Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 71

Θέμα: ΞΕΜΠΛΟΚΑΡΙΣΜΑ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΣΚΟΥΤΕΡ

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/02/2020
    Μηνύματα
    22

    ΞΕΜΠΛΟΚΑΡΙΣΜΑ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΣΚΟΥΤΕΡ

    Καλησπερα σε ολους αυτης της μεγαλης παρεας.
    πριν κανω εγγραφη διαβασα πολλα σε αυτο το φορουμ και μετα επελεξα να σας ρωτησω μια και νομιζω πως καθε αναβατης δεν ειναι για καθε μηχανη και αντιστροφα..........
    κατα αρχην ψαχνω να αγορασω σκουτερ 300-400 κυβ μεταχειρισμενο ή καινουριο με 3000 το πολυ 3500 ευρο. πρωτα ομως θα ηθελα να σας πω για μενα..... ετσι ωστε να μπορεσετε να με βοηθησετε γιατι πραγματικα εχω μπλοκαρει...!
    απο τα 15 μου εως τα 18 ημουν με παπι honda 70 αρι και μετα λογω σπουδων μονο καλοκαιρια πασχα εως και τα 25 μου (παρανομα οδηγησα και αλλα μηχανακια με συμπλεκτη της εποχης εκεινης). ολα αυτα ομως επαρχια. Οποτε για αθηνα που ειμαι τωρα και θελω να αγορασω στα 43 μου πλεον, δεν εχω καμια εμπειρια μεσα στην αθηνα γιατι ημουν παντα με αμαξι.
    2τροχο θελω να παρω γιατι αλλαξα δουλεια η οποια ειναι στο κεντρο, οπου δεν αξιζει να παρω αμαξι γιατι δεν μπορω να το παρκαρω πουθενα. Ετσι 2 μηνες τωρα αναγκαστικα παω με ΜΜΜ που κανω 45 λεπτα να παω , 45 να γυρισω και καμποση ωρα στην αναμονη, με αποτελεσμα να τρωω 2 ωρες παρα κατι για 10χλμ αποσταση. Οποτε σκεφτομαι για 2τροχο.
    φυσικα επειδη ειμαι 43 ετων, 1,83 υψος και 125 κιλα δεν θα παω να παρω παπι, ουτε βεβαια καμια μεγαλη on off (που τις λατρευω) , οποτε σκεφτομουν για σκουτερ μικρο. Επειδη ομως η σκεψη παει σκαλωτα προς τα επανω, μετα σκεφτηκα αφου θα μπω στην διαδικασια να παρω σκουτερ, ασ παρω καποιο που να μπορω να το εχω και για ακτος αθηνας για αποστασεις 150-200χλμ ακτινα γυρω απο την πολη ή για κανα νησι σε μικρες εξορμησεις. Οποτε παμε κατευθειαν σε σκουτερ 300-400 κυβικα το πολυ. α διπλωμα δεν εχω........ θα βγαλω.......!
    ενας φιλος μου ειπε για το honda sh 300 πως ειναι οικονομικο και καλο, το πετυχα καπου εξω και το ειδα... ειναι πολυ μαζεμενο (που αυτο βοηθαει για μεσα στην αθηνα λογικα) αλλα αν ανεβω σε αυτο θα ειμαι σαν 25χρονος σε ποδηλατο bmx. ενας αλλος φιλος μου ειπε πως τα sym εχουν βγει πολυ γερα και καλα και συγκεκριμενα το sym citycom s.300i f4 που το βρηκα μαλιστα καινουριο στα 3650 και με δωρα αρκετα (δεν το εχω δει απο κοντα να δω ποσο μαζεμενο η ογκωδες ειναι για μενα), τα δωρα βεβαια σημαινουν πωσ μαλλον παει για αντικατασταση και σε λιγο θα ειναι παλαιο μοντελο πλεον. Κοιταξα τα xmax αλλα πιστευω ειναι ακριβα για 250 κυβ και καποιοσ μου ειπε πως εχουν ακριβα ανταλλακτικα.
    τι εχετε να μου πειτε εσεις για ολες αυτες τισ σκεψεις μου?
    υπαρχει καποιο ή καποια σκουτερ που θα μου προτεινατε εσεις μετα απο ολα αυτα που σας εχω πει????
    Τελευταία τροποποίηση από vangelis43; 23/02/2020 στις 21:02.

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    Το θεμα σου ειναι ξεκαθαρο για σενα...citycom
    και.... για το οτι εχουν βγει καλα...και για το μεγεθος να μην ''δειχνεις'' μικρος γενικοτερα
    καθως επισης και στα χρηματα που θες...

    ΑΛΛΑ.....

    Μαζι με το διπλωμα πρεπει να υπολογισεις και ενα ΚΑΛΟ κρανος...ενα ΚΑΛΟ μπουφαν να φορας (οποσδηποτε αυτα τα 2 )
    καθως εαν το αφηνεις εξω....καλες κλειδαριες (πληθυντικος) για να μην βρεις αερα.

  3. #3
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.062
    Παρε το συμ που βρηκες ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ,αφου εχεις τα χρηματα , δωσε τα 3500 που εχεις μαζεψει και το υπολοιπο που σου απομενει, για το μηχανακι τα νουμερα και τον εξοπλισμο, βαλτο με ατοκες δοσεις με την καρτα σου.Μια χαρα μηχανακι ειναι,-δοκιμασε το πριν το αγορασεις- και ετσι θα εχεις και 2 χρονια εγγυηση. Μην μπλεκεις με μεταχειρισμενα ΑΝ μπορεις να παρεις καινουργιο.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  4. #4
    Κατσε πανω στο citycom και δες πως σου φαινεται.
    Η ζελατινα του ερχεται αρκετα κοντα στο κεφαλι,αλλα ειναι και ιδιεταιρο σαν κατασκευη αφου ειναι ορθιο με τζαμαρια .
    Συνηθως τετοια τζαμαρια εχουν τα καναπεδατα.
    Απο κινητηρα εχει απο τους καλυτερους και απροβληματιστους .Εγω τον ειχα στο cruisym 300 και μου αφησε τις καλυτερες εντυπωσεις .
    Τωρα εχω το joyride 200 που το ειχα για 6 χρονια και οταν το εδωσα ,το μετανιωσα και το ξαναπηρα .
    Στα σκουτερ ειναι να βρεις ακριβως αυτο που σε βολευει .
    Εγω εχω αλλαξει 4 sym . Δεν εχω κολημα με τη μαρκα (εχει βγαλει και πατατες) ,αλλα ειναι value for money.

  5. #5
    Οσο αυτο το θεμα με τα δωρα δεν εχει να κανει με το μοντελο .
    Τα κανουν σε ολα τα μηχανακια και τις περισσοτερες φορες ειναι ολα αχρηστα ,ακομα και οι συναγιερμοι που το μονο που θα σου προσφερουν ειναι να σου αδειασουν την μπαταρια

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/02/2020
    Μηνύματα
    22
    μπορω να δωσω και απανω απο 3500 αλλα θεωρω πως ειναι πλεον πολλα για ενα σκουτερ (για την δουλεια που το θελω παντα). Ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση σας. Μια ερωτηση ακομα.... το citycom απ οτι καταλαβαινω μεσα στο 2020 θα αντικατασταθει γιατι ειναι 3-4 ετων αλλα και γιατι θα εχουμε τουσ euro 5. λετε να περιμενω να δω το καινουριο.... ή μηπως πεσει η τιμη αυτου που υπαρχει τωρα αρκετα??? (ως καινουριο παντα). Ξερετε ποτε τα αντικαθηστουν συνηθως? μπηκα στο σαιτ της sym και ειδα ηδη δυο νεα μοντελα εχουν αντικατασταθει

  7. #7
    Ποια ειναι αυτα;

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/02/2020
    Μηνύματα
    22
    joymax z 250
    maxsym tl
    η αυτα ειναι εντελως νεα και δεν ειναι αντικατασταση παλαιων?

  9. #9
    Το maxsym ειναι το πρωτο 2κυλινδρο που εβγαλε φετος και η sym.
    Aλλη κατηγορια .Εχει αλυσιδα .κτλ κτλ.
    Το joymax ειναι ενα σκουτερ που μοιραζετε τον κινητηρα με το μικρο cruisym μιαςκαι στα 250 δεν εχει αλλο ,αφου καταργηθηκε το gts.
    Γενικα φευγουν μοντελα .
    Δεν βγαινει πια το hd 200 αφου πηγε στα 300 και αυτο με τον f4 που λεγαμε.
    Στα 200 μεγαλωσε το symphony κτλ κτλ .

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/02/2020
    Μηνύματα
    22
    χμ........ οκ το χα πει οτι δεν ασχολουμε και πολυ με τα 2τροχα και περασε η εποχη της παπιας του 80 (εκεινο το honda super cub 70 που ειχα ηταν ολα τα λεφτα).
    το citycom ειναι για αντικατασταση η οχι ακομα? μην το παρω και μετα απο 2-3-4 μηνες ειναι πλεον περασμενο μοντελο.......! αν ξερετε βεβαια

  11. #11
    Μην το βλεπεις ετσι.Μπορει να βγει κατι που δεν θα σε βολεψει.
    Τα σκουτερ ειναι για την ηλικια μας μικρα γαιδουρακια . Αμα το βολευτεις και σου κανει τη ζωη ευκολη ειναι καλη περιπτωση.
    Το βασικο ειναι να πας να τα δεις και να ανοιξεις και τις σελες να δεις χωρους.
    Γνωμη μου ειναι να μην πας πανω απο 300 κυβικα .Εκει αλλαζει η κατηγορια και σε τελη ,ασφαλειες κτλ.
    Δεν ειναι ασχημα και τα kymco .

    Τα κρητηρια της αγορας σου πρεπει να ειναι :
    * Διασταση τροχου
    * φορτωμα (ισιος πατος ή οχι και χωρος κατω απο τη σελα )
    *κυβικα-ιπποδυναμη
    Abs τωρα εχουν ολα

  12. #12
    Καλησπερα.
    Αν κ ειδα οτι σκεφτεσαι για σκουτερ,γιατι δεν κοιτας για on-off,μιας κ λες οτι σου αρεσουν.
    Υπαρχουν γυρω στα 4000 ευρω (500 πανω απο το ταβανι που βαζεις),του 10 ή του 11 v-strom ας πουμε,που ειναι πολυ βολικα κ για την Αθηνα κ για ταξιδι.
    Ειχα 10 χρόνια κ ηταν μια χαρά.
    Με το καλο,οποια αποφαση κ αν παρεις.

  13. #13
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.451
    εναλλακτικό σκουτερ στην κατηφοριά με το sym υπάρχει και kymco στα λεφτά που θέλεις να δώσεις
    https://www.kymco.gr/product/x-town-300i-abs/

    εναλλακτικά σε μοτό θα μπορούσες να βολευτείς και σε κάτι τέτοιο:
    https://www.car.gr/26064086-suzuki-v-strom-250
    you rise you fall you're down then you rise again

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/02/2020
    Μηνύματα
    22
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lioulios Προβολή μηνύματος
    Μην το βλεπεις ετσι.Μπορει να βγει κατι που δεν θα σε βολεψει.
    Τα σκουτερ ειναι για την ηλικια μας μικρα γαιδουρακια . Αμα το βολευτεις και σου κανει τη ζωη ευκολη ειναι καλη περιπτωση.
    Το βασικο ειναι να πας να τα δεις και να ανοιξεις και τις σελες να δεις χωρους.
    Γνωμη μου ειναι να μην πας πανω απο 300 κυβικα .Εκει αλλαζει η κατηγορια και σε τελη ,ασφαλειες κτλ.
    Δεν ειναι ασχημα και τα kymco .

    Τα κρητηρια της αγορας σου πρεπει να ειναι :
    * Διασταση τροχου
    * φορτωμα (ισιος πατος ή οχι και χωρος κατω απο τη σελα )
    *κυβικα-ιπποδυναμη
    Abs τωρα εχουν ολα
    ισιος πατος??? ποιοσ ειναι ο πατος??? συγνωμη αλλα δεν ξερω

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/02/2020
    Μηνύματα
    22
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    εναλλακτικό σκουτερ στην κατηφοριά με το sym υπάρχει και kymco στα λεφτά που θέλεις να δώσεις
    https://www.kymco.gr/product/x-town-300i-abs/

    εναλλακτικά σε μοτό θα μπορούσες να βολευτείς και σε κάτι τέτοιο:
    https://www.car.gr/26064086-suzuki-v-strom-250
    επειδη εχω χρονια να οδηγησω μηχανη και μαλιστα ποτέ μεσα στην Αθηνα λεω να παρω ενα σκουτερ που ειναι με λιγοτερο ογκο απο on off και αν δω μετα απο καιρο οτι νιωθω ενταξει ισως μεταβω σε on off και για μεσα στην Αθηνα. Τουλαχιστον ετσι το σκεφτομαι.............! εκτοσ και αν καταληξω μετα απο 3-4 χρονια με το σκουτερ για Αθηνα και με μια on off για εκτος Αθηνας

Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Συμβουλές για αγορά πρώτου σκούτερ
    από Nime στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 28/07/2019, 14:13
  2. γνώμες για αγορά Cbr 125 !!!
    από Eddiex στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2009, 14:06
  3. Ενδιαφέρον για αγορά δικύκλου
    από Godfather στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 08/04/2005, 15:08
  4. Οποιος ενδιαφέρεται για αγορά!!!
    από petridist στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 17/05/2004, 22:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF