Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 36

Θέμα: περι αμμοβολς

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fz6man
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    357

    περι αμμοβολς

    Θέλω να κάνω αμμοβολή τον σκελετό του exc 200 μου γιατί έχει σκουριές, είμαι επαρχία και οι τιμη που μου ζητάνε ειναι 120 ευρώ.. απλά δεν τα δίνω.. , Εχω κονφλέρ 100αρι και προσπάθησα να ριξω ποταμίσια άμμο με ενα πιστόλι που ειχα παρει παλιά απο lidl άλλα δεν έμεινα ευχαριστημένος , σκέφτομαι σοβαρά να ρίξω μόνος μου και να αγοράσω ενα καλό πιστόλι άλλα κολλάω στο υλικό που θα χρησιμοποιήσω και στο τι πιστόλι να αγοράσω μιας και μου φαίνονται όλα τα ίδια και επίσης πόσα κιλά άμμο θα χρειαστώ για αυτή την δουλειά σε μαγαζί χρωμάτων μου είπαν οτι δεν κάνει η άμμος και οτι χρειάζεται ειδική άμμος που κοστίζει 75 ευρώ το 25κιλο και εχω πάθει σοκ, βασικά εχω μείνει με τον σκελετό στο χέρι , θα το έκανα με remover spray άλλα μου ειπε ο τύπος οτι πλέον βγαίνουν οικολογικά και δεν θα κάνω δουλειά, έχει κανείς άποψη επί του θέματος ?
    το καλυτερο ταξιδι ειναι αυτο που δεν καναμε ακόμα!

  2. #2
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fz6man Προβολή μηνύματος
    Θέλω να κάνω αμμοβολή τον σκελετό του exc 200 μου γιατί έχει σκουριές, είμαι επαρχία και οι τιμη που μου ζητάνε ειναι 120 ευρώ.. απλά δεν τα δίνω.. , Εχω κονφλέρ 100αρι και προσπάθησα να ριξω ποταμίσια άμμο με ενα πιστόλι που ειχα παρει παλιά απο lidl άλλα δεν έμεινα ευχαριστημένος , σκέφτομαι σοβαρά να ρίξω μόνος μου και να αγοράσω ενα καλό πιστόλι άλλα κολλάω στο υλικό που θα χρησιμοποιήσω και στο τι πιστόλι να αγοράσω μιας και μου φαίνονται όλα τα ίδια και επίσης πόσα κιλά άμμο θα χρειαστώ για αυτή την δουλειά σε μαγαζί χρωμάτων μου είπαν οτι δεν κάνει η άμμος και οτι χρειάζεται ειδική άμμος που κοστίζει 75 ευρώ το 25κιλο και εχω πάθει σοκ, βασικά εχω μείνει με τον σκελετό στο χέρι , θα το έκανα με remover spray άλλα μου ειπε ο τύπος οτι πλέον βγαίνουν οικολογικά και δεν θα κάνω δουλειά, έχει κανείς άποψη επί του θέματος ?
    Οντως τα remover δε κανουν δουλεια πλεον, αλλα κανει δουλεια καταλληλη συρματοβουρτσα σε ηλεκτρικο δραπανο. Θα χρειαστεις διαφορα μεγεθη και αρκετη υπομονη.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    815
    Όπως τα λέει ο "Τρανός Γιατρός" από πάνω.

    Θέλει "βουδιστική υπομονή", η συρματόβουρτσα.

    Το δοκίμασα το καλοκαίρι σε σκαλωσιά και βλαστήμησα την ώρα και την στιγμή.

    Βέβαια ο σκελετός του EXC είναι πολύ μικρότερη επιφάνεια,αλλά και πάλι...

  4. #4
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Το μυστικο ειναι να μη βιαζεσαι
    Μιση ωριτσα την ημερα και σε μια βδομαδουλα τελειωσες.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fz6man
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    357
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Το μυστικο ειναι να μη βιαζεσαι
    Μιση ωριτσα την ημερα και σε μια βδομαδουλα τελειωσες.
    Δεν υπαρχει περίπτωση ρε παιδια να κάτσω με συρματοβουρτσα , είστε τρελοί μου φαίνεται
    το καλυτερο ταξιδι ειναι αυτο που δεν καναμε ακόμα!

  6. #6
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2020-03-04-2155.jpg 
Προβολές:	317 
Μέγεθος:	72,1 KB 
ID:	415546 Ελπιζω να μην θεωρηθει διαφημιση. Εγω φιλε μου,με αυτο εχω "ξεβαψει" μεχρι μεταλλου 2 σκελετους απο μηχανακια.Απλωνεις μπολικο με πινελο (παντα με γαντια),το αφηνεις καμια ωρα και μετα ξεπλυνε το με πλυστικο-πιεστικο.Εαν μεινουν λεπτομερειες,επανελαβε! Κανει θαυματα και χωρις τριψιμο.....

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fz6man
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    357
    παιδια επειδή έχω καλο πιεστικο το k7 της κερχερ μηπως παιζει να κανω καμια υδροβολή με αυτό , έχει κανενα εξάρτημα ?
    το καλυτερο ταξιδι ειναι αυτο που δεν καναμε ακόμα!

  8. #8
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Το να πάρεις άμμο από ποτάμι εκτός του αμφίβολου αποτελέσματος πρέπει να είναι και παράνομο.

    Ψάχνοντας για σόδα αμμοβολής πέτυχα αυτό το site, μπορείς να πάρεις μια ιδέα για το τι άλλο υπάρχει.

    Με την εμπειρία μου της μίας φοράς, το paint stripper δουλεύει αλλά θέλει και επιπλέον εργασία. Εγώ θα ξεκινούσα με αυτό 1-2 φορές να φύγουν τα πολλά και μετά θα πήγαινα σε αμμοβολή ή βούρτσα.

  9. #9
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.122
    Καλύτερα αποφύγετε οποιαδήποτε άμμο, όπως φυσικά καλό θα είναι να αποφύγετε και την αμμοβολή γενικότερα αν σας
    ενδιαφέρει η αρτιότητα της κατασκευής.

    Τα υλικά της ψιλής αμμοβολής, της υαλοβολής κ.λπ. έχουν όσο αναφέρει ο φίλος.
    Τα μπεκ που δεν είναι ατσάλινα ή σκληρό αλουμίνιο λιώνουν με αυτά τα υλικά, μόνο σοδα επιτρέπεται με αυτά.

    Υαλοβολή και ψιλή αμμοβολή χωρίς ολόσωμη φόρμα με σκάφανδρο, είναι κοντά σε πολύ άσχημες αρρώστιες.
    Όπως και αν γίνει, όπως και αν προφυλαχτείς.
    120ε για ένα πλαίσιο είναι μπόλικα. Τυπικά κοστίζει κοντά στα 60ε. Κανα 90 τα χωροδικτυώματα.

    Ένα πέρασμα με χοντρό γυαλόχαρτο χωρίς κόπο, ανοίγει το χρώμα και δουλεύει καλύτερα το διαβρωτικό.
    Μπρουτζόβουρτσες (δεν είναι μπρούτζος) είναι οι κατάλληλες, όχι ασημί χρώματος χοντρες.
    Μην επιμένεις στην σκουριά, φύγε και ξαναπέρνα μετά απο λίγο.

    Δίσκοι λείανσης ή με γυαλόχαρτα απαγορεύονται.

    Μάσκα - γυαλιά πάντα, καθολική προστασία από την σκόνη.
    Η σκόνη της σκουριάς είναι εύλεκτη εκτός των άλλων.

    Το γυμνό ατσάλι χρειάζεται προστασία με χρήση οξέων για να μην σκουριάζει.
    Η κατάλληλη βαφή για σκελετά είναι ηλεκτροστατική (~150ε-180ε)

    Μην λειαίνετε τις κολλήσεις αν δεν γνωρίζετε αν έχουν περιθώρια λείανσης (όσα έχω δει δεν είχαν).

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fz6man
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    357
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billzisia Προβολή μηνύματος
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2020-03-04-2155.jpg 
Προβολές:	317 
Μέγεθος:	72,1 KB 
ID:	415546 Ελπιζω να μην θεωρηθει διαφημιση. Εγω φιλε μου,με αυτο εχω "ξεβαψει" μεχρι μεταλλου 2 σκελετους απο μηχανακια.Απλωνεις μπολικο με πινελο (παντα με γαντια),το αφηνεις καμια ωρα και μετα ξεπλυνε το με πλυστικο-πιεστικο.Εαν μεινουν λεπτομερειες,επανελαβε! Κανει θαυματα και χωρις τριψιμο.....
    Θα το δοκιμασω ..
    το καλυτερο ταξιδι ειναι αυτο που δεν καναμε ακόμα!

  11. #11
    Αφου περασεις ενα παχυ στρωμα,περιμενε οσπου να δεις το χρωμα να αρχισει να "φουσκωνει".Μην κανεις το λαθος και το αφησεις 1-2 ωρες παραπανω,γιατι μετα ξεραινεται το διαβρωτικο και δεν ξεπλενεται ευκολα!

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/12/2008
    Μηνύματα
    287
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fz6man Προβολή μηνύματος
    παιδια επειδή έχω καλο πιεστικο το k7 της κερχερ μηπως παιζει να κανω καμια υδροβολή με αυτό , έχει κανενα εξάρτημα ?
    τραβα στα leroy εχει συστημα υδροβολης για πιεστικα με ενα 20ρικο.Τραβα και στη θαλασσα μαζεψε αμμο,κοσκινισε την,απλωσε την να στεγνωσει καλα και θα κανεις μια χαρα δουλεια.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.344
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gasto Προβολή μηνύματος
    τραβα στα leroy εχει συστημα υδροβολης για πιεστικα με ενα 20ρικο.Τραβα και στη θαλασσα μαζεψε αμμο,κοσκινισε την,απλωσε την να στεγνωσει καλα και θα κανεις μια χαρα δουλεια.
    Να κάνει και τα 2 δηλαδή? Και υδροβολη και αμμοβολη ? Καλά αυτό με 20 ευρώ θα κάνεις υδροβολη θέλω να δω αποτελέσματα.....
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/12/2008
    Μηνύματα
    287
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20161017_161924.jpg 
Προβολές:	183 
Μέγεθος:	90,6 KB 
ID:	415573

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/12/2008
    Μηνύματα
    287
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20161017_155939.jpg 
Προβολές:	182 
Μέγεθος:	75,2 KB 
ID:	415574

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Περι Γαμου
    από dela στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2008, 18:46
  2. Περί Fazer600 o λόγος...
    από superfour στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2004, 23:24
  3. Περί Αλυσίδας …
    από niko13g στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 23/12/2003, 14:38
  4. περι βενζινης
    από bsari στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2003, 01:48
  5. Περι γουρουνιων ο λογος!!!!
    από dela στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2003, 15:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF