Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 27

Θέμα: fjr1300

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/06/2015
    Μηνύματα
    208

    fjr1300

    Kαλησπερα..
    Πριν μερικες μερες πηρα ενα fjr του 2004, μια προσιτη μοτο πλεον , σε τιμες bmw 1150..και βλεπω εχει σουξε, ολοι με ρωτανε τι λεει σα μηχανη κλπ.
    Θα γραψω 2 λογια εδω, να υπαρχουν για οποιον ενδιαφερεται.

    Καταρχην, αν εξαιρεσεις τον ψεκασμο, ειναι κλασικο japan 4κυλινδρο.
    Λαδια φιλτρα, γινονται ευκολα χωρις να βγαλεις φερινγκ.Το ρεζερβουαρ σηκωνεται και ζυγιζεις τα σωματα ψεκασμου ψωρις να λυσεις φερινγκ..ουτε καις τα χερια σου...
    Η ρυθμιση βαλβιδων ειναι μπελας, πρεπει να βγουν πολλα.. αν θελει καπελοτο να βγουν οι εκκεντροφοροι.Ομως σπανια θελει.
    Το βασικο της πλεονεκτημα εναντι των bmw ειναι η απλοτητα.

    1..japan υγρος συμπλεκτης που αλλαζει πανευκολα, εναντι του αυτοκινηταδικου bmw που πρεπει να κοψεις τη μηχανη στα δυο.

    Ολα τα θεματα που συνοδευουν τα bmw..φαγωμα Press-direct , λαδωμα συμπλεκτη αποδιαρροες τσιμουχας στροφαλου η κιβωτιου και διαρροες στο τρομπακι συμπλεκτη, δε σε απασχολουν...

    2. Διαφορικο..good old days.σαν virago των 80ς.. τροχος με ρουλεμαν, που γυριζει πανω στον πισω αξονα .. και το μεγαλο ρουλεμαν στο διαφορικο δεν μασαει τιποτα,,Στα bmw το ρουλεμαν αυτο τρωει ζορι, διοτι ο τροχος βιδωνει αυτοκινηταδικα..Οταν στα αξονοφορα japan χρειαστει να αλλαξεις ρουλεμαν πισω τροχου..στο bmw θα επισκευασεις διαφορικο.

    3.αξονας..good old days 80ς .μονοκοματος....δε χρειαζεται αρθρωσεις γιατι υπαρχει μοχλικο στην εδραση του αμορτισερ.Ετσι δεν σπαει..Τα bmw δεν εχουν μοχλικο και ο αξονας εχει ujoints που μπορει να σπασουν..ομως δεν υπαρχει κ παλινδρομηση στην ενωση αξονα διαφορικου και δεν υπαρχει φθορα.

    Στο fjr παλινδρομει σαν τα παλια Κ100, που χρειαζονταν τακτικα εκει λυσιμο κ λιπανση.. ομως η yamaha εκανε μαγκια μεγαλη και το λαδι του διαφορικου λιπαινει και το καρε πισω στον αξονα.. με 2 λογια το ξεχνας

    4.σερβοφρενα , ματια στροφαλου που τα παιζουν, σωματα ψεκασμου με μποσικα κ λοιπες μαλακιες λαμπουν δια της απουσιας τους.

    5.Κιβωτιο που δεν προβληματιζει...τα κιβωτια των 11χχ ειναι πιο ζημιαρικα

    6.κλασσικο πηρουνι..που σημαινει ενα αμορτισερ λιγοτερο οταν χρειαστει αλλαγη και απουσια μπιλιας.


    Παμε τωρα και στα πλην.


    1.η ποιοτητα κατασκευης ειναι χαμηλοτερη των αντιστοιχων bmw.

    2.η οδικη συμπεριφορα επισης.

    3.η προστασια απ τον αερα δεν ειναι σε επιπεδα rt, και η εργονομια λιγοτερο touring..σε αυτα τα θεματα δεν παιζεται η bmw.



    αυτα προς το παρον..θα επανελθω .α και το μοτερ της ειναι ποιημα..γεματο παντου

    κανονικα το αντιστοιχο bmw ειναι το 1300gt...ομως ειναι σε αλλη τιμη κ μοιραια το συγκρινω με 1150.
    Τελευταία τροποποίηση από afric; 01/03/2020 στις 16:45.

  2. #2
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Πολυ καλη επιλογη.
    Μονο δυο πραματα δε μου αρεσαν σε αυτο το μηχανακι. Ο τροπος που δεν ανεβαζει στροφες το μοτερ αν και 4κ και το δουλεμα της πισω αναρτησης. Τα 'διαφορικα' που λες κι εσυ της bmw αν και τιγκα στις αρθρωσεις ειναι σχετικα αορατα οδηγικα.
    Βολτες εχω κανει με την επομενη γενια fjr και βρηκα την ποιοτητα κατασκευης του εξαιρετικα καλη. Κουολιτι σταφ. Ισως να χανει κατι λιγο στο θεμα πλαστικα αλλα κατα τ αλλα φαινεται μηχανη φτιαγμενη για να κρατησει μια ζωη. Το προηγουμενο μοντελο δεν το εχω δει ποτε.

  3. #3
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Φίλε δεν ξέρω αν έχει φάει μπουλιν απο κανα χλιχλα με gs αλλα συγκρίνεις τελείως ανόμοια πράγματα.
    Αν θες την γνώμη μου μη δίνεις σημασία στον καθε ένα. Καβάλησε αυτό που σου αρέσει και εστιάσου σε αυτό.

    Ειλικρινά, ακόμα και αν υπάρχει άνθρωπος να προσπαθήσει να σε μειώσει συγκρίνοντας με gs καλύτερα μείνε μακριά του
    χωρίς να σε απασχολεί η άποψή του για οτιδήποτε, πολιτική, σχέσεις, μαγειρική, ντύσιμο.. έχει θέμα με την πάρτη του πως να στο πώ.

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/06/2015
    Μηνύματα
    208
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Πολυ καλη επιλογη.
    Μονο δυο πραματα δε μου αρεσαν σε αυτο το μηχανακι. Ο τροπος που δεν ανεβαζει στροφες το μοτερ αν και 4κ και το δουλεμα της πισω αναρτησης. Τα 'διαφορικα' που λες κι εσυ της bmw αν και τιγκα στις αρθρωσεις ειναι σχετικα αορατα οδηγικα.
    Βολτες εχω κανει με την επομενη γενια fjr και βρηκα την ποιοτητα κατασκευης του εξαιρετικα καλη. Κουολιτι σταφ. Ισως να χανει κατι λιγο στο θεμα πλαστικα αλλα κατα τ αλλα φαινεται μηχανη φτιαγμενη για να κρατησει μια ζωη. Το προηγουμενο μοντελο δεν το εχω δει ποτε.
    τα πλαστικα δεν ειναι ποιοτικα..εχουν και αθλια πλαστικα κουμπωματα..
    η πισω αναρτηση εχει τελειωσει στο δικο μου οποτε δεν εχω αποψη.. .Μοιραια συγκρινω με πιο παλιες μοτο που ειχα..honda k bmw..οι πιο καινουριες φανταζομαι θαναι χειροτερες.
    οπως και το 1150ρτ δεν εχει την ποιοτητα του 1100.
    για την μεταδοση στα bmw αναφερομουν στις ζημιες που καραδοκουν, τα μηχανακια ειναι 15ετιας και βαλε

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/06/2015
    Μηνύματα
    208
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Φίλε δεν ξέρω αν έχει φάει μπουλιν απο κανα χλιχλα με gs αλλα συγκρίνεις τελείως ανόμοια πράγματα.
    Αν θες την γνώμη μου μη δίνεις σημασία στον καθε ένα. Καβάλησε αυτό που σου αρέσει και εστιάσου σε αυτό.

    Ειλικρινά, ακόμα και αν υπάρχει άνθρωπος να προσπαθήσει να σε μειώσει συγκρίνοντας με gs καλύτερα μείνε μακριά του
    χωρίς να σε απασχολεί η άποψή του για οτιδήποτε, πολιτική, σχέσεις, μαγειρική, ντύσιμο.. έχει θέμα με την πάρτη του πως να στο πώ.

    αχαχα....ωραιος ο γιαννης.

    ειχα 3 bmw Κ..τα παλια τα καλα.Koιταζα για bmw παλι γι αυτο κανω συγκριση..
    ειμαι 50αρης.Αν ρωτησεις παλιοτερο θα σου πει τουρισμος=αξονας.Καταντησαμε ομως να προτιμαμε αλυσιδα με τις μλκιες της bmw.Μοτο τουρισμου σημαινει αξιοπιστια..Εδω σκαει το fjr και λεει ειμαι και γω εδω..

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.751
    Καλά όλα αυτά που γράφεις αλλά η μοτοσυκλέτα σου έχει τελική μετάδοση με άξονα. ΟΧΙ διαφορικό.

    Διαφορικό έχουν τα αυτοκίνητα, για να μοιράζει κίνηση σε μια στροφή, από τον εξωτερικό της στροφής κινητήριο τροχό, στον εσωτερικό της στροφής κινητήριο τροχό, γιατί ο ''εξω'' γράφει μεγαλύτερη απόσταση από τον ''μέσα''. Αν δεν υπήρχε το διαφορικό, ο ένας τροχός θα σβάρνιζε τον άλλον στις στροφές.

    ΑΥΤΟ είναι το διαφορικό, το εξηγεί με πολύ παραστατικό τρόπο το βίντεο, από το 01:57 και μετά. Δες και μάθε τι είναι, γιατί το γράφεις πολλές φορές, άρα δεν τυχαίο λάθος, είναι συστηματικό λάθος.
    https://www.youtube.com/watch?v=yYAw79386WI

    Αφού δεις το βίντεο και καταλάβεις τι είναι το διαφορικό, πες μας αν έχει η μοτοσυκλέτα σου τέτοιο πράγμα.

    Καλόν είναι, να λέμε τα πράγματα σωστά, και όχι να αναπαράγουμε-διαιωνίζουμε ένα λάθος.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  7. #7
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Καλά όλα αυτά που γράφεις αλλά η μοτοσυκλέτα σου έχει τελική μετάδοση με άξονα. ΟΧΙ διαφορικό.

    Διαφορικό έχουν τα αυτοκίνητα, για να μοιράζει κίνηση σε μια στροφή, από τον εξωτερικό της στροφής κινητήριο τροχό, στον εσωτερικό της στροφής κινητήριο τροχό, γιατί ο ''εξω'' γράφει μεγαλύτερη απόσταση από τον ''μέσα''. Αν δεν υπήρχε το διαφορικό, ο ένας τροχός θα σβάρνιζε τον άλλον στις στροφές.

    ΑΥΤΟ είναι το διαφορικό, το εξηγεί με πολύ παραστατικό τρόπο το βίντεο, από το 01:57 και μετά. Δες και μάθε τι είναι, γιατί το γράφεις πολλές φορές, άρα δεν τυχαίο λάθος, είναι συστηματικό λάθος.
    https://www.youtube.com/watch?v=yYAw79386WI

    Αφού δεις το βίντεο και καταλάβεις τι είναι το διαφορικό, πες μας αν έχει η μοτοσυκλέτα σου τέτοιο πράγμα.

    Καλόν είναι, να λέμε τα πράγματα σωστά, και όχι να αναπαράγουμε-διαιωνίζουμε ένα λάθος.
    Αν καθε φορα διορθωνεις οσους λενε διαφορικο σε 2τροχο, δε θα κανεις αλλη δουλεια.

  8. #8
    old school gixxer Το avatar του/της alex14
    Εγγραφή
    27/01/2003
    Μηνύματα
    2.131
    Μπορούμε να το πούμε μπλοκέ διαφορικό να ησυχάσουμε ?
    Μπαμπα μην πεφτεις !!!!
    __________________
    suzuki bandit 650
    suzuki dr250 djebel
    piaggio medley 150

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostaspetrou
    Εγγραφή
    09/07/2010
    Μηνύματα
    712
    To FJR είναι πάρα πολύ καλό για τουρισμό.

    Έχω οδηγήσει του 2004 σε βυσσινί.
    Άριστη προστασία απ' τον αέρα,γκάζι αρκετό και καλή απόδοση από χαμηλές στροφές.
    Θα ήθελα να είχε 6η ταχύτητα πάντως.

    Πολύ καλή ποιότητα κατασκευής, πολύ καλά φρένα.


    Τώρα, προφανώς σε τουριστικά μηχανάκια που προβλέπεται να κάνουν εκδρομές πολυήμερες, ο άξονας είναι ό,τι καλύτερο.
    Αξιόπιστος, μηδαμινή πρακτικά συντήρηση,κρατά τον τροχό και τη μοτοσυκλέτα γενικότερα καθαρή.

    Δεν μπορείς βέβαια να παίζεις με συνδυασμούς γραναζιών αλλά σε μηχανή τουρισμού δεν έχεις λόγο να κάνεις κάτι τέτοιο.

  10. #10
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.452
    Και εγω θεωρω εξαιρετική τουριστικη επιλογη το fjt1300(που αγγιζει τα ορια του σπορ-τουρινκ)οπως εξισου εξαιρετικη συνολικα και καλύτερη τουριστικη εργονομία η stx1300 paneuropean.
    Το mk1 κατεμε εχει τα πιο ομορφα όργανα!!
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	unnamed.jpg 
Προβολές:	415 
Μέγεθος:	50,0 KB 
ID:	415509
    Στα υποψη οτι εχει βγάλει σπασίματα στα λαμακια του μοχλικου, εχουν αντικατασταθεί με ανθεκτικότητα
    you rise you fall you're down then you rise again

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/06/2015
    Μηνύματα
    208
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	unnamed.jpg 
Προβολές:	415 
Μέγεθος:	50,0 KB 
ID:	415509
    Στα υποψη οτι εχει βγάλει σπασίματα στα λαμακια του μοχλικου, εχουν αντικατασταθεί με ανθεκτικότητα
    Ναι το ειδα στο net..εχουν μεγαλο μηκος και οταν φρακαρει το ρουλεμαν σπανε.θελει συντηρηση στα ρουλεμαν.
    Εχω βγαλει ψαλιδια διπλο σταντ..μοχλικο και ειμαι επι το εργον..ειναι πακετο...Τα κανα ομως και στα Κ οταν αλλαζα συμπλεκτη γιατι το σταντ βιδωνε στο κιβωτιο..

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/06/2015
    Μηνύματα
    208
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaspetrou Προβολή μηνύματος
    To FJR είναι πάρα πολύ καλό για τουρισμό.

    Έχω οδηγήσει του 2004 σε βυσσινί.
    Άριστη προστασία απ' τον αέρα,γκάζι αρκετό και καλή απόδοση από χαμηλές στροφές.
    Θα ήθελα να είχε 6η ταχύτητα πάντως.

    Πολύ καλή ποιότητα κατασκευής, πολύ καλά φρένα.

    .
    εξαρταται με τι συγκρινεις.Μετα απο Κ100rt K1100lt και paneuropian 1100 βρισκω λιγη την προστασια απ τον αερα κ την ποιοτητα των υλικων χαμηλη.

    Το σασμαν οπως κ σε αλλες μοτο το προτιμω 5αρι.Το yamaha εχει στις 6000 κατι παραπανω απο 160..πολυ καλα.Με 6αρι θα χε λιγοτερες αλλα θα ασχολιοσουν με το σασμαν περισσοτερο...για μενα 5αρι δαγκωτο

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostaspetrou
    Εγγραφή
    09/07/2010
    Μηνύματα
    712
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από afric Προβολή μηνύματος
    εξαρταται με τι συγκρινεις.Μετα απο Κ100rt K1100lt και paneuropian 1100 βρισκω λιγη την προστασια απ τον αερα κ την ποιοτητα των υλικων χαμηλη.

    Το σασμαν οπως κ σε αλλες μοτο το προτιμω 5αρι.Το yamaha εχει στις 6000 κατι παραπανω απο 160..πολυ καλα.Με 6αρι θα χε λιγοτερες αλλα θα ασχολιοσουν με το σασμαν περισσοτερο...για μενα 5αρι δαγκωτο
    Δεν είχα κανένα θέμα με την προστασία,ειδικά με τη ζελατίνα τέρμα σηκωμένη.
    Τώρα αν σε κάποιον μπορεί να μην επαρκεί, ας πάρει γκολντγουινγκ,ντοβίλ,αμάξι.
    Ενοχλητική αντίσταση από αέρα πάντως δεν υπάρχει.

    Έχω οδηγήσει το καινούριο 6 τάχυτο και είναι σαφώς καλύτερο σε ταξίδι:τόσο εξ 'άιτίας 6 σχέσεων όσο και λόγω αξεσουάρ.
    Δε λέω ότι το 5 αρι είναι κακό,αλλά το 6 αρι κιβώτιο είναι καλύτερο.

    Φρένα πολύ καλά για το χαρακτήρα και το βάρος του: έχει ίδιες δαγκάνες με το παλιό R1 και επαρκή αντλία.
    Η ποιότητα είναι και λίγο υποκειμενική αλλά δεν παρατήρησα τίποτε το φτηνό.

    ΥΓ:κανένα απ'τα 2 fjr δεν είναι δικά μου,αλλά έχω γράψει αρκετά χιλιόμετρα ώστε να βγάλω συμπέρασμα.

    Καλή εναλλακτικήτο Gtr1400.
    Τελευταία τροποποίηση από kostaspetrou; 02/03/2020 στις 21:03.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaspetrou Προβολή μηνύματος
    Δεν είχα κανένα θέμα με την προστασία,ειδικά με τη ζελατίνα τέρμα σηκωμένη.
    Τώρα αν σε κάποιον μπορεί να μην επαρκεί, ας πάρει γκολντγουινγκ,ντοβίλ,αμάξι.
    Ενοχλητική αντίσταση από αέρα πάντως δεν υπάρχει.

    Έχω οδηγήσει το καινούριο 6 τάχυτο και είναι σαφώς καλύτερο σε ταξίδι:τόσο εξ 'άιτίας 6 σχέσεων όσο και λόγω αξεσουάρ.
    Δε λέω ότι το 5 αρι είναι κακό,αλλά το 6 αρι κιβώτιο είναι καλύτερο.

    Φρένα πολύ καλά για το χαρακτήρα και το βάρος του: έχει ίδιες δαγκάνες με το παλιό R1 και επαρκή αντλία.
    Η ποιότητα είναι και λίγο υποκειμενική αλλά δεν παρατήρησα τίποτε το φτηνό.

    ΥΓ:κανένα απ'τα 2 fjr δεν είναι δικά μου,αλλά έχω γράψει αρκετά χιλιόμετρα ώστε να βγάλω συμπέρασμα.

    Καλή εναλλακτικήτο ζζρ1400.
    Μαλλον το GTR1400 θα εννοεις
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  15. #15
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Μαλλον το GTR1400 θα εννοεις
    Μπα μανια με τις τρατες σημερα στο φορουμ

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. FJR1300 vs BMW K1300s
    από panosko στο forum BMW
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 22/10/2011, 16:08
  2. Fjr1300 κατανάλωση
    από KWSTAS R1 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 11/08/2008, 17:54

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF