Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 23 από 23

Θέμα: Ήσυχο κράνος; ;;;;;;;;;

  1. #16
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/10/2019
    Μηνύματα
    18
    Έχει κανένας δοκιμάσει το HJC RPHA70 ; Από θόρυβο πώς είναι;

  2. #17
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ferminpit Προβολή μηνύματος
    Έχει κανένας δοκιμάσει το HJC RPHA70 ; Από θόρυβο πώς είναι;
    Δεν ξέρω να σου απαντήσω. Όμως επί τη ευκαιρία ήθελα να πω ότι φίλος πήρε το HJC RPHA11 Naxos MC2SF (σε αυτό το χρώμα) και είναι το πιο όμορφο κράνος που έχω δει.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 08/03/2020 στις 16:00.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kons
    Εγγραφή
    05/01/2018
    Μηνύματα
    237
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ferminpit Προβολή μηνύματος
    Έχει κανένας δοκιμάσει το HJC RPHA70 ; Από θόρυβο πώς είναι;
    Έκανα κανα 6μηνο δοκιμάζοντας κράνη διαφόρων εταιριών, κόστους και ποιότητας. Για αρχή θα σου πώ ότι έχω και ένα ARAI Quantum 2ης γενιάς = πολύς θόρυβος, χωρίς ωτοασπίδες είναι αδύνατο το ταξίδι. Στο τελευταίο 3ης γενιάς QV Pro έχω ακούσει πολύ καλά σχόλια για τον θόρυβο αλλά δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω.
    Μετά από πολύ ψάξιμο και αρκετές δοκιμές με κράνη φίλων αλλά και ένα ερασιτεχνικό μέτρημα εισερχόμενου θορύβου κατέληξα στα εξής συμπεράσματα.
    1. Όλα τα καλά κράνη πάνω από τα 100-110 χλμ. λίγο πολύ έχουν παραπλήσιο επίπεδο θορύβου. Διαφοροποίησα μόνο τα παρακάτω για ψηλές και χαμηλές ταχύτητες, αφού σε αυτά δεν φορώ ωτοασπίδες.
    2. Στις μικρότερες ταχύτητες αυτά που ξεχώρισα για το μικρότερο επίπεδο θορύβου ήταν το HJC RPHA 70 και το Schouberth S2 sport που ίσως να είχε κάτι καλύτερο σε θόρυβο σε σχέση με το HJC.
    Στο τέλος κατέληξα με το HJC RPHA 70 καθώς η τιμή του ήταν εξαιρετική, τίμια και με πάρα πολύ καλή ποιότητα κατασκευής. Όμως πρέπει να γνωρίζεις ότι τον χαμηλότερο θόρυβο μπορεί να τον αντικαταστήσει η ζέστη όσο καλούς αεραγωγούς και να έχει.
    Οπότε για καθημερινή χρήση έχω το Arai με την απίστευτη ποιότητα σε όλα τα επίπεδα του και τον καταπληκτικό αερισμό. Σε ταξίδια χρησιμοποιώ το HJC που δεν έχω παράπονο ως προς την ποιότητα κατασκευής (προς το παρόν) αλλά ο χρόνος είναι ο μεγάλος κριτής, μιας και είναι ακόμα καινούργιο. Του έχω βάλει και ένα μπλιμπλίκι Bluetooth για μουσική / ράδιο και πηγαίνω χορεύοντας.
    Περιμένω να βγεί το Arai με εσωτερική σκούρα ζελατίνα... και θα είμαι ο πρώτος στην ουρά για να το πάρει. Για πολλά χρόνια φοράω Arai και νομίζω ότι αν κάποιος το βάλει στην κεφάλα του δύσκολα μετά κοιτά για κάτι άλλο.
    Mil. Spec.

  4. #19
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kons Προβολή μηνύματος
    Περιμένω να βγεί το Arai με εσωτερική σκούρα ζελατίνα... και θα είμαι ο πρώτος στην ουρά για να το πάρει. Για πολλά χρόνια φοράω Arai και νομίζω ότι αν κάποιος το βάλει στην κεφάλα του δύσκολα μετά κοιτά για κάτι άλλο.
    Κάτι τέτοιο με ενδιαφέρει κι εμένα, αλλά σε λευκό χρώμα κράνους. Με το Arai Chaser που έχω είμαι πολύ ευχαριστημένος, αλλά μου λείπει το sun visor. Απορώ γιατί η Arai έχει βγάλει μόνο εξωτερικό sun visor και ακόμα πιο πολύ απορώ πώς επιμένει ότι δεν επηρεάζει αεροδυναμικά τη λειτουργία του.

    Εναλλακτικά, κοιτάζω για αντίστοιχο Shoei, αλλά με προβληματίζει που έχει σύστημα μικρο-ασφάλισης, αντί για για double d-ring.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kons
    Εγγραφή
    05/01/2018
    Μηνύματα
    237
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Κάτι τέτοιο με ενδιαφέρει κι εμένα, αλλά σε λευκό χρώμα κράνους. Με το Arai Chaser που έχω είμαι πολύ ευχαριστημένος, αλλά μου λείπει το sun visor. Απορώ γιατί η Arai έχει βγάλει μόνο εξωτερικό sun visor και ακόμα πιο πολύ απορώ πώς επιμένει ότι δεν επηρεάζει αεροδυναμικά τη λειτουργία του.

    Εναλλακτικά, κοιτάζω για αντίστοιχο Shoei, αλλά με προβληματίζει που έχει σύστημα μικρο-ασφάλισης, αντί για για double d-ring.
    Τα Shoei είναι εξαιρετικά κράνη και αν μου ταίριαζε στο κέλυφος η κεφάλα μου θα είχα πάρει σίγουρα το GT AIR 2. Μην σε προβληματίζει το κλείδωμα καθόλου. 'Οσο γιατί η Arai δεν έχει εσωτερική σκούρα ζελατίνα. Στο θέμα αυτό έχει απαντήσει εδώ και χρόνια με "φτηνές" δικαιολογίες για μένα, απλά δεν θέλει να μπει στην κατασκευή και παραγωγή με νέα καλούπια. Μετά την τελευταία αλλαγή της ευρωπαϊκής πιστοποίησης για κράνη όπου δεν θα περνάνε αυτά που έχουν εξωτερική διαφανή και εξαρτώμενη από αυτή άλλη σκουρα… όπως το μοναδικό στη σειρα QV Pro, νομίζω ότι είναι θέμα χρόνου να δούμε κάτι καινούργιο από αυτή.
    Mil. Spec.

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.236
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ferminpit Προβολή μηνύματος
    Έχει κανένας δοκιμάσει το HJC RPHA70 ; Από θόρυβο πώς είναι;
    Αγορίνα το αγόρασα πριν ένα μήνα.Για μένα είναι μια χαρά, είχα το rpha ST οπότε προτιμησα το rpha 70

  7. #22
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.703
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Δεν ξέρω να σου απαντήσω. Όμως επί τη ευκαιρία ήθελα να πω ότι φίλος πήρε το HJC RPHA11 Naxos MC2SF (σε αυτό το χρώμα) και είναι το πιο όμορφο κράνος που έχω δει.
    Πολύ όμορφο κράνος, όντως!

  8. #23
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2015
    Μηνύματα
    1.092
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Κάτι τέτοιο με ενδιαφέρει κι εμένα, αλλά σε λευκό χρώμα κράνους. Με το Arai Chaser που έχω είμαι πολύ ευχαριστημένος, αλλά μου λείπει το sun visor. Απορώ γιατί η Arai έχει βγάλει μόνο εξωτερικό sun visor και ακόμα πιο πολύ απορώ πώς επιμένει ότι δεν επηρεάζει αεροδυναμικά τη λειτουργία του.

    Εναλλακτικά, κοιτάζω για αντίστοιχο Shoei, αλλά με προβληματίζει που έχει σύστημα μικρο-ασφάλισης, αντί για για double d-ring.
    To προηγούμενο GT-Air εχει Double-D-Ring https://www.helmetcity.co.uk/shoei-g...r-2-tc10-sale/

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Ήσυχο κράνος...
    από κάφρος στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 15/03/2014, 20:37
  2. κρανος XXS
    από sloumos στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 16/05/2013, 07:34
  3. κρανος
    από DORTIN στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 21/08/2006, 22:42
  4. κρανος
    από tools στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 23/06/2004, 08:51
  5. Υποχρεωτικο το Κρανος ???
    από crs-k στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2004, 10:54

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF