Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 29 από 29

Θέμα: Χαμηλη καταναλωση

  1. #16
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/02/2020
    Μηνύματα
    36
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Οτι σκουτερ και να παρεις σ αυτα τα κυβικα θα σου καιει απο 3,2 εως 4,2 .
    Η μεγιστη διαφορα θα ειναι 1 λιτρο στα εκατο,10 στα χιλια, 100 στα 10.000 η 1000 λιτρα στα 100.000 χιλιομετρα.Αρα η μεγιστη διαφορα αν το κρατησεις 100.000 χιλιομετρα δηλαδη 10 χρονια κατα μεσον ορο ,θα ειναι με μια μεση τιμη λιτρου 1,55 ευρω, 1550 ευρω.Τα ακριβωτερα σκουτερ με τους πιο εξελιγμενους κινητηρες ,κατα κανονα καινε λιγωτερο.Διαλεγεις και παιρνεις.
    Πραγματικά πολύ καλή η ανάλυση σου.....αν μου πρότεινες και ένα θα το εκτιμούσα ιδιαιτερα

  2. #17
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.039
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panosole Προβολή μηνύματος
    Πραγματικά πολύ καλή η ανάλυση σου.....αν μου πρότεινες και ένα θα το εκτιμούσα ιδιαιτερα
    ΔΕΝ εχω σκουτερ,και δεν γνωριζω να σου πω.Απο κει και περα γενικα ειμαι υπερ του καινουργιου γενικως,και υπερ του γιαπωνζικου γενικωτερα.Υπαρχει ενα ρητο του λαου που λεει, Η φτωχεια τρωει τον παρά.Οσες φορες που λογω ελλειψης χρηματων,πηρα κατι πολυ φθηνοτερο απ τον μεσο ορο,το μετανοιωσα γιατι στο τελος το πληρωσα ακριβοτερα.Βεβαια εχω βιωσει και εξαιρεσεις ,αλλα αυτες ηταν ελαχιστες.Ευκαιριες παντα υπαρχουν αλλα ειναι πολυ λιγες.Στην περιπτωση σου μπες σε σαιτ που μετρουν καταναλλωσεις οπως το
    FUELLY.COM δες καταναλωσεις ,κοιτα και τιμες αγορας,κοιτα και την ΤΣΕΠΗ σου και πραξε αναλογως.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  3. #18
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.108
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Οτι σκουτερ και να παρεις σ αυτα τα κυβικα θα σου καιει απο 3,2 εως 4,2 .
    Αν αναφέρεσαι στα 125, δεν καίνε τόσο. Και, γενικά, οι διαφορές θεωρώ ότι είναι αστείες, οπότε δεν αξίζει να επιλέξεις αυστηρά βάσει κατανάλωσης. Δες τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά.

    Ενδεικτικά, το δικό μου φτάνει τα 3λ/100χλμ μόνο αν είμαι μονίμως τέρμα γκάζι. Μια μέση κατανάλωση είναι γύρω στα 2,7.
    Life begins at 45°.

  4. #19
    Αν..λεω αν..το βασικο σου κρητηιριο ειναι η καταναλωση τοτε κοιτα σε παπι κ μονο παπι.μονο τα παπια καινε οσο λενε.τα σκουτερ ρουφανε λιγο παραπανω.
    Το Crypton S είναι ενα απο αυτα.
    ''Εμείς τις βόλτες τις κάνουμε ταξίδια..!!

  5. #20
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.706
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_M. Προβολή μηνύματος
    Αν..λεω αν..το βασικο σου κρητηιριο ειναι η καταναλωση τοτε κοιτα σε παπι κ μονο παπι.μονο τα παπια καινε οσο λενε.τα σκουτερ ρουφανε λιγο παραπανω.
    Το Crypton S είναι ενα απο αυτα.
    Γιώργο για pcx 125 και μάλιστα 1ης γενιάς μπορώ να εγγυηθώ οτι έχει κατανάλωση παπιού και με το πλεονέκτημα διπλάσιου σε μέγεθος ντεπόζιτου. Σέλα 100 φορές καλύτερη.
    Κάποια στιγμή δούλεψα ως κούριερ με 10ωρη εργασία καθημερινά x6 μέρες την εβδομάδα. Με το παπί δεν άντεξα, δτο μήνα το έδωσα. Οι βενζίνες από τη τσέπη μου, οπότε είχα λόγους να την υπολογίζω. Κάτω από 120 χλμ την ημέρα δεν έκανα, και όλα σχεδόν κέντρο από Π. Φάληρο μέχρι Αγ. Παρασκευή.

  6. #21
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.706
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panosole Προβολή μηνύματος
    Προς τα κάπου θα πρέπει να κατασταλάξω.....Δεν θα κάνω κλήρωση. .Δυστυχώς τα Οικονομικά μου δεν μου δίνουν περιθώρια για μεγάλες επιλογές! Σ ευχαριστώ παντως που σχολιασες την ερώτηση μου ...έστω και ειρωνικα
    Κάτι αντιλήφθηκες λάθος, δεν σε ειρωνεύτηκα. Αντιθέτως μάλλον ενοχλήθηκα.
    Ανοίγεις ένα θέμα με πολύ συγκεκριμένο ζητούμενο. Σου απαντάμε. Κάποιοι συμφορουμίτες συνεχίζουν και σου απαντούν. Εσύ στο μεταξύ έχεις ανοίξει νέο θέμα και δεν έχεις την ευγένεια να επιστρέψεις στο παρών ώστε να γράψεις 2 πράγματα (όπως π.χ. πολύ όμορφα σήμερα εξήγησες για το οικονομικό).
    Αν δε σχολίαζα την απουσία σου... άραγε θα έμπαινες στον κόπο να απαντήσεις;

    Δυστυχώς το έχουμε δει πολλές φορές το έργο της μασημένης τροφής η οποία πολλές φορές δεν συνοδεύεται από μια βασική ευγένεια.

    ΠΡΟΣΟΧΗ: Δεν τα γράφω τώρα για σένα, μπορεί και να σε έχω αδικήσει. Προσπαθώ να σου εξηγήσω ποιές είναι οι συμπεριφορές που έχουμε συνηθίσει να βλέπουμε ώστε κι εσύ με τη σειρά σου να κατανοήσεις το σχόλιο μου.

  7. #22
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/02/2020
    Μηνύματα
    36
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    ΔΕΝ εχω σκουτερ,και δεν γνωριζω να σου πω.Απο κει και περα γενικα ειμαι υπερ του καινουργιου γενικως,και υπερ του γιαπωνζικου γενικωτερα.Υπαρχει ενα ρητο του λαου που λεει, Η φτωχεια τρωει τον παρά.Οσες φορες που λογω ελλειψης χρηματων,πηρα κατι πολυ φθηνοτερο απ τον μεσο ορο,το μετανοιωσα γιατι στο τελος το πληρωσα ακριβοτερα.Βεβαια εχω βιωσει και εξαιρεσεις ,αλλα αυτες ηταν ελαχιστες.Ευκαιριες παντα υπαρχουν αλλα ειναι πολυ λιγες.Στην περιπτωση σου μπες σε σαιτ που μετρουν καταναλλωσεις οπως το
    FUELLY.COM δες καταναλωσεις ,κοιτα και τιμες αγορας,κοιτα και την ΤΣΕΠΗ σου και πραξε αναλογως.
    Πραγματικά σε ευχαριστώ πολύ

  8. #23
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/02/2020
    Μηνύματα
    36
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Αν αναφέρεσαι στα 125, δεν καίνε τόσο. Και, γενικά, οι διαφορές θεωρώ ότι είναι αστείες, οπότε δεν αξίζει να επιλέξεις αυστηρά βάσει κατανάλωσης. Δες τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά.

    Ενδεικτικά, το δικό μου φτάνει τα 3λ/100χλμ μόνο αν είμαι μονίμως τέρμα γκάζι. Μια μέση κατανάλωση είναι γύρω στα 2,7.
    Και το δικό σου είναι?????

  9. #24
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.108
    Sym Jet14 125 L/C.

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Sym Jet14 125 L/C.
    Την καρδούλα ξέχασες

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.347
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Την καρδούλα ξέχασες
    Πέρασε η 14η Φλεβάρη. Για αυτό
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  12. #27
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    839
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panosole Προβολή μηνύματος
    Τι θα μου πρότεινες?
    οτιδηποτε japan, και ειδικα στα μικρα. Μετα απο 49 χρονια συμβιωση με μηχανες, οποτε πηρα οτιδηποτε εκτος japan, μου βγηκε ξυνο.
    Αρα, για να μην το πληρωσεις το ενα αλλο ενα, μαζεψε, η δωσε κατι παραπανω και παρε αυτο που καταλαβες.

  13. #28
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.108
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Την καρδούλα ξέχασες
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Πέρασε η 14η Φλεβάρη. Για αυτό
    ΚΡΑΖΕΙΣ ΘΑΥΜΑΖΕΙΣ!!1112



    Life begins at 45°.

  14. #29
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/02/2020
    Μηνύματα
    36
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από andreastwin Προβολή μηνύματος
    οτιδηποτε japan, και ειδικα στα μικρα. Μετα απο 49 χρονια συμβιωση με μηχανες, οποτε πηρα οτιδηποτε εκτος japan, μου βγηκε ξυνο.
    Αρα, για να μην το πληρωσεις το ενα αλλο ενα, μαζεψε, η δωσε κατι παραπανω και παρε αυτο που καταλαβες.
    Κατάλαβα

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Χαμηλή κατανάλωση-Ο απόλυτος φραγκοφονιάς..
    από motonoobas στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 66
    Τελευταίο μήνυμα: 09/08/2019, 11:46
  2. Λιπαντικό που βοηθά στη χαμηλή κατανάλωση
    από takis-kk στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 18/10/2010, 10:10
  3. Κατανάλωση FZ6 ?
    από THEOD στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 02/07/2009, 17:29
  4. Θέλετε χαμηλή κατανάλωση;;
    από sergiosm στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 22/01/2009, 16:01
  5. κατανάλωση kle 500
    από καβασακιας στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 20/11/2004, 08:14

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF