Σελίδα 2 από 16 ΠρώτοΠρώτο 123456712 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 237

Θέμα: Varadero 1000 ή ???

  1. #16
    Είναι η πιο πρόσφατη... Το avatar του/της stavrouliasp
    Εγγραφή
    20/01/2006
    Μηνύματα
    1.975
    Το δικό μου πάντως varadero σε μικτή οδήγηση καιει γύρω στα 6,5 λίτρα τα 100κμ.

    Επειδή ήμουν σε παραπλησια αναζήτηση πριν 2 χρόνια κατεληξα οτι το ντερο είναι ιδανική επιλογή για ταξίδι, αξιοπιστία, ικανοποιητικό γκάζι, abs και αυξημένο όγκο που για το δικό μου σωματοτυπο (1.93) είναι ζητούμενο. Επίσης, κατα την άποψη μου, η οδηγική του συμπεριφορά για κάποιον που δεν το κυνηγάει είναι πολύ ικανοποιητική.

    Και με 3.000-3.500 βρίσκεις σε εξαιρετική κατάσταση και με λιγα χιλιόμετρα (πχ το δικό μου που είναι στις αγγελίες )
    Τελευταία τροποποίηση από stavrouliasp; 02/03/2020 στις 11:28.

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    22/03/2007
    Μηνύματα
    896
    Ενα βαραντερο μοντ.2007 και μετα, με αλλαγμενη αναρτηση και ανακατασκευης σελλας ειναι οτι πιο τιμιο μπορεις να οδηγησεις..Εχοντας το 13 χρονια τωρα πολη-ταξιδι δεν με προβληματισε ποτε...Στα 8 μποφορ στα μεγαρα με βροχη, πηγαινα με 190χλμ ,τριβαλιστος, δικαβαλλος δεν καταλαβαινε τιποτα η μηχανη οταν ολα τα βστρομ διπλα μου πηγαιναν σκυφτα με 60 χλμ για να μην πεσουν...αθραυστος κινητηρας( στα 106 χιλιαδες χλμ δεν εχει ζητησει ρυθμισμα βαλβιδων), , καταναλωση shell 100, 11 λτρ/160χλμ με πολυ γρηγορη οδηγηση εθνικη, πολη 7λτ/100χλμ..πας και σε χωματοδρομο σχετικα βατο, φρενα μακραν τα καλυτερα της κατηγοριας του πιανουν το ιδιο αποτελεσματικα χωμα-ασφαλτο..τελικη 220χλμ αλλα η ταχυτητα που ευχαριστιεσαι ειναι 160-180 χλμ στο κοντερ...Για μενα ειναι επισης σημαντικο αν το κινει καποιος πολη να βαλει μπροστα 15αρι γραναζι για να εχει πιο μεγαλη δυναμη απο χαμηλα..0-100χλμ 3,6 δευτ.( με 15αρι γραναζι μπροστα..)

    Αρνητικα του δεν του αρεσουν τοσο οι στροφες και τα ζιγκ ζαγκ, βαρυ εν σταση. ανεμος εκ κινηση, ειναι χιλιομετροφαγος , οχι ομως για παιγνιδια, στροφιλικια κλπ...Αν σου γειρει εν σταση πανω απο 30 μοιρες δεν το κρατας με τιποτα..

    Φυσικα μπορεις να πας και σε καπονορτ αλλα θα πρεπει να σιγουρευσεις οτι ο προηγουμενος κατοχος θα πρεπει να εχει αλλαξει το μισο μηχανακι σε ηλεκτρικα για να μην σου μεινει...επισης αθραυστος κινητηρας και το dl1000, καλυτερη θεση οδηγησης και κινηση απο το βαραντερο αλλα δεν εχει abs..ειναι ομως και αυτη μια πολλη τιμια προταση..

    Πρεπει ομως να ξερεις τι σημαινει συντηρηση σε αυτες τις κατηγοριες των 1000cc...τακακια φρενα μπροστα πισω γυρω στα 150 ευρω, δισκοφρενα μπροστα 300, ντιζα 35, φιλτρο αερος 35, λαδια 40, φιλτρο λαδιου 8, αλυσσιδα 120+, δισκοι συμπλεκτη 220 και αν τυχον πεσεις, κλαφτα χαραλαμπε σε σχεση με τα πλαστικα και βαφες...

    ελπιζω λιγο να βοηθησα..
    Κανε το καλο..ριξτο στο γυαλο...that's the law..

  3. #18
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Εαν ειναι ετσι οπως τα λες ,και μπορει να ειναι ,τοτε θα επρεπε να βγει μια στατιστικη μελετη απο ολα τα νοσοκομεια ατυχηματων (ΚΑΤ) παγκοσμιως, που θα μας ελεγε ποσοι απο τους χιλιαδες κατοχους,σε ολο τον κοσμο που τα αγορασαν και τα αγοραζουν,συνεχισαν να πηγαινουν ευθεια ,και συνεπως γκρεμοτσακιστηκαν.
    Το μηχανακι αυτο απευθυνεται σε ΩΡΙΜΟΥΣ αναβατες και σε οχι εικοσαχρονους καβλοτιμονους καγκουρες,που γνωριζουν τι θελουν και που συμπεριφερονται αναλογως.Ολοι θελουμε Φεραρρι και Πορσε αλλα αν η τσεπη - ΔΕΝ- τοτε κανουμε παραχωρησεις και οδηγουμε αυτο που μπορεσαμε να παρουμε με το ΠΑΝΩ κεφαλι.
    Δε λεω πως ειναι επικινδυνο, απλα αρνειται να στριψει οπως συνηθως θελουν να στριβουν οι μηχανες. Το παιρνεις χαμπαρι και οδηγεις αναλογως.
    Συντελεστης οδηγικης χαρας τεινει στο μειον απειρο. Αγχος μη σου πεσει και σε πλακωσει τεινει στο συν απειρο.
    Συνηθιζεται οπως ολα. Μεχρι εκει ομως.

  4. #19
    Είναι η πιο πρόσφατη... Το avatar του/της stavrouliasp
    Εγγραφή
    20/01/2006
    Μηνύματα
    1.975
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zopas Προβολή μηνύματος
    Ενα βαραντερο μοντ.2007 και μετα, με αλλαγμενη αναρτηση και ανακατασκευης σελλας ειναι οτι πιο τιμιο μπορεις να οδηγησεις...
    Όταν λες 2007 και μετά εννοείς mk3? Τότε ξεφεύγει σε τιμή αλλα και πάλι δε νομιζω ότι οι διαφορές είναι σημαντικες σε σχέση με το mk2. Για την ανάρτηση συμφωνώ απόλυτα αν και πρέπει να σημειώσουμε ότι στα μοντέλα με abs είναι βελτιωμένο και το πίσω (σκληρότερο ελατήριο και ρύθμιση απόσβεσης επαναφορας) και το μπροστά (cartridge). Επίσης στη σέλα θεωρώ ότι είσαι λίγο υπερβολικός αλλα γούστα (και κωλοι) είναι αυτά. Σε εμένα η σέλα του ντερο μοιάζει πολυθρόνα.
    Τελευταία τροποποίηση από stavrouliasp; 02/03/2020 στις 12:19.

  5. #20
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    556
    Αν θέλετε να καταλήξετε να οδηγατε αμάξι πάρτε top heavy μηχανάκια...

  6. #21
    Εαν ψαχνεις οντως για 1000αρι, παρε Caponord Rallye Raid (ή caponord με αλλαγμενες αναρτησεις). Πολυ μηχανακι, με λιγα λεφτα, απροβληματιστο, με αναρτησαρες και πλαισιαρα, οχι σαν τους σουμιεδες και την σκαλωσια του varadero που τρεμεις οταν το καβαλας.
    Aprilia SXV 5.5 Rulesssssssssss

  7. #22
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.063
    Τελευταία τροποποίηση από panavour; 02/03/2020 στις 12:54.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.750
    Εγώ πάντως, κάτι γρήγορους που ξέρω με Varadero σε στροφιλίκια Ηπείρου, και στρίβανε και φρενάρανε και μπαίνανε, και τρόμαζα να τους ακολουθήσω (με CBR600F 2000).

    Κι άλλος γρήγορος στην Ιταλία, εκ Καβάλας ορμώμενος, έξινε βαλίτσες, μπροστά μου στα Ιταλικά Πάσσα. Οχι σχήμα του λόγου, η κάτω μπροστά γωνία σε κάθε βαλίτσα κατέληξε φαγωμένη. Μπροστά μου πήγαινε.

    Συνεχίστε να λέτε για το πόσο δεν στρίβουν τα Varadero.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  9. #24
    Είναι η πιο πρόσφατη... Το avatar του/της stavrouliasp
    Εγγραφή
    20/01/2006
    Μηνύματα
    1.975
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Δε λεω πως ειναι επικινδυνο, απλα αρνειται να στριψει οπως συνηθως θελουν να στριβουν οι μηχανες. Το παιρνεις χαμπαρι και οδηγεις αναλόγως...
    Το παρατσούκλι "βαρΚαντερο" δεν βγήκε άδικα. Ειδικά τα mk1 τα οποία είχαν από άθλιες έως επικίνδυνες αναρτήσεις πράγμα που είχε άμεση επίπτωση στην οδιγικη τους συμπεριφορά. Το πράγμα βελτιώθηκε κάπως στα μοντέλα με abs. Πάντως με μια αναβάθμιση σε αναρτήσεις εμπρός και πίσω η κατάσταση είναι σαφώς καλύτερη.

    Αν το παλικάρι από Καβάλα που λέει ο Telegonos παραπάνω είναι ο Παναγιώτης με το mk1, αυτός έχει ohlins μπρος πίσω.

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.345
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mia_zoi_kawa Προβολή μηνύματος
    Αν θέλετε να καταλήξετε να οδηγατε αμάξι πάρτε top heavy μηχανάκια...
    Άκυρο το σχόλιο. Όλα τα μηχανάκια βγήκαν για διαφορετικές χρήσεις και διαφορετικά γούστα. Ανεξαρτήτως βάρους δεν παύουν να είναι μοτοσυκλέτες.
    Φιλικά πάντα
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  11. #26
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.451
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Αυτο παλι που καποιος μας λεει μαξιμουμ 3000 δινω και του απανταμε οι υπολοιποι αμα βαλεις αλλα δυο χιλιαρικα περνεις κατι καλυτερο ,τι να πω???????Λες και δεν το ξερει ο ανθρωπος.Κι αμα φιλε δωσεις και αλλα 15000 παιρνεις το καινουργιο FJR 1300 και καθαρισες

    https://cycle-ergo.com/
    Γιατι απλα φιλτατε, το φτηνό τρώει τον παρα.
    3000 ειναι λιγα για βρεις ενα προσεγμένο(=πρωτο χερι σερβις μπουκ).

    Το να ρισκαρεις και να πεις θα παρω ενα "γουρούνι στο σακί" απο 3/4 χερια χωρις ιστορικό χωρις να ξερεις εαν εχει περασει απο εμπορο (που του εριξε τα χλμ) και ολα αυτα γιατι εχω περιορισμένο μπατζετ..λοιπον, αν σου σκασει αβαρια που ειναι αρκετα πιθανό, μπορει να σου φαει αλλο ενα τριχιλιαρο.

    Συνεπως το λογικο ειναι να μαζεψεις κουμπαρα κανα δυο χιλιαρικα παραπανω, προσωπικα αν δεν μπορουσα να μαζεψω θα αλλαζα στοχο σε κατι μικρότερο και φθηνότερο οπως ενα καλο και πρωτο χερι TA650 που πουλαει συνφορουμιτης απο εδω μεσα

  12. #27
    ανέ-μελος Το avatar του/της KAGOURO
    Εγγραφή
    20/08/2010
    Μηνύματα
    243
    110000km με mk1 και 132000km με mk2....! Βαριά ,καίει...αλλά μέχρι εκεί ! Ταξιδεύει αρχοντικά... αξιόπιστη...και όσο για το στρίψιμο...αν τη μάθεις στρίβει πιάτο ! Άλλωστε όπως λέγαν και παλιότερα σημασία δεν έχει πως πάει ....αλλά πώς το πας !

  13. #28
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Δηλαδη το τι υπαρχει κοσμος που μπορει να οδηγησει γρηγορα ενα βαραντερο σημαινει πως το βαραντερο ειναι διασκεδαστικο η στριφτερο μηχανακι?
    Για μενα διασκεδαστικο και στριφτερο ειναι ενα μηχανακι που τα κανει ολα αυτα (α) χωρις να κοπιαζω και (β) χωρις να γινεται επικινδυνο. Και στο κατω κατω η καμερα δειχνει την πλατη και οχι τον σφικτηρα του οδηγου.

    Εχεις οδηγησει ποτε βαραντερο? Εγω ναι, το μοντελο 2005 με τα επετειακα χρωματα μπλε/κοκκινο, με δευτερο ατομο απο πισω, σε εποχη που ειχα ενα r1150gs. Το gs ηταν μπαλαρινα μπροστα σε αυτο το πραμα.

  14. #29
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.063
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Δηλαδη το τι υπαρχει κοσμος που μπορει να οδηγησει γρηγορα ενα βαραντερο σημαινει πως το βαραντερο ειναι διασκεδαστικο η στριφτερο μηχανακι?
    Για μενα διασκεδαστικο και στριφτερο ειναι ενα μηχανακι που τα κανει ολα αυτα (α) χωρις να κοπιαζω και (β) χωρις να γινεται επικινδυνο. Και στο κατω κατω η καμερα δειχνει την πλατη και οχι τον σφικτηρα του οδηγου.

    Εχεις οδηγησει ποτε βαραντερο? Εγω ναι, το μοντελο 2005 με τα επετειακα χρωματα μπλε/κοκκινο, με δευτερο ατομο απο πισω, σε εποχη που ειχα ενα r1150gs. Το gs ηταν μπαλαρινα μπροστα σε αυτο το πραμα.
    Συμφωνω στα περισσοτερα μαζι σου,σιγουρα υπαρχουν μηχανακια αυτης της κατηγοριας με καλυτερο κρατημα και πιο ευκολοοδηγητα απ το βαρκαντερο,αλλα ενας ψαγμενος αναβατης με αυτο το μοντελλο,μπορει να το βελτιωσει αρκετα στο στησιμο με αλλες αναρτησεις -δινοντας εξτρα χρηματα βεβαιως.Παντως το βιντεο ηταν η σχεδον ΑΚΡΑΙΑ εκδοχη ,της χρησης του βαραντερο και δεν συνισταται,ουτε ενδεικνυται για τον ΜΕΣΟ αναβατη ΚΑΜΜΙΑΣ μηχανης οποιασδηποτε μαρκας σε ΔΗΜΟΣΙΟ δρομο.Οποιος θελει ΜΠΟΡΕΙ να ΨΑΧΘΕΙ σε μια πιστα,ΑΚΙΝΔΥΝΑ για τους αλλους.Απλως το εβαλα με χιουμοριστικη διαθεση,επειδη οταν ημουν ΝΕΟΣ εκανα τα ιδια και χειροτερα σε δημοσιο δρομο -λιμανακια βαρκιζας- με ΜΖ250, ΧΩΡΙΣ μετατροπες και βελτιωσεις. .
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.345
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Δηλαδη το τι υπαρχει κοσμος που μπορει να οδηγησει γρηγορα ενα βαραντερο σημαινει πως το βαραντερο ειναι διασκεδαστικο η στριφτερο μηχανακι?
    Για μενα διασκεδαστικο και στριφτερο ειναι ενα μηχανακι που τα κανει ολα αυτα (α) χωρις να κοπιαζω και (β) χωρις να γινεται επικινδυνο. Και στο κατω κατω η καμερα δειχνει την πλατη και οχι τον σφικτηρα του οδηγου.

    Εχεις οδηγησει ποτε βαραντερο? Εγω ναι, το μοντελο 2005 με τα επετειακα χρωματα μπλε/κοκκινο, με δευτερο ατομο απο πισω, σε εποχη που ειχα ενα r1150gs. Το gs ηταν μπαλαρινα μπροστα σε αυτο το πραμα.
    Επικίνδυνα γίνεται οποιοδήποτε μηχανάκι αν δεν ξέρεις τα δικά σου όρια αλλά και της μηχανής. Ένα από τα δυο αν ξεπεράσεις είσαι στο dangerous zone. Μπορεί το GS να στρίβει καλύτερα αλλά υπάρχουν και άλλοι τομείς στην απόφαση αγοράς. Κόστος συντήρησης πχ .
    Όποτε μπορεί για εσένα να ειναι πράμα για άλλους μπαλαρίνα
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

Σελίδα 2 από 16 ΠρώτοΠρώτο 123456712 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Varadero 1000
    από DRAKOS1 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 30/11/2005, 19:48

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF