Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 28

Θέμα: Κολωνατο - Καθετο δραπανο

  1. #1

    Κολωνατο - Καθετο δραπανο

    Καλημερα,

    Ποιες ειναι οι καλυτερες προτασεις για κολωνατο δραπανο; (εταιρια) Σχεση, τιμης - ποιοτητας - αποδοσης.

    Δεν προοριζεται για επαγγελματικη χρηση, αλλα η ποιοτητα και αρα αντοχη στο χρονο ειναι σημαντικοι παραγοντες.

    Ευχαριστουμε



    Υ.Γ. Δεν ψωνιζω απο Lidl
    ΛΑΛΑΚΗΣ Ο ΕΙΣΑΓΟΜΕΝΟΣ

  2. #2
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.078
    Kαλημερα, αν θέλεις κάνε μια αναφορά στις εργασίες που το χρειάζεσαι ή στο μέγεθος
    εργαλείων έτσι ώστε να είναι πιο εστιασμένες οι προτάσεις.

  3. #3
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.110
    Με κολονάτο μπορείς να κάνεις τα πάντα, ακόμα και φρέζα το κάνεις.... τόρνο... με τις μικρομετρικές μέγγενες.

  4. #4
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Kαλημερα, αν θέλεις κάνε μια αναφορά στις εργασίες που το χρειάζεσαι ή στο μέγεθος
    εργαλείων έτσι ώστε να είναι πιο εστιασμένες οι προτάσεις.
    Οι εργασιες, για το εν λογω εργαλειο, ειναι λιγο πολυ συγκεκριμενες. Τρυπες σε μεταλλα με ακριβεια. (αντε και κανενα σβουρακι με συρμα). Τωρα, αναλογως των στροφων (δεν εχουν πολλες συνηθως) μπορει να κανει και αλλα... μαλλον παει αλλου η τιμη.

    Οταν λες μεγεθος εργαλειων;
    ΛΑΛΑΚΗΣ Ο ΕΙΣΑΓΟΜΕΝΟΣ

  5. #5
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.110
    Τα άλλα που λέω τα κάνει με την μέγγενη, την οπόια την αγοράζεις έξτρα όποτε θες.

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.944
    Υπάρχουν επιτραπέζια και επιδαπεδια με μακρύ πόδι.
    Επίσης μέχρι πόσα διαθέτεις;

  7. #7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Υπάρχουν επιτραπέζια και επιδαπεδια με μακρύ πόδι.
    Επίσης μέχρι πόσα διαθέτεις;
    Σε επιτραπεζιο προσανατολιζομαι. Το ποσα διαθετω ειναι κατι που δεν μπορω να απαντησω διοτι, μπορει να προταθει ενα εργαλειο με 500Ε π.χ. και αν οντως αξιζει να το βαλω τρεις ή τεσσερις δοσεις ή μπορει να προταθει ενα με 250Ε και να πληρωθει μετρητοις.

    Δεδομενης της χρησης που θα εχει, δηλαδη μη επαγγελματικη δεν θα ηθελα να δωσω πανω απο 600Ε.

    Αυτο που με ενδιαφερει ειναι, να εχει καλο μοτερ, καλο αντιπροσωπο - επαρκεια σε ανταλλακτικα - παρελκομενα που ισως χρειαστουν.

    Ας ξεκινησουμε ομως, απο το ποιες ειναι γνωστες και ποιοτικες στο συγκεκριμενο χωρο.
    Τελευταία τροποποίηση από axelpap; 22/02/2020 στις 15:07.
    ΛΑΛΑΚΗΣ Ο ΕΙΣΑΓΟΜΕΝΟΣ

  8. #8
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.078
    Aν δεν έχεις συγκεκριμένο αντικείμενο (τα λίγα που περιγράφεις καλύπτονται με 13mm άξονα δραπάνου)
    πολύ πιθανά θα πάρεις κάτι ακριβό που θα αξίζει.

    Τα 600ε σε κρατούν (για καλό) μακριά από βαρέως τύπου.
    Τα σύγχρονα που υπάρχουν διαθέσιμα καινούρια κοντά στα 300ε δείχνουν ποιοτικά
    και με σχεδόν "βαρέως" χαρακτηριστικά.
    Οι εταιρείες που κυκλοφορούν είναι πολλές και χωρίς να ακούγονται προβλήματα απο αυτές.

    Ίσως είναι καλύτερα να πάρεις ένα φθηνό μέχρι 200ε της αρεσκείας σου, να μην σου κοστίσει έτσι ώστε
    να μπορείς να επενδύσεις σε καλής ποιότητας παρελκόμενα όπως η μεγγενη.
    Κατά 99% θα σε καλύψει εφόσον και εσύ το χρησιμοποιείς με κάποιες βασικές αρχές μηχανουργείου.

    Αν πάλι χρειαστείς στο μέλλον κάτι άλλο, θα χάσεις λιγά χρήματα, θα το έχεις ευχαριστηθεί περισσότερο,
    και θα σε βοηθήσει να εστιάσεις καλύτερα στις ανάγκες σου.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.806
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από axelpap Προβολή μηνύματος
    Αυτο που με ενδιαφερει ειναι, να εχει καλο μοτερ, καλο αντιπροσωπο - επαρκεια σε ανταλλακτικα - παρελκομενα που ισως χρειαστουν.
    .
    Δεν είμαι και ειδικός αλλά δεν νομίζω να χρειάζεσαι τίποτα από τα παραπάνω.
    Προσωπικά θα κοίταζα να είναι βαρύ στιβαρό μεγάλη διάμετρο στην κολόνα, πολλές ταχύτητες, όσο πιο αργές τόσο καλύτερα, μια ευδιάκριτη και σχετικά ακριβείας κλίμακα στο τραπέζι αν παίρνει ρύθμιση η κλίση ,
    Θα ήθελα το δικό μου να ήταν 500w αλλά είναι 350
    Από εκεί και πέρα νομίζω ότι όλα κινέζικα είναι, αν καεί το μοτέρ βάζεις κάποιο άλλο από τα βιομηχανικά, διακόπτες το ίδιο, ιμάντα ,ρουλεμάν , τσοκ επίσης...
    Αν χαλάσει κάτι σημαντικό πέταμα και πάμε για άλλο.
    Νομίζω οροφή στην τιμή των ερασιτεχνικών επιτραπέζιων είναι το 250 και μέχρι εκεί και πολλά λέω.

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.944
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	thpicgx.jpeg 
Προβολές:	210 
Μέγεθος:	32,9 KB 
ID:	415369
    BOSCH - PBD 40 /Σταθερό Δράπανο/300 και κάτι ψιλά ευρώ
    Ονομαστική ισχύς 710 W
    Ονομαστικές στροφές (1η ταχύτητα/2η ταχύτητα) 200 – 850 / 2.500 min-1
    Τύπος λέιζερ 2
    Μέγ. διάμετρος τρυπήματος σε χάλυβα 13 mm
    Μέγ. διάμετρος τρυπήματος σε ξύλο 40 mm
    Περιοχή σύσφιγξης τσοκ 1,5 – 13 mm
    Διαδρομή τρυπήματος 90 mm
    Διαστάσεις πλάκα βάσης (Π x Β x Υ) 330 x 350 x 30 mm
    Βάρος 11,2 kg

  11. #11
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.078
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Δεν είμαι και ειδικός αλλά δεν νομίζω να χρειάζεσαι τίποτα από τα παραπάνω.
    Προσωπικά θα κοίταζα να είναι βαρύ στιβαρό μεγάλη διάμετρο στην κολόνα, πολλές ταχύτητες, όσο πιο αργές τόσο καλύτερα, μια ευδιάκριτη και σχετικά ακριβείας κλίμακα στο τραπέζι αν παίρνει ρύθμιση η κλίση ,
    Θα ήθελα το δικό μου να ήταν 500w αλλά είναι 350
    Από εκεί και πέρα νομίζω ότι όλα κινέζικα είναι, αν καεί το μοτέρ βάζεις κάποιο άλλο από τα βιομηχανικά, διακόπτες το ίδιο, ιμάντα ,ρουλεμάν , τσοκ επίσης...
    Αν χαλάσει κάτι σημαντικό πέταμα και πάμε για άλλο.
    Νομίζω οροφή στην τιμή των ερασιτεχνικών επιτραπέζιων είναι το 250 και μέχρι εκεί και πολλά λέω.


    Έτσι είναι. Και απο την άλλη τι σημαντικό να χαλάσει; είναι το είδος του εργαλείου
    που επισκευάζεται - αναβαθμίζεται κατα κάποιο τρόπο.

    Εγώ την πάτησα να είμαι ειλικρινής. Πήγα πήρα ενα ζώο βαρέως τύπου με αστεία χρήση
    και για να το φέρω στα μέτρα μου έχει κοστίσει πανω από 1000ε και δουλειά δεν κάνω.
    Όταν αυτό που χρειαζόμουν πραγματικά ήταν απλά να πέρνει μοίρες η κεφαλή χωρίς
    να είναι απαραίτητα τόσο στοιβαρό, κάτι που έβρισκα εύκολα στα ίδια και λιγότερα.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.806
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος

    Εγώ την πάτησα να είμαι ειλικρινής. Πήγα πήρα ενα ζώο βαρέως τύπου με αστεία χρήση
    και για να το φέρω στα μέτρα μου έχει κοστίσει πανω από 1000ε και δουλειά δεν κάνω.
    Όταν αυτό που χρειαζόμουν πραγματικά ήταν απλά να πέρνει μοίρες η κεφαλή χωρίς
    να είναι απαραίτητα τόσο στοιβαρό, κάτι που έβρισκα εύκολα στα ίδια και λιγότερα.
    Μακάρι να είναι έτσι τα "προβλήματα" όλων μας

  13. #13
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    31/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Δες και αυτό... τίμια πρόταση στα λεφτά του και περιέχει και μέγγενη...

    Πάντως ό,τι και να πάρεις πρόσεχε πάρα πολύ με την αναγραφόμενη ισχύ: αν είναι πχ 500W να είναι 500 συνεχής και,όχι για κάνα τέταρτο όπως αναγράφουν μερικοί πονηρόπουλοι και στο δεκάλεπτο με 4άρι τρυπάνι στα 10 τρυπήματα το μοτέρ να ζεματάει...
    Τελευταία τροποποίηση από nassosxlvbros; 22/02/2020 στις 20:08.
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  14. #14
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Θα κοιτουσα τα εξης σε ενα δραπανο.
    1. Βαρος, οσο περισσοτερο, συνηθως τοσο το καλλιτερο.
    2. Γενικοτερη ποιοτητα κατασκευης, το αισχρο πραμα φαινεται (πχ κολωνατο λιντλ). Κοιτας παντου για τζογους και πιθανες καμψεις καποιων μερων του.
    3. Ταχυτητες με καλο συστημα ιμαντα, κοιτας κι εκει για τζογους στις τροχαλιες. Ηλεκτρονικη ρυμιση στροφων νο νο νο, γιατι δεν εχεις και αυξηση ροπης με τη μειωση των στροφων.
    4. Τραπεζι τρυπηματος σοβαρο, οχι τενεκες, με ρυθμιση κλισης.
    5. Κοιτας για τζογο στην εδραση του τσοκ. Αν καταλαβαινεις καποιο, φευγεις μακρια. Ειδικα καθως κατεβαζεις το κοπτικο, εκει θα φανει περισσοτερο.
    6. Μοτερ 500w +.....αν και αυτο δε λεει και τα παντα γιατι τα βαττ αυτα ειναι ηλεκτρικα και οχι μηχανικα.
    7. Μεγαλο τσοκ, οσο μεγαλυτερα κοπτικα παιρνει, τοσο το καλλιτερο. Δε θυμαμαι τα βηματα, αλλα σιγουρα να παιρνει πανω απο 10μμ.
    8. Δες προσεκτικα τα μεταλα και την ποιοτητα της κατεργασιας τους. Μπορεις να καταλαβεις το μαντεμι απο το πιο σοβαρο κραμα. Ακομα και η ποιοτητα βαφης εχει κατι να πει.

  15. #15
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Aν δεν έχεις συγκεκριμένο αντικείμενο (τα λίγα που περιγράφεις καλύπτονται με 13mm άξονα δραπάνου)
    πολύ πιθανά θα πάρεις κάτι ακριβό που θα αξίζει.
    Η μαυρη αληθεια ειναι πως το αντικειμενο γινεται συγκεκριμενο οταν προοριζεται για επαγγελματικη χρηση π.χ. μηχανουργειο. Σε καθε αλλη περιπτωση το αντικειμενο ειναι τεραστιο και μη προβλεψιμο (δηλαδη, σημερα φτιαχνω κατι ξυλινο...αυριο κατι μεταλικο κ.ο.κ. με οτι αυτο συνεπαγεται σε απαιτηση για προσαρτηματα που τυχον υπαρχουν ή εξαρτηματα ή ακομα και για αντοχη στο ιδιο το εργαλειο.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Τα 600ε σε κρατούν (για καλό) μακριά από βαρέως τύπου.
    Τα σύγχρονα που υπάρχουν διαθέσιμα καινούρια κοντά στα 300ε δείχνουν ποιοτικά
    και με σχεδόν "βαρέως" χαρακτηριστικά.
    Απο το δειχνουν, μεχρι το ειναι υπαρχει μια αποσταση....

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Οι εταιρείες που κυκλοφορούν είναι πολλές και χωρίς να ακούγονται προβλήματα απο αυτές........
    μμμμμμ ντεμπεηταμπολ, απο αυτες σιγουρα οχι.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Ίσως είναι καλύτερα να πάρεις ένα φθηνό μέχρι 200ε της αρεσκείας σου, να μην σου κοστίσει έτσι ώστε
    να μπορείς να επενδύσεις σε καλής ποιότητας παρελκόμενα όπως η μεγγενη.
    Κατά 99% θα σε καλύψει εφόσον και εσύ το χρησιμοποιείς με κάποιες βασικές αρχές μηχανουργείου.
    Εχεις ενα ποηντ

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Αν πάλι χρειαστείς στο μέλλον κάτι άλλο, θα χάσεις λιγά χρήματα, θα το έχεις ευχαριστηθεί περισσότερο,
    και θα σε βοηθήσει να εστιάσεις καλύτερα στις ανάγκες σου.
    Η λογικη των ερωτησεων ειναι ακριβως γι αυτο τον λογο. Για να αποφευχθει κατι τετοιο. Δεν ειμαι στην λογικη του αναλωσιμου εργαλειου.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Δεν είμαι και ειδικός αλλά δεν νομίζω να χρειάζεσαι τίποτα από τα παραπάνω.
    Προσωπικά θα κοίταζα να είναι βαρύ στιβαρό μεγάλη διάμετρο στην κολόνα, πολλές ταχύτητες, όσο πιο αργές τόσο καλύτερα, μια ευδιάκριτη και σχετικά ακριβείας κλίμακα στο τραπέζι αν παίρνει ρύθμιση η κλίση ,
    Θα ήθελα το δικό μου να ήταν 500w αλλά είναι 350
    Από εκεί και πέρα νομίζω ότι όλα κινέζικα είναι, αν καεί το μοτέρ βάζεις κάποιο άλλο από τα βιομηχανικά, διακόπτες το ίδιο, ιμάντα ,ρουλεμάν , τσοκ επίσης...
    Αν χαλάσει κάτι σημαντικό πέταμα και πάμε για άλλο.
    Νομίζω οροφή στην τιμή των ερασιτεχνικών επιτραπέζιων είναι το 250 και μέχρι εκεί και πολλά λέω.
    Απο εδω και πλεον τουλαχιστον, χωρις φυσικα να θελω να υποβιβασω την βοηθεια που προσφερθηκε απο τους υπολοιπους ,βλεπω πραγματικα χρησιμες πληροφοριες

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nassosxlvbros Προβολή μηνύματος
    Δες και αυτό... τίμια πρόταση στα λεφτά του και περιέχει και μέγγενη...

    Πάντως ό,τι και να πάρεις πρόσεχε πάρα πολύ με την αναγραφόμενη ισχύ: αν είναι πχ 500W να είναι 500 συνεχής και,όχι για κάνα τέταρτο όπως αναγράφουν μερικοί πονηρόπουλοι και στο δεκάλεπτο με 4άρι τρυπάνι στα 10 τρυπήματα το μοτέρ να ζεματάει...
    Οπως και εδω.......

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Θα κοιτουσα τα εξης σε ενα δραπανο.
    1. Βαρος, οσο περισσοτερο, συνηθως τοσο το καλλιτερο.
    2. Γενικοτερη ποιοτητα κατασκευης, το αισχρο πραμα φαινεται (πχ κολωνατο λιντλ). Κοιτας παντου για τζογους και πιθανες καμψεις καποιων μερων του.
    3. Ταχυτητες με καλο συστημα ιμαντα, κοιτας κι εκει για τζογους στις τροχαλιες. Ηλεκτρονικη ρυμιση στροφων νο νο νο, γιατι δεν εχεις και αυξηση ροπης με τη μειωση των στροφων.
    4. Τραπεζι τρυπηματος σοβαρο, οχι τενεκες, με ρυθμιση κλισης.
    5. Κοιτας για τζογο στην εδραση του τσοκ. Αν καταλαβαινεις καποιο, φευγεις μακρια. Ειδικα καθως κατεβαζεις το κοπτικο, εκει θα φανει περισσοτερο.
    6. Μοτερ 500w +.....αν και αυτο δε λεει και τα παντα γιατι τα βαττ αυτα ειναι ηλεκτρικα και οχι μηχανικα.
    7. Μεγαλο τσοκ, οσο μεγαλυτερα κοπτικα παιρνει, τοσο το καλλιτερο. Δε θυμαμαι τα βηματα, αλλα σιγουρα να παιρνει πανω απο 10μμ.
    8. Δες προσεκτικα τα μεταλα και την ποιοτητα της κατεργασιας τους. Μπορεις να καταλαβεις το μαντεμι απο το πιο σοβαρο κραμα. Ακομα και η ποιοτητα βαφης εχει κατι να πει.

    Εννοειται και εδω.....
    ΛΑΛΑΚΗΣ Ο ΕΙΣΑΓΟΜΕΝΟΣ

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. [ΠΩΛΕΙΤΑΙ] dewalt dc981 κρουστικο δραπανο
    από andreastwin στο forum Αγγελίες ποικίλης ύλης
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 08/05/2018, 22:58
  2. lifan μοτερ με καθετο πιστονι
    από χαρης17 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 19/03/2012, 06:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF