Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 39

Θέμα: Αγορα σκουτερ

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    03/03/2020
    Μηνύματα
    31

    Αγορα σκουτερ

    Καλημερα σε ολη την ομαδα, θα χρειαστω την βοηθεια σας για την αγορα ενως σκουτερ μιας και ειμαι τελειως ασχετος με ολα αυτα... Εχω το διπλωμα Α2 και απο οτι διαβασα μπορω να οδηγησω σκουτερ μεχρι 400 κυβικα (47,6hp). Ψαχνομαι στο σκρουτζ κυριως επειδη τα χρηματα που μπορω να δωσω ειναι μεχρι 1000 ευρω αλλα δεν ξερω τι εταιρεια να κοιταξω μπορειτε να με βοηθησετε?? εχω βρει και piaggio που μεχρι πριν καποια χρονια ειχα το fly 125 εχω βρει και derbi (απλα το θεμα ειναι οτι ειναι μονο 15hp και δεν ξερω αν θα μπορει να κανει μικρα τραξιδια πχ αθηνα ευβοια) εχω βρει και gilera αλλα μου ειπαν οτι δεν εχουν καλα φρενα.... εσεις τι θα μου προτεινατε να κοιταξω?? ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της johnnybond
    Εγγραφή
    22/05/2019
    Μηνύματα
    120
    Καλησπέρα, αρχικά δεν πάει με κυβικά αλλά μέχρι 35 kw (46.9 hp) και μέγιστο λόγο ισχύος προς βάρος μικρότερο από 0,2 kW/kg

    Στο Σκρούτζ;

    Επίσης πρέπει να ψαχτείς και να δεις τι scooter θέλεις, μικρούς τροχούς ή μεγάλους;

    Με το budget σου λογικά πας σε από λίγο έως αρκετά μεταχειρισμένο μηχανάκι, 125-150 άρια ξέχασε τα καλύτερα για ταξίδια.

    Παρεπιπτόντως αμφιβάλω αν στα 1000 ευρώ που λες βρεις έστω ένα αξιοπρεπές σε κατάσταση 200άρι όπως πχ hd 200 από την sym.

    Για μένα μάζεψε αλλά 500 με 1000 ευρώ για περισσότερες επιλογές μεταξύ 200-300 κυβικών για να σε καλύπτει overall ειδάλλως πας σε μικρό να κάνεις απλά τη δουλειά σου ή σε κανένα παλιακό μεγαλύτερο Scooter και ο θεός βοηθός..

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    03/03/2020
    Μηνύματα
    31
    Ωχχ ναι σκρουτζ εγραψα... στο car ηθελα να γραψω λαθος μου... εχει διαφορα αυτο που μου λες με τους τροχους?? γιατι δεν εχω ιδεα τι παιζει... κατσε να σου δειξω μερικα που βρηκα απο το car να μου πεις αν εχεις χρονο αν αξιζει κατι τετοιο..

    Aprilia: https://www.car.gr/25173866-aprilia-sportcity-200

    Derbi: https://www.car.gr/22935062-derbi-gp-1

    Piaggio Beverly: https://www.car.gr/25672157-piaggio-beverly-250

    Piaggio X 9: https://www.car.gr/25301033-piaggio-x-9

    Piaggio X7 X7: https://www.car.gr/26429756-piaggio-x7-x7-250-ie

    Gilera Runner: https://anagno.car.gr/bikes/view/25959756/ Απλα εχει λιγα αλογα οποτε δεν ξερω αν θα βολεψει

    Kymco Xciting: https://www.car.gr/26453508-kymco-xciting-500 Στο συγκεκριμενο ειχα καταλληξει και το σκεφτομουν σαν πρωτη επιλογη

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της johnnybond
    Εγγραφή
    22/05/2019
    Μηνύματα
    120
    Όσο αναφορά τους τροχούς ας πούμε γενικότερα πλην εξαιρέσεων ότι μικρότεροι τροχοί=μεγαλύτεροι χώροι-άνεση και μεγαλύτεροι=μικρότεροι συνήθως χώροι αλλά μεγαλύτερη ευστάθεια-καλύτερο πάτημα στο δρόμο.

    Όποτε πρέπει να διαλέξεις σε πρώτη φάση πιστεύω τι από τα 2 θέλεις περισσότερο..

    Τα περισσότερα που έχεις βάλει της Piaggio, μιας εταιρίας που έχω ανάμικτα συναισθήματα και εμπειρίες (2 βέσπες αυτόματες μικρός) Αν και τα θεωρώ περισσότερο ευαίσθητα από τα ιαπωνικά πχ πιστεύω ότι αν βρεις ένα σωστά συντηρημένο ενδεχομένως να σου βγει σκυλί.

    Η aprilia ανήκει στο group Piaggio και έχει αρκετά κοινά μέρη, όπως και να έχει εγώ προσωπικά θα το προτιμούσα από beverly, ειδικά το 300άρι

    X7,X9 βάρκες στο γυαλό στις οποίες το μόνο που μου αρέσει είναι η σέλα καναπές, γενικά θα απέφευγα τέτοια βαριά και δυσκίνητα ηταλικά scooter. Παρεπιπτόντως είχε το x9 500 evo ο πατέρας μου όταν ήμουν στην εφηβεία και θυμάμαι ότι είχε πολλά θέματα ανά καιρούς..

    Την Kymco την έχω σε μεγάλη εκτίμηση ( παπί δουλειάς ένα καλοκαίρι και μια γουρούνα 50άρα που είχα πάλι μικρός σκυλιά απλά, δεν καταλάβαιναν τπτ) αλλά το συγκεκριμένο μοντέλο νομίζω δεν ήταν και το πιο αξιόπιστο της εταιρίας.

    Επίσης όσο ανεβαίνουν κυβικά μην ξεχνάς ότι αυξάνεται και το κόστος χρήσης-service, ειδικά στο 500άρι που έβαλες

    Τέλος είδα κάποιο/α με 50-60 φεύγα χιλιάδες χιλιόμετρα.. Δεν σημαίνει ότι τα βγάζω άχρηστα, ίσα ίσα υπάρχουν πολλές περιπτώσεις μικρών σχετικά κυβικών που πέρασαν αισίως τα 100.000 χλμ απλά στα +- 1000€ και άγνωστη χρήση προηγούμενου ιδιοκτήτη θα τα απέφευγα μηχανάκια φορτωμένα με τόσα..

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.344
    Πάλι καλά που άνοιξε κάποιος νήμα για αγορά σκούτερ.
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  6. #6
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Πάλι καλά που άνοιξε κάποιος νήμα για αγορά σκούτερ.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  7. #7
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.059
    εκει ειναι το μελλον,για την Ελλαδα ρε γαμωτο.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    03/03/2020
    Μηνύματα
    31
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από johnnybond Προβολή μηνύματος
    Όσο αναφορά τους τροχούς ας πούμε γενικότερα πλην εξαιρέσεων ότι μικρότεροι τροχοί=μεγαλύτεροι χώροι-άνεση και μεγαλύτεροι=μικρότεροι συνήθως χώροι αλλά μεγαλύτερη ευστάθεια-καλύτερο πάτημα στο δρόμο.

    Όποτε πρέπει να διαλέξεις σε πρώτη φάση πιστεύω τι από τα 2 θέλεις περισσότερο..

    Τα περισσότερα που έχεις βάλει της Piaggio, μιας εταιρίας που έχω ανάμικτα συναισθήματα και εμπειρίες (2 βέσπες αυτόματες μικρός) Αν και τα θεωρώ περισσότερο ευαίσθητα από τα ιαπωνικά πχ πιστεύω ότι αν βρεις ένα σωστά συντηρημένο ενδεχομένως να σου βγει σκυλί.

    Η aprilia ανήκει στο group Piaggio και έχει αρκετά κοινά μέρη, όπως και να έχει εγώ προσωπικά θα το προτιμούσα από beverly, ειδικά το 300άρι

    X7,X9 βάρκες στο γυαλό στις οποίες το μόνο που μου αρέσει είναι η σέλα καναπές, γενικά θα απέφευγα τέτοια βαριά και δυσκίνητα ηταλικά scooter. Παρεπιπτόντως είχε το x9 500 evo ο πατέρας μου όταν ήμουν στην εφηβεία και θυμάμαι ότι είχε πολλά θέματα ανά καιρούς..

    Την Kymco την έχω σε μεγάλη εκτίμηση ( παπί δουλειάς ένα καλοκαίρι και μια γουρούνα 50άρα που είχα πάλι μικρός σκυλιά απλά, δεν καταλάβαιναν τπτ) αλλά το συγκεκριμένο μοντέλο νομίζω δεν ήταν και το πιο αξιόπιστο της εταιρίας.

    Επίσης όσο ανεβαίνουν κυβικά μην ξεχνάς ότι αυξάνεται και το κόστος χρήσης-service, ειδικά στο 500άρι που έβαλες

    Τέλος είδα κάποιο/α με 50-60 φεύγα χιλιάδες χιλιόμετρα.. Δεν σημαίνει ότι τα βγάζω άχρηστα, ίσα ίσα υπάρχουν πολλές περιπτώσεις μικρών σχετικά κυβικών που πέρασαν αισίως τα 100.000 χλμ απλά στα +- 1000€ και άγνωστη χρήση προηγούμενου ιδιοκτήτη θα τα απέφευγα μηχανάκια φορτωμένα με τόσα..
    Σε ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σου και τον χρονο σου!! μια τελευταια ερωτηση που δεν ξερω τι σημαινει... Αυτο εδω τι ειναι?? (μέγιστο λόγο ισχύος προς βάρος μικρότερο από 0,2 kW/kg) το διαβασα και στο διπλωμα στην σελιδα και δεν ξερω δηλαδη πως να το υπολογισω για να δω αμα μπορω να οδηγησω το kymco το 500αρι

  9. #9
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.095
    Εντελώς τυχαία, μόνο ιταλικά βρίσκεις σε αυτές τις τιμές (και ένα κινέζικο).
    Life begins at 45°.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.469
    Για μένα, με 1000 ευρώ μάλλον πρέπει να κοιτάξεις παπί. Σκούτερ με αυτά τα λεφτά μάλλον θα είναι χρέπι. Μην αμελείς επίσης ότι η συντήρηση ενός σκούτερ είναι αρκετά ακριβότερη από ενός παλιού.

  11. #11
    Μέλος
    Εγγραφή
    03/03/2020
    Μηνύματα
    31
    Δυστυχως εχω κανει το λαθος και εχω παρει διπλωμα χωρις συμπλεκτη οποτε μονο σκουτερ μπορω να οδηγησω γι αυτο και ψαχνω κατι τετοιο αμα ειχα με συμπλεχτη ειχα αρκετες επιλογες στα χρηματα αυτα αλλα εκανα το λαθος τοτε

  12. #12
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.153
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Alex1307 Προβολή μηνύματος
    Δυστυχως εχω κανει το λαθος και εχω παρει διπλωμα χωρις συμπλεκτη οποτε μονο σκουτερ μπορω να οδηγησω γι αυτο και ψαχνω κατι τετοιο αμα ειχα με συμπλεχτη ειχα αρκετες επιλογες στα χρηματα αυτα αλλα εκανα το λαθος τοτε
    Και τι ακριβώς σημαίνει αυτό; ότι δεν μπορεις να οδηγήσεις με συμπλέκτη; εύκολα μαθαίνεται.....
    Σκούτερ με 1000αρικο απλά το ξεχνάς. κανένα παπί και αυτό πολύ μέτριο.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  13. #13
    Μέλος
    Εγγραφή
    03/03/2020
    Μηνύματα
    31
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Και τι ακριβώς σημαίνει αυτό; ότι δεν μπορεις να οδηγήσεις με συμπλέκτη; εύκολα μαθαίνεται.....
    Σκούτερ με 1000αρικο απλά το ξεχνάς. κανένα παπί και αυτό πολύ μέτριο.....
    δεν ειναι κατι δυσκολο ο συμπλεκτης ξερω να οδηγαω το θεμα μου ειναι οτι δεν εχω χρονο για να ξανα δωσω εξετασεις για να παρω το απεριοριστο διπλωμα με συμπλεκτη λογο δουλειας και επειδη η δουλεια ειναι σχετικα μακρια ψαχνω να βρω το καλυτερο που μπορω να αγορασω με τα χρηματα αυτα... σιγουρα δεν παω να παρω κατι τρομερο με 1000 ευρω απλα δεν θελω να δωσω και περισσοτερα εφοσον μετα το καλοκαιρι που θα πεσει η δουλεια και θα μπορεσω να αλλαξω και το διπλωμα

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    529
    Το καλοκαίρι είναι 2-3 μήνες μακριά. Νομίζω πως απλά θα χάσεις το 1000ρικο αν κάνεις αυτήν την κίνηση. Καλύτερα να περιμένεις να βγάλεις το απεριόριστο δίπλωμα και να πάρεις αυτό που θα σε εξυπηρετεί περισσότερο.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.285
    Ίσως πήγαινα σε χόντα 10ετίας + (με λίγο παζάρι αλλά και καλό έλεγχο)

    https://www.car.gr/26445435-honda-sh-300i-sh300i

    https://www.car.gr/25987625-honda-sh-300i-sh-300i

    https://www.car.gr/25808937-honda-jazz-250
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορα σκουτερ 250cc
    από SteliosDa1 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 14/02/2018, 18:06
  2. Αγορά σκουτερ/μηχανής
    από sokin49 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 30/10/2015, 08:32
  3. αγορά σκούτερ (προβληματισμός)
    από shadowman14 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 57
    Τελευταίο μήνυμα: 04/07/2012, 15:13
  4. ΑΓΟΡΑ ΣΚΟΥΤΕΡ
    από RISV στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 07/09/2009, 16:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF