Σελίδα 13 από 14 ΠρώτοΠρώτο ... 3891011121314 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 181 έως 195 από 196

Θέμα: Sym vf 185 news

  1. #181
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.590
    Άντε, να ζήσετε!
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  2. #182
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Άντε, να ζήσετε!
    Σπάω το κεφάλι μου να θυμηθώ ποιον μου θυμίζει ο Έρωτας

  3. #183
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.155
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Σπάω το κεφάλι μου να θυμηθώ ποιον μου θυμίζει ο Έρωτας
    Να πώ;;;; να πώ ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  4. #184
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Μείωση τιμής στο VF 185 (και το Symphony) κατά 200€

  5. #185
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Σπάω το κεφάλι μου να θυμηθώ ποιον μου θυμίζει ο Έρωτας
    Είναι στον όγκο πάντως
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  6. #186
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.369
    Το πήρε ο Χοντρός στη δουλειά (140 κιλά) κι έχει βρει την υγεία του
    Όλη μέρα τρέχει από δω κι από κει σε πελάτες
    ακόμα δεν έχει μαζέψει χλμ να σας πω αλλά ο... καβαλάρης
    είναι ευχαριστημένος και πάντα με μικρά τραβιότανε στη δουλειά.

    Απ ότι βλέπω εγώ τίμιο μηχανάκι

  7. #187
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/07/2021
    Μηνύματα
    0
    Γεια χαρά!
    Είμαι κάτοχος του sym vf 185 περίπου 2 μήνες
    Διάβασα τα προηγούμενα σχόλια και είπα να κάνω εγγραφή στο φόρουμ για να πω την εμπειρική μου γνώμη.
    Ξεκινάμε λοιπόν με το βασικότερο, που είναι ο λόγος αγοράς του vf 185 και ποια ήταν η προηγούμενη μου εμπειρία από μοτοσυκλέτες, ώστε να καταλάβετε καταρχάς τι προσδοκίες είχα από το εν λόγω μηχανάκι και αν τελικά ικανοποιήθηκαν
    Είμαι 27 ετών και μέχρι στιγμής είχα: Daytona sprinter 125 καινούργιο, Yamaha r6 2002,ninja zx9r 1999,kawasaki zx 130, ξανά sprinter 125 μτχ και μετά πήρα αυτοκίνητο όπου δεν έβγαινα οικονομικά και έμεινα με τα πόδια
    Μετά από χρόνια αποχής λόγω οικονομικών προβλημάτων αποφάσισα πως δεν πάει άλλο να είμαι με τα πόδια, ειδικά τώρα με την πανδημία τα ΜΜΜ ήταν ρίσκο για την υγεία μου καθημερινά, οπότε αποφάσισα να αγοράσω ένα οικονομικό μεταφορικό μέσο ώστε να μετακινούμαι.
    Να πάρω μοτοσυκλέτα μεγάλου κυβισμού το απόριψα λόγω κόστους χρήσης και συντήρησης συν του ότι θα έπρεπε να την πάρω μεταχειρισμένη και η εμπειρία μου από μεταχειρισμένες μότο δεν είναι καλή.
    Οπότε σκέφτηκα να πάρω κάτι καινούργιο αρχίζοντας να γλυκοκοιτάω καναπεδάτα scouter.(κοντά στα 300κ)
    Μόλις είδα το κόστος χρήσης και συντήρησης των scouter ξενέρωσα καθώς το μοντέλο που με ενδιέφερε διάβασα ότι καεί κοντά στα 6λ/100.
    Οπότε η λύση ήταν μονόδρομος να πάω σε παπί...
    Το πρόβλημα όμως ήταν πως με το παπί θα περιοριζόμουν σε μετακινήσεις μόνο εντός πόλης καθιστώντας δύσκολη της πρόσβαση μου σε ένα μέρος παρά έξω πχ μια παραλία.
    Έτσι λοιπόν άρχισα να γλυκοκοιτάω το εργαλείο της sym γιατί περί αυτού πρόκειται...
    Ένα μηχανάκι οικονομικό όπως όλα τα παπιά αλλά με επιδόσεις μιας μικρής μοτοσυκλέτας.
    Αυτό ήταν είπα...Θα πηγαίνω παντού χωρίς να σκέφτομαι την βενζίνη!
    Ξεκινάμε λοιπόν:
    Ανεβαίνοντας πάνω ως πρώτη αίσθηση είδα ένα ποιοτικό παπί με καλά πλαστικά, γεροδεμένο και με ποιότητα όσον αφορά την κύλιση του.
    Ωραία αμορτισέρ που δίνουν σπορ αίσθηση με καλή απορρόφηση κραδασμών
    Η σέλα βρίσκεται αρκετά ψηλά σε σχέση με τα κλασικά παπιά και ήταν λίγο σκληρή στην αρχή όμως συνηθίζεται.
    Εξαιρετικός πουπουλένιος συμπλέκτης που εμένα προσωπικά δεν μου κάνει αίσθηση να αλλάξω μανέτα.
    Σπορ όργανα που θυμίζουν μεγάλη μηχανή και τη νύχτα έχουν έναν υπέροχο φωτισμό.
    Φρένα μηχανής...
    Τα εργοστασιακά λάστιχα λένε ότι δεν είναι καλά όμως τώρα με τις ζεστές εγώ βλέπω ότι πατάνε.Το μόνο σίγουρο είναι ότι με τέτοιο μέγεθος ελαστικών το μηχανάκι είναι στιβαρό και στις στροφές σκέτη απόλαυση.
    Ο κινητήρας στο ρελαντί δουλεύει άψογα και αθόρυβα
    Ξεκινώντας ρολάρει χωρίς σκορτσαρι
    Ίσματα και η λειτουργία του ψεκασμού είναι άριστη.
    Από επιδόσεις:
    Κατά τις διάρκεια του στρωσίματος χωρίς να το πιέζω με έκανε να αισθάνομαι ασφάλεια στους δρόμους γιατί το μηχανάκι έχει τη δυνατότητα να κινείται σε ταχύτητες πορείας χωρίς να το πηγαίνεις στα όρια του.
    Μετά το στρώσιμο ανοίγοντας το σιγά σιγά είδα ότι τελικά σίγουρα δεν είναι συνηθισμένο παπί.
    Παιδιά το μηχανάκι πάει... Έχει ροπή, νεύρο και τράβηγμα!
    Σε όλες τις ταχύτητες τραβάει και στις αλλαγές υπάρχει κλότσημα ακόμα και από 5 σε έκτη
    Η πρώτη και η δευτέρα είναι αρκετά κοντές κάνοντας το να ξεκολλάει σαν σφεντόνα από τα φανάρια.
    Άψογο μέσα στην πόλη και απολαυστικό σε επαρχιακούς δρόμους με στροφές καθώς η λειτουργία του από 3 έως 6 ταχύτητα θυμίζει μικρή μηχανή και δεν κρεμάει με τίποτα.
    Στην εθνική οδό θα πω ότι κινείται με αξιοπρέπεια και αν θες να πας ταξιδάκι πας χαλαρά.Στις 6000 έχει 100 και στις 7900 120.
    Προσωπικά δεν μου αρέσει να το κακοποιώ οπότε θα έλεγα ότι ταξιδεύει με 100 έως 110 ΞΕΚΟΎΡΑΣΤΑ
    Αν το πας τέρμα φυσικά πάει παραπάνω
    Τελική:Δεν έχω βαρέσει ακόμα κόφτη στην 6 ωστόσο το έχω πάει μέχρι 147 κοντέρ και πήγαινε και άλλο πάντα μιλάμε για ευθεία και όχι κατηφόρα
    Δικάβαλο:Σαν να μην υπάρχει άλλο άτομο πίσω με μια μικρή διαφορά όταν ανοίγεις από σταματημένος.
    Όταν είσαι για παράδειγμα εν κινήση και ανοίγεις γκάζι πάει καλά ακόμα και σε ανηφορικούς δρόμους.
    Από κατανάλωση η εταιρεία έχει πέσει μέσα,για την ακρίβεια δίνουν 2,2 λ/100
    Εγώ θα σας πω ότι με φυσιολογική οδήγηση και ανοίγματακια μου καεί περίπου ένα ντεπόζιτο(7λ) στα 300χλ
    Παιδιά δεν καίει και εδώ θα πρέπει να αναφερθεί πώς λόγω της δύναμης του δεν χρειάζεται να το πας τέρμα όπως ένα απλό παπί
    Εμφανισιακά είναι πολύ όμορφο δεν το συζητάω κάν
    Συγκρίσεις επίσης δεν κάνω είναι μια κατηγορία από μόνο του
    Συμπέρασμα:
    Αν τα οικονομικά κάποιου δεν βγαίνουν για μηχανή και θέλει ένα μηχανάκι οικονομικό που να πηγαίνει παντού ακόμα και μίνι εκδρομούλες τότε είναι η ιδανική επιλογή
    Φυσικά το vf μπορεί να μετατραπεί και σε καγκουροεργαλείο καθώς για μαμίσιο παπί πάει τον κ@@ο του
    Από αξιοπιστία θα δείξει ο χρόνος αλλά εγώ προσωπικά την sym κατόπιν προσωπικής έρευνας δεν την φοβάμαι καθώς από γνωστούς σκούτερακίδες ακούω τα καλύτερα λόγια

  8. #188
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Πάντως vf185 & nht200 με μοιρασμένα μοτερ και περιφερειακά, τους χωρίζουν 24 ολόκληρα κιλα!

  9. #189
    Μέλος
    Εγγραφή
    15/05/2020
    Μηνύματα
    36
    Μιας & υπάρχει μεγάλη moto καθώς και μικρος 100αρης καθημερινος εργάτης τον οποιο θα παραχωρησω πλεον στην γυναικα για τις δουλειές πρέπει να σκεφτω την αγορά μικρης moto για τα καθημερινά καθώς και οτι κοντινο χρειαζεται .
    Τα 300αρια σκουτερ εχουν παει σε τιμες 4.500-5.500 € + πολυ μεγαλες τιμες σερβις .
    Για κατι μτχ τωρα πας σε αχαρτογραφητα νερα + πολυ μεγαλη διαφορα κ καταναλωσης και σερβις.


    Στην τιμη αυτη των 3000€ αξίζει το vf185 θα σε βγαλει ασπροπροσωπο σε stock παντα μορφη; Τρεμουλα , σταντ κ αλλα που εχουν γραφτεί εδω κ αλλου με κανουν να το σκεφτομαι ξανα και ξανα (αλλωστε υπαρχει έλλειψη και έρχονται ειπαν απο τελος ιανουαριου κ μετα η επομενη παρτιδα).
    Ειχα παρει περυσι για ιδιο σκοπο το gsx250 καινουριο στην προσφορα στα 2.900 αλλα το εδωσα λόγω του οτι
    1. ηταν βαρυ , 2. Ηταν πολυ ραθυμο , 3. Το πισω σελακι δεν εκανε για διακαβαλο , 4. Δεν ειχε καν χωρο στην ποδια + δυνατότητα μπαγκαζιερας (χαλια αισθητικα).
    Και τωρα με τιμες στον Θεο πας για παπι-μοτοσυκλετακι στα σχεδον 3000 η πολυ παραπανω για σκουτερ στα 4.500+

    Η γνωμη σας ?

  10. #190
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Περιγράφεις και ζητάς το vf125 και δεν το έχεις καταλάβει ακόμα
    Το οποίο έχω κι εγώ και δηλώνω ευχαριστημένος για τις ίδιες δουλειές που λες κι εσύ. Και με τιμή κάτω από 2 Χιλ. (Έστω οριακά) δεν έχει αντίπαλο....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  11. #191
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Ο φθηνοτερος γιαπωνεζος mt3 κοστιζει 5.3k, σε ευρωπαικο το duke 250 στα 4.7k

    Αν το μπατζετ ταβανιαζει τα 3k θα προτεινα το cfmoto 250nk το οποιο φαίνεται εξαιρετική προσφορα για τα δεδομένα

  12. #192
    Μέλος
    Εγγραφή
    15/05/2020
    Μηνύματα
    36
    Βασικά δεν ξερω αν με καλυψει το vf 185 που ειναι ιδανικο απο κοστη αγορας συντηρησης και καταναλωσης η αν χρειαστει να ανεβω στα 5200 για το mt03 .
    Αυτόματα και υπόλοιπα δεν μ'αρέσουν δυστυχώς
    Αν λυνονται τα θεματα του vf θα ταν το ιδανικό

  13. #193
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Περιγράφεις και ζητάς το vf125 και δεν το έχεις καταλάβει ακόμα
    Το οποίο έχω κι εγώ και δηλώνω ευχαριστημένος για τις ίδιες δουλειές που λες κι εσύ. Και με τιμή κάτω από 2 Χιλ. (Έστω οριακά) δεν έχει αντίπαλο....
    Έχω το σκούτερ st200.
    Μπήκα στο 4ο χρόνο χρήσης του,με 30κ χλμ, χωρίς προβλήματα και σκέφτομαι για αλλαγή. Έχω το μάτι μου το vf125 (που θα το ήθελα φυσικά με τον κινητήρα του 185) που δεν νομίζω ότι -τυπικά- είναι αναβάθμιση σε σχέση με το st200 αλλά... αυτό το 200άρι σκούτερ είναι εντελώς άοσμο/άγευστο/αδιάφορο/υπηρεσιακό βρε παιδί μου...
    Είναι καλό σκούτερ για αυτούς που δεν ενδιαφέρονται καθόλου -μα καθόλου- για δίτροχα και το έχουν μόνο για πήγαινε-έλα. Μόνο.
    Εάν πάω καμιά βολτίτσα περιαστική... με πιάνει θλίψη.
    Βλέπω το vf125, φθηνό ως προς κτήση/συντήρηση/έξοδα, θα έχει λίγη περισσότερη -υποθέτω- αίσθηση μοτοσυκλέτας, εμφανισιακά μου αρέσει πιο πολύ εννοείται, οπότε το σκέφτομαι.
    Επομένως, καλό "το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" αλλά γράψε καμιά παράγραφο αναφορικά με την αίσθηση που σου δίνει (ξέρω παπί είναι, τι ζητάω θα μου πεις, αλλά πες..!)

  14. #194
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vstrider Προβολή μηνύματος
    Έχω το σκούτερ st200.
    Μπήκα στο 4ο χρόνο χρήσης του,με 30κ χλμ, χωρίς προβλήματα και σκέφτομαι για αλλαγή. Έχω το μάτι μου το vf125 (που θα το ήθελα φυσικά με τον κινητήρα του 185) που δεν νομίζω ότι -τυπικά- είναι αναβάθμιση σε σχέση με το st200 αλλά... αυτό το 200άρι σκούτερ είναι εντελώς άοσμο/άγευστο/αδιάφορο/υπηρεσιακό βρε παιδί μου...
    Είναι καλό σκούτερ για αυτούς που δεν ενδιαφέρονται καθόλου -μα καθόλου- για δίτροχα και το έχουν μόνο για πήγαινε-έλα. Μόνο.
    Εάν πάω καμιά βολτίτσα περιαστική... με πιάνει θλίψη.
    Βλέπω το vf125, φθηνό ως προς κτήση/συντήρηση/έξοδα, θα έχει λίγη περισσότερη -υποθέτω- αίσθηση μοτοσυκλέτας, εμφανισιακά μου αρέσει πιο πολύ εννοείται, οπότε το σκέφτομαι.
    Επομένως, καλό "το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" αλλά γράψε καμιά παράγραφο αναφορικά με την αίσθηση που σου δίνει (ξέρω παπί είναι, τι ζητάω θα μου πεις, αλλά πες..!)
    Κοίτα.... Είναι αυτό είπες, παπί.
    Προερχόμενος από μεγάλο μονοκύλινδρο (Πήγασος) είναι τρελή ξενέρα. Αγοράστηκε με μόνο γνώμονα την οικονομία σε όλα τα επίπεδα. (Μακρόχρονη ανεργία, γαρ...)
    Όμως: το έχω ευχαριστηθεί πολύ μέσα στην κίνηση, (λογικό, παπί είναι) έχει υπέροχα φρένα, το cbs σε αυτό κάνει δουλίτσα! Ελαστικά μακράν τα πιο χοντρά που έχω δει σε παπί, χωρίς σαμπρέλα, ξεχνάς την λέξη κλατάρισμα. Επίσης είναι πολύ καλά, σε απαλλάσει από το κόστος να τα αλλάξεις με την αγορά του παπιού (πράγμα σύνηθες στα άλλα παπιά) Αναρτήσεις στον μέσο όρο, μια συνήθεια είναι. Μόνο μελανό σημείο η σέλα του που είναι κάπως σκληρή καθώς ήμουν κακομαθημένος από τον Πήγασο, πλέον την έχω συνηθίσει. Στην Εθνική με κόντρα άνεμο ψοφάει αλλά οκ, δεν είναι αυτή η δουλειά του, το στοιχείο του είναι η κίνηση στην πόλη. Είναι όμορφο, άκρως οικονομικό.
    Ελπίζω να σε κάλυψα.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  15. #195
    Μέλος
    Εγγραφή
    15/05/2020
    Μηνύματα
    36
    Κοιτα μια ματια και το cb125f του 2021.
    Ψοφιμι βεβαια αλλα εχει αλλα θετικά αν δεν ζητας γκάζι. Ισως το πιο οικονομικο μηχανακι καιει κατω απο 2l/100

Σελίδα 13 από 14 ΠρώτοΠρώτο ... 3891011121314 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Honda GTR 150 vs SYM VF 185
    από Nospecialname στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 113
    Τελευταίο μήνυμα: 02/06/2021, 11:07
  2. SYM VF3i 185
    από DRAKONET στο forum SYM
    Απαντήσεις: 99
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2020, 20:47
  3. Την << Sym >>βουλη Σασ
    από GAS-GAS στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 03/09/2006, 21:21
  4. Breaking News
    από sniper στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 07/02/2005, 14:25
  5. good & bad news..............
    από asprogerakatos στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 01/11/2004, 13:04

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF