Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 27 από 27

Θέμα: fjr1300

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostaspetrou
    Εγγραφή
    09/07/2010
    Μηνύματα
    712
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Μαλλον το GTR1400 θα εννοεις
    Ναι,λάθος μου.
    Άλλη κατηγορία βέβαια .

  2. #17
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Και ομως.....το zzr εχει πολυ καλες τουριστικες δυνατοτητες. Νοθο τεκνο μπαμπα χαγιαμπουσα και μαμας fjr.
    Το gtr αν ηταν ονοφ θα ηταν βαραντερο.

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostaspetrou
    Εγγραφή
    09/07/2010
    Μηνύματα
    712
    Είναι άλλη κατηγορία από πλευράς επιδόσεων και δυνατότητας αγοράς,ειδικά σε μεταχειρισμένο.

    Για μένα το gtr είναι ο ορισμός του χιλιομετροφάγου που θέλει μηδεν συντήρηση(έλλειψη αλυσίδας) για όσο διαρκεί το ταξίδι και με γκάζι υπεραρκετό.

    Το νέο 6άρι fjr είναι πληρέστατο μηχάνάκι αλλά συνολικά το gtr ανώτερο.

  4. #19
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/06/2015
    Μηνύματα
    208
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaspetrou Προβολή μηνύματος
    Δεν είχα κανένα θέμα με την προστασία,ειδικά με τη ζελατίνα τέρμα σηκωμένη.
    Τώρα αν σε κάποιον μπορεί να μην επαρκεί, ας πάρει γκολντγουινγκ,ντοβίλ,αμάξι.
    Ενοχλητική αντίσταση από αέρα πάντως δεν υπάρχει.

    .
    .το παλιο Κ100RT του 1984 εχει πολυ ανωτερη προστασια,παντα με μαμα ζελατινα απο το 20 χρονια νεωτερο yamaha.Γλυστραει στον αερα κ προστατευει.Με το Κ1100lt με τη ρυθμιζομενη τερμα κατω κ ελαφρυ σκυψιμο...εχω τραβηξει βιντεακι..200 με ενα χερι σε νιρβανα
    Πολλες ωρες μελετων σε αεροσηραγγα απο τη bmw...αμφιβαλλω αν εχει κανει η yamaha κατι


    Οι ρυθμιζομενες ζελατινες δε δουλευουν στο τερμα πανω..σε ρουφαει εμπρος κ απο αεροδυναμικη χαλια. ..αυτο γινοταν κ στο Κ 1100 αλλα στο Fjr ειναι πιο εντονο επειδη η ζελατινα ειναι πιο απομακρυσμενη

    Ενα κλικ θα σηκωσεις τη ζελατινα...εκτος αν βρεχει κ πας αργα.

    Το fjr ειναι πιο στενο κ χαμηλο,πιο σπορτιφ και σε συνδυασμο με τα χαμηλοτερο τιμονι ,περιμενα ναναι βελος..Ισως φταιει το υψος μου (1.89) αλλα δεν εχω ομαλη ροη αερα στο fjr ..(με λιγο σκυψιμο...οχι τη μουρη στο ρεζερβουαρ)..πλαγιωμετοπικοι στροβιλισμοι πολλοι....Μπορει επειδη ειναι japan να σχεδιαστηκε για κοντυτερους..αισθανομαι αβολα στα πολλα

    δεν μπορω να το στριψω επισης.....δεν ειχα κ ποτε μηχανη με 180 πισω λαστιχο
    με το st1100 εστριβα..δεν εμπαινε σαν παπι αλλα ημουν μεσα στη στροφη με ενα χερι ..με το fjr ουτε να το διανοηθω...μαλλον θελω αμορτισερ..
    Τελευταία τροποποίηση από afric; 03/03/2020 στις 21:08.

  5. #20
    Ιπτάμενο Μέλος Το avatar του/της Kepler Fun
    Εγγραφή
    11/06/2009
    Μηνύματα
    168
    Ως προς την προστασία να πω ότι με το k1200gt του 09 πηγαίνοντας με 100-120χλμ στην εθνική βρεχόταν μόνον η πλάτη και οι μύτες από τις μπότες.
    Το νερό πέρναγε μπροστά μετά από πολύ ώρα ή όταν είχε δυνατό αέρα.

    Αντιθέτως με το fjr και γινόμουν παπί στα πρώτα πέντε λεπτά.
    'Η ανάγκη είναι η μητέρα της δημιουργίας'

  6. #21
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/06/2015
    Μηνύματα
    208
    update
    Παρατηρησεις μετα απο 2 μηνες συμβιωσης
    Με aftermarket αμορτισερ και ψαξιμο στις ρυθμισεις του πηρουνιου, παει μια χαρα.
    Στριβει ωραια και ειναι σταθεροτατο, κι απο γκαζι εχουμε μπολικο


    Ομως δεν ειναι touring.Ειναι σε μια αλλη κατηγορια {μαζι με κ1300gt και gtr1400}που προσπαθει να γεφυρωσει τα sportouring σαν τα blackbird zzr1200 με τα touring τυπου bmw rt.

    η θεση οδηγησης, θεση συνεπιβατη, και η προστασια απ τον αερα απεχουν παρασαγγας απο καθαροαιμες μοτο τουρισμου, μπορεις να το βελτιωσεις με επεμβασεις κ χρημα, αλλα rt δε θα γινει ποτε.

    Kακα τα ψεμματα, touring μονο η bmw και η honda φτιαχνουν..

    Παρολα αυτα, ειναι μια πολυ καλη μοτο σχεδιασμενη να ταξιδευει με πιο ψηλες ταχυτητες απ τις touring με καποιες παραχωρησεις στοην ανεση.
    Kαι παρα πολυ γερη, μιλαω στο face με εναν αμερικανο που εχει 360.000 μιλια, χωρις ανοιγμα μοτερ περα απο ρυθμιση βαλβιδων, τεντωτηρα-καδενα-γλυστρες..και διαφορικο αξονας μαμα...BMW AKOYΣ????????

    γκουγκλαρε fjr final drive failure και δε θα βρεις τιποτα..αλλαξε τη πρωτη λεξη με bmw και ξανακαντο
    Τελευταία τροποποίηση από afric; 26/05/2020 στις 18:13.

  7. #22
    Νέο μέλος Το avatar του/της KLEIN
    Εγγραφή
    16/11/2022
    Μηνύματα
    15
    Για χαρα κι απο μενα , ειμαι ''παλαιο μελος '' 2009 (σσ ΑΝΑTOLITHS ), αλλα ξεχασα κωδικους σε παλιο e-mail και εδω στο φορουμ οποτε εκανα προσφατα νεο λογαριασμο .

    Εχω ενα FJR1300 , 2001 το 1ο που ειχε βγει , απο το 2004 , τωρα εχω 116.000 χιλιομετρα περιπου ,εχω αμορτισερ OHLINS με τηλεπροσφορτηση πισω, οχι ABS, , εχω το γνησιο service-manual σε αρχειο pdf .

    Επειδη εχω εμπειρια απο αυτη την μοτο τοσα χρονια που συμβιωνω μαζι της εαν χρειαστεις οποιαδηποτε πληροφορηση και μπορεσω να σε βοηθησω σε οτιδηποτε σου παρουσιαστει , επικοινωνησε μαζι μου εδω στο forum

    Τα λεμε

  8. #23
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.123
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KLEIN Προβολή μηνύματος
    Για χαρα κι απο μενα , ειμαι ''παλαιο μελος '' 2009 (σσ ΑΝΑTOLITHS ), αλλα ξεχασα κωδικους σε παλιο e-mail και εδω στο φορουμ οποτε εκανα προσφατα νεο λογαριασμο .

    Εχω ενα FJR1300 , 2001 το 1ο που ειχε βγει , απο το 2004 , τωρα εχω 116.000 χιλιομετρα περιπου ,εχω αμορτισερ OHLINS με τηλεπροσφορτηση πισω, οχι ABS, , εχω το γνησιο service-manual σε αρχειο pdf .

    Επειδη εχω εμπειρια απο αυτη την μοτο τοσα χρονια που συμβιωνω μαζι της εαν χρειαστεις οποιαδηποτε πληροφορηση και μπορεσω να σε βοηθησω σε οτιδηποτε σου παρουσιαστει , επικοινωνησε μαζι μου εδω στο forum

    Τα λεμε
    Άργησες κάποια χρονάκια, τώρα πλέον συζητάμε για κινέζικα 500άρια....

    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  9. #24
    Νέο μέλος Το avatar του/της KLEIN
    Εγγραφή
    16/11/2022
    Μηνύματα
    15
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Άργησες κάποια χρονάκια, τώρα πλέον συζητάμε για κινέζικα 500άρια....

    Κινεζικο θελεις κινεζικο παρε .Προσωπικα πιστευω οτι ο κινεζος μπορει να κατασκευασει ''ποιοτητα '' αρκει να πληρωθει αντιστοιχα για αυτην .
    Στην προκειμενη περιπτωση παρτε _δοκιμαστε ''εσεις '' κι αν βγουν αξιοπιστα σε 3,4.....Χ .... χρονια και δεν εχουν φτασει την τιμη των japan τοτε ισως παρουμε κι ''εμεις ''.

  10. #25
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KLEIN Προβολή μηνύματος
    Για χαρα κι απο μενα , ειμαι ''παλαιο μελος '' 2009 (σσ ΑΝΑTOLITHS ), αλλα ξεχασα κωδικους σε παλιο e-mail και εδω στο φορουμ οποτε εκανα προσφατα νεο λογαριασμο .
    επικοινωνησε με την ομάδα διαχείρισης μήπως γίνεται να σου κάνουν reset το password, φτιάχνοντας νέο
    you rise you fall you're down then you rise again

  11. #26
    Νέο μέλος Το avatar του/της KLEIN
    Εγγραφή
    16/11/2022
    Μηνύματα
    15
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    επικοινωνησε με την ομάδα διαχείρισης μήπως γίνεται να σου κάνουν reset το password, φτιάχνοντας νέο
    Επικοινωνησα ηδη με την ''ομαδα διαχειρισης '' οπως μου μου προτεινες παραπανω

    Ευχαριστω

  12. #27
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/06/2015
    Μηνύματα
    208
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KLEIN Προβολή μηνύματος
    Για χαρα κι απο μενα , ειμαι ''παλαιο μελος '' 2009 (σσ ΑΝΑTOLITHS ), αλλα ξεχασα κωδικους σε παλιο e-mail και εδω στο φορουμ οποτε εκανα προσφατα νεο λογαριασμο .

    Εχω ενα FJR1300 , 2001 το 1ο που ειχε βγει , απο το 2004 , τωρα εχω 116.000 χιλιομετρα περιπου ,εχω αμορτισερ OHLINS με τηλεπροσφορτηση πισω, οχι ABS, , εχω το γνησιο service-manual σε αρχειο pdf .

    Επειδη εχω εμπειρια απο αυτη την μοτο τοσα χρονια που συμβιωνω μαζι της εαν χρειαστεις οποιαδηποτε πληροφορηση και μπορεσω να σε βοηθησω σε οτιδηποτε σου παρουσιαστει , επικοινωνησε μαζι μου εδω στο forum

    Τα λεμε
    Eυχαριστω φιλε μου αλλα δεν μου εκατσε, το εδωσα και ξαναπηρα Bmw, ..Πηρα και ενα zzr1100 για αδρεναλινη.

    Βασικα δεν με βολεψε ουτε σε στοκ μορφη, ουτε με 2 διαφορετικους αποστατες..Ειχε το τιμονι ψηλα κ μακρια, και πονουσα στον αυχενα.
    Το παραδοξο ειναι οτι στο zzr1100 που ειναι πιο σκυφτο, δεν πιανομαι καθολου!!

    Καλη χρονια και παντα ορθιοι!!
    Τελευταία τροποποίηση από afric; 01/01/2023 στις 10:11.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. FJR1300 vs BMW K1300s
    από panosko στο forum BMW
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 22/10/2011, 17:08
  2. Fjr1300 κατανάλωση
    από KWSTAS R1 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 11/08/2008, 18:54

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF