Σελίδα 5 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 71 από 71

Θέμα: ΞΕΜΠΛΟΚΑΡΙΣΜΑ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΣΚΟΥΤΕΡ

  1. #61
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/12/2009
    Μηνύματα
    126
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lioulios Προβολή μηνύματος
    Συμφωνω με τον απο πανω ,αλλα στην περιπτωση πτωσης , το πλαστικο στα σκουτερ ειναι πιο ακριβο σε συγκριση με μηχανες ονοφ(που εχουν καγγελα).
    Κατι γυμνα την ακουνε αλλου τα ss αλλου κτλ
    Σωστά.
    Αλλά και τα άλλα αν π.χ. στραβώσει το τιμόνι και βαθουλώσει ρεζερβουάρ...
    Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, μακρυά από μας.

  2. #62
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TKM
    Εγγραφή
    18/08/2019
    Μηνύματα
    250
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vangelis43 Προβολή μηνύματος
    πρωτα απ ολα ευχαριστω για την απαντηση. μιλας για 6-7 λιτρα/100 χλμ δηλαδη?
    Για pegasos strada 660 τι γνωμη εχεις? Για varadero? Για bmw f 650 gs?
    Ακριβώς... για 6 με 7 λίτρα στα 100 χιλιόμετρα ανάλογα με τις συνθήκες!

    Pegaso Strada και BMW f 650 gs... αυτά είναι μονοκύλινδρα και πιο κουραστικά στο ταξίδι διότι έχουν περισσότερους κραδασμούς. Από κατανάλωση δεν ξέρω τι κάνουν - το πιο σημαντικό, όμως, είναι ότι δυσκολότερα βρίσκεις τέτοια σε καλή κατάσταση απ' ότι V-Strom 650.

  3. #63
    Οπως σου ειπαν και αλλοι.

    Τελη για μεχρι 300κυβικα ειναι 22 ευρω.Απο 300μεχρι 750νομιζω κανενα 65αρι και τα 1000αρια κανενα 90-100 Για ολα τα οχηματα τα τελη ειναι βαση κυβισμου .Δηλ τα καβασακι το 1400 πληρωνει οσο και ενα golf 1400.
    Τα ασφαλιστρα ανεβαινουν και αυτα αναλογως.
    Τα ονοφ 10ετιας + καινε κανενα 7 λιτρο στα 100 δηλ τα μισα περιπου απο ενα συγχρονο σκουτερ των 250-300.
    Αυτο θα πει πως αν με το ενα θες τη βδομαδα 10,δηλ το μηνα 40 δηλ το χρονο κανενα 500αρικο με το αλλο θες σχεδον ενα 1000αρικο .
    Υπαρχουν βεβαια και περιπτωσεις ονοφ που καινε λιγοτερο απο 7 στα 100 οπως το βστρωμ ας πουμε αλλα στα υπολοιπα ειναι οπως ολες οι μεγαλες μοτο

    ...και παει λεγωντας

  4. #64
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/12/2009
    Μηνύματα
    126
    τα Sym μια χαρά ποιοτικά είνα.
    Ας πούμε ότι παίρνεις ένα καινούριο 3700. Το κρατάς 2 χρόνια και το πουλάς ευκολα και γρήγορα 3.000.
    Έχασες 350 ευρώ το χρόνο και δεν πλήρωσες ούτε ευρώ για μηχανικές βλάβες λόγω εγγύησης.
    Συγχρόνως έμαθες να οδηγείς σε συνθήκες Αθήνας.

    Το ότι θα επιχειρηματολογώ για αγορά σκούτερ δεν το είχα φαντατστεί ποτέ.
    Δεν είναι όμως τυχαίο ότι η τάση της εποχής είναι αυτή.
    Η καθημερινή χρήση της μοτοσυκλέτας έχει γίνει ασύμφορη πλέον.

  5. #65
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/02/2020
    Μηνύματα
    22
    πχ αν ηταν να δωσω 5-6000 θα επερνα αλλο honda να γουσταρω κιολας
    https://www.car.gr/24878011-honda-civic-type-r
    και οχι αυτο
    https://www.honda-motorcycles.gr/mod...del=SH300-18MY
    χαχαχαχαχαχαχα

  6. #66
    Εγω παντως ειμαι της αποψης να παρεις μηχανη αφου γουσταρεις και αμα δε σου παει ,δωστη .
    Δες να παρεις μια να σου ταιριαζει και μην το πολυκουραζεις.
    Δε θα αγορασεις διαμερισμα .
    Αλλοι ειναι στο μεροκαματο βασάνια
    Και πανε κουβα απο ξερους ασσους .
    Εσενα θα σου μηνει και το επιπλο

  7. #67
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vangelis43 Προβολή μηνύματος
    απο συντηρηση και κοστος χρησης παιζω σε αλλη κατηγορια με ενα on off 650? αυτο εννοεις lioulios? παει πολυ πιο πανω απο ενα σκουτερ να υποθεσω εννοεις ε???
    Το κόστος είναι ένας παράγοντας.
    Η χρήση είναι ένας άλλος.
    Και σκούτερ με 650 δεν έχει καμιά σχέση η χρήση τους και οι ανάγκες που καλούνται να καλύψουν.
    Το ένα είναι ένα όχημα γενικής χρήσης-βόλτας που δεν κάνει τίποτα απολύτως σωστά αλλά μπορεί να κάνει τα πάντα με παραχωρήσεις,
    το άλλο είναι ένα όχημα καθημερινής γρήγορης και άνετης χρήσης στην πόλη και στα προάστια με καθαρό παντελόνι και παπούτσια αλλά μέχρι εκεί.
    Από εκεί και πέρα υπάρχει μια διαφορά στο κόστος χρήσης ειδικά αν μιλάμε για μεταχειρισμένο 650 που πιθανόν να χρειάζεται αναστήλωση.
    Το βασικότερο είναι να ορίσεις τι σκοπεύεις να κάνεις με το μηχανάκι.

  8. #68
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/02/2020
    Μηνύματα
    22
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexandrosgs Προβολή μηνύματος
    τα Sym μια χαρά ποιοτικά είνα.
    Ας πούμε ότι παίρνεις ένα καινούριο 3700. Το κρατάς 2 χρόνια και το πουλάς ευκολα και γρήγορα 3.000.
    Έχασες 350 ευρώ το χρόνο και δεν πλήρωσες ούτε ευρώ για μηχανικές βλάβες λόγω εγγύησης.
    Συγχρόνως έμαθες να οδηγείς σε συνθήκες Αθήνας.

    Το ότι θα επιχειρηματολογώ για αγορά σκούτερ δεν το είχα φαντατστεί ποτέ.
    Δεν είναι όμως τυχαίο ότι η τάση της εποχής είναι αυτή.
    Η καθημερινή χρήση της μοτοσυκλέτας έχει γίνει ασύμφορη πλέον.
    φιλε Αλεξανδρε, αν δεις στην αρχη του θεματος λεω πως οι on off ειναι οι αγαπημενες μου μηχανες, αλλα το ζητουμενο μου αυτη την στιγμη ειναι 2κυκλο για πιο γρηγορη μετακινηση και πιο ευκολη μεσα στην Αθηνα επειδη πλεον θα δουλευω για τα επομενα χρονια στο κεντρο - κεντρο! Βεβαια θα την θελω και για πιο εξω απο Αττικη! Αλλα ζητουμενο ειναι η Αθηνα. Λογια στα λογια, κουβεντα στην κουβεντα, καταλαβα πως γενικα τα σκουτερ ειναι πολλα λεφτα για το τιποτα (ιδιως οταν ειναι καινουρια) ενω με τα ιδια λεφτα μπορεις να παρεις και μια μεταχειρισμενη κανονικη μηχανη που και με αυτη μετακινησε μεσα στην Αθηνα! ετσι λοιπον ενω ημουν πεπισμενος για σκουτερ αρχισα να μιλαω και για on off. ΛΟΓΩ του ογκου μου ομως, οχι για τιποτα 250αρες αλλα 600-700αρες. Το μονο που ηξερα ειναι πως αυτες εχουν αρκετη καταναλωση μεσα στην πολη 7-8-9/100 , αλλα καποιοσ μου ειπε οτι και τα 300 σκουτερ δεν καινε πολυ πιο κατω... και ποιανουν τα 5-6λιτ/100. Ετσι λοιπον σε παρεσηρα και εγω στην κουβεντα αυτη και σε εκανα να υποστηριζεις σκουτερ! χαχαχαχαχαχα
    LIOULIOS εσενα το SYM 300 ποσο σου καει μεσα στην Αθηνα? και 5λιτρα/100 ή πιο κατω?
    Τελευταία τροποποίηση από vangelis43; 08/03/2020 στις 21:23.

  9. #69
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/02/2020
    Μηνύματα
    22
    ευχαριστω για μια ακομη φορα σε ολους σας για την βοηθεια σας και για τις γνωμες σας. οταν θα........... θα σας ενημερωσω!

  10. #70
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    839
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lioulios Προβολή μηνύματος
    Οπως σου ειπαν και αλλοι.

    Τελη για μεχρι 300κυβικα ειναι 22 ευρω.Απο 300μεχρι 750νομιζω κανενα 65αρι και τα 1000αρια κανενα 90-100 Για ολα τα οχηματα τα τελη ειναι βαση κυβισμου .Δηλ τα καβασακι το 1400 πληρωνει οσο και ενα golf 1400.
    Τα ασφαλιστρα ανεβαινουν και αυτα αναλογως.
    Τα ονοφ 10ετιας + καινε κανενα 7 λιτρο στα 100 δηλ τα μισα περιπου απο ενα συγχρονο σκουτερ των 250-300.
    Αυτο θα πει πως αν με το ενα θες τη βδομαδα 10,δηλ το μηνα 40 δηλ το χρονο κανενα 500αρικο με το αλλο θες σχεδον ενα 1000αρικο .
    Υπαρχουν βεβαια και περιπτωσεις ονοφ που καινε λιγοτερο απο 7 στα 100 οπως το βστρωμ ας πουμε αλλα στα υπολοιπα ειναι οπως ολες οι μεγαλες μοτο

    ...και παει λεγωντας
    το 750 55€ τελη. 1000 120€. 1300 135€.
    Τελευταία τροποποίηση από andreastwin; 08/03/2020 στις 21:53.

  11. #71
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/03/2020
    Μηνύματα
    1
    Καλησπέρα, γράφω εδώ μιας και το θέμα, στην αρχή του,είναι σχετικό με τα δικά μου ερωτήματα.Είμαι κάτοχος εδώ και 15 χρόνια ενός παπιού 125cc και το χρησιμοποιώ αστικές μετακινήσεις και μόνο. Οι ανάγκες μου άλλαξαν και 1ον: χρειάζεται να βγαίνω εκτός πόλης κάποιες φορές για τη δουλειά διανύοντας μιά απόσταση 20 χλμ. (δεν συμφέρει το αυτοκίνητο) ,2ον: στις αστικές μετακινήσεις είναι ανάγκη να μεταφέρω και 2ο άτομο αρκετές φορές (παιδί-φροντιστήρια) οπότε θέλω κάτι πιο ασφαλές και με χώρους για κράνη.
    Έχω ένα budget 2500 ευρώ και σκέφτομαι μεταξύ καινούριου sym symphony 200cc με εξοπλισμό βαλίτσα /ανεμοθώρακα ή μεταχειρισμένου 300cc 6 -7 χρονών και 30000-40000 χλμ. (κλίνω προς Citycom ή Beverly).Έχω μπερδευτεί, από τη μία τα 200cc είναι πιο οικονομικά και ευέλικτα για την πόλη από την άλλη τα 300cc θα εξυπηρετήσουν καλύτερα τις μετακινήσεις εκτός.Θέλω σκούτερ με 16" τροχούς και αισθητικά και μόνο κλίνω προς το beverly.
    Τι προτείνεται, τα 200cc θα μπορούν να ανταπεξέλθουν σε μικρά ταξιδάκια; Έχετε κάποια εμπειρία από τα παραπάνω μοντέλα; Τι αξιοπιστία έχουν (ειδικά τα μεταχειρισμένα;
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις και συγνώμη για το μακροσκελές.

Σελίδα 5 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345

Παρόμοια θέματα

  1. Συμβουλές για αγορά πρώτου σκούτερ
    από Nime στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 28/07/2019, 14:13
  2. γνώμες για αγορά Cbr 125 !!!
    από Eddiex στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2009, 14:06
  3. Ενδιαφέρον για αγορά δικύκλου
    από Godfather στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 08/04/2005, 15:08
  4. Οποιος ενδιαφέρεται για αγορά!!!
    από petridist στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 17/05/2004, 22:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF