεμους οδηγούς, τελείως διαφορετική φιλοσοφία. Να ξέρεις πως αν σου αρέσει κάτι και δεν το πάρεις πάντα θα λείπει από αυτό που έχεις.

Παρόμοια θέματα

  1. Μηχανή για πόλη και ταξίδια - Cruiser???
    από athina στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 62
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2013, 01:03
  2. Μεταφορα σκουτερ απο Αθηνα για Πειραια (και φορτωμα σε πλοιο)
    από Xrider στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 01/04/2012, 19:27
  3. Θελω μηχανη για πολυ πολη και λιγο χωμα...
    από Panos1313 στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 06/06/2010, 21:13
  4. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 30/04/2008, 14:17
  5. Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 21/04/2008, 13:37

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF