Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 71

Θέμα: ΞΕΜΠΛΟΚΑΡΙΣΜΑ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΣΚΟΥΤΕΡ

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    856
    Βαγγέλη καλημέρα, είμαστε πάνω κάτω ίδια ηλικία και ύψος στα κιλά τα χαλάμε λίγο (είμαι αρκετά λιγότερα)...δουλεύω κι εγώ κέντρο και καταλαβαίνω τι λες αν κι εγώ τα τελευταία δεκαοκτώ χρόνια κινούμαι μόνο με μεγάλες μοτοσυκλέτες παντού και καθημερινά.

    σκουτερ είχα στο παρελθόν (μπεβερλι απο τα πρώτα)...

    το sh300 το χουμε στη δουλειά για εξωτερικές δουλειές τα παιδιά που δουλεύουν έξω κι έχει τύχει να το πάρω να πεταχτώ κάπου εντός Αθήνας κάνα δυο φορές σε μέρα που είχα πάει στη δουλειά χωρίς μηχανή (λογω σερβις κτλ)..

    πάρα πολύ καλό μηχανάκι, μόνο αυτό θα σου πω...δεν σε προβληματίζει στο μπόι ίσως λίγο μόνο στα πόδια κάτω αν φοράς βατραχοπέδιλο όπως εγώ ειναι κάπως μικρός ο χώρος για το παπούτσι ειδικά άμα κουβαλάς και καμιά τσάντα ανάμεσα...πολύ σημαντικό το επίπεδο πάτωμα της ποδιάς...στο sym νομίζω έχει κανάλι ανάμεσα πράγμα που σου στερεί από τις δυνατότητες να κουβαλήσεις πράγματα ψώνια κτλ..

    από ποιότητα δεν το συζητάμε, πολύ καλά πλαστικά και όργανα κτλ.

    κατ εμέ λοιπόν φίλε Βαγγέλη και επειδή σε βλέπω να έχεις σκέψεις και για μετάβαση σε μοτοσυκλέτα μελλοντικά μην πας σε καινούργιο σκουτερ στο οποίο θα χάσεις αρκετά λ7 σε πρόωρη μεταπώληση και κοίτα κάνα χοντακι μεταχειρο που παίζουν σε καλές τιμές και έχουν το πακέτο που περιληπτικά σου περιέγραψα...και όταν το βαρεθείς το δίνεις σχεδόν στα ίδια λεφτά..

    πχ (τελείως ενδεικτικό παράδειγμα)

    https://www.car.gr/12183843-honda-sh-300i-bc

    ή πιο νέο

    https://www.car.gr/26217017-honda-sh-300i
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  2. #17
    Μικρος ισιος πατος με μικρους τροχους . Μικρο ματαξονιο.Επικυνδυνο .
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	αρχείο λήψης (1).jpeg 
Προβολές:	238 
Μέγεθος:	7,9 KB 
ID:	415388






    Μεγαλος ισιος πατος με μικρους σε διασταση τροχους αλλα μεγαλυυερο μεταξονιο,αρα πιο σταθεροΚάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	images.jpeg 
Προβολές:	234 
Μέγεθος:	6,1 KB 
ID:	415387

    Με τον ισιο πατο εχεις περισσοτερο χωρο φορτωσης .

    Oxι ισιος πατος (σκαλοπατι) ,αλλα μεγαλυτερη διασταση τροχων σε μαζεμενες διαστασεις .πιο μαιτζεβελο και σταθερο ,αλλα αποθηκη μονο κατω απο τη σελα . Στα ποδια δεν .
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Citycom-300i-S_MAT_BLACK.jpg 
Προβολές:	242 
Μέγεθος:	64,2 KB 
ID:	415389
    Γενικα οσο μεγαλωνει ο τροχος ,μικραινει ο χωρος κατω απο τη σελα

    Το 2ο ειναι το joyride 200 που ειναι καναπεδατο.
    Το 3ο ειναι ορθιο αλλα με τζαμαρια που συνηθως εχουν τα καναπεδατα.
    Για το λογο αυτο ερχεται πολυ κοντα στο κεφαλι του αναβατη ,σε σχεση με τα καναπεδατα που την εχουν πιο μακρυα .

    Ανεβα πανω να καταλαβεις ακριβως τι παιζει

    Τα μοτοσυκλετακια ή και μεγαλυτερεα που σου προτειναν,
    δεχονται μπαγκαζιερα .
    Καταλαβαινω πως πρωτα απο ολα δεν θες μηχανακι βολτας ,αλλα καθημερηνο για δουλεια -ψωνια κτλ.
    Τελευταία τροποποίηση από Lioulios; 24/02/2020 στις 12:55.

  3. #18
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    εναλλακτικό σκουτερ στην κατηφοριά με το sym υπάρχει και kymco στα λεφτά που θέλεις να δώσεις
    https://www.kymco.gr/product/x-town-300i-abs/

    εναλλακτικά σε μοτό θα μπορούσες να βολευτείς και σε κάτι τέτοιο:
    https://www.car.gr/26064086-suzuki-v-strom-250
    Οχι γιατρε μου για το μικρο στρωμα....ειπε ο φιλος εχει κιλα..και το συγκεκριμενο ειναι θεοβαρο...ψοφιο...και καιει...ποσο μαλλον με 2 ατομα !

  4. #19
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2018
    Μηνύματα
    479
    Καλώς ήρθες στο φόρουμ.
    Έχω το citycom 2019 περίπου 7 μήνες 3.850 χιλιόμετρα.
    Πολύ ευχαριστημένος, γρήγορο και οικονομικό 3,3-3,8 λίτρα/100 με αρκετά μεγάλο χώρο κάτω από την σέλα που χωράει όλα τα jet κρανοι και μερικά φουλφεις χωρίς στο επάνω μέρος αεραγωγούς.
    Για ψώνια σε super-market έβαλα ένα top case(βαλίτσα) 36 λίτρα και τώρα χωράει πολυ πράγμα.
    Για μέσα στην πόλη και μικρά ταξίδια όλα τα λεφτά. Ουτε ταχυτητες ουτε τίποτα ανοίγεις γκάζι και πηγαίνεις. Εργάτης.
    Αλλά δεν είναι μοτοσικλέτα.
    Τις αναρτήσεις, ασφάλεια και γενικά την αίσθηση που έχεις από μια μοτοσικλέτα δεν μπορεί να την φτάσει. Κάπου κερδίζεις κάπου χάνεις δεν μπορείς να τα έχεις όλα.
    Όσον αφορά για το μέγεθος του σκουτερ, πίστεψέ με είναι μεγάλο και θα ταιριαζεις σε αυτό.
    Τα μόνα μείον που έχει σαν σκουτερ είναι η κακή συναρμογη των πλαστικων( τίποτα δεν τρίζει αλλά δεν έχουν την ποιότητα του Beverly) και η ανάρτηση πίσω( όπως σε όλα τα σκουτερ κάτω των 9.500€ ) ψιλοκοπαναει στις μεγάλες λακούβες.
    Και κάτι τελευταίο, τα λάστιχα πρώτης τοποθέτησης στο citycom μετά από 7-8 χιλιάδες χιλιόμετρα θέλουν αλλαγή γιατί γλυστράνε στη βροχή.

  5. #20
    Ολα τα sym θελουν λαστιχα με την αγορα τους .
    Τα maxis που φορανε ειναι απαραδεκτα ,εκτος και αν τα πηγαινεις πιο χαλαρα απο χαλαρα.

  6. #21
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2018
    Μηνύματα
    479
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lioulios Προβολή μηνύματος
    Ολα τα sym θελουν λαστιχα με την αγορα τους .
    Τα maxis που φορανε ειναι απαραδεκτα ,εκτος και αν τα πηγαινεις πιο χαλαρα απο χαλαρα.
    Πιστεύω με λίγη προσοχή 7-8 χιλιάδες πηγαίνουν.
    Πάντως στο σκουτερ φόρουμ που είμαι γραμμένος το 60℅ που έχει citycom τα αλλάζει με την αγορά του και το υπόλοιπο 40℅(μεσα και εγω) μετά απο 7-10 χιλιάδες χιλιόμετρα.

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TKM
    Εγγραφή
    18/08/2019
    Μηνύματα
    250
    Αφού κοιτάς το Citicom 300, λίγο παραπάνω κοστίζει το SYM HD 300, το οποίο είναι καινούριο μοντέλο, δεν θα αλλάξει γρήγορα και πιο πολυτελές, στην εμφάνιση τουλάχιστον.

  8. #23
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2018
    Μηνύματα
    479
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TKM Προβολή μηνύματος
    Αφού κοιτάς το Citicom 300, λίγο παραπάνω κοστίζει το SYM HD 300, το οποίο είναι καινούριο μοντέλο, δεν θα αλλάξει γρήγορα και πιο πολυτελές, στην εμφάνιση τουλάχιστον.
    Καλο χρυσό το SYM HD 300 αλλά ο χώρος για τα ποδια πολυ μικρος.
    Τα δοκίμασα και τα δυο πριν αγοράσω το citycom.
    Οδηγάς και το μισό πελμα είναι στον αέρα, χωρίς λίγο κενό για να κάνεις το ποδι μπρός πισω. Αν φοράς και 45-46 μποτάκι, το ποδι δεν κουνιέται.
    Κατασκευαστικό λάθος για εμένα , το έφτιαξαν με βάση το δικό τους σωματότυπο που οι περισσότεροι έχουν νούμερο 40-41.

  9. #24
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/02/2020
    Μηνύματα
    22
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lioulios Προβολή μηνύματος
    Μικρος ισιος πατος με μικρους τροχους . Μικρο ματαξονιο.Επικυνδυνο .
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	αρχείο λήψης (1).jpeg 
Προβολές:	238 
Μέγεθος:	7,9 KB 
ID:	415388






    Μεγαλος ισιος πατος με μικρους σε διασταση τροχους αλλα μεγαλυυερο μεταξονιο,αρα πιο σταθεροΚάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	images.jpeg 
Προβολές:	234 
Μέγεθος:	6,1 KB 
ID:	415387

    Με τον ισιο πατο εχεις περισσοτερο χωρο φορτωσης .

    Oxι ισιος πατος (σκαλοπατι) ,αλλα μεγαλυτερη διασταση τροχων σε μαζεμενες διαστασεις .πιο μαιτζεβελο και σταθερο ,αλλα αποθηκη μονο κατω απο τη σελα . Στα ποδια δεν .
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Citycom-300i-S_MAT_BLACK.jpg 
Προβολές:	242 
Μέγεθος:	64,2 KB 
ID:	415389
    Γενικα οσο μεγαλωνει ο τροχος ,μικραινει ο χωρος κατω απο τη σελα

    Το 2ο ειναι το joyride 200 που ειναι καναπεδατο.
    Το 3ο ειναι ορθιο αλλα με τζαμαρια που συνηθως εχουν τα καναπεδατα.
    Για το λογο αυτο ερχεται πολυ κοντα στο κεφαλι του αναβατη ,σε σχεση με τα καναπεδατα που την εχουν πιο μακρυα .

    Ανεβα πανω να καταλαβεις ακριβως τι παιζει

    Τα μοτοσυκλετακια ή και μεγαλυτερεα που σου προτειναν,
    δεχονται μπαγκαζιερα .
    Καταλαβαινω πως πρωτα απο ολα δεν θες μηχανακι βολτας ,αλλα καθημερηνο για δουλεια -ψωνια κτλ.
    δεν ξερω γιατι αλλα παντα στο μυαλο τα ειχα ξεχωριστα. αμαξι για βολτα απολαυση, ταξιδια, γκαζια κλπ κλπ και μηχανακι για εξυπηρετηση. Οχι πως δεν ειμαι της ταχυτητας ( το 70αρι παπι το πηγαινα παλια στην επαρχια τσιτα τα γκαζια) απλα ποτε δεν εκανα ταρζανιες με το μηχανακι. Αν παρω ομως θα το εχω και για μικρες βολτες γυρω απο αττικη και νησια και για αυτο σκεφτομαι για 300-400 κυβικα και οχι 150-200. Θα παρω που θα παρω να μην δωσω 3000 χιλιαρικα μονο για μετακινιση εντος αθηνας....! για πιο μακρινες διαδρομες αμαξι...!

  10. #25
    Καλες αγορες οτι και να παρεις και να σου λυσει τα χερια .

  11. #26
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/02/2020
    Μηνύματα
    22
    ευχαριστω πολυ ολουσ σας για την αμεση βοηθεια σας και τον χρονο που διαθεσατε. θα σας ενημερωσω.....

  12. #27
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/02/2020
    Μηνύματα
    22
    λοιπον ειπα να σας βαλω σε ενα ενδοιασμό........
    μετα απο ολα οσα μου ειπατε, επελεξα 4 προτασεις και προσπαθησα να ειναι στα ιδια λεφτα πανω κατω ολες....
    1. καινουριο το sym citycom s300 i f4 3.675 και δωρα
    2 μεταχειρισμενο https://www.car.gr/12597456-honda-sh-300i-abs
    3. μεταχειρισμενο https://www.car.gr/25038764-sym-citycom-300i
    4. μεταχειρισμενο https://www.car.gr/25138777-sym-maxs...maxsym-400iabs
    φυσικα δεν μιλαμε για το αν θα μου πεφτει καποιο μικρο η αν θα χωρανε τα ποδια μου, απλα ως μηχανακια συγκριση με τα ιδια λεφτα! τι θα αγοραζατε εσεις και γιατι????

  13. #28
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.098
    Το 3, επειδή το καινούριο (1) είναι πεταμένα λεφτά, 3.700€ για σκούτερ 8ετίας (2) δε θα έδινα για κανένα λόγο, και δεν αγοράζω βάρκες (4).
    Life begins at 45°.

  14. #29
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.451
    αν βαλεις honda μεσα στην λίστα κατ'εμε η ζυγαριά κλείνει αναγκαστικά προς τα εκεί
    επειδή το sh είναι απο το "πάνω ράφι" συγκριτικά με αυτά που έβαλες, είτε πας σε στοκαρισμενο που είδα κάποια '17-'18 μέχρι και 5000 σε σχέση με του 19-20 που κοστίζουν 6200
    παράδειγμα
    https://www.car.gr/7350576-honda-sh-300i-abs-2018

    εναλλακτικά αν δεν μπορείς να δώσεις τα παραπάνω λεφτά μπορείς και σε μεταχειρισμένο απο ιδιώτη όμως και πρωτο χέρι γιατί θα έχεις περισσότερες πιθανότητες να πάρεις μηχανάκι με πραγματικά χλμ και κατάσταση
    παράδειγμα
    https://www.car.gr/26314429-honda-sh-300i
    you rise you fall you're down then you rise again

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Μπορεί να έχω SH αλλά δεν είναι λεφτά αυτά που ζητάνε στα μεταχειρισμένα.

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Συμβουλές για αγορά πρώτου σκούτερ
    από Nime στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 28/07/2019, 14:13
  2. γνώμες για αγορά Cbr 125 !!!
    από Eddiex στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2009, 14:06
  3. Ενδιαφέρον για αγορά δικύκλου
    από Godfather στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 08/04/2005, 15:08
  4. Οποιος ενδιαφέρεται για αγορά!!!
    από petridist στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 17/05/2004, 22:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF